Χανιά... ολιγοημερες διακοπές

perixvra

Member
Μηνύματα
311
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Πόσες μέρες θα μείνεται στο νησί?
Που θα μένετε σε ποια ακριβώς περιοχή?
Γενικά είστε άτομα που έχετε ανάγκη ξεκούρασης και σας αρέσει να απολαμβάνετε την άνεση του ξενοδοχείου ή το ακριβώς αντίθετο σας αρέσει να εξερευνείτε όλη την ώρα, όπως οι περισσότεροι στο Forum?

Αφού μου απαντήσεις θα μπορώ να σε κατευθύνω κατάλληλα!!!
Θα φτασουμε στις 21 Ιουλιου το βραδυ και φευγουμε στις 29 το πρωι. Κλεισαμε στο ξενοδοχειο Royal sun hotel που ειναι μολις 3 χλμ απο το κεντρο των Χανιων.
Η αληθεια ειναι οτι θελουμε και την εξερευνηση μας δε μπορουμε χωρις αυτην, αλλα σε πιο χαλαρους ρυθμους οχι ολη την ωρα οδηγηση, διοτι παμε και για ταξιδι του μελιτος οπως προειπα.
Με μεγαλη μου χαρα θα δεχτω τις κατευθυνσεις σου και τις οδηγιες σου!
 

dimitrova

Member
Μηνύματα
29
Likes
7
κι εγω Σαλονικια ειμαι!!!
Χιλια ευχαριστω για τις πληροφοριες θα μου φανουν χρησιμες!
Απλα σκεφτομουν στην περιπτωση μας να συνδυασουμε και Χανια αλλα και Ρεθυμνο, δυσκολο το βρισκεις; Ασε που ελεγα να νοικιασουμε αυτοκινητο μονο για τις 5 ημερες γιατι φθανουμε βραδυ στις 21 και φευγουμε πρωι στις 29.
Οτιδηποτε αλλο σου ερθει στο μυαλο, εδω ειμαι!
Και παλι ευχαριστω
Πως θα καταφερες βρε κουκλα μου ετσι? Με δυο αεροπορικες απο Θεσσαλονικη εσεις να φυγετε πρωι απο τα Χανια....απλος χανετε μια μερα ολοκληρη !! Κοιτα να δεις τωρα: Οσο για το αυτοκινιτο Εμεις θελαμε να εχουμε αμαξι την ημερα που φευγαμε για να μην μας φαει η αγωνια μηπως αργυσουμε και χασουμε την πτηση. Την πρωτη μερα αφου φτανετε βραδυ δεν το χρεαζεστε αλλα απο την 22.07 και μετα...? 21-29 ειναι 7 γεματες μερες οποτε το συμβολειο θα ειναι για 7 μερες ( παρεπηπτοντως 2 μερες μαζι με τις βενζηνες ειναι 100 ευρω ). Παμε παρακατω τωρα. Εαν πατε Ελαφονησι ,Μπαλος ,Φαλασαρνα η 3 μερες εφυγαν. Να συνδυασετε και το Ρεθυμνο οπως ειπες παει και η 4-τη μερα. Η τελευταια θα ελεγα να μηνετε καπου κοντα στα Χανια και να μην τρεχετε ( Αγ.Μαρινα) να κανετε το μπανακι σας και να ξεκουραστητε αφου θα φυγετε την αλη το πρωι. Σας εμειναν αλες 2 μερες.....
 

perixvra

Member
Μηνύματα
311
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Πως θα καταφερες βρε κουκλα μου ετσι? Με δυο αεροπορικες απο Θεσσαλονικη εσεις να φυγετε πρωι απο τα Χανια....απλος χανετε μια μερα ολοκληρη !! Κοιτα να δεις τωρα: Οσο για το αυτοκινιτο Εμεις θελαμε να εχουμε αμαξι την ημερα που φευγαμε για να μην μας φαει η αγωνια μηπως αργυσουμε και χασουμε την πτηση. Την πρωτη μερα αφου φτανετε βραδυ δεν το χρεαζεστε αλλα απο την 22.07 και μετα...? 21-29 ειναι 7 γεματες μερες οποτε το συμβολειο θα ειναι για 7 μερες ( παρεπηπτοντως 2 μερες μαζι με τις βενζηνες ειναι 100 ευρω ). Παμε παρακατω τωρα. Εαν πατε Ελαφονησι ,Μπαλος ,Φαλασαρνα η 3 μερες εφυγαν. Να συνδυασετε και το Ρεθυμνο οπως ειπες παει και η 4-τη μερα. Η τελευταια θα ελεγα να μηνετε καπου κοντα στα Χανια και να μην τρεχετε ( Αγ.Μαρινα) να κανετε το μπανακι σας και να ξεκουραστητε αφου θα φυγετε την αλη το πρωι. Σας εμειναν αλες 2 μερες.....
Επιστρεφουμε Γερμανια εκει οπου διαμενουμε τα τελευταια χρονια εξου και η πρωινη πτηση.
Εγω μαλλον βρηκα καλη προσφορα για ενοικιαση αυτοκινητου, 5 ημερες 124 ευρουλακια!
Οσον αφορα τωρα το Ρεθυμνο, τι να επισκεφθουμε εκει, τι αξιζει κατα την γνωμη σου εκτος απο Πρεβελη και Λιμνη Κουρνα που διαβασα;
Ααα και ακομα μια σκεψη ηταν να παμε Σπιναλογκα και στην νησο Χρυση ειναι κοντα αυτα τα 2, τι λες,
Και τελος εχεις κανενα μαγαζακι για φαγητακι και ποτακι να προτεινεις;
Αναμενω νεα σου!!!
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
400
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Θα φτασουμε στις 21 Ιουλιου το βραδυ και φευγουμε στις 29 το πρωι.
Άρα θα μείνετε 7 γεμάτες ημέρες. Τότε θα πρότεινα τις δύο πρώτες να ξεκουραστείτε με μπάνιο σε ότι υπάρχει κοντά στο ξενοδοχείο με φαγητό και ποτό στην πόλη που είναι πανέμορφα.
Τις υπόλοιπες 5 ενοικίαση αυτοκινήτου οπωσδήποτε (εκτός αν σας συμφέρει αφού ταξιδεύετε ημέρα να πάρετε μαζί το δικό σας, οι τιμές είναι πιο χαμηλές από όσο ξέρω).
Τα must-see σε 5 ημέρες:
- Ημερήσια εκδρομη Ελαφονήσι
- Ημερήσια εκδρομή Φαλάρσανα
- Ημερήσια εκδρομή Μπάλο & Γραμβούσα
- Ημερήσια εκδρομή Χώρα Σφακίων --> Για μπάνιο στο Φραγκοκάστελο ή την Ορθή Άμμο
- Μπάνιο σε κάποια παραλία του Ακρωτηρήριου --> Καλαθάς, Λουτράκι (πολύ καλό) και αν αντέχετε το περπάτημα στο Σειτάν Λιμέν (ένα φιόρδ όνειρο).

Σίγουρα θα ήταν όμορφα να πάτε και στο φαράγγι και να κοιμηθείτε μία ημέρα στο Λουτρό ή την Αγία Ρουμέλη αλλά ο χρόνος είναι λίγος!!!
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
400
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Ααα και ακομα μια σκεψη ηταν να παμε Σπιναλογκα και στην νησο Χρυση ειναι κοντα αυτα τα 2, τι λες,
Η κρήτη είναι τεράστια και οι αποστάσεις απαιτούν χρόνο. Ενδεικτικά σου λέω Χανιά --> Σπιναλόγγα είναι 215 Χλμ και 3 'ωρες στην καλύτερη, καλά το γαιδουρονήσι άστο. Μην βλέπεις την κρήτη σαν ένα νησί αλλά σαν 4 πρέπει.
 

perixvra

Member
Μηνύματα
311
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Άρα θα μείνετε 7 γεμάτες ημέρες. Τότε θα πρότεινα τις δύο πρώτες να ξεκουραστείτε με μπάνιο σε ότι υπάρχει κοντά στο ξενοδοχείο με φαγητό και ποτό στην πόλη που είναι πανέμορφα.
Τις υπόλοιπες 5 ενοικίαση αυτοκινήτου οπωσδήποτε (εκτός αν σας συμφέρει αφού ταξιδεύετε ημέρα να πάρετε μαζί το δικό σας, οι τιμές είναι πιο χαμηλές από όσο ξέρω).
Τα must-see σε 5 ημέρες:
- Ημερήσια εκδρομη Ελαφονήσι
- Ημερήσια εκδρομή Φαλάρσανα
- Ημερήσια εκδρομή Μπάλο & Γραμβούσα
- Ημερήσια εκδρομή Χώρα Σφακίων --> Για μπάνιο στο Φραγκοκάστελο ή την Ορθή Άμμο
- Μπάνιο σε κάποια παραλία του Ακρωτηρήριου --> Καλαθάς, Λουτράκι (πολύ καλό) και αν αντέχετε το περπάτημα στο Σειτάν Λιμέν (ένα φιόρδ όνειρο).

Σίγουρα θα ήταν όμορφα να πάτε και στο φαράγγι και να κοιμηθείτε μία ημέρα στο Λουτρό ή την Αγία Ρουμέλη αλλά ο χρόνος είναι λίγος!!!
Οποτε προτεινεις να βγαλουμε απο το προγραμμα και το Ρεθυμνο; Για τις 2 ημερες που δεν θα εχουμε αυτοκινητο δεν υπαρχει συγκοινωνια ουτως ωστε να επισκεφθουμε αλλα μερη.
Δες τι εχω κατα νου:
1η ημερα-Ελαφονησι
2η ημετα Φαλασαρνα
3η ημερα Μπαλο και Γραμβουσα
4η ημερα Ρεθυμνο-Πρεβελη-Λιμνη Κουρνα
5η ημερα Σφακια η Ακρωτηρι, ποιο ειναι ευκολοτερο με το κτελ ωστε να μεταφερθει στην 6η ημερα που δεν θα εχουμε αυτοκινητο;
7η ημερα κατι κοντινο στα Χανια χωρις αυτοκινητο παλι. Γι αυτην την ημερα εχεις καμια προταση;
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
400
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
5η ημερα Σφακια η Ακρωτηρι, ποιο ειναι ευκολοτερο με το κτελ ωστε να μεταφερθει στην 6η ημερα που δεν θα εχουμε αυτοκινητο;
Ακρωτήρι πας και με ΚΤΕΛ σχετικά εύκολα
τελευταία μέρα με ΚΤΕΛ Αγ. Μαρίνα ή Πλατανιάς!!!

Όταν θα πας Ελάφονήσι να κοιτάς τον αέρα αν φυσάει το αφήνεις για την επόμενη γιατί αν φυσάει η άμμος μαστιγώνει!!!!
 

perixvra

Member
Μηνύματα
311
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.315
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Ελαφονήσι-Φαλάσαρνα-Μπάλος, να τα κάνεις σε ένα ταξίδι. Μην επιστρέφεις Χανιά και ξανά πάλι την επόμενη μέρα στην ίδια διαδρομή περίπου. Βάλε και μια πρόχειρη διαμονή στην πορεία σου, γλυτώνεις βενζίνη και ταλαιπωρία
 

perixvra

Member
Μηνύματα
311
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Ελαφονήσι-Φαλάσαρνα-Μπάλος, να τα κάνεις σε ένα ταξίδι. Μην επιστρέφεις Χανιά και ξανά πάλι την επόμενη μέρα στην ίδια διαδρομή περίπου. Βάλε και μια πρόχειρη διαμονή στην πορεία σου, γλυτώνεις βενζίνη και ταλαιπωρία
Τις ημερες που δεν θα εχουμε αυτοκινητο ποιες κοντινες παραλιες προτεινεις να επισκεφθουμε

Η κρατηση για ξενοδοχειο εχει γινει ηδη για ολες τις ημερες...οποτε δυστυχως δεν θα μπορεσουμε να διανυκτερευσουμε και αλλου. Ειχα την εντυπωση πως δεν βγαινουν και τα 3 μερη σε 1 ημερα...αλλα για να το λες..να το δοκιμασω η να το χωρισω τουλαχιστον σε 2 μερες; Τελικα καναμε και κρατηση αυτοκινητου για ολες τις ημερες.
 

dimitrova

Member
Μηνύματα
29
Likes
7
Τις ημερες που δεν θα εχουμε αυτοκινητο ποιες κοντινες παραλιες προτεινεις να επισκεφθουμε

Η κρατηση για ξενοδοχειο εχει γινει ηδη για ολες τις ημερες...οποτε δυστυχως δεν θα μπορεσουμε να διανυκτερευσουμε και αλλου. Ειχα την εντυπωση πως δεν βγαινουν και τα 3 μερη σε 1 ημερα...αλλα για να το λες..να το δοκιμασω η να το χωρισω τουλαχιστον σε 2 μερες; Τελικα καναμε και κρατηση αυτοκινητου για ολες τις ημερες.
Οι Κρητικοι ξερουν τους δρομους τους και μετακινουντε γρηγορα αλλα για εμας που παμε πρωτη φωρα και δεν ξερουμε τους δρομους ειναι λιγο δυσκολο ως αδύνατων να κανουμε σε μια μερα Ελαφονησι ,Μπαλο και Φαλασαρνα. Εκτος αν δεν φτανουμε απλα στον προορισμο μας, πεινουμε μια φραπεδια στο ποδι και φευγουμε για αλλου. Σαφως και γίνετε οπως λεει ο ''soudianos'' αλλα θα τα παιξετε κατα τη γνωμη μου. Εξαλου για διακοπες ειστε εκει και οχι για ραλι. Να υπολογίζεις οτι Χανια-Ελαφονησι ειναι 1,5 ωρα δρομος το ιδιο και ο Μπαλος και αν πατε με το αμαξι ειναι 2 και ωρες λογο περπατημα αλλα αξίζει η θεα που θα δειτε οταν κατεβαίνετε μετα. Τωρα την ημερα που εχεις στο Ρεθυμνο δεν ξερω αν θα μπορουσατε να πατε και λίμνη Κουρνα και Πρεβελη και πολη Ρεθυμνο....επειδή απ οτι ξερω η Πρεβελη θελει 2 μς 2.5 ωρες απο Ρεθυμνο αλλα εδω να βοηθήσουν οι Κρητικοι , εγω ειπα απ οτι ξερω!! Ισως να πηγαίνατε μια βολτα στο Ρεθυμνο το πρωι και το μεσημεράκι να φευγατε για Πρεβελη.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.315
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
δεν είπα σε μια μέρα τη διαδρομή, έβαλα και 1 δ/υση στην πορεία σας δηλ 2 μέρες. έκλεισες ξενοδοχείο,δεν πειράζει, δώστε ακόμα 30 ευρώ σε ενοικιαζόμενο σε χωριό, στο Σφηνάρι π.χ. που είναι ενδιάμεσο χωριό Ελαφονήσι-Φαλάσαρνα ή στο Έλος με τους καταρράχτες και συνεχίζεις την επόμενη μέρα. Ξεκουράσου σ αυτό το ειδυλλιακό περιβάλον, γιατί όταν τα βράδια θα επιστρέφεις Χανιά από τέτοιες διαδρομές που έχεις στο πρόγραμμα, θα είσαι τόσο διαλυμένη που δεν θα έχεις όρεξη την επομένη το πρωί να συνεχίζεις στους ίδιους δρόμους. Παραλία κοντά στα Χανιά: Άγιοι Απόστολοι
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.531
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom