Φοβιες & επιφυλαξεις για αεροπορικα ταξιδια

cool11

Member
Μηνύματα
111
Likes
1
Ποσα κιλα αποσκευες μπορω να παρω μαζι μου;

Για τα μεχρι τωρα ταξιδια μου εχω κανονικο(καλο-hunter) σακβαγιαζ. Για ταξιδι ειδικα με αεροπλανο, ειναι προτιμοτερο να εχω κατι αλλο σε στυλ βαλιτσα, ή κανονικα ειμαι ενταξει και με σακβαγιαζ; Εννοω απο αποψη πρακτικοτητας, χειρισμου τους στο 'διαδρομο', ασφαλειας κλπ.

Πρεπει να προμηθευτω λουκετακια για το σακβαγιαζ/βαλιτσα, οπως στο στρατο?
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ποσα κιλα αποσκευες μπορω να παρω μαζι μου;

Για τα μεχρι τωρα ταξιδια μου εχω κανονικο(καλο-hunter) σακβαγιαζ. Για ταξιδι ειδικα με αεροπλανο, ειναι προτιμοτερο να εχω κατι αλλο σε στυλ βαλιτσα, ή κανονικα ειμαι ενταξει και με σακβαγιαζ; Εννοω απο αποψη πρακτικοτητας, χειρισμου τους στο 'διαδρομο', ασφαλειας κλπ.

Πρεπει να προμηθευτω λουκετακια για το σακβαγιαζ/βαλιτσα, οπως στο στρατο?
αγαπητε συμφορουμιτη...
το ταξιδι το κανεις για να χαλαρωσεις,για να διασκεδασεις,για να εκφορτιστεις απο τα χιλια δυο που ταλανιζουν τον σημερινο ανθρωπο...
μη το βλεπεις σα μια εξισωση με πολλους αγνωστους.................χανεις τη μαγεια του και απεμπολεις τη ''μικρη ασυνεχεια'' της καθημερινοτητας σου.
γιαυτο ασε τα λουκετα για τους νεοσυλεκτους;);)
 

cool11

Member
Μηνύματα
111
Likes
1
Ok, μετα απο αυτη την απαντηση να υποθεσω οτι κινδυνος κλοπης πραγματων εντος του σακβαγιαζ (δεν ξερω πως, στην ολη αλυσιδα μεταφορας αποσκευων), δεν υπαρχει.

Ποσα κιλα επιτρεπεται να παρω? 20? Ειναι στανταρντ σε ολες τις πτησεις?
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
όταν πας να κλείσεις τα εισητήρια μέσω ίντερνετ, θα δεις κάπου θα το γράφει η εταιρία με την οποία θα πετάξεις
 

turms

Member
Μηνύματα
2.078
Likes
2.855
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
φιλε μου κακως αγχωνεσαι...
κ πτησεις εχει καθε μερα για Ελβετια, κ μπορεις να παρεις τον φορητο στο αεροπλανο, κ να νοικιασεις αμαξι στο αεροδρομιο κ ολα...το βαρος ειανι 20 κιλα ως επι το πλειστον. αν εχεις 21 ή 21.5 δεν λενε τιποτα
αν σκασεις μυτη με 37 κιλα ε τοτε...

κ εγω ημουνα διστακτικος στην αρχη.
τελικα τωρα κλεινω αεροπορικα μονος μου μεσω ιντερνετ, αυτοκινητο μεσω ιντερνετ, ξενοδοχειο μεσω ιντερνετ...

σκεψου οτι πηγα 2 φορες καραιβικη κ τα εκλεισα ΟΛΑ απο το σπιτι μου....δεν πηγα καν σε ταξ. γραφειο.
βεβαια τα κανονισα με γερμανικο πρακτορειο (εχει σημασια αυτο)

αλλα μην αγχωνεσαι πανω απο ολα...



σε τελικη φαση αν ζοριζεσαι πολυ πηγαινε οδικως...το θεμα ειναι να περασεις ανετα χωρις αγχος
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Με το θεμα παρκαρισμα ΙΧ, τι ισχυει στο Ελ.Βενιζελος?
Το πάρκινγκ long term κοστίζει 12 ? τη μέρα και αν το αφήσεις για πάνω απο 5 ημέρες νομίζω πέφτει στα 10? τη μέρα. Εγώ συνήθως το χτησιμοποιώ όταν ταξιδεύω δυσκολες ώρες και δε βολεύει ο προαστιακός ή το λεωφορείο. Τότε συμφέρει αντί να πάρεις ταξί για το πήγαινε-έλα καθώς ζητάνε 20-30? τη διαδρομή. Ενώ για 5 μέρες πληρώνεις 50? για παρκάρισμα αλλά τουλάχιστον έχεις το αυτοκίνητό σου.
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Ok, μετα απο αυτη την απαντηση να υποθεσω οτι κινδυνος κλοπης πραγματων εντος του σακβαγιαζ (δεν ξερω πως, στην ολη αλυσιδα μεταφορας αποσκευων), δεν υπαρχει.

Ποσα κιλα επιτρεπεται να παρω? 20? Ειναι στανταρντ σε ολες τις πτησεις?
Φυσικά και υπάρχει κίνδυνος κλοπής. Μη βάλεις στη βαλίτσα τίποτε πολύτιμο, μη πάρεις σακβουαγιάζ αλλά σκληρή βαλίτσα κλειδωμένη με λουκετάκι οπωσδήποτε. όλα τα τιμαλφή κράτα τα πάνω σου ή στη χειραποσκευή.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.078
Likes
2.855
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
πιστευω οτι οτι κ να παρεις το πιο σημαντικο ειναι να μην εχεις τιπτοα αξιας στην βαλιτσα - σακ βουαγιαζ σου...

χρησιμοποιω παντα σακ βουαγιαζ, ποτε δεν ειχα προβλημα...
αλλα μονο ρουχα κ σωβρακα εχω μεσα....:bleh:
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Το πάρκινγκ long term κοστίζει 12 ? τη μέρα και αν το αφήσεις για πάνω απο 5 ημέρες νομίζω πέφτει στα 10? τη μέρα. Εγώ συνήθως το χτησιμοποιώ όταν ταξιδεύω δυσκολες ώρες και δε βολεύει ο προαστιακός ή το λεωφορείο. Τότε συμφέρει αντί να πάρεις ταξί για το πήγαινε-έλα καθώς ζητάνε 20-30? τη διαδρομή. Ενώ για 5 μέρες πληρώνεις 50? για παρκάρισμα αλλά τουλάχιστον έχεις το αυτοκίνητό σου.
Δεν νομίζω ότι είναι απαραίτητο να δώσεις τόσα λεφτά για το αυτοκίνητο σου. Εγώ που για να κερδίζω τη μέρα επιλέγω συνήθως να ταξιδεύω αργά το βράδυ (και άρα να φτάνω στο Ελ.Βενιζέλος κατά τις 3- 4 ...:() δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα. υπάρχουν λεωφορεία όλο το βράδυ σχεδόν κάθε μια ώρα -ίσως λίγο πιο αραιά δεν ξέρω- που σε αφήνουν σε διάφορα σημεία της Αθήνας, πχ Δάφνη, Σύνταγμα, Εθνική Άμυνα ακόμα και προς Πειραιά. και από κει φυσικά μπορείς να πάρεις ταξί για το σπίτι με ελάχιστο κόστος. είναι λίγο ταλαιπωρία (γιατί πχ μπορεί να φτάσεις στις 2 και το λεωφ που σε βολεύει να φεύγει 3,15 :rolleyes: ) αλλά για μένα που είμαι low low low budget είναι η καλύτερη λύση! :D
 

cool11

Member
Μηνύματα
111
Likes
1
Το πάρκινγκ long term κοστίζει 12 ? τη μέρα και αν το αφήσεις για πάνω απο 5 ημέρες νομίζω πέφτει στα 10? τη μέρα. Εγώ συνήθως το χτησιμοποιώ όταν ταξιδεύω δυσκολες ώρες και δε βολεύει ο προαστιακός ή το λεωφορείο. Τότε συμφέρει αντί να πάρεις ταξί για το πήγαινε-έλα καθώς ζητάνε 20-30? τη διαδρομή. Ενώ για 5 μέρες πληρώνεις 50? για παρκάρισμα αλλά τουλάχιστον έχεις το αυτοκίνητό σου.

Εχει security, εκει? Εννοω προσεχει κανεις -υποτιθεται- τα αυτοκινητα, εστω με καμερες, κανα security αραια και που, ή μονα τους αφυλακτα με οτι αυτο συνεπαγεται?
 

cool11

Member
Μηνύματα
111
Likes
1
φιλε μου κακως αγχωνεσαι...
κ πτησεις εχει καθε μερα για Ελβετια, κ μπορεις να παρεις τον φορητο στο αεροπλανο, κ να νοικιασεις αμαξι στο αεροδρομιο κ ολα...το βαρος ειανι 20 κιλα ως επι το πλειστον. αν εχεις 21 ή 21.5 δεν λενε τιποτα
αν σκασεις μυτη με 37 κιλα ε τοτε...

κ εγω ημουνα διστακτικος στην αρχη.
τελικα τωρα κλεινω αεροπορικα μονος μου μεσω ιντερνετ, αυτοκινητο μεσω ιντερνετ, ξενοδοχειο μεσω ιντερνετ...

σκεψου οτι πηγα 2 φορες καραιβικη κ τα εκλεισα ΟΛΑ απο το σπιτι μου....δεν πηγα καν σε ταξ. γραφειο.
βεβαια τα κανονισα με γερμανικο πρακτορειο (εχει σημασια αυτο)

αλλα μην αγχωνεσαι πανω απο ολα...



σε τελικη φαση αν ζοριζεσαι πολυ πηγαινε οδικως...το θεμα ειναι να περασεις ανετα χωρις αγχος

Πως μπορω να βρω στο internet, τις εταιριες rent a car που υπαρχουν μεσα σε καθε αεροδρομιο;
Επειδη θα με βολευε, διχως να ψαχνω στην πολη που θα παω με τα μπαγκαζια στο χερι, να βρω αμαξι για ενοικιαση, αμεσως μολις φτασω, μες το αεροδρομιο. Συμφερει ετσι ή οχι?

Αν πχ παω στη Γενευη, μπορω απο τωρα να εχω κανει μια μικρη ερευνα αγορας για το τι υπαρχει εκει σε rent a car, ωστε να δω τι υπαρχει σε τι τιμες κλπ;
Γιατι μπορει να λεμε οτι 'ελα μωρε πηγαινε με αεροπλανο, νοικιασε αμαξι κλπ' αλλα αν πχ. παω Γενευη και στο αεροδρομιο της (ελβετια γαρ=ακριβη) το φτηνοτερο αμαξι που μπορω να νοικιασω ειναι 100ε/μερα, ασε καλυτερα, να το ξερω απο ελλαδα και να δω τι θα κανω(θα νοικιασω αλλου, θα παω οδικως κλπ).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.504
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom