Ιταλία Φλωρεντία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Εκει που σε αφηνει το λεοφωρειο απο Φλωρεντια περπατας κανα πενταλεπτο και λιγοτερο ισως και εισαι στο κεντρο,επισης εχει ενα πολυ ωραιο μαγαζακι με προιοντα τοσκανης και πολυ ωραια φρεσκα πανινι λεγεται sappori antichi, alimentari pizzicheria de miccoli και αν δεν κανω λαθος η οδος ειναι Via di Città 41.
καλά αυτό το μαγαζί είναι όλα τα λεφτά!!! δεν έχω δει καλύτερο στο είδος του στην ιταλία σε ότι έχει να κάνει με pasta δε παίζεται, μη ξεχάσετε να πάρετε και pici καθως και να τα δοκιμάσετε μαζίμε μία μπιστέκα στο da divo
 

payton

Member
Μηνύματα
53
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
...
καλά αυτό το μαγαζί είναι όλα τα λεφτά!!! δεν έχω δει καλύτερο στο είδος του στην ιταλία σε ότι έχει να κάνει με pasta δε παίζεται, μη ξεχάσετε να πάρετε και pici καθως και να τα δοκιμάσετε μαζίμε μία μπιστέκα στο da divo
και εγω συμφωνω απ οσα πηγα ηταν το καλυτερο
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ειναι βεβαια λιγο ετεροχρονισμενη η ερωτηση μου ,αλλα πηγα να ανοιξω παρομοιο θεμα και ειδα οτι ηδη υπαρχει εδω.
Πρεπει να κλεισει κανεις εισητηρια για Ρωμη-Φλωρεντια στο site του www.trenitalia.com η αν παει καποιος στο Τερμινι 1-2 μερες πριν μπορει να βρει ανετα ?
Επισης τα3ωρα τρενα ειναι εντελως καρβουνιαρηδες?Η διαδρομη ειναι ομορφη?Αν για παραδειγμα ενα 3ωρο τρενο περναει μεσα απο τα χωρια ..ακομα καλυτερα για μας.
ευχαριστω παιδια .
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Ειναι βεβαια λιγο ετεροχρονισμενη η ερωτηση μου ,αλλα πηγα να ανοιξω παρομοιο θεμα και ειδα οτι ηδη υπαρχει εδω.
Πρεπει να κλεισει κανεις εισητηρια για Ρωμη-Φλωρεντια στο site του www.trenitalia.com η αν παει καποιος στο Τερμινι 1-2 μερες πριν μπορει να βρει ανετα ?
Επισης τα3ωρα τρενα ειναι εντελως καρβουνιαρηδες?Η διαδρομη ειναι ομορφη?Αν για παραδειγμα ενα 3ωρο τρενο περναει μεσα απο τα χωρια ..ακομα καλυτερα για μας.
ευχαριστω παιδια .
Πρώτα από όλα, είναι καλύτερα να μην επιλέξεις το 3ωρο τρένο γιατί νομίζω ότι δε σταματά στον κεντρικό σταθμό της Φλωρεντίας Santa Maria Novella (FI. SMN) ο οποίος είναι πολύ βολικός για να φτάσεις εύκολα περπατώντας στο κέντρο και τα αξιοθέατα, αλλά στο σταθμό Rifredi (FI RIFR) που δεν είναι κοντά στο κέντρο.

Κάναμε τη διαδρομή αυτή πριν λίγα χρόνια από Ρώμη για Φλωρεντία. Τα τρένα ήταν πολύ άνετα, καθαρά και η διαδρομή ευχάριστη.
Δεν είχαμε κλείσει από πριν τα εισιτήρια, αλλά τα αγοράσαμε από το σταθμό Termini την προηγούμενη ημέρα, αφού βέβαια είχαμε μελετήσει τα δρομολόγια και ξέραμε τί θέλαμε.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ειναι βεβαια λιγο ετεροχρονισμενη η ερωτηση μου ,αλλα πηγα να ανοιξω παρομοιο θεμα και ειδα οτι ηδη υπαρχει εδω.
Πρεπει να κλεισει κανεις εισητηρια για Ρωμη-Φλωρεντια στο site του www.trenitalia.com η αν παει καποιος στο Τερμινι 1-2 μερες πριν μπορει να βρει ανετα ?
Επισης τα3ωρα τρενα ειναι εντελως καρβουνιαρηδες?Η διαδρομη ειναι ομορφη?Αν για παραδειγμα ενα 3ωρο τρενο περναει μεσα απο τα χωρια ..ακομα καλυτερα για μας.
ευχαριστω παιδια .
για μένα ή παίρνεις Freccia rossa των 44Ε ή Regionale (4ωρο) των 16Ε. δεν είναι σαν τα παλιά ελληνικά φυσικά αλλά μην περιμένεις πολλά πολλά από τα φτηνά. συν ότι σε ώρες αιχμής (πρωι προς Ρωμη-απογευμα εκτος) γινεται χαμος. σπανια υπαρχει προβλημα θεσεων ομως. σε γιορτες, ΣΚ ίσως. καλυτερα απο το σαιτ να μην τρεχεις.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Πρώτα από όλα, είναι καλύτερα να μην επιλέξεις το 3ωρο τρένο γιατί νομίζω ότι δε σταματά στον κεντρικό σταθμό της Φλωρεντίας Santa Maria Novella (FI. SMN)
Regionale 1808 del: 15/03/2010 da Roma Termini (12:45)
a Firenze S. M. Novella (16:47)
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Samion σε ευχαριστω παρα πολυ .Ειναι βεβαια αρκετουτσικες οι 4 ωρες ,ηδη και οι 3 ειναι πολλες.
Σκεφτομουν οτι το γρηγορο Freccia Rosa μου βγαινει ακριβο σαν budget στα 88 ευρο .
Απο την αλλη, δεν θα μπορουσαμε να παρουμε ενα ταξι απο τον σταθμο Rifredi μεχρι το κεντρο?
Ειναι τοσο μακρια ?
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Regionale 1808 del: 15/03/2010 da Roma Termini (12:45)
a Firenze S. M. Novella (16:47)
Αυτό ναι παέι SMN αλλά πάμε πλέον και σε 4ωρη διάρκεια ταξιδιού. Το βρίσκω κουραστικό ακόμα κι αν είναι να γλιτώσεις κάποια χρήματα.

Αυτά που κάνουν 3 ώρες (έκανα μερικές δοκιμές) δε δείχνουν να πηγαίνουν στη SMN.

Πάντως, αυτό που κυρίως πρέπει να προσέξει η Kleopatra είναι σε ποιό σταθμό φθάνει το τρένο που θα επιλέξει. Για το κόστος και τη διάρκεια που της ταιριάζουν, ας το αποφασίσει ανάλογα με τις αντοχές και τα οικονομικά της.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Δεν το ηξερα αυτο με τους 2 σταθμους αλλα ξαναμπηκα πριν 2 λεπτα στο site kai μου εβγαλε για Σαββατο 10-4-2010 με τριωρο τρενο 56 ευρο πηγαινε-ελα αφιξη στο Σαντα Μαρια Νοβελα και οχι στο Rifredi. Προκειται για το τρενο 582 IT -ετσι εγραφε .
Μηπως τελικα παιδια πανε και τα 3ωρα στο SMN?
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Αυτό ναι παέι SMN αλλά πάμε πλέον και σε 4ωρη διάρκεια ταξιδιού. Το βρίσκω κουραστικό ακόμα κι αν είναι να γλιτώσεις κάποια χρήματα.

Αυτά που κάνουν 3 ώρες (έκανα μερικές δοκιμές) δε δείχνουν να πηγαίνουν στη SMN.

Πάντως, αυτό που κυρίως πρέπει να προσέξει η Kleopatra είναι σε ποιό σταθμό φθάνει το τρένο που θα επιλέξει. Για το κόστος και τη διάρκεια που της ταιριάζουν, ας το αποφασίσει ανάλογα με τις αντοχές και τα οικονομικά της.
Αννυ μου σκεφτηκα το 3ωρο σαν μεσοβεζικη λυση ,γιατι τα 88 ευρο ειναι πολλα .
Στο trenitalia μπηκα και βρηκα οσα αναφερω στο παραπανω ποστ μου
Τελικα ο αλλος ο σταθμος ο Rifredi ειναι μακρια απο κεντρο με ενα ταξι?(αυτο το ρωταω για καβαντζα)
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Αννυ μου σκεφτηκα το 3ωρο σαν μεσοβεζικη λυση ,γιατι τα 88 ευρο ειναι πολλα .
Στο trenitalia μπηκα και βρηκα οσα αναφερω στο παραπανω ποστ μου
Τελικα ο αλλος ο σταθμος ο Rifredi ειναι μακρια απο κεντρο με ενα ταξι?(αυτο το ρωταω για καβαντζα)
Δεν ξέρω πόσο μακριά είναι, ούτε πόσο μπορει να κοστίζει το ταξί για αυτή τη διαδρομή. Λογικά πάντως, θα υπάρχει και κάποιο λεωφορείο.
Αν το ψάξεις λίγο στο διαδίκτυο, όλο και κάποια πληροφορία θα βρεις.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Samion σε ευχαριστω παρα πολυ .Ειναι βεβαια αρκετουτσικες οι 4 ωρες ,ηδη και οι 3 ειναι πολλες.
Σκεφτομουν οτι το γρηγορο Freccia Rosa μου βγαινει ακριβο σαν budget στα 88 ευρο .
Απο την αλλη, δεν θα μπορουσαμε να παρουμε ενα ταξι απο τον σταθμο Rifredi μεχρι το κεντρο?
Ειναι τοσο μακρια ?
στο σαιτ φαινονται ολα τοσο ξεκαθαρα. πιο απλα δεν γινεται..
και το Ιντεσιτυ των 3ωρων παει Santa Maria Novella. δε φαινεται?

Treno Intercity 582 del 16/03/2010 da Roma Termini (06:35) a Firenze S. M. Novella (09:44)

εγώ προτεινα ή το γρήγορο ή το πιο φτηνό. 3 ώρες (και 9 λεπτά) αξίζουν ενω 3 και 54' όχι? και βέβαια να πάρεις το regionale αν δεν βιάζεσαι! με 16Ε είναι η πιο φτηνή λύση. δεν αξίζουν τα 12 παραπάνω για 45' πιο γρήγορα.
16 το Regionale, 28 το Ιντερσιτυ και 44 το γρήγορο. εύκολη είναι η επιλογή.
το ταξί απλά ξέχασέ το.τεράστιο κόστος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.226
Μηνύματα
884.339
Μέλη
38.918
Νεότερο μέλος
Gvar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom