Γαλλία Χειμώνας στο Παρίσι. Αντέχεται;

harilander

Member
Μηνύματα
558
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
τι διαφορα έχει το κρυο του παρισιού απο τα άλλα κρύα;:xmas_rolleyes:
Λοιπον, στην διαβάθμιση του κρύου στο Παρίσι θα εχει πολύ κρύο!!!:xmas_mrgreen:
Αλλα μην σε ανησυχεί, και εκει ζουν άνθρωποι και οχι πιγκουίνοι, αν ντυθεις καλά πιστεύω θα αντέξεις κάποιες ωρες, Εξάλου κανείς δεν μπορεί να σου πει με ακρίβεια τι καιρο θα έχει και πόσο εσύ μπορείς να αντέξεις
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Το θέμα με το Παρίσι, πιστεύω, δεν είναι τόσο το κρύο όσο η υγρασία, που νιώθεις να σε πηρουνιάζει! Εγώ για παράδειγμα, που γενικά κρυώνω πολύ, Δεκέμβρη μήνα στο Παρίσι δεν άντεχα και πολύ έξω. Όμως α) εγώ δεν είμαι ο κανόνας β)δεν ακυρώνεις επουδενί ταξίδι μόνο λόγω κρύου, εκτός κι αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα υγείας.
Όπως είπαν λοιπόν και οι υπόλοιποι, εφοδιάσου με ζεστά ρούχα και μπουφάν, οπωσδήποτε κασκόλ και γάντια και ίσως και ισοθερμικά.
Ένα είναι σίγουρο πάντως. Θα περάσεις τέλεια!
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Dimitra εμείς μείναμε στο Courtyard Marriot Paris Neuilly Paris Hotels | Hotel rooms and suites with view near Porte Maillot Paris, France αλλά δεν στο πρότεινα γιατί δεν είναι ακριβώς κεντρικό όπως ζήτησες. Απέχει 10 λεπτά με τα πόδια από την αψίδα του θριάμβου.Το καλό είναι πως το μετρό είναι πολύ κοντά και έχει στάση και για την κουτσή μαρία οπότε δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα όπου και να μείνεις.
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
439
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Αχ αυτοί οι φιλοι και οι γνωστοί...ειμαι σιγουρη οτι και στην Τυνησια να τους έλεγες οτι θα πατε το μακρυ του και το κοντο του θα ελεγε ο καθενας...κατα βαθος ζηλευουν και επειδη δεν μπορουν να στο πουν καταμουτρα προσπαθουν να σε τρομοκρατησουν μην μασας....Τα ίδια εχω κουσει οταν ηταν να παω Χριστουγεννα στη Βιέννη...αφου ειχα πιστεψει οτι θα εχει θερμοκρασιες Ανταρκτικης και θα μας κηνυγανε πιγκουινοι....

Λοιπον Παρισι εχω παει αρχες Νοεμβρη.Ενταξει ηταν κλιγο πιο κρυα απο την Ελλαδα αλλα that's it! Ειχα φυγει απο εδω με μακο μπλουζακι κι εκει φορεσα το μπλουζακι και ενα μπουφαν. Δεν εβαλα και γούνα ουτε φορμες του σκι....μην τρελαινεσαι...

Εμεις μειναμε σε ενα ξενοδοχειο εκτος κεντρου μεν,4 στασεις με το μετρο απο τον πύργο του Άιφελ αλλα δεν το καταλαβαμε γιατι ηταν ακριβως διπλα (20 μ.) απο τη σταση του μετρο και κινηθηκαμε παντου ανετοτατα. Να ξερεις οτι το Παρισι ειναι τεραστιο και στο κεντρο κεντρο να μεινεις παλι θα θες μετρο για να πας απο τη μια περιοχη του κεντρου στην αλλη.

Το ξενοδοχειο ειχε τεραστιο δωματιο για Παρισι,με ξυλινο πατωμα,πεντακαθαρο προσφατως ανακαινισμενο και ειχε και κουζινα με ψυγειακι. Πρωινο πηραμε αλλα το μετανοιωσα γιατι απο κατω του εχει ενα κορυασαντερί μουρλια. Διναμε 75 ευρω το δικλινο. Majestic 121 λεγεται.
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
NIKOLETA05 said:
''Αχ αυτοί οι φιλοι και οι γνωστοί...ειμαι σιγουρη οτι και στην Τυνησια να τους έλεγες οτι θα πατε το μακρυ του και το κοντο του θα ελεγε ο καθενας...κατα βαθος ζηλευουν και επειδη δεν μπορουν να στο πουν καταμουτρα προσπαθουν να σε τρομοκρατησουν μην μασας....Τα ίδια εχω κουσει οταν ηταν να παω Χριστουγεννα στη Βιέννη...αφου ειχα πιστεψει οτι θα εχει θερμοκρασιες Ανταρκτικης και θα μας κηνυγανε πιγκουινοι....''

Χαχαχα!Πόσο δίκιο έχεις!:xmas_mrgreen:
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
439
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
NIKOLETA05 said:
''Αχ αυτοί οι φιλοι και οι γνωστοί...ειμαι σιγουρη οτι και στην Τυνησια να τους έλεγες οτι θα πατε το μακρυ του και το κοντο του θα ελεγε ο καθενας...κατα βαθος ζηλευουν και επειδη δεν μπορουν να στο πουν καταμουτρα προσπαθουν να σε τρομοκρατησουν μην μασας....Τα ίδια εχω κουσει οταν ηταν να παω Χριστουγεννα στη Βιέννη...αφου ειχα πιστεψει οτι θα εχει θερμοκρασιες Ανταρκτικης και θα μας κηνυγανε πιγκουινοι....''

Χαχαχα!Πόσο δίκιο έχεις!:xmas_mrgreen:
E μα πια....Θυμαμαι οταν ηταν να παμε Μαλδιβες μεχρι και ντοκιμαντερ οτι εχει φίδια φαρμακερά ειχαν δει... τωρα που ηταν να παμε Βενετια θα ηταν τα παντα πλημμυρισμενα και ερημα...τελικά θα παω Ελβετια και εκει...νταρανταντααααααααν θα αφησω τα κοκαλα μου απο το κρυο....

Τελικά τα ταξιδια ειναι μια καλή ευκαιρα να ξεχωρισεις ποιοι ειναι οι Φιλοι και ποιοι οι "φίλοι" και γνωστοι.... Οι δευτεροι εχουν παντα κατι κακο να σε προειδοποιησουν "για το καλό σου" για το μερος που θα πας ακόμα κι αν οι ιδιοι δεν εχουν πάει ποτέ....:xmas_mrgreen:
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
E μα πια....Θυμαμαι οταν ηταν να παμε Μαλδιβες μεχρι και ντοκιμαντερ οτι εχει φίδια φαρμακερά ειχαν δει... τωρα που ηταν να παμε Βενετια θα ηταν τα παντα πλημμυρισμενα και ερημα...τελικά θα παω Ελβετια και εκει...νταρανταντααααααααν θα αφησω τα κοκαλα μου απο το κρυο....

Τελικά τα ταξιδια ειναι μια καλή ευκαιρα να ξεχωρισεις ποιοι ειναι οι Φιλοι και ποιοι οι "φίλοι" και γνωστοι.... Οι δευτεροι εχουν παντα κατι κακο να σε προειδοποιησουν "για το καλό σου" για το μερος που θα πας ακόμα κι αν οι ιδιοι δεν εχουν πάει ποτέ....:xmas_mrgreen:
Χαχαχα!!!!Συμφωνώ απόλυτα!! :xmas_cheesygrin: Πήγαινε τώρα το ταξιδάκι σου στην Ελβετία και να περάσεις τέλεια :xmas_mrgreen: πότε φεύγετε?
Και προς το Πάσχα κανόνισε ένα weekend στη Βενετία και ας τους να κουρεύονται! Εμείς επειδή το ξέρουμε αυτό δεν λέμε τίποτα σε κανέναν πριν φύγουμε..μόνο σε πολύ κοντινά πρόσωπα..στους άλλους απλά το ανακοινώνουμε όταν φτάσουμε! :LOL: Τελικά μαλδίβες πήγατε μετά το ντοκιμαντέρ? :bounce:
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Λοιπον Παρισι εχω παει αρχες Νοεμβρη.Ενταξει ηταν κλιγο πιο κρυα απο την Ελλαδα αλλα that's it! Ειχα φυγει απο εδω με μακο μπλουζακι κι εκει φορεσα το μπλουζακι και ενα μπουφαν. Δεν εβαλα και γούνα ουτε φορμες του σκι....μην τρελαινεσαι...
Πάντως αρχές Νοέμβρη με τέλη Γενάρη στο Παρίσι έχει αρκετή διαφορά...
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.405
Όταν πας κατάλληλα προετοιμασμένος για το κρύο που θα αντιμετωπίσεις δεν έχεις κανένα πρόβλημα .....Τα άκρα είπαμε ζεστά ..κάλτσες χοντρές η διπλές, γάντια, σκουφί, ομπρέλα η αδιάβροχο....
Τι να πούνε και αυτοί που πάνε για σκί με -10 σε κορυφές στα χιόνια και με αέρα που σε παγώνει στο δευτερόλεπτο, αλλά άμα είσαι κατάλληλα ντυμένος το αντέχεις ....και σιγά το κρύο που κάνει στο Παρίσι..
Ε τώρα άμα πέσεις σε χιονοθύελλα που κάνει μια φορά τα 100 χρόνια τι να πω...κάθεσαι στο ξενοδοχείο και παίζεις μπιρίμπα..:xmas_mrgreen:
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Μέσα προς τέλη Δεκέμβρη πάντως ήταν ανεκτότατο το κρύο. Τσουχτερό αλλά αναμενόμενο και ανεκτό, με καλό ντύσιμο (χωρίς ισοθερμικά). Η βροχή που έριξε 1-2 μέρες μας ξενέρωσε λίγο γιατί ουσιαστικά ήταν παγωμένη, αλλά τίποτα τραγικό και πάλι. Περιττό να αναφέρω ότι σε αυτό που εγώ περιγράφω ως χειμωνιάτικο σκηνικό, έβλεπες τις Γαλλιδούλες με μίνι φούστα και μπαλαρίνες...

Αντίθετα, Βιέννη αρχές Νοέμβρη τύχαμε χιόνια - δε σταμάτησε να χιονίζει επτά μέρες, με αποτέλεσμα να είμαστε σχεδόν μόνο εμείς στο δρόμο, περπατώντας με δυσκολία (ένιωθα και λίγο πιγκουίνος μεταξύ μας). Είναι πώς θα τύχει! Αν η ερώτηση είναι : "τέλη Ιανουαρίου ή Μάιο;" θα σου πω οκ το δεύτερο. Αν είναι "έχω εισιτήρια και τα πάντα κλεισμένα, να πάω ή να το ακυρώσω γενικώς;" η απάντηση είναι μονόδρομος!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Οι Γαλλοι μιλουν για τον πιο ηπιο χειμωνα των τελευταιων 100 ετων. Οι φετινες θερμοκρασιες ειναι σπανιες για το Παρισι με συνεπεια ο χειμερινος ρουχισμος γαντια, σκουφια, μποτες, ισοθερμικα, γουνες να εχει παρα πολυ μεγαλη πτωση σε σχεση με τα προηγουμενα χρονια.
Παρ' ολ' αυτα το κρυο σε γενικες γραμμες ειναι υποφερτο γι αυτους που το αντεχουν. Τωρα αν ανοιγουν τα χερια σας, σκανε τα χειλη και ματωνει η μυτη με το που πιασουν 0 βαθμοι κελσιου καντε προσευχες να μην πεσετε σε χειμωνα αναλογο του περσινου Δεκεμβρη.
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
439
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Τελικά μαλδίβες πήγατε μετά το ντοκιμαντέρ? :bounce:
Φυσικά και πήγαμε καλέ...κι οταν πηγα το θυμόμουν και γελούσα αφού τα νησάκια ειναι τοσο μικρα και τοσο απολυτα ελγχομενα που ουτε κουνούπι δεν μπορει να εισέλθει αν δεν το επιτρέψουν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.447
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom