Χάπια για ελονοσία

apodrasi

Member
Μηνύματα
548
Likes
1.018
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Ξέρει κανείς ποια εντομοαπωθητικά περιέχουν DEET και αν υπάρχουν στην Ελλάδα???
Αγοράζεις μέσω internet ή στα καταστήματα με είδη κάμπινγκ. Στην Αθήνα το βρήκα σε τέτοιο κατάστημα στην Ιπποκράτους (στοά δίπλα σε Χόντο). Το όνομα θα το δω το βράδυ. Ανάλογα με την περιεκτικότητα σε deet είναι και η διάρκειά του.
Α μπορείς ίσως να παραγγείλεις και στο φαρμακείο.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Γενικά και εγώ για ελονοσια δεν ξαναπαίρνω τίποτα!!
το ρισκάρω ναί.τίποτα δεν είναι ξεκάθαρο ούτε με τα φάρμακα,ούτε με τις ουσίες,ούτε με τι μπορεί να σε κολησουν τα σκατοκούνουπα...
άλλα ζούν εδώ,άλλα εκεί,άλλα στον βορά και άλλα στον νότο!! άλλες αρρώστιες κουβαλά το καθένα,συμφωνίες μαζί τους θα κάνω?? άσε που δεν καταλαβαίνουν οτι ειμαι πολίτης του κόσμου!!!
η φίλη μου η lullu βέβαια δεν συμφωνεί καθόλου και με κράζει.
καλή επιτυχία σε όλους μας και καλή τύχη να έχομε γενικώς!!!
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Αγοράζεις μέσω internet ή στα καταστήματα με είδη κάμπινγκ. Στην Αθήνα το βρήκα σε τέτοιο κατάστημα στην Ιπποκράτους (στοά δίπλα σε Χόντο). Το όνομα θα το δω το βράδυ. Ανάλογα με την περιεκτικότητα σε deet είναι και η διάρκειά του.
Α μπορείς ίσως να παραγγείλεις και στο φαρμακείο.

Μήπως εννοείς το Alpamayo??
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.819
Likes
18.763
Μήπως εννοείς το Alpamayo??
Ρόζα, κοίτα και εδώ

Adventure Travel & Travel Clothing - Nomad Adventure Travel Store
Rohan - Travel Clothing, Outdoor Adventure Clothes, Accessories

αλλά εγώ που χρησιμοποιώ τα κλασσικά αντικουνουπικά του φαρμακείου, μια χαρά δουλειά κάνουν, όπου έχω βάλει δε με έχει τσιμπήσει τίποτα.
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
αλλά εγώ που χρησιμοποιώ τα κλασσικά αντικουνουπικά του φαρμακείου, μια χαρά δουλειά κάνουν, όπου έχω βάλει δε με έχει τσιμπήσει τίποτα.
Eσύ...γιατί εγώ είμαι κάτι σαν κόκκινο πανί για τα κουνούπια...Μόνο μια μπούρκα από λινάτσα τα σταματάει......:(
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
548
Likes
1.018
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Μήπως εννοείς το Alpamayo??
Δεν ήταν αυτό Rosa και μ' ένα search δεν βρήκα το δικό μου. Θα στο πω το βράδυ απ' το σπίτι. Πρασινωπή συσκευασία (σαν τις γιαγιάδες, ας όψεται το Αλτσχάιμερ). Άλλωστε δεν είναι απαραίτητο να πάρεις το ίδιο, δεν το χρησιμοποίησα καν για να ξέρω αν είναι καλό. Δες τις περιεκτικότητες. Εμένα περίπου 40% και κρατάει λέει 6ώρες. Είχε και για 8 ώρες. Και κάποια άλλα που είναι μόνο για πάνω από τα ρούχα ή την κουνουπιέρα. Με φόβισε να σου πω αλλά είχα διαβάσει σε ξένο site πως δεν αρκεί η σιτρονέλλα.
Έχω δει και αγορασμένο από φαρμακείο (ημιδιαφανές μπουκαλάκι, πρακτική συσκευασία) που δεν έγραφε περιεκτικότητα και υποθέτω (λόγω φαρμακείου) πως ήταν μικρή.

Και μένα το γουστάρουν πολύ το αιματάκι μου αλλά φαίνεται πως τα αφρικάνικα (Κένυα/τέλος Αυγούστου, να εξηγούμαστε) έχουν άλλα γούστα. Και λίγα ήταν και δεν τσιμπούσαν ούτε μένα ούτε τους άλλους.
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Επειδη το ειχα ψαξει λιγο , τα χαπια για την ελεονοσια δεν ειναι πλεον αποτελεσματικα για το πλασμώδιο Falciparum, εκτος απο αυτα που περιεχουν μεφλακινη.....Αλλα ειναι πιο δυνατα...Εμεις παρενεργειες δεν ειχαμε γενικα,τα παιρναμε 7 βδομαδες, αλλα εγω επαιρνα λογω κιλων και ποσοτητα παιδικη οποτε ηταν ελαφρια...Απλα παντα με το φαι για να μη μας πειραξουν στο στομαχι...Οσο για το deet νομιζω οτι εκανε πολυ καλη δουλεια...κοιμηθηκα στα backwaters τησ κεραλας εξω απο το δωματιο ,σε εποχη μουσωνων και δε με τσιμπησε ουτε ενας κωνωψ! Ειχα παρει ενα με ποσοστο 20% και ψεκαζομουν 2-3 φορες την ημερα ...με τα κοινα αντικουνουπικα ψεκαζομασταν ανα 1-2ωρες και δε καναν τοση δουλεια...
και τελικα κατεληξα στο συμπερασμα οτι η προληψη εινναι μαλλον πιο σημαντικη, και αν δε θες να παρεις χαπια, μπορεις απλα να τα παρεις μαζι αν γινει κατι να μη ψαχνεις...τα ιδια χαπια σε αλλη δοσολογια ειναι και για αντιμετωπιση...
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.528
Likes
7.818
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Γενικά και εγώ για ελονοσια δεν ξαναπαίρνω τίποτα!!
το ρισκάρω ναί.τίποτα δεν είναι ξεκάθαρο ούτε με τα φάρμακα,ούτε με τις ουσίες,ούτε με τι μπορεί να σε κολησουν τα σκατοκούνουπα...
άλλα ζούν εδώ,άλλα εκεί,άλλα στον βορά και άλλα στον νότο!! άλλες αρρώστιες κουβαλά το καθένα,συμφωνίες μαζί τους θα κάνω?? άσε που δεν καταλαβαίνουν οτι ειμαι πολίτης του κόσμου!!!
η φίλη μου η lullu βέβαια δεν συμφωνεί καθόλου και με κράζει.
καλή επιτυχία σε όλους μας και καλή τύχη να έχομε γενικώς!!!
:mad:εσυ εισαι αγυριστο κεφαλι :bash: το ξερω αυτο.. δεν μπορεις να διανοηθεις πως ειναι να αρρωστησεις απο ελονοσια , περα που ειναι θανατηφορα τις πιο πολλες φορες κυριως σε εμας,,,οι επιπτωσεις αν τη γλυτωσεις ειναι σοβαρες και χρονιες παρα τα λιγοστα lateral effects που σου δημιουργει η θεραπεια προληψης.......ψτ και που εισαι? μη διανοηθεις στη Ουγκαντα να εφαρμοσεις την ιδια ταχτικη...ναχω αλλους χιλιαδες ναχω και σενα κιτρινιαρα δεν θα το αντεξω!!!!!!!!!!!!!:roll:
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
548
Likes
1.018
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Επειδη το ειχα ψαξει λιγο , τα χαπια για την ελεονοσια δεν ειναι πλεον αποτελεσματικα για το πλασμώδιο Falciparum, εκτος απο αυτα που περιεχουν μεφλακινη.....Αλλα ειναι πιο δυνατα...Εμεις παρενεργειες δεν ειχαμε γενικα,τα παιρναμε 7 βδομαδες, αλλα εγω επαιρνα λογω κιλων και ποσοτητα παιδικη οποτε ηταν ελαφρια...Απλα παντα με το φαι για να μη μας πειραξουν στο στομαχι...Οσο για το deet νομιζω οτι εκανε πολυ καλη δουλεια...κοιμηθηκα στα backwaters τησ κεραλας εξω απο το δωματιο ,σε εποχη μουσωνων και δε με τσιμπησε ουτε ενας κωνωψ! Ειχα παρει ενα με ποσοστο 20% και ψεκαζομουν 2-3 φορες την ημερα ...με τα κοινα αντικουνουπικα ψεκαζομασταν ανα 1-2ωρες και δε καναν τοση δουλεια...
και τελικα κατεληξα στο συμπερασμα οτι η προληψη εινναι μαλλον πιο σημαντικη, και αν δε θες να παρεις χαπια, μπορεις απλα να τα παρεις μαζι αν γινει κατι να μη ψαχνεις...τα ιδια χαπια σε αλλη δοσολογια ειναι και για αντιμετωπιση...
Στα malarone βλέπω "ατοβακόνη και υδροχλωρική προγουανίλη" και ότι από τα κιλά εξαρτάται μόνο η δόση της θεραπείας. Απ' ό,τι καταλαβαίνω δεν έπαιρνες malarone. Οπότε τι πήρες; Ποιο έχει μεφλακίνη; Το δίλημμα γίνεται τρίλημμα;
Έχω διαβάσει κι αλλού ότι τα παίρνεις με το φαγητό για το στομάχι, μπορεί να είναι έτσι. Σε μένα έχει κολλήσει ότι τα παίρνεις με φαγητό για καλύτερη απορρόφηση.
Στο deet με προβλημάτισε που έγραφε να το ξεπλένεις από το δέρμα κάθε που περνά η περίοδος ενέργειάς του. Δεν πρέπει να είναι και τόσο αθώο.
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Στο 15 Tips for Avoiding Mosquito Bites - DrGreene.com, και στη λίστα με τις συμβουλές για το πώς να αποφύγεις τα τσιμπήματα των κουνουπιών (πάνω κάτω όλα όσα ήδη γνωρίζουμε, εκτός ίσως από τη θεωρία πως το σκόρδο απομακρύνει, εκτός από τους βρυκόλακες, και τα έντομα...:shock:) διαβάζω περί DEET, πως:

- υπάρχουν εντομοαπωθητικά για παιδιά με μόνο 6-10% DEET (τα προϊόντα με 10% είναι αποτελεσματικά για περίπου δύο ώρες). 30% είναι το μέγιστο ποσοστό περιεκτικότητας σε DEET που προτείνεται για βρέφη και παιδιά.

- προϊόντα με DEET δε θα πρέπει να εφαρμόζονται πάνω από μία φορά τη μέρα, και

- το DEET δε θα πρέπει να περιέχεται σε προϊόντα που συνδυάζουν εντομοαπωθητικά και αντηλιακά μαζί (έτσι ώστε το αντηλιακό να χρησιμοποιείται όσες φορές πρέπει).
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
:mad:εσυ εισαι αγυριστο κεφαλι :bash: το ξερω αυτο.. δεν μπορεις να διανοηθεις πως ειναι να αρρωστησεις απο ελονοσια , περα που ειναι θανατηφορα τις πιο πολλες φορες κυριως σε εμας,,,οι επιπτωσεις αν τη γλυτωσεις ειναι σοβαρες και χρονιες παρα τα λιγοστα lateral effects που σου δημιουργει η θεραπεια προληψης.......ψτ και που εισαι? μη διανοηθεις στη Ουγκαντα να εφαρμοσεις την ιδια ταχτικη...ναχω αλλους χιλιαδες ναχω και σενα κιτρινιαρα δεν θα το αντεξω!!!!!!!!!!!!!:roll:
καλά πάρε μου τότε κάτι σε light για εκεί!!!:rolleyes:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.258
Μηνύματα
885.376
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom