Γαλλία Χειμώνας στο Παρίσι. Αντέχεται;

tai

Member
Μηνύματα
290
Likes
87
Ταξίδι-Όνειρο
το τελος του δρομου
το μονο"πρόβλημα" εαν σας τυχει θα ειναι το ψιλόβροχο.
Αλλα, ενα μπουφάν και ενα παντελόνι υδροαπωθητικό με παπουτσια ανάλογα και τελος.
κρυο μπορει να εχει αρκετο (εγω αγόρασα καπέλο γιατι ποναγε το κεφάλι μου απο το κρυο) αλλα παλεύετε με ισοθεμικα χωρις να ντυθήτε σαν αρκουδες. Η αγορά σε ζεστα-αποδοτικά κασκόλ καπελα γαντια (ποιότητας περιπτερου-μικρομαγαζου ) ειναι φτηνή, οποτε παρε οτι θες για χρήση μερικών ημερων και πέταξε τα.
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Εγώ θα είμαι στο Παρίσι, πριν από σένα, άρα θα σου πω από πρώτο χέρι τι καιρό θα κάνει.
Τουλάχιστον εμένα το κρύο δεν με πτοεί, όπως και να το κάνεις βολεύεται. Αυτό που φοβάμαι είναι η βροχή, όμως επειδή όπως λέει και η Έρση στον Ταξιδιωτικό Οδηγό του Παρισιού (Παρίσι - Το Ελληνικό Forum για Ταξίδια) τα μουσεία είναι γαλλική εφεύρεση.
Άρα αν ο καιρός είναι επίμονα βροχερός η λύση είναι οι εσωτερικοί χώροι. Μουσείο, καφέ, μουσείο, μπρασερί, κτλ. Υπάρχουν εναλλακτικές.
 

dimitra2g

Member
Μηνύματα
92
Likes
16
Καλημέρα σας!!!!!!!!!!!
Σας ευχαριστώ όλους........
τελικά θα πάω , αλλά μόλις μπήκα στο accuweather και ψιλοφοβήθηκα.:haha:....
tai αυτά τα υδροαπωθητικά παντελόνια που τα αγοράζουμε σε μαγαζί με είδη σκι,
ioanna karagianni καλά να περάσεις , περιμένω τα νέα του καιρόύ,
tripakias και battered_suitcase τα νέα που μου λέτε με χαροποιούν,
chrisbd αυτούς που κάνουν ski στους -10 τους θαυμάζω αλλά δυστυχώς εγώ δεν είμαι μία από αυτούς αν και πολύ θα το ήθελε(βέβαια εδώ μπορεί να πιάσουν χώρο τα κιλά των χριστουγέννων, από άποψη λίπους εννοώ, και έτσι να πάψω να γκρινιάζω γι αυτά.....)
ΦΕΥΓΟΥΜΕ 23 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ, ΑΕΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ:airplane::airplane:
 

dimitra2g

Member
Μηνύματα
92
Likes
16
να κάνω μία ερώτηση χαζή ίσως αλλά δεν πειράζει, υπάρχει κάποιος τρόπος να σημαδεύω τα topics που έχω ήδη διαβάσει ως διαβασμένα γιατί πέφτω συνέχεια και ανοίγω και αυτά που ήδη έχω διαβάσει και έχω ζαλιστεί...
ευχαριστώ
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
να κάνω μία ερώτηση χαζή ίσως αλλά δεν πειράζει, υπάρχει κάποιος τρόπος να σημαδεύω τα topics που έχω ήδη διαβάσει ως διαβασμένα γιατί πέφτω συνέχεια και ανοίγω και αυτά που ήδη έχω διαβάσει και έχω ζαλιστεί...
ευχαριστώ
Πρώτα απ'όλα, όταν θέλεις να ρωτήσεις κάτι, καλό είναι να θέτεις την ερώτησή σου στο σωστό σημείο και όχι όπου νάναι. Επίσης, μια φορά αρκεί.

Τώρα, για να διαβάζεις θέματα και νέα μηνύματα στο forum υπάρχουν οι εξής τρόποι:

  1. Επάνω ψηλά στην οθόνη σου, κάτω από το καλωσήρθες dimitra2g, γράφει "χ" αδιάβαστα μηνύματα. Πατάς επάνω και σου εμφανίζει όλα τα θέματα που περιλαμβάνουν αδιάβαστα μηνύματα. Στην επιλογή αυτή δεν μπορείς να δεις τα αδιάβαστα που βρίσκονται στο Social Forum.
  2. Στη μπάρα στο κάτω μέρος της οθόνης σου, το 7ο από αριστερά εικονίδιο, λέει "σημερινά μηνύματα". Το πατάς και σου εμφανίζει τα σημερινά μηνύματα. Όσα θέματα είναι με έντονη γραφή (bold), περιλαμβάνουν αδιάβαστα μηνύματα.
  3. Πάλι στη μπάρα στο κάτω μέρος της οθόνης σου, δεξιά στον "Πίνακα Ελέγχου μελών", η τρίτη από επάνω επιλογή "Θέματα που παρακολουθείτε" περιλαμβάνει όλα τα θέματα στα οποία έχεις λάβει μέρος. Όσα είναι με bold, περιλαμβάνουν αδιάβαστα μηνύματα.
Τέλος, δίπλα στον τίτλο του κάθε θέματος που είναι με bold (άρα περιλαμβάνει αδιάβαστα μηνύματα), υπάρχει ένα σύμβολο (μικρός ρόμβος). Αν πάτήσεις πάνω σε αυτό σε πηγαίνει στο πρώτο αδιάβαστο μήνυμα για το συγκεκριμένο θέμα.
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Μανάρι μου χαλάρωσε, ο καιρός είναι περίπου όπως της Αθήνας. Λίγο περισσότερη υγρασία έχει. Πάρε το χοντρό σου μπουφάν, μπότες, και δύο ζευγάρια κάλτσες και πήγαινε. Δεν χρειάζονται ειδικά ρούχα, κράτα τα λεφτά σου για να τα χαλάσεις στα μπιστρό του Παρισιού.
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Σκέφτομαι να κλείσω ένα 3ήμερο-4ήμερο το χειμώνα που έρχεται (κατά πάσα πιθανότητα το Φεβρουάριο) στο Παρίσι. Η εποχή ωστόσο είναι τελείως αποτρεπτική απο αυτά που έχω ακούσει, για παράδειγμα οτι το κρύο είναι τόσο τσουχτερό που δεν αντέχεις έξω παρα μόνο λίγα λεπτά. Τελικά το Παρίσι μπορεί κάποιος να το ευχαριστηθεί μόνο απο το Μάιο μέχρι τον Οκτώβρη;
Σε αυτό το site http://www.holiday-weather.com/paris/averages/ αναφέρει: "July is the hottest month in Paris with an average temperature of 20°C (68°F) and the coldest is January at 5°C(41°F) with the most daily sunshine hours at 10 in July. The wettest month is May with an average of 26mm of rain."
Θα ήθελα την άποψή σας πάνω σε αυτό και την προσωπική σας εμπειρία. Πώς είναι ο χειμώνας στο Παρίσι για κάποιον που θέλει κυρίως να περπατάει και να βολτάρει; Παλεύεται;
Ευχαριστώ!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Θα ήθελα την άποψή σας πάνω σε αυτό και την προσωπική σας εμπειρία. Πώς είναι ο χειμώνας στο Παρίσι για κάποιον που θέλει κυρίως να περπατάει και να βολτάρει; Παλεύεται;
Πιο προσωπική εμπειρία δεν γίνεται:)
Φέτος λοιπόν τον Φεβρουάριο από 17/2 ήμουν Παρίσι για 4 μέρες.Είχα κι εγώ τους ίδιους φόβους ειδικά με την βροχή που είναι ο εφιάλτης μου.
Ναι το κρύο ήταν αρκετό. Όχι ακραίο ούτε απαγορευτικό. Δεν φορούσαμε ισοθερμικά αλλά κλασικά χοντρά μπουφάν. Όλη τη μέρα έξω ήμασταν και κρυωναμε σε φυσιολογικό βαθμό. Βέβαια όταν φυσούσε σίγουρα ήταν πιο ζόρικα. Νομίζω είχε γύρω στους 4-5 βαθμούς.

Πετύχαμε 1,5 μέρα με ήλιο, 1,5 με συννεφιά και δυστυχώς 1 μέρα με βροχή συνεχόμενη και πολύ κρύο. Και ήταν η μέρα που πήγαμε Μονμάρτη και δεν την ευχαριστήθηκα καθόλου.

Γιώργο μη το σκέφτεσαι, εφόσον μπορείς Φεβρουάριο να πας. Το Παρίσι είναι Παρίσι και του πάει η μουντίλα;)Θα βγάλεις και πανέμορφες φωτό.
Και αν θες ιδέες για βόλτες, διαμονή κτλ και επειδή πήγα κι εγώ 4 μέρες πάρε καμιά ιδέα από την ιστορία μου αν δεν την έχεις δει
http://www.travelstories.gr/community/threads/Οι-Παριζιάνοι-les-parisiens-photo-success-story.51586/
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Πιο προσωπική εμπειρία δεν γίνεται:)
Φέτος λοιπόν τον Φεβρουάριο από 17/2 ήμουν Παρίσι για 4 μέρες.Είχα κι εγώ τους ίδιους φόβους ειδικά με την βροχή που είναι ο εφιάλτης μου.
Ναι το κρύο ήταν αρκετό. Όχι ακραίο ούτε απαγορευτικό. Δεν φορούσαμε ισοθερμικά αλλά κλασικά χοντρά μπουφάν. Όλη τη μέρα έξω ήμασταν και κρυωναμε σε φυσιολογικό βαθμό. Βέβαια όταν φυσούσε σίγουρα ήταν πιο ζόρικα. Νομίζω είχε γύρω στους 4-5 βαθμούς.

Πετύχαμε 1,5 μέρα με ήλιο, 1,5 με συννεφιά και δυστυχώς 1 μέρα με βροχή συνεχόμενη και πολύ κρύο. Και ήταν η μέρα που πήγαμε Μονμάρτη και δεν την ευχαριστήθηκα καθόλου.

Γιώργο μη το σκέφτεσαι, εφόσον μπορείς Φεβρουάριο να πας. Το Παρίσι είναι Παρίσι και του πάει η μουντίλα;)Θα βγάλεις και πανέμορφες φωτό.
Και αν θες ιδέες για βόλτες, διαμονή κτλ και επειδή πήγα κι εγώ 4 μέρες πάρε καμιά ιδέα από την ιστορία μου αν δεν την έχεις δει
http://www.travelstories.gr/community/threads/Οι-Παριζιάνοι-les-parisiens-photo-success-story.51586/
Γιάννη δε σου κρύβω πως πριν φτιάξω το topic ανέτρεξα στην ιστορία σου γιατι τη θυμόμουν εννοειται, αλλά δεν πρόσεξα το πότε πήγες. Πραγματικά πάντως περισσότερο δε θα μπορούσα να είχα πεσει μεσα όσον αφορά στο μήνα! Όντως η μαυρίλα του πάει πολυ... Αλλά και κρυο και βροχή και αέρας δεν ξερω αν θα το ευχαριστηθω. Παντως το οτι πετυχες 1,5 μερα με ήλιο ειναι θαύμα, εγω πήγα τελος Σεπτεμβρη και όλες οι μερες ηταν συννεφιασμένες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.455
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom