Ιταλία Φλωρεντία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ευχαριστω για τις πληροφοριες
Θα παμε Τερμινι 2 μερες πριν και θα αποαφασισουμε επι τοπου αναλογα με τις διαθεσιμοτητες .
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Ευχαριστω για τις πληροφοριες
Θα παμε Τερμινι 2 μερες πριν και θα αποαφασισουμε επι τοπου αναλογα με τις διαθεσιμοτητες .
εγώ λέω να πας στην αίγυπτο subito τι δουλειά έχει η κλεοπάτρα στη ρώμη θα δημιουργήσεις μεγάλο θέμα...
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Λες να με ριξουν στα λιονταρια χιχιιχιιχιχιχιχ
Κοιτα αν οι σημερινοι Ρωμαιοι εξακολουθουν να διαθετουν την χαρη και την ομορφια του Καισαρα ..μπορει να μεινω κιολας.
 

kostasC

Member
Μηνύματα
15
Likes
1
Τα δικά μου τα νεότερα δεν έχουν έρθει ακόμα.
Είχα μιλήσει μαζί τους (nivo Sa) τηλεφωνικά και μου είπαν να στειλω
οτι δικαιολογητικό μπορώ να μαζέψω, να τα στείλω στα Αγγλικά και αυτοί θα τα μεταφράσουν και θα τα στείλουν για έφεση.
Ως στιγμής δεν έχω λάβει απάντηση , εδω και 3-4 μήνες δηλαδή.
Πριν λίγες μέρες όμως έλαβα την απάντηση του συστημένου οτι τα έχουν λάβει... ας ελπίσουμε οτι γίνει κάτι καλό.

Στο κείμενο τους είχα δώσει αποδεικτικά που μέναμε, ποιος μας φιλοξενούσε και οτι και αυτός ήταν για πρόγραμμα του Αστεροσκοπείου προσωρινά, φωτογραφίες μας με το καρότσι με τη μικρή, φωτογραφίες του δρόμου που ήταν το σπίτι...

αναμένουμε
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
Παιδιά μου λέτε σας παρακαλώ πως μπορώ να μάθω ποιες άλλες πόλεις της Ιταλίας έχουν δακτύλιο ;;κάποιο site ίσως..
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Στη Βενετία είναι νομίζω προφανές ότι δεν πάει αυτοκίνητο. Έχει ένα οικονομικό parking με 4-ευρώ για όλη μέρα απέναντι από το Σιδηροδρομικό σταθμό στο Μέστρε, μπορείτε να παρκάρετε εκεί και να πάρετε το τρένο.

Στη Φλωρεντία, υπάρχει ένα καλό parking στα υπόγεια του σιδηροδρομικού σταθμού - Είναι κοντα στη Via Nazionale, όπου βρίσκονται πολλά ξενοδοχεία. Στη Σιέννα παρκάρεις έξω από το λόφο και ανεβαίνεις.
Ξερεις αμα εχει σαιτ το παρκινκ που λες για Βενετια; Εχω βρει αυτο </title> <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=iso-8859-1"> <style type="text/css"> /*inizializzo il body*/ body { margin: 0px; padding: 0px; } form { margin: 0px; padding: 0px; } /* SFONDI definisce il colore di sfondo*/ .sfond
με 21 ευρω την ημερα, σαν ποσο καλο ειναι αλλα σα τοποθεσια, ιδεα δεν εχω.

Τον αυγουστο ο δακτυλιος ειναι σε ισχυη στη Φλωρεντια;
 

deja vu

Member
Μηνύματα
125
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
Στη Βενετία είναι νομίζω προφανές ότι δεν πάει αυτοκίνητο. Έχει ένα οικονομικό parking με 4-ευρώ για όλη μέρα απέναντι από το Σιδηροδρομικό σταθμό στο Μέστρε, μπορείτε να παρκάρετε εκεί και να πάρετε το τρένο.

Στη Φλωρεντία, υπάρχει ένα καλό parking στα υπόγεια του σιδηροδρομικού σταθμού - Είναι κοντα στη Via Nazionale, όπου βρίσκονται πολλά ξενοδοχεία. Στη Σιέννα παρκάρεις έξω από το λόφο και ανεβαίνεις.
Ξερεις αμα εχει σαιτ το παρκινκ που λες για Βενετια; Εχω βρει αυτο </title> <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=iso-8859-1"> <style type="text/css"> /*inizializzo il body*/ body { margin: 0px; padding: 0px; } form { margin: 0px; padding: 0px; } /* SFONDI definisce il colore di sfondo*/ .sfond
με 21 ευρω την ημερα, σαν ποσο καλο ειναι αλλα σα τοποθεσια, ιδεα δεν εχω.

Τον αυγουστο ο δακτυλιος ειναι σε ισχυη στη Φλωρεντια;
Κανονικότατα δεκαπενταύγουστο την έφαγα
 

taver

Member
Μηνύματα
12.493
Likes
29.071
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Στη Βενετία είναι νομίζω προφανές ότι δεν πάει αυτοκίνητο. Έχει ένα οικονομικό parking με 4-ευρώ για όλη μέρα απέναντι από το Σιδηροδρομικό σταθμό στο Μέστρε, μπορείτε να παρκάρετε εκεί και να πάρετε το τρένο.

Στη Φλωρεντία, υπάρχει ένα καλό parking στα υπόγεια του σιδηροδρομικού σταθμού - Είναι κοντα στη Via Nazionale, όπου βρίσκονται πολλά ξενοδοχεία. Στη Σιέννα παρκάρεις έξω από το λόφο και ανεβαίνεις.
Ξερεις αμα εχει σαιτ το παρκινκ που λες για Βενετια; Εχω βρει αυτο </title> <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=iso-8859-1"> <style type="text/css"> /*inizializzo il body*/ body { margin: 0px; padding: 0px; } form { margin: 0px; padding: 0px; } /* SFONDI definisce il colore di sfondo*/ .sfond
με 21 ευρω την ημερα, σαν ποσο καλο ειναι αλλα σα τοποθεσια, ιδεα δεν εχω.

Τον αυγουστο ο δακτυλιος ειναι σε ισχυη στη Φλωρεντια;
Λογικά δεν πρέπει να έχει, αλλά δεν είναι μόνο ένα. Υπάρχουν κάμποσα στη σειρά, και παίζει ανταγωνισμός στις τιμές. Τα περισσότερα είναι αλάνες με παρκαδόρο και μια μπάρα. τι site να έχουνε...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο

sdoe21

Member
Μηνύματα
327
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Για να μην ανοίξω καινούργιο τόπικ...το βάζω εδώ!

Λοιπόν...αρχές Νοέμβρη σχεδιάζουμε να πάμε για 1 βδομάδα Ρώμη!
Είναι η 4η φορά που θα πάω...οπότε έχω δεί τα πολλά απο τα αξιοθέατα της Αιώνιας Πόλης,,,αλλά είμαι τρελαμένος μαζί της, τι να κάνουμε???

Το θέμα είναι οτι θα πάμε με ένα φιλικό ζευγάρι, το οποίο πάει 1η φορα, και κατα κάποιο τρόπο θα το ξεναγήσουμε!

Λοιπόν...σκέφτομαι να συνδιάσω και Φλωρεντία ή Σιένα, έτσι ώστε να δούμε και εμείς κάτι καινούργιο, και να γλυτώσω λίγο απο την γκρίνια της γυναίκας μου...που θα προτιμούσε ένα άλλο προορισμο! (Φλωρεντία έχουμε πάει μονο μια φορά για 4 ώρες!)

Αξίζει να κανονίσω μια διανυκτέρευση εκεί ή να το κάνω αυθημερών μιας και πάλι δεν θα την δω ολόκληρη??:rolleyes:
Ή να πάμε για μια μονοήμερη στη Σιένα,που ίσως είναι αρκετή για να την γυρίσουμε...μιας και είναι μικρότερη??

Τι λέτε παιδιά???
Τα φώτα σας παρακαλώ...:)
 

Evmenis

Member
Μηνύματα
162
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
london baby
αυθημερον δεν παιζει με τιποτα.θα κανεις το ταξιδι που εκανα και εγω πριν απο 5 χρονια :).μια βδομαδα ρωμη και μετα φλωρεντια.μια διανυκτερευση ή και δυο προβλεπονται.υπαρχουν πολλοι τυποι τρενων που κανουν την διαδρομη ρωμη-φλωρεντια με την βασικη τους διαφορα να ειναι στο χρονο που κανουν για να φτασουν (και στην τιμη βεβαιος βεβαιος).αν θυμαμαι καλα το γρηγορο κανει 4-5 ωρες και ειναι πολυ ανετο στο ταξιδι.
εμενα η φλωρεντια μου φανηκε μικρη ,εμεινα 2 μερες και την ειδα ολη απο 2 φορες!καμμια σχεση με ρωμη που μια βδομαδα ειναι μονο για επιδορπιο.
τωρα για σιεννα δεν ξερω ,το εχω βαλει σε προγραμα για τοσκανη-σιεννα-πιζα πακετο στο εγγυς μελλον ;)
και ενα tip για φλωρεντια.
ειχα δει με τα ματια μου μια αμερικανιδα να εχει φαει το σοκ της ζωης της οταν καποιος της εκλεψε το πορτοφολι μαζι με το διαβατηριο.το κολπο ηταν να πεσει πανω της ενας τυπος με παγωτο και αφου προσπαθησε να την βοηθησει με τα πραγματα που της επεσαν της ζητησε πολλες φορες συγνωμη και την εκανε.αμεσως καταλαβε οτι της ελειπε το πορτοφολι αλλα ο τυπος ειχε γινει καπνος.
το απιστευτο ειναι οτι οταν πηγαμε να την βοηθησουμε αυτη ελεγε συνεχεια "μα ηταν τοσο ευγενικος" !!πρεπει να το ειπε και 10 φορες
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.233
Μηνύματα
884.403
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom