Φοβιες & επιφυλαξεις για αεροπορικα ταξιδια

cool11

Member
Μηνύματα
111
Likes
1
Εχω ταξιδεψει καποιες φορες εντος ελλαδος με αεροπλανο, αλλα ηταν πριν πολλα χρονια, και μονο εντος ελλαδας. Με ενδιαφερει τωρα για εξωτερικο.
Γενικως εχω αρκετες 'φοβιες' με το θεμα. Οχι απο θεμα ασφαλειας, αλλα διαδικαστικα μιλαω.
Τα καταγραφω παρακατω και οποιος θελει ας βαλει ενα χερακι, ρεαλιστικα ομως, να τα ξεκαθαρισω.
Αυτο τον καιρο ενδιαφερομαι για Ελβετια, αλλα οι φοβιες ειναι γενικοτερες...και ανεξαρτητως χωρας.

1. Οι φοβιες. Ξερω για την υπαρξη του airtickets.gr καθως και οτι η καθε εταιρια που πετα ελλαδα εχει δικο της site.
Με μπερδευει το θεμα των ημερομηνιων. Δηλαδη, εχοντας συνηθισει τοσα χρονια τη λογικη, παιρνω το αμαξι μου οτι ωρα θελω και φτανω οτι ωρα θελω, ή και στη

χειροτερη περιπτωση και στο κτελ να παω, καθε μια ωρα εχει για τα περισσοτερα μερη της επαρχιας, δυσκολευομαι να προσαρμοστω στο γεγονος, οτι την μερα που

θελω (που να ηθελα να διαλεξω και ωρα! οπως με αυτοκινητο), μπορει να μην πετα καποια εταιρια. Δυσκολευομαι να μπω στην λογικη της μετεπιβιβασης επισης. Της

πιθανης απωλειας αποσκευων! Δυσκολευομαι να δεχτω οτι πρεπει να παρω ΄λιγα κιλα' αποσκευων. Καλυτερα να ταξιδευω με καραβι ως Βενετια και μετα να οδηγω προς

Ελβετια μου φαινεται, κι ας χασω μια 1,5 μερα στο ταξιδι/δρομο.
Ομως πρεπει να εξετασω και να αποβαλλω καποια απο τα πανω φοβικα συνδρομα οπως επισης και να μαθω και απο εσας κολπα που θα μου κανουν τη ζωη ευκολη, και

ισως με πεισουν οτι τελικα περα απο το οτι σε 2ωριτσες εισαι οπου θες (το βασικο πλεονεκτημα του αεροπλανου), μπορεις να πας καπου χωρις προβληματα.
Βοηθηστε την κατασταση! Εκτος αν ανηκω σε εκεινη την κατηγορια ατομων που δεν γουσταρουν τελικα αεροπλανο. Το θελω να ταξιδεψω με αεροπλανο, αλλα

δυσκολευομαι να δεχτω τους συμβιβασμους!

2. Ημερομηνιες. Επανερχομαι στο θεμα των ημερομηνιων. Πως να ξεκαθαρισω το παζλ? Θελω να πεταξω την ταδε μερα. Θα πρεπει να βρω ποια εταιρια πετα εκεινη τη

μερα? Δεν εχω επιλογη εταιριας μαλλον. Οτι 'κατσει'. Anyway.

3. Επιστροφη. Με την ιδια εταιρια? Με αλλη? Πακετο προσφορας μαλλον δεν βολευει αφου θα με αναγκασει να γυρισω μερα που δεν θελω. Κλεινω λοιπον εξαρχης, δυο

ξεχωριστα εισητηρια, πιθανως με διαφορετικες εταιριες;

4. Εισητηριο. Μπορω να κλεισω ηλεκτρονικα με χρεωστικη καρτα, τυπωνω εισητηριο, και εμφανιζομαι με το εκτυπωμενο εισητηριο στο αεροδρομιο; Εχει νοημα να

μπλεκω με 'κρατησεις', διχως πληρωμη κλπ.

5. Αποσκευες. Το πονεμενο θεμα. Μεχρι που μου ελεγε γνωστος που σπουδαζει το παιδι του Ιταλια, οτι στο αεροπλανο παιρνει μονο ενα μικρο σακβαγιαζ, και

στελνει τις υπολοιπες αποσκευες με ελληνικο λεωφορειο απο ταξιδιωτικο γραφειο. Ξεκινα απο Αθηνα το λεωφορειο, περνα τη μιση Ελλαδα και φορτωνει ανθρωπους

και μπαγκαζια, και μπαρκαρει απο Ηγουμενιτσα και κανει διανομη στην Ιταλια.

6. Rent a car. Αν φτασεις σε ενα αεροδρομιο, μπορεις να παρεις αμαξι κατευθειαν εκει, με ενοικιαση? Συμφερει αυτη η λυση οικονομικα, και σαν διαδικασια?

Κανεις ξανα κρατηση απο πριν μεσω internet, ή νοικιαζεις μολις φτασεις εκει;

7. Μετεπιβιβαση. Τι να προσεξει ο ...αρχαριος;

8. Ελβετια. Για Ελβετια ξερει κανεις αν υπαρχει καθημερινη πτηση; Παει κατευθειαν ή με...μετεπιβιβαση; Κανενα tip για ταξιδι εκει;


Συγνωμη για τις αρκετες ερωτησεις, αλλα πρεπει να προσπαθησω να κανω την υπερβαση με τα...αεροπλανα!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Για το 1. δε μπορώ να σε βοηθήσω, είναι καθαρά θέμα προσωπικό. Αν δε μπορείς να περιοριστείς στα -αρκετά- κιλά που επιτρέπουν οι αεροπορικές στις βαλίτσες σου, τότε πώς να σε πείσουμε εμείς. :) Τα κιλά που επιτρέπονται είναι υπέρ-αρκετά πάντως για τη συντριπτική πλειοψηφία των ταξιδιών, και αν δεν κάνεις τρελές υπερβολές.

2. Σάιτς όπως το airtickets.gr γι'αυτό ακριβώς το λόγο υπάρχουν. Εσύ βρες πότε θες να πετάξεις και το σάιτ θα σου βρει ποιες εταιρείες πετάνε εκείνες τις μέρες και τι ώρες πετάει η κάθε μία.

3. Επιστροφή στο 99% είναι με την ίδια εταιρεία. Αυτό δεν είναι "πακέτο προσφοράς" αλλά τρόπος ζωής των αεροπορικών και των ταξιδευτών. Αυτό που λες ότι θα σε αναγκάσεις να γυρίσεις μέρα που δε θέλεις δεν το καταλαβαίνω. Για ευρωπαικούς προορισμούς οι πτήσεις είναι δεκάδες κάθε εβδομάδα, είναι ελαφρώς απίθανο να μη βρεις...

4. Εδώ δεν καταλαβαίνω τι ρωτάς. Να ταξιδέψεις χωρίς να πληρώσεις, μόνο με "κράτηση" ; στο 99% των περιπτώσεων πια, αγοράζεις το εισητήριό σου ηλεκτρονικά και εμφανίζεσαι στο αεροδρόμιο μόνο με το διαβατήριό σου, δε χρειάζεται νάχεις τυπώσει τίποτα.

5. Αν για να πάει κάποιος Ιταλία ή Ελβετία για 5 ή 10 μέρες θέλει 100 κιλά αποσκευές γιατί παίρνει όλη τη γκαρνταρόμπα, τα 3 σκυλιά και το βιολοντσέλο του μαζί, ε τότε ναι καλύτερα να πάει με καράβι ή λεωφορείο :haha:

6. Ναι μπορείς να νοικιάσεις στα αεροδρόμια. Μερικές φορές είναι πιο φτηνό νάχεις κλείσει και το αυτοκίνητο από πριν, μέσω κάποιου σάιτ όπως το expedia.com, έρχεται πιο φτηνά.

7. Τίποτα. Αρκεί να υπάρχει αρκετός χρόνος (πχ 2 ώρες) μεταξύ των πτήσεων για να προλάβεις να πας από το ένα αεροπλάνο στο άλλο.

8. Δεν έχω ταξιδέψει Ελβετία, αλλά για εισητήρια αρκεί ένα απλό search στο airtickets.gr
 

cool11

Member
Μηνύματα
111
Likes
1
Ευχαριστω για την απαντηση.

4. Εννοω, παλια τηλεφωνουσα σε ταξιδιωτικο γραφειο και εκανα 'κρατηση', και πληρωνα αργοτερα. Τωρα με το internet, το 'αγοραζεις' την ιδια στιγμη, δηλαδη αφαιρει το ποσο απο την πιστωτικη, το τυπωνεις, και ειναι σαν να εχεις κανονικο εισητηριο στα χερια σου; Ετσι δουλευει;

5. Θελω και μεταφορα laptop, που ειναι ενα σακιδιο απο μονο του. Μπορω να το παρω στην καμπινα, μη το χασω και ειναι σαν να χανω το δεξι μου χερι;
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
4. Και τώρα μπορείς να το κάνεις αυτό, αλλά πρέπει να πας μέσω ταξιδιωτικού γραφείου. Αν το κάνεις από ίντερνετ, είναι όπως το λες, μόνο που δεν χρειάζεται να έχεις τυπωμένο τίποτα, με το που το πληρώνεις το εισητήριο έχεις καταχωρηθεί στην αεροπορική οπότε πας στο αεροδρόμιο με το διαβατήριό σου μόνο.

5. Ναι το λάπτοπ φυσικά και μπορείς να το πάρεις στην καμπίνα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
4. Και τώρα μπορείς να το κάνεις αυτό, αλλά πρέπει να πας μέσω ταξιδιωτικού γραφείου.
ή απευθείας κάνεις κράτηση στην αεροπορική εταιρεία της επιλογής σου και πληρώνεις εντός της προθεσμίας που σου δίνουν.
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Ως προς το τι ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ, με κάλυψε πλήρως ο Defkalion! Ως προς το τι ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ, όμως, ένα έχω να σου πω:

Για ένα ασφαλές και επιτυχημένο ταξίδι, είναι απολύτως απαραίτητο να προσέχεις με ποιους συνταξιδεύεις!!! ;)

 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Aυτή την σαχλαμάρα τώρα τι την έβαλες? Έχει καμμιά σχέση με αυτά που ρώτησε ο φίλος?
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Aυτή την σαχλαμάρα τώρα τι την έβαλες? Έχει καμμιά σχέση με αυτά που ρώτησε ο φίλος?
Βεβαίως κι έχει! Πρώτον, είναι σχετικό με θέματα ταξιδιωτικής ασφάλειας, και δεύτερον, το γέλιο (όπως και τα θεϊκά, μαροκινά ουρί του παραδείσου!), μακραίνει τη ζωή!

Στα σοβαρά καλύφθηκε ήδη από τον Defkaliona! Ε, μετά από τέτοια αγωνία που περνάει ο άνθρωπος, ας χαμογελάσει και λίγο το χειλάκι του!!!
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Cool...εγώ θα σου έλεγα να τα δεις πιο cool τα πράγματα γιατί έχω την αίσθηση ότι τελικά τα κάνεις στο μυαλό σου πιο δύσκολα απ' ότι είναι στην πραγματικότητα.

Πίστεψέ με..όλα μπορούν να λειτουργήσουν μια χαρά απλά..κι αν ήταν τόσο δύσκολα τα πράγματα με τα αεροπορικά ταξίδια, νομίζεις ότι θα τα επέλεγε ο κόσμος;
 

cool11

Member
Μηνύματα
111
Likes
1
Ενταξει, απλα οσο καλυτερα προετοιμασμενος εισαι γι αυτο που περιμενεις, τοσο το καλυτερο.
Οπως ειπα εχω ταξιδεψει με αεροπλανο, αλλα ημουν πιο νεος(καμια 10αρια χρονια). Τωρα μαλλον οι απαιτησεις μου μεγαλωσαν, και δεν θελω πολλους περιορισμους!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ενταξει, απλα οσο καλυτερα προετοιμασμενος εισαι γι αυτο που περιμενεις, τοσο το καλυτερο.
Οπως ειπα εχω ταξιδεψει με αεροπλανο, αλλα ημουν πιο νεος(καμια 10αρια χρονια). Τωρα μαλλον οι απαιτησεις μου μεγαλωσαν, και δεν θελω πολλους περιορισμους!
και το πλοίο έχει περιορισμούς cool. ίσως και περισσότερους από το αεροπλάνο λόγω χρόνου. κόλλημα με τη Βενετία...γιατί πάς Βενετία? 2 νύχτες στο πλοίο (τέτοια πλοία..) δε χωνεύονται. (ξέρω ξέρω Traveller, δε με αναγνωρίζεις...)
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Κίνηση πρώτη... ανοίγω το ημερολόγιο... Των εν Αμορίω 42 Μαρτύρων...
Κίνηση δεύτερη... ακυρώνω το Λονδίνο και το βράδυ πετάω για Αμόριο... 42+1 μάρτυρας...

Θεέ μου σε ευχαριστώ ο Samion έγινε καλά... αυτό πρέπει να γιορταστεί με γαμοπίλαφο...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.241
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom