Ιταλία Φλωρεντία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Το ξενοδοχείο που λέμε να κλείσουμε, έχει δικό του κλειστό πάρκινγκ. Λέτε να μας ζητήσουν τρελά λεφτά για 4 μέρες;;;;

Να ρωτήσω κάτι ακόμα; Πόσο περίπου κοστίζουν τα διόδια από Ανκόνα για Φλωρεντία;

Ευχαριστώ!!
εγω θεωρω απαραιτητο το κλειστο παρκινγκ. θα σου πουνε ποσα χρεωνει το ξενοδοχειο και που ειναι, στον χωρο του "η καπου αλλου. εγω το καλοκαιρι πληρωνα 9€ την ημερα. φτανοντας στην φλωρεντια θα παρκαρεις και θα το ξαναπαρεις μονο για να φυγεις εκτος πολης. διαλεξε ξενοδοχειο κοντα στο κεντρο, να μπορεις να πας και με τα ποδια. εγω εμεινα το καλοκαιρι στο grifone. αν πατε κεντρο δεν εχουν παρκινγκ, σε στελνουν καπου κοντα περιπου 20-25 €.
 

tdm

Member
Μηνύματα
71
Likes
3
Αυτή είναι και η πινακίδα που υπάρχει στις εισόδους αν θυμάμαι καλά...


Και κάτι τελευταίο, έχω την εντύπωση ότι αν μείνεις σε ξενοδοχείο εντός της περιοχής, οι ιδιοκτήτες ίσως σου εξασφαλίσουν προσωρινή κάρτα διέλευσης.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Σε κάθε είσοδο του δακτυλίου υπήρχαν πινακίδες (στα ιταλικά) που ανέφεραν για το δακτύλιο. Αλλά επειδή δεν ήξερε ιταλικά δεν ήξερε τί σήμαιναν.
η πινακίδα έχει σήμα που περιλαμβάνεται στον ελληνικό ΚΟΚ και το ωραριο είναι με αριθμούς. ότι γραφει στα ιταλικά πολύ απλά δεν αφορούν τους τουρίστες. άρα δεν υπάρχει καμμία δικαιολογία...
 

Attachments

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
και (αν κατάλαβα καλά) αφού θα μείνεις μία βδομάδα τοσκάνη μη ξεχάσεις να επισκεφτείς την πανέμορφη Σιένα (μία ώρα με το λεωφορείο που είναι προτιμότερο από το τρένο γιατί σε αφήνει πιο κεντρικά στην σιένα, ο σταθμός του λεωφορείο απέχει ελάχιστα με τα πόδια από τον σταθμό τρένου Santa Maria Novella SMN)
Εννοείς ότι το τρένο σε αφήνει αρκετά πιο μακριά από το κέντρο της Σιένα; Εμείς είχαμε πάρει το λεωφορείο για να πάμε και το τρένο για να επιστρέψουμε και θυμάμαι ότι και τις δυο φορές ψιλοχαθήκαμε. Από το σημείο που μας άφησε το λεωφορείο έπρεπε να πάρουμε λεωφορείο για το κέντρο της Σιένα και δυσκολευτήκαμε να βρούμε τη στάση του λεωφορείου (η αλήθεια είναι ότι γίνονταν και κάτι έργα και δεν υπήρχε στάση) και μετά στο γυρισμό τρομάξαμε να συνεννοηθούμε για να μπορέσουμε να βρούμε ποιο λεωφορείο έπρεπε να πάρουμε για να πάμε στο σταθμό των τρένων και να γυρίσουμε στη Φλωρεντία. Πας και με τα πόδια από το σταθμό των λεωφορείων/τρένων στο κέντρο της Σιένα; Μου φάνηκε μεγάλη απόσταση, αλλά πάλι μπορεί να μου φάνηκε μακριά γιατί δεν ξέραμε πως να πάμε και κάναμε άσκοπες βόλτες.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Εννοείς ότι το τρένο σε αφήνει αρκετά πιο μακριά από το κέντρο της Σιένα; Εμείς είχαμε πάρει το λεωφορείο για να πάμε και το τρένο για να επιστρέψουμε και θυμάμαι ότι και τις δυο φορές ψιλοχαθήκαμε. Από το σημείο που μας άφησε το λεωφορείο έπρεπε να πάρουμε λεωφορείο για το κέντρο της Σιένα και δυσκολευτήκαμε να βρούμε τη στάση του λεωφορείου (η αλήθεια είναι ότι γίνονταν και κάτι έργα και δεν υπήρχε στάση) και μετά στο γυρισμό τρομάξαμε να συνεννοηθούμε για να μπορέσουμε να βρούμε ποιο λεωφορείο έπρεπε να πάρουμε για να πάμε στο σταθμό των τρένων και να γυρίσουμε στη Φλωρεντία. Πας και με τα πόδια από το σταθμό των λεωφορείων/τρένων στο κέντρο της Σιένα; Μου φάνηκε μεγάλη απόσταση, αλλά πάλι μπορεί να μου φάνηκε μακριά γιατί δεν ξέραμε πως να πάμε και κάναμε άσκοπες βόλτες.
το λεωφορείο από φλωρεντία σε αφήνει μπροστά στο ξενοδοχείο nh, από εκεί ουσιαστικα ξεκινά το ιστορικό κέντρο και οι πεζόδρομοι, η πλατεία είναι κανα 15' περπάτημα αλλά από εκεί πρέπει να ξεκινήσεις την βόλτα....
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Από το σταθμό λεωφορείων, όπως σοφά είπε ο λευτέρης, η εκπληκτική piazza del campo απέχει περίπου ενα τεταρτάκι. Προτίμησε τα λεωφορεία γιατί το τρένο σε αφήνει αρκετά μακρύτερα. Εκτός από αυτό, τα λεωφορεία δεν έχουν στάνταρ δρομολόγια, χαράσσουν τη διαδρομή αναλόγως τα χωριά που εξυπηρετούν, κι αυτό βολεύει πολύ καθώς άλλα βλέπαμε όταν πηγαίναμε προς Σιέννα και άλλα όπως γυρνούσαμε. Μια γρήγορα ματιά στην μαγευτική Τοσκάνη, έτσι για να σου ανοίξει την όρεξη...

Στην Πίζα πήγα για να πω ότι είδα και τον πύργο, αλλά κατά τα άλλα ήταν σκέτο χάσιμο χρόνου -ούτε καν ο πύργος δεν με αποζημίωσε επαρκώς. Αν θες τη γνώμη μου, περισσότερο αξίζει να αφιερώσεις μια μέρα από την αρχοντική Φλωρεντία για τη Σιένα.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
το λεωφορείο από φλωρεντία σε αφήνει μπροστά στο ξενοδοχείο nh, από εκεί ουσιαστικα ξεκινά το ιστορικό κέντρο και οι πεζόδρομοι, η πλατεία είναι κανα 15' περπάτημα αλλά από εκεί πρέπει να ξεκινήσεις την βόλτα....
Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Κατάλαβα πού ακριβώς εννοείς, αλλά θυμάμαι ότι για να φτάσουμε στους πεζόδρομους, στην αρχή δηλαδή του ιστορικού κέντρου πήραμε και αστικό λεωφορείο. Εκεί που μας άφησε το λεωφορείο που πήραμε από τη Φλωρεντία ήταν αρκετά μακριά από το σημείο αυτό, θυμάμαι ότι απέναντι από το σταθμό ήταν ένα πολύ μεγάλο πάρκο. Υπάρχει περίπτωση να πήραμε κάποιο άλλο λεωφορείο και να κατεβήκαμε αλλού;
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Κατάλαβα πού ακριβώς εννοείς, αλλά θυμάμαι ότι για να φτάσουμε στους πεζόδρομους, στην αρχή δηλαδή του ιστορικού κέντρου πήραμε και αστικό λεωφορείο. Εκεί που μας άφησε το λεωφορείο που πήραμε από τη Φλωρεντία ήταν αρκετά μακριά από το σημείο αυτό, θυμάμαι ότι απέναντι από το σταθμό ήταν ένα πολύ μεγάλο πάρκο. Υπάρχει περίπτωση να πήραμε κάποιο άλλο λεωφορείο και να κατεβήκαμε αλλού;
Δεν νομίζω. Από τη Santa Maria Novella δεν το πήρατε το λεωφορείο;; Μήπως χάσατε το δρόμο στη Σιένα και κάνατε κανένα κύκλο;
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Από το σταθμό λεωφορείων, όπως σοφά είπε ο λευτέρης, η εκπληκτική piazza del campo απέχει περίπου ενα τεταρτάκι. Προτίμησε τα λεωφορεία γιατί το τρένο σε αφήνει αρκετά μακρύτερα. Εκτός από αυτό, τα λεωφορεία δεν έχουν στάνταρ δρομολόγια, χαράσσουν τη διαδρομή αναλόγως τα χωριά που εξυπηρετούν, κι αυτό βολεύει πολύ καθώς άλλα βλέπαμε όταν πηγαίναμε προς Σιέννα και άλλα όπως γυρνούσαμε. Μια γρήγορα ματιά στην μαγευτική Τοσκάνη, έτσι για να σου ανοίξει την όρεξη...

Στην Πίζα πήγα για να πω ότι είδα και τον πύργο, αλλά κατά τα άλλα ήταν σκέτο χάσιμο χρόνου -ούτε καν ο πύργος δεν με αποζημίωσε επαρκώς. Αν θες τη γνώμη μου, περισσότερο αξίζει να αφιερώσεις μια μέρα από την αρχοντική Φλωρεντία για τη Σιένα.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου! Η Σιένα είναι υπέροχη και η piazza del campo με άφησε με το στόμα ανοιχτό!!! Ακόμα θυμάμαι την έκπληξη και τη χαρά που ένιωσα τη στιγμή που ξεπρόβαλε ανάμεσα από τα στενάκια.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Δεν νομίζω. Από τη Santa Maria Novella δεν το πήρατε το λεωφορείο;; Μήπως χάσατε το δρόμο στη Σιένα και κάνατε κανένα κύκλο;
Ναι το λεωφορείο το πήραμε από τη Santa Maria Novella. Τώρα τι να σου πω, πάνε και κάποια χρόνια, αλλά θυμάμαι ότι κατεβήκαμε από το λεωφορείο και αναρωτιόμασταν πού στο καλό είναι αυτή η πόλη που είχαμε δει στις φωτογραφίες :roll:. Και μετά πήραμε αστικό λεωφορείο το οποίο μας άφησε εκεί που λέει ο Leftris B. Μπορεί να κάναμε καμιά βλακεία με τα λεωφορεία, δεν ξέρω... Τέλος πάντων, την επόμενη φορά με τόσες πληροφορίες που υπάρχουν εδώ, είμαι σίγουρη ότι όλα θα είναι πιο εύκολα.:lol:
 

payton

Member
Μηνύματα
53
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
...
Εκει που σε αφηνει το λεοφωρειο απο Φλωρεντια περπατας κανα πενταλεπτο και λιγοτερο ισως και εισαι στο κεντρο,επισης εχει ενα πολυ ωραιο μαγαζακι με προιοντα τοσκανης και πολυ ωραια φρεσκα πανινι λεγεται sappori antichi, alimentari pizzicheria de miccoli και αν δεν κανω λαθος η οδος ειναι Via di Città 41.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.226
Μηνύματα
884.339
Μέλη
38.918
Νεότερο μέλος
Gvar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom