Φοβιες & επιφυλαξεις για αεροπορικα ταξιδια

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Καλη χρονια!

Καποιες ερωτησεις...

1.
Υπαρχει καποιος τροπος να δω, ανα αεροδρομιο της ελλαδας, τι ειδους δρομολογια υπαρχουν?
Εκτος απο ελ.βενιζελος που εχει σχεδον ολους τους προορισμους, θα με ενδιεφερε να ξερω ανα αεροδρομιο ποιοι προορισμοι/δρομολογια υπαρχουν. Ειναι κουραστικο να δοκιμαζω πχ. απο ροδο για βρετανια, και να μου λεει το συστημα οτι δεν υπαρχει(παραδειγμα). Θα ηθελα να δω με μια ματια -κι οχι ψαχνοντας-δοκιμαζοντας επι ωρες- για το ταδε αεροδρομιο(πχ ροδου), προς ποιους ευρωπαικους προορισμους μπορω να πεταξω.

2.
Εν ετει 2010, οπως μαθαινω, ακομη υπαρχουν προβληματα με χαμενες αποσκευες. Γιατι χανονται? Σε τι ποσοστο συμβαινει αυτο το ασχημο φαινομενο? Τι μπορω-αν μπορω- να κανω για ελαχιστοποιησω να μου συμβει ενα τετοιο συμβαν?

3.
Τι ειναι πιο πρακτικο και γιατι? Βαλιτσες(κλασικου τυπου θα ελεγα) ή τα σακβαγιαζ?

4.
Υπάρχει καποιος περιορισμος στα ευρω που μπορω να εχω επανω μου σε μετρητα, οταν ταξιδευω σε καποια ευρωπαικη χωρα? Αν ξερει καποιος και για ελβετια, ας πει.

Για το 2 και το 3, το 2 πρώτα, γιατί χάνονται δεν ξέρω, αλλά αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις μια και λαχανί βαλίτσα αν βρείς ώστε και να χαθεί να μη σε πάνε στο δωμάτιο με τις χιλιάδες μαύρες βαλίτσες, αλλά να θυμούνται όλοι τη λαχανί σου!!! :D

Για το 3, προσωπικά βαλίτσα με ροδάκια. Απορώ γιατί παλιά κουβαλούσα σακ βουαγιάζ σα γα'ι'δούρι, ενώ υπήρχαν οι βαλίτσες με ροδάκια.... :rolleyes:

Αλλά όσον αφορά το 4 δε νομίζω να υπάρχει κανενας περιορισμός, αν και στα ταξίδια μου προτιμώ τη πιστωτική για να μη κουβαλάω μετρητά που μπορεί εύκολα να χάσω ή να με κλέψουν...Απλά πάντα κρατάω και κάμποσα ευρώ για μικροέξοδα ή για μέρη που μπορεί να μη δέχονται πιστωτικές.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλη χρονια!

Καποιες ερωτησεις...

1.
Υπαρχει καποιος τροπος να δω, ανα αεροδρομιο της ελλαδας, τι ειδους δρομολογια υπαρχουν?
Εκτος απο ελ.βενιζελος που εχει σχεδον ολους τους προορισμους, θα με ενδιεφερε να ξερω ανα αεροδρομιο ποιοι προορισμοι/δρομολογια υπαρχουν. Ειναι κουραστικο να δοκιμαζω πχ. απο ροδο για βρετανια, και να μου λεει το συστημα οτι δεν υπαρχει(παραδειγμα). Θα ηθελα να δω με μια ματια -κι οχι ψαχνοντας-δοκιμαζοντας επι ωρες- για το ταδε αεροδρομιο(πχ ροδου), προς ποιους ευρωπαικους προορισμους μπορω να πεταξω.

2.
Εν ετει 2010, οπως μαθαινω, ακομη υπαρχουν προβληματα με χαμενες αποσκευες. Γιατι χανονται? Σε τι ποσοστο συμβαινει αυτο το ασχημο φαινομενο? Τι μπορω-αν μπορω- να κανω για ελαχιστοποιησω να μου συμβει ενα τετοιο συμβαν?

3.
Τι ειναι πιο πρακτικο και γιατι? Βαλιτσες(κλασικου τυπου θα ελεγα) ή τα σακβαγιαζ?

4.
Υπάρχει καποιος περιορισμος στα ευρω που μπορω να εχω επανω μου σε μετρητα, οταν ταξιδευω σε καποια ευρωπαικη χωρα? Αν ξερει καποιος και για ελβετια, ας πει.
1. Υπάρχουν και οι πτήσεις με ανταπόκριση. Πρακτικά, με τις κατάλληλες ανταποκρίσεις, πετάς από οπουδήποτε για οπουδήποτε. Δεν μπορούν όλοι οι προορισμοί να έχουν απευθείας πτήσεις για παντού...

2. Για διάφορους λόγους. Οτιδήποτε. Μπορεί να φορτώνονται σε λάθος αεροπλάνο, να αργούν να φορτωθούν και το επόμενο αεροπλάνο να έχει φύγει ήδη, να ξεχνιούνται, ή οτιδήποτε. Πολλοί και διαφορετικοί λόγοι....

3. Εξαρτάται από το είδος του ταξιδιού...

4. Πρακτικά, για Ελβετία, όπως και για ΕΕ, δεν έχεις πρόβλημα με οποιοδήποτε λογικό ποσό. Άν τώρα μεταφέρεις το πακέτο για κατάθεση, αλλάζει το πράγμα...
 

Kamarado

Member
Μηνύματα
38
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία σου έρχομαι......
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
Καλη Χρονια και απο εμενα
Ευχομαι να πανε ολα καλα στο ταξιδι σου, το μονο που θα ηθελα να σου πω ειναι οσον αφορα τα χρηματα. Η Ελβετια δεν εχει ευρω επομενως καλο ειναι να εχεις την καρτα αναληψεων μαζι σου, να εχεις κανει συναλλαγμα για τα πρωτα εξοδα και τελος μια πιστωτικη καρτα για να μην νιωσεις ανασφαλεια. Οσο για την βαλιτσα οπως σου ειπαν να ειναι με ροδακια, διαλεξε ελαφρια κατασκευη για να μην εχεις επιπλεον κιλα (μια και σε απασχολουν τα κιλα) και εγω προσωπικα βαζω παντα λουκετακι....
Καλο ταξιδι!!!!!;)
 

nmavra

Member
Μηνύματα
62
Likes
16
Ο εφιάλτης μου δεν αρχίζει από το αεροδρόμιο αλλά από την στιγμή που θα πω ναι θα ταξιδέψω με αεροπλάνο και τελειώνει από τι στιγμή που θα πω οχι δεν ταξιδεύω ούτε και τώρα...
Ειναι κριμα αυτο και θα σου πρότεινα να μιλήσεις με κάποιον καλό ψυχολόγο για το θέμα σου. Είναι κάτι που γιατρέυεται και είναι κρίμα να το αφήνεις να σου στερει την απόλαυση του ταξιδιού.
 

cool11

Member
Μηνύματα
111
Likes
1
Οσον αφορα τα διασικαστικα για την αγορα του εισητηριου, παμε πρωτα σε ενα site σαν το airtickets.gr που μας εμφανιζει ολες τις αεροπορικες εταιριες και δρομολογια, και αφου δουμε ποιες πτησεις μας βολευουν, μετα παμε στο site της καθε εταιριας και κανουμε την αγορα ηλεκτρονικα?
Ή να τα κανω ολα μεσα απο το airtickets?
Πειτε μου τι ειναι προτιμοτερο.
Και εναλλακτικα site του airtickets.
 

cool11

Member
Μηνύματα
111
Likes
1
Δηλαδη, ουσιαστικα, πληρώνεις το εισητήριο, κατά την παραλαβή του, στο γκισέ του αεροδρομίου;

---
Υπαρχει καμια δικλειδα για τις αεροπορικες, ωστε να μην κανει ο καθενας κρατηση και δεν εμφανιζεται μετα να παραλαβει το εισητηριο; Ξερω οτι λιγη ωρα πριν αν δεν εμφανιστεις οτι τα δινουν, αλλα τι να το κανω εγω αν μπαινω ηλεκτρονικα να δω διαθεσιμοτητα και μου τα δειχνει ολα κλεισμενα!
 

cool11

Member
Μηνύματα
111
Likes
1
Με τα καθε λογης 'υγρα' που θελει να μεταφερει κανεις, πως γινεται η μεταφορα?
Απαγορευεται να μπουν στο σακβαγιαζ, και πρεπει κανεις οτιδηποτε υγρο εχει, να το εχει στην χειραποσκευη, ή να το δειξει στον έλεγχο?
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Επιτρεπεται να εχεις μαζι σου μεχρι 100 ml ανα συσκευασια.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Με τα καθε λογης 'υγρα' που θελει να μεταφερει κανεις, πως γινεται η μεταφορα?
Απαγορευεται να μπουν στο σακβαγιαζ, και πρεπει κανεις οτιδηποτε υγρο εχει, να το εχει στην χειραποσκευη, ή να το δειξει στον έλεγχο?
Μπορεις να βαλεις τα υγρα σου,στην βαλιτσα που παραδιδεις στο τσεκ ιν.Αυτα που κουβαλας στην τσαντα χεριου και παιρνεις στην καμπινα μαζι σου δεν μπορουν να ειναι πανω απο 100 ml το καθενα και μεχρι 10 τεμαχια(περιλαμβανει και οδοντοκρεμα κλπ).Αυτα πρεπει να τα βαλεις σε ειδικη σακκουλα και να τα δειξεις στον ελεγχοAegean Airlines | Αποσκευές στο αεροσκάφος
 

cool11

Member
Μηνύματα
111
Likes
1
Στην βαλιτσα που δινουμε στο check in, υπαρχει περιορισμος στα ml και στα τεμάχια, για τα υγρα που περιέχει;
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.740
Likes
15.130
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Όχι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.205
Μέλη
38.914
Νεότερο μέλος
daglas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom