Χάπια για ελονοσία

apodrasi

Member
Μηνύματα
548
Likes
1.018
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Rosa προφανώς το βρήκες. Απ' το Alpamayo το πήρα κι εγώ (care plus spray 12.5 euro) όμως το μαγαζί το ήξερα σαν Ορειβατική.
Αν θέλεις δες και
http://www.alpamayopro.gr
Κάνεις δοκιμή πριν φύγεις για αλλεργικές αντιδράσεις! Καλό ταξίδι στη Βιρμανία.
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
548
Likes
1.018
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
..τα χαπια για την ελεονοσια δεν ειναι πλεον αποτελεσματικα για το πλασμώδιο Falciparum, εκτος απο αυτα που περιεχουν μεφλακινη........
.,αλλιώς δρα η μεφλοκίνη(Lariam),αλλιώς δρα η προγουανίλη(Μalarone)...
Τώρα εμείς (ο λαός) πρέπει να συμπεράνουμε ότι πλέον το Lariam είναι αποτελεσματικότερο του Malarone και ότι αμφότερα "χτυπούν" το ίδιο παθογόνο; Ισχύει;;;;; Ισχύει σε συγκεκριμένες περιοχές (που τα στελέχη "γαϊδουροποιήθηκαν" στην προγουανίλη);
Κάνατε που κάνατε το καλό οι ειδικές, πέστε το μας κι αυτό να μη μείνουμε με την απορία.
ΥΓ1.Κανένα λοιμωξιολόγο δε θα στρατολογήσουμε στο site;
ΥΓ2.renata άστο να πέσει κάτω και δε θα ξαναασχοληθώ με το θέμα!!!!!!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.819
Likes
18.763
Τώρα εμείς (ο λαός) πρέπει να συμπεράνουμε ότι πλέον το Lariam είναι αποτελεσματικότερο του Malarone και ότι αμφότερα "χτυπούν" το ίδιο παθογόνο; Ισχύει;;;;; Ισχύει σε συγκεκριμένες περιοχές (που τα στελέχη "γαϊδουροποιήθηκαν" στην προγουανίλη);
Κάνατε που κάνατε το καλό οι ειδικές, πέστε το μας κι αυτό να μη μείνουμε με την απορία.
ΥΓ1.Κανένα λοιμωξιολόγο δε θα στρατολογήσουμε στο site;
ΥΓ2.renata άστο να πέσει κάτω και δε θα ξαναασχοληθώ με το θέμα!!!!!!
Όχι βέβαια, κανείς δεν ισχυρίζεται αυτό (εκτός αν μου ξέφυγε ότι το έγραψε κάποιος). Αν μπεις στο site του WHO & του CDC θα δεις ότι κάνουν και τα δύο για Μποτσουάνα. Εκεί αναφέρεται ρητά ΑΝ κάποια ουσία-φάρμακο δεν κάνει για κάποια περιοχή...
 
Μηνύματα
2.490
Likes
3.197
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
apodrasi κάνεις ερωτήσεις που παραπέμπουν σε ιατρική ανάλυση και επεξήγηση που είναι άδικο να γίνεται μέσω του internet γιατί πολλές φορές γίνεται παρεξήγηση...

Δεν είπα ότι τo Lariam είναι αποτελεσματικότερο του Μalarone,είπα ότι είναι και τα δύο πολύ καλά(με διαφορετικό τρόπο δράσης),ωστόσο το ποιό είδος παρασίτου ενδημεί πού;; και αν έχει αναπτύξει ανθεκτικότητα στο η στα συγκεκριμένα φάρμακα αυτό δεν το γνωρίζω(δεν είναι ειδικότητα μου η λοιμωξιολογία),
ο GTS βλέπω δίνει κάποια πληροφορία πιο πάνω...
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
548
Likes
1.018
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
apodrasi κάνεις ερωτήσεις που παραπέμπουν σε ιατρική ανάλυση και επεξήγηση που είναι άδικο να γίνεται μέσω του internet γιατί πολλές φορές γίνεται παρεξήγηση...

Δεν είπα ότι τo Lariam είναι αποτελεσματικότερο του Μalarone,είπα ότι είναι και τα δύο πολύ καλά(με διαφορετικό τρόπο δράσης),ωστόσο το ποιό είδος παρασίτου ενδημεί πού;; και αν έχει αναπτύξει ανθεκτικότητα στο η στα συγκεκριμένα φάρμακα αυτό δεν το γνωρίζω(δεν είναι ειδικότητα μου η λοιμωξιολογία),
ο GTS βλέπω δίνει κάποια πληροφορία πιο πάνω...
Έχεις γίνει κατανοητή. Αυτό που ξαναλές είπες και πριν και ήσουν σαφέστατη από την πρώτη φορά. Το κείμενό σου παρατέθηκε δεύτερο στο post 38, μόνο και μόνο για την πληροφορία ότι μεφλοκίνη έχει το Lariam.
Ρώτησα ρητορικά, ακριβώς για να μην υπάρξουν παρερμηνείες, αν ισχύει ή αν ισχύει υπό κάποιες συνθήκες το κείμενο της πρώτης παράθεσης (στο post 38).
Ξαναδιάβασε το σχετικό post αν θέλεις.
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Εγω παντως στην Ινδια με το που εφτασα πηρα ενα δικο τους προιον απο το φαρμακειο,σαν οδοντοπαστα ηταν,και δεν με τσιμπησε ουτε ενα!!! Τζαμαικα και Κουβα που ειχα παρει απο εδω δικα μας προιοντα,τα τιμησαν δεοντως και με εκαναν σουρωτηρι!!!:D:D
Χαπια δεν εχω παρει ποτε...
Καποιος κατι αναφερε για Μαλαισια.... Χρειαζεται κι εκει??? Για πειτε...Σχεδιαζω Κουαλα Λουμπουρ-Λανγκαουι-Σιγκαπουρη..
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
GTS,ευχαριστω!!! Ευτυχως!!! Απεχθανομαι τα χαπια...:bleh:
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Προχτές συζητήσαμε με τον πράκτορα περί του ταξιδιού στην Τανζανία και μας είπε να αποφύγουμε τα Lariam, οι παρενέργειες είναι πάρα πολλές σε σχέση με τα Malarone, και οι περισσότερες έχουν σχέση με ψυχωτικα επεισόδια, εφιάλτες κλπ. Με τα Malarone οι πιθανές παρενέργειες είναι διάρροια ή στομαχικές διαταραχές. Και πάλι βέβαια εξαρτάται τον οργανισμό...
Επίσης μας ανέφερε ότι στο εμβόλιο για τον κίτρινο πυρετό μια αρκετά πιθανή παρενέργεια είναι 3ήμερος πυρετός μέσα σε 15 ημέρες αφ' ότου το κάνεις. Ξέρει κανείς αν αληθεύει αυτό?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.308
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Προχτές συζητήσαμε με τον πράκτορα περί του ταξιδιού στην Τανζανία και μας είπε να αποφύγουμε τα Lariam, οι παρενέργειες είναι πάρα πολλές σε σχέση με τα Malarone, και οι περισσότερες έχουν σχέση με ψυχωτικα επεισόδια, εφιάλτες κλπ. Με τα Malarone οι πιθανές παρενέργειες είναι διάρροια ή στομαχικές διαταραχές. Και πάλι βέβαια εξαρτάται τον οργανισμό...
Επίσης μας ανέφερε ότι στο εμβόλιο για τον κίτρινο πυρετό μια αρκετά πιθανή παρενέργεια είναι 3ήμερος πυρετός μέσα σε 15 ημέρες αφ' ότου το κάνεις. Ξέρει κανείς αν αληθεύει αυτό?
σεβαστη η γνώμη του καθενός που έχει εμπειρία αλλά δεν παύει να είναι εμπειρική. να πάρεις γνώμη από επαγγελματία που έχει σχετική εμπειρία. εν τω μεταξύ να ενημερωθείς και μόνη σου. και τα 2 έχουν παρενέργειες το Lariam σοβαρότερες.
Health Information for Tanzania | CDC Travelers' Health
Key Features - Malarone
Prescription Drugs, Provider Info | CDC Malaria
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Περί των δύο χαπιών έχω διαβάσει άπειρα άρθρα (γι' αυτό και το Lariam το απέρριψα αμέσως), απλά ο πράκτορας μου επιβεβαίωσε αυτά που είχα διαβάσει. Αυτό που δεν ήξερα είναι ο πυρετός για το εμβόλιο του κίτρινου πυρετού. Φαντάζομαι στην νομαρχία θα με διαφωτίσουν...
 
Μηνύματα
2.490
Likes
3.197
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Περί των δύο χαπιών έχω διαβάσει άπειρα άρθρα (γι' αυτό και το Lariam το απέρριψα αμέσως), απλά ο πράκτορας μου επιβεβαίωσε αυτά που είχα διαβάσει. Αυτό που δεν ήξερα είναι ο πυρετός για το εμβόλιο του κίτρινου πυρετού. Φαντάζομαι στην νομαρχία θα με διαφωτίσουν...
Μια από τις ανεπιθύμητες ενέργειες του εμβολίου(ωστόσο σπάνια)είναι και ο πυρετός ,αυτό όμως δεν σημαίνει ότι είναι λόγος για να αποφύγει κανείς τον εμβολιασμό όταν πρόκειται να ταξιδέψει σε χώρα όπου ο κίτρινος πυρετός ΕΝΔΗΜΕΙ.Εκτός του ότι είναι νομίζω επιβεβλημένο στα πλαίσια της ταξιδιωτικής υγιεινής....αλλά και για τον ίδιο τον ταξιδιώτη για την δική του προστασία τι είναι πιο σημαντικό το να εκτεθεί στην πολύ μεγάλη πιθανότητα προσβολής και νόσησης από τον ιό όντας μη εμβολιασμένος ή το να έχει διασφαλίσει την προστασία του και απλά να έχει μιά πολύ μικρή πιιθανότητα εκδήλωσης κάποιων ανεπιθύμητων συμβάντων πχ μικρός πυρετός,κεφαλαλγία κλπ;
Οι μόνοι ουσιαστικοί λόγοι για να μην κάνει κάποιος το εμβόλιο είναι σοβαρή ανοσοανεπάρκεια η σοβαρή αλλεργία στο αυγό,πιθανόν να μου διαφεύγει και κάτι άλλο,θέλω να πω δηλαδή κάποια σοβαρή κατάσταση υγείας όπου ελοχεύει πραγματικός κίνδυνος για τη ζωή του ταξιδιώτη από το εμβόλιο οπότε και οι κίνδυνοι απ'αυτό είναι περισσότεροι από τα οφέλη ....,παράμετρος που πάντα (οπως και στα χάπια της ελονοσίας)στην ιατρική λαμβάνεται υπ'όψην...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.258
Μηνύματα
885.376
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom