ΗΠΑ Φαγητό στην Νέα Υόρκη.

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Ρε παιδιά και φαγωμένος να είσαι πεινάς με αυτά που βλέπεις!!! Άντε και έχω 2 μήνες ακόμα μέχρι να βρεθώ εκεί!!!!!!!!!! Θα τρελλαθώ!!!! Πρέπει να πάω να φάω παντού!!!!! Έχω βγάλει πρόγραμμα, δίαιτα 2 εβδομάδες πρίν φύγω και δίαιτα για άλλες 2-3 όταν επιστρέψω........
 

rainbow_326

Member
Μηνύματα
59
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Φίτζι
Καλά μας τα έγραψες αλλά μας τα χαλάς εδώ...τι σχέση έχει το Αpplebees και το Fridays με burgers άλλων μαγαζιών κλάσης....πόσω μάλλον τα fastfood δηλ. burgers του πρόχειρου (με κάτι Wendy's και Burger King) που τρώγαμε μέχρι τα 16, άντε 18. Καμία σχέση. Το Shake Shack με το θεϊκό του burger τι σχέση με αυτές τις αηδίες που τις βάζεις κι όλας σε άλλη κατηγορία, μεγαλύτερη τρομάρα τους?

Α, μόλις είδα κάτι και για Domino's pizza (χωρίς σχόλια).....ελπίζω να έχει Domino's και στα Τίρανα που θα πάω για την επέτειο με τη σύζυγο.
Τα burgeradika τα έβαλα στη λίστα μου κατά σειρά γεύσης. Τα Shake Shack και τα 5 Guys είναι σε στυλ McDonalds, αυτό είπα. Δηλαδή περιμένεις στην ουρά να παραγγείλεις και ο χώρος μοιάζει (εκτός αν πας σε αυτό μέσα στο πάρκο). Όπως βλέπεις είναι σε άλλη κατηγορία γεύσης και ποιότητας. (προφανώς και είναι έτσι, αν και οι φίλοι μου με τους οποίους ταξίδεψα ήταν αρκετά δύσπιστοι στην αρχή, μιας και τους πήγαινα όλο σε burgeradika :D)

Κατηγορία 1: Τύπου ΜcDonalds, Wendys, Burger King
Φτηνό, μη ποιοτικό φαγητό!
Αποφύγετε τα στη Νέα Υόρκη!

Κατηγοριά 2: Shake Shack, 5 Guys
Προφανώς υπάρχουν και άλλα που δεν πρόλαβα να δοκιμάσω, το καλό που τους θέλω να υπάρχουν πολλάαα ακόμη!!
Γεύση που θα σας ταξιδέψει! :clap:
Μη φύγετε χωρίς να τα δοκιμάσετε!

Κατηγορία 3: Corner Bistro, (Fridays, Applebees)
Άλλη κλάση μαγαζιών ΛΟΓΩ του χώρου. Έρχονται και σου παίρνουν παραγγελία. Η γεύση των burger εδώ μπορεί να παίζει πχ Corner Bistro απίστευτη γεύση. Fridays, Applebees δεν μου λένε κάτι τα burgers τους αλλά τα έβαλα στην ίδια κατηγορία για να καταλάβει κάποιος που δεν έχει παέι στο corner σε τι στύλ είναι (σαν χώρος έτσι) ;)

Φωτογραφίες δεν ανεβάζω, για να μην σας βάλω σε πειρασμό :rolleyes:
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
αλλο ενα hidden gem (οπως ειπε η συνταξιδιωτρια μου) ειναι και το Burger joint μεσα στο ξενοδοχειο Le park Meridien στους 56 δρομους, πολυ κοντα στο ΜΟΜΑ
Προσπερνας την κοκκινη κουρτινα που βρισκεται πισω απο τη ρεσεψιον, κανεις αριστερα , κοιταζεις το neon sign με το τεραστιο burger , ανοιγεις τον μπερντε δεξια και τσουπ...
το μαγαζι ειναι self service, το Burger ειναι σουπερ...
Εχει ουρα, αλλα το σερβις ειναι γρηγορο (αν τυχεις και στην τυπισσα που εκανε λαθος την παραγγελια μου και μαλλιοτραβηχτηκαμε)
Burger Joint at LE PARKER MERIDIEN Hotel New York
 

Attachments

gd197

Member
Μηνύματα
73
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία check, άλλα τώρα
καλησπέρα,

τα Χριστούγεννα επισκεφθήκαμε την ΝΥ και όντως το spotted pig είχε καταπληκτικό burger. το υπόλοιπο menu δεν ενθουσίασε όμως και σίγουρα δεν μου φάνηκε να αξίζει αστέρι Μισλεν. παντως ήταν πολύ ωράιο μαγαζι, gastro-pub θα το έλεγα και μετά το φαγητό κάτσαμε για ποτό. γενικά to village μαζί με το σοχο ήταν τα καλύτερα σημεία της πολής κατ'εμε

το καλύτερο πρωινό το κάναμε στο mandarin oriental στο colombus circle, όχι τόσο για το πρωινό που ήταν αδιάφορο αλλά για την θέα που ήταν εξαιρετική.

το buddakan www.buddakannyc.com ήταν ίσως η καλύτερη γαστροεμπειρία μας στις 10 μέρες που κάτσαμε. εκτός του ότι είχε εξαιρετική κινέζικη κουζίνα, ο χώρος ήταν απλα το κάτι άλλο. αρκεί να κλέισετε τραπέζι στην κεντrική αίθουσα, όxι ότι οι αλλες δεν λένε αλλα η κεντρική αίθουσα είναι όλα τα λεφτά. απέναντι του είναι το Matsuri www.matsurinyc.com ένα εξαιρετικό γιαπωνέζικο με πολύ local αέρα. πήγαμε όμως ανήμερα τα χριστούγεννα και ήταν σςχεδόν άδειο. έχει όμως φοβερά φαγητό και ειδικά το τιραμισού πράσινου τσαγιού είναι γιαμυ

στο μόνο club restaurant που είχαμε κουράγιο να πάμε μετά από ώρες περπάτημα ήταν το juliet supper club http://www.julietsupperclub.com φαγητό συμπαθητικό και μετά λίγο clubbing αλλά μέχρι εκεί. καλύτερο για Clubbing παρά για φαγητό.

το river cafe δεν με ενθουσίασε. η θέα δεν λέω φοβερή αλλά το φαγητό ψιλοαδιαφορο ενώ και τα 310δολ (χωρίς κρασί)για δύο άτομα μου εκανα καπως. υπόψη στα προηγούμενα ήταν 100δολ μαξ. εντωμεταξύ τους λες να καλέσουν ταξί και σου φέρνουν λιμουζίνα! εντάξει εκεί τα πήρα...τεσπα

αντίθετα στο alto ALTO // ABOUT το φαγητό ήταν εξαιρετικό ενώ και ο χώρος ήταν πολύ ωραίος.

ένα πολύ ωραίο μαγαζάκι που βρήκαμε τυχαία ήταν το Tartinery στην mulburry str το κύριο δρόμο της Little Italy. είναι μετά την LI βεβαια στην συνέχεια της. Ο χώρος ήταν εξαιρετικός, ο πιο ωραίος χώρος που συναντήσαμε μετά το Buddakan. δεν κάτσαμε για φαγητό, χυμούς (εξαιρετικοί αν και ακριβοί) και γλυκά (σούπερ) πήραμε αλλά γενικά ήταν από τα μαγαζιά που μας έμειναν

απέναντι από το Μομα είναι το China grill China Grill - Midtown West - New York, NY

βασικά μόλις είχαμε φτάσει ΝΥ και πεινάγαμε σαν.....και επειδή δεν βρίσκαμε κάτι άλλο μπήκαμε παρότι μας φανηκε αρκετά ακριβό. σαν χωρος μας άρεσε, ψιλοτάβανο, μοντέρνο με καλή μπάρα και πολύ ωραία κοκταίλς. το φαγητό ήταν εξαιρετικό και πανάκριβο γιατί....όλες οι μερίδες ήταν για δύο άτομα. εγώ παρήγγειλα μια μερίδα κοτόπουλο η οποια μου φανηκε ακριβή στα 45-50 δολ αν θυμάμαι καλά. και μου φέρνουν ένα κοτοπουλο ολόκληρο!!! τα σκάσαμε αλλά δεν ξέραμε.
΄
επίσης φάγαμε και δύο φορές στο σεραφινα Serafina Restaurant το οποίο είναι το εστιατόριο του dream hotel που μέναμε. decent ιταλικό και φτηνό.

τέλος επειδή πήγαμε και washington για δύο μέρες προτείνω το POV at the W hotel. εξαιρετikό Bar restaurant με φοβερή θέα και burger που κόντραρε το spotted pig
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.280
Likes
1.349
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Ασχετο αλλα κι εγω το εχω αυτο το προβλημα! αν δεν βρω που θα φαω και τι θα φαω δεν περναω καλα στο ταξιδι... Νιωθω ανασφαλεια....! ;)
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
ενα αξιοπρεπες εστιατοριο με γαλλικη κουζινα και λογικες τιμες ειναι και το
La bonne soupe στους 55 δρομους
Εξαιρετικη η κρεμμυδοσουπα...

La Bonne Soupe
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
ενα αξιοπρεπες εστιατοριο με γαλλικη κουζινα και λογικες τιμες ειναι και το
La bonne soupe στους 55 δρομους
Εξαιρετικη η κρεμμυδοσουπα...

La Bonne Soupe
Ρε παιδί μου εσύ, πως τα κατάφερες και τα δοκίμασες όλα αυτά? 5 φορές την μέρα έτρωγες??
 

statik

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Ρε παιδια καλα τα burges και Pizzas αλλα μετά απο καποιες μερες θα επιθυμυσουμε την ελληνικη κουζινα και κατι ποιο υγειηνο. Υπαρχει κανενα ελληνικο να χτυπήσουμε κανενα γεμίστο ή μπαμιες με κοτοπουλο?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.488
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom