Γαλλία Χειμώνας στο Παρίσι. Αντέχεται;

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Γιάννη δε σου κρύβω πως πριν φτιάξω το topic ανέτρεξα στην ιστορία σου γιατι τη θυμόμουν εννοειται, αλλά δεν πρόσεξα το πότε πήγες. Πραγματικά πάντως περισσότερο δε θα μπορούσα να είχα πεσει μεσα όσον αφορά στο μήνα! Όντως η μαυρίλα του πάει πολυ... Αλλά και κρυο και βροχή και αέρας δεν ξερω αν θα το ευχαριστηθω. Παντως το οτι πετυχες 1,5 μερα με ήλιο ειναι θαύμα, εγω πήγα τελος Σεπτεμβρη και όλες οι μερες ηταν συννεφιασμένες.
Α έχεις πάει Παρίσι? Οπότε φαντάζομαι δεν θα έχεις στο πρόγραμμα ξανά τα κλασικά must αξιοθέατα.
Κοίτα αν σιχένεσαι τον χειμώνα σίγουρα θα σε κουράσει αυτή η κατάσταση. Όμως νομίζω πως 4 βαθμοί (μπορεί να είναι περισσότερο ή λιγότερο) δεν είναι αποτρεπτικοί. Μη σε φοβίζει. Ειλικρινά κι εγώ τους ίδιους ενδιασμούς είχα κι ας μ'αρέσει ο χειμώνας γενικά. Στα ταξίδια προτιμώ φυσικά τον καλό καιρό. Όπως είπα η βροχή είναι αυτή που με χάλασε. Κατα τ'αλλα το κρύο δεν μας ενόχλησε και οι βόλτες έγιναν άνετα και βέβαια χαρήκαμε για τη 1,5 μέρα ηλιοφάνειας που πετύχαμε.
 

fofi32

Member
Μηνύματα
83
Likes
224
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
Πήγα Παρίσι Χειμώνα και δεν το χάρηκα προσωπικά καθόλου. Το Παρίσι είναι βόλτα, περπάτημα και χάζι, τα οποία δεν θα μπορέσεις να τα χαρείς. Φαντάσου την πιάτσα Ναβόνα της Ρώμης, την οποία πήγες πρόσφατα, εντελώς άδεια. Έτσι την είδα εγω το Φεβρουάριο που πήγα. Εντελώς άδεια. Δεν θα έχει καλλιτέχνες δρόμου, μικροπωλητές, ξάπλες στο γκαζόν, άραγμα στον Σηκουάνα, οικογένειες στους δρόμους κλπ. Γούστα βέβαια είναι αυτά και ταξίδι άσχημο δεν υπάρχει. Εμείς βέβαια θέλουμε να πάς για να μας φέρεις τις καταπληκτικές σου φωτογραφίες.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ε δεν ειναι και Αλασκα. Περναω ωρες καθημερινα εξω το χειμωνα και δεν θυμαμαι κανενα Φλεβαρη να κανει τρομερο και ανυποφορο κρυο. Ειδικα ο περσινος ειχε πολλες ηλιουλουστες μερες. Ενα ζεστο ντυσιμο, οχι πολυ βαρυ και εισαι ΟΚ εκτος κι αν πεσεις σε χιονια.
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Πήγα Παρίσι Χειμώνα και δεν το χάρηκα προσωπικά καθόλου. Το Παρίσι είναι βόλτα, περπάτημα και χάζι, τα οποία δεν θα μπορέσεις να τα χαρείς. Φαντάσου την πιάτσα Ναβόνα της Ρώμης, την οποία πήγες πρόσφατα, εντελώς άδεια. Έτσι την είδα εγω το Φεβρουάριο που πήγα. Εντελώς άδεια. Δεν θα έχει καλλιτέχνες δρόμου, μικροπωλητές, ξάπλες στο γκαζόν, άραγμα στον Σηκουάνα, οικογένειες στους δρόμους κλπ. Γούστα βέβαια είναι αυτά και ταξίδι άσχημο δεν υπάρχει. Εμείς βέβαια θέλουμε να πάς για να μας φέρεις τις καταπληκτικές σου φωτογραφίες.
Καταλαβαίνω τι λες για αυτό κι εγω ανησυχώ λιγο μιας και δεν εχω παει ποτε βόρεια Ευρώπη χειμώνα. Ωστόσο το Παρισι που ειναι 365 μερες το χρονο πήχτρα στους τουρίστες, το να εχει μια περίοδο μεσα στο χρονο λιγοτερο κοσμο και ουρές νομιζω μονο καλό ειναι. Δε με απασχολει τοσο το ποσο άδειες θα ειναι οι πλατείες οσο το να μπορω να κανω τις βόλτες μου χωρις να φτύνω παγάκια απο το στόμα! :)
Η piazza Navona θα ηταν ακομα πιο γοητευτική με λιγο λιγότερο κοσμο. :) μου ηταν λίγο δυσάρεστο που παντου στην Ιταλία επικρατούσε αυτος ο χαμος. Βεβαια δεν μπορω να λεω και πολλα γιατι κι εγω ενας απο αυτούς ήμουν. Σε ευχαριστω πολυ για το σχόλιο για τις φωτο, φυσικα και θα βγάλω!
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Ε δεν ειναι και Αλασκα. Περναω ωρες καθημερινα εξω το χειμωνα και δεν θυμαμαι κανενα Φλεβαρη να κανει τρομερο και ανυποφορο κρυο. Ειδικα ο περσινος ειχε πολλες ηλιουλουστες μερες. Ενα ζεστο ντυσιμο, οχι πολυ βαρυ και εισαι ΟΚ εκτος κι αν πεσεις σε χιονια.
Πιστεύεις δηλαδη πως με ενα χοντρό μπουφάν και γάντια ειναι οκ κάποιος για παράδειγμα; Προσωπικα ειμαι την περισσότερη ωρα και με τη μηχανη στο χερι και για αυτο σκεφτόμουν πως αν κανει και κρυο και βρέχει κιολας θα ειναι λιγο δυσκολο. Εσυ μενεις μονιμα εκει;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Πιστεύεις δηλαδη πως με ενα χοντρό μπουφάν και γάντια ειναι οκ κάποιος για παράδειγμα; Προσωπικα ειμαι την περισσότερη ωρα και με τη μηχανη στο χερι και για αυτο σκεφτόμουν πως αν κανει και κρυο και βρέχει κιολας θα ειναι λιγο δυσκολο. Εσυ μενεις μονιμα εκει;
Εγω γαντια δεν φοραω γιατι με ενοχλουν αλλα καποια βραδια ή πρωινα ειναι αληθεια πως χρειαζονται. Ενα αδιαβροχο μπουφαν ειναι ΟΚ. Δεν ειναι αναγκη να ειναι πολυ χοντρο γιατι θα περπατας και πολυ και θα σκασεις. Εγω ας πουμε συνηθιζω και το φοραω ανοιχτο γιατι αλλιως σκαω εκτος κι αν εχει αερα ή το βραδι οποτε το κουμπωνω. Ο μεγαλος εχθρος σου ειναι η βροχη που ειναι συχνη και διαρκειας οποτε μια ομπρελα ή κουκουλα παντα μαζι ακομα κι αν ξεκινησεις τη μερα με νταλα ηλιο. Μπορει μεσα σε λιγες ωρες να αλλαξουν 4 εποχες.Ναι.
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Εγω γαντια δεν φοραω γιατι με ενοχλουν αλλα καποια βραδια ή πρωινα ειναι αληθεια πως χρειαζονται. Ενα αδιαβροχο μπουφαν ειναι ΟΚ. Δεν ειναι αναγκη να ειναι πολυ χοντρο γιατι θα περπατας και πολυ και θα σκασεις. Εγω ας πουμε συνηθιζω και το φοραω ανοιχτο γιατι αλλιως σκαω εκτος κι αν εχει αερα ή το βραδι οποτε το κουμπωνω. Ο μεγαλος εχθρος σου ειναι η βροχη που ειναι συχνη και διαρκειας οποτε μια ομπρελα ή κουκουλα παντα μαζι ακομα κι αν ξεκινησεις τη μερα με νταλα ηλιο. Μπορει μεσα σε λιγες ωρες να αλλαξουν 4 εποχες.Ναι.
Ωραία, ακούγεται ΟΚ. Ναι η αλήθεια είναι οτι η βροχή ενδεχομένως να είναι μεγαλύτερο πρόβλημα απο το κρύο ειδικά αν βραχείς στα πόδια. Το καλό είναι οτι ο χειμώνας μου αρέσει περισσότερο απο το καλοκαίρι οπότε πιστεύω πως αν δε βρέχει πολύ θα την παλέψω με το κρύο... Πώς είναι γενικά ο Φλεβάρης στο Παρίσι απο τουρίστες; Είναι φαντάζομαι λιγότεροι; Οι ουρές μικρότερες; Θεωρείται high/low season?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ωραία, ακούγεται ΟΚ. Ναι η αλήθεια είναι οτι η βροχή ενδεχομένως να είναι μεγαλύτερο πρόβλημα απο το κρύο ειδικά αν βραχείς στα πόδια. Το καλό είναι οτι ο χειμώνας μου αρέσει περισσότερο απο το καλοκαίρι οπότε πιστεύω πως αν δε βρέχει πολύ θα την παλέψω με το κρύο... Πώς είναι γενικά ο Φλεβάρης στο Παρίσι απο τουρίστες; Είναι φαντάζομαι λιγότεροι; Οι ουρές μικρότερες; Θεωρείται high/low season?
Ειναι low season και γενικα ολα τα αξιοθεατα ειναι πιο αδεια. Να βραχεις στα ποδια μην το φοβασαι γιατι και η δυνατη βροχη ειναι σπανια (συνηθως εχει ψιλοβροχο) και η πολη δεν πλημμυριζει (τουλαχιστον δεν την εχω δει ποτε με νερα στους δρομους).
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Τα εισιτήρια κλείστηκαν! 15-18 Φεβρουαρίου. Ας είναι καλά η Aegean και η προσφορά που έβγαλε, τρελό timing. 84 ευρώ πήγαινε-έλα. :xalara:
Ετοιμάσου για πολύ κρύο:DΑντέχετε δεν αντέχετε τώρα είναι αργά. Να το απολαύσεις όπως και να χει. Αν και ελαφρώς το σνόμπαρα, ξαφνικά νοστάλγησα το Παρισάκι:rolleyes-80:
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Ετοιμάσου για πολύ κρύο:DΑντέχετε δεν αντέχετε τώρα είναι αργά. Να το απολαύσεις όπως και να χει. Αν και ελαφρώς το σνόμπαρα, ξαφνικά νοστάλγησα το Παρισάκι:rolleyes-80:
Έτσι έ; χα χα! Τώρα είναι όντως αργά αλλά ανυπομονώ! Να δω πώς είναι και ένα ταξίδι με ψοφόκρύο βρε αδερφέ, αφού είδα πώς είναι με καύσωνα (Ιταλία).
Δε γίνεται να μη νοσταλγήσεις το Παρισάκι. Η ομορφότερη πόλη της Ευρώπης κατ'εμέ, τουλάχιστον απο αυτές που έχω δει μέχρι τώρα. Αν και τελευταία ακούω όλο και περισσότερους που δεν τους άρεσε καθόλου. Αλλά εγώ... je m'en fous! :bleh:
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Έτσι έ; χα χα! Τώρα είναι όντως αργά αλλά ανυπομονώ! Να δω πώς είναι και ένα ταξίδι με ψοφόκρύο βρε αδερφέ, αφού είδα πώς είναι με καύσωνα (Ιταλία).
Δε γίνεται να μη νοσταλγήσεις το Παρισάκι. Η ομορφότερη πόλη της Ευρώπης κατ'εμέ, τουλάχιστον απο αυτές που έχω δει μέχρι τώρα. Αν και τελευταία ακούω όλο και περισσότερους που δεν τους άρεσε καθόλου. Αλλά εγώ... je m'en fous! :bleh:
Νομίζω πρέπει να πας Λονδίνο να αναθεωρήσεις;)
Υπερβολή να μην αρέσει καθόλου το Παρίσι. Εγώ το συμπάθησα αρκετά, ο συνταξιδιώτης φίλος μου όμως όχι και τόσοo_O

Πάντως δεν ξέρω τι είναι χειρότερο σε ένα ταξίδι. Ο καύσωνας ή το ψωφόκρυο! Θα το διαπιστώσεις μόνος σου και θα μας πεις:D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.462
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom