Ryanair Χειραποσκευή Ryanair

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Μα για το έλεγχο της Ryanair μιλάμε, ότι δεν κάνουν έλεγχο των χειραποσκευών.
Ναι απλώς ο φίλος @Capitals είπε ότι δεν ενδιαφέρθηκαν για το βάρος στον έλεγχο ασφάλειας του αεροδρομίου κι εγώ επεσήμανα μόνο ότι ο έλεγχος του βάρους δεν γίνεται εκεί αλλά από την αεροπορική είτε στο γκισέ είτε στην πύλη. Αν γίνει. Υπάρχει δηλαδή η πιθανότητα να φτάσεις στην πύλη χαλαρός ότι τη γλύτωσες και να σου έρθει ο υπάλληλος της Ryan με τη ζυγαριά χειρός.

Κάποια φορά θα γίνει σχολαστικός έλεγχος και θα γίνει της κακομοίρας.
Αυτό θέλω να πω κι εγώ. Επίσης το ότι δεν έγινε έλεγχος σε κάποιον δεν σημαίνει ότι δεν θα γίνει και σε κανέναν άλλο. Οπότε go by the rules everyone
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Οταν οι πτησεις ειναι γεματες και ζυγιζουν και μετρανε και πληρωνουν μαλλιοκεφαλα καποιοι που μετα βριζουν την αεροπορικη εταιρεια....
 

Capitals

Member
Μηνύματα
25
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Βουκουρέστι - Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος της Ευρώπης
Ααααα... δεν το ξερα αυτο @HummingBird οτι μπορεί να σου έρθουν και στη πύλη για έλεγχο βάρους.. δεν μου έχει τύχει ποτέ άλλωστε... στα υπόψιν ;) ;)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.043
Ααααα... δεν το ξερα αυτο @HummingBird οτι μπορεί να σου έρθουν και στη πύλη για έλεγχο βάρους.. δεν μου έχει τύχει ποτέ άλλωστε... στα υπόψιν ;) ;)
Όχι μόνο έλεγχο βάρους, έχω φάει και έλεγχο όγκου στην πύλη. Ειχαν βάλει το κουτί εκεί.
 
Μηνύματα
11
Likes
4
Το κουτί για τον όγκο κατά 99% είναι στην πύλη, τα πιο πριν είναι για να μετράς εσύ μόνος σου, κάτι που συνιστώ να κάνετε για να μην έχετε κανένα άγχος. Επίτηδες το μετράνε στην πύλη, όπου πλέον δεν έχεις άλλη επιλογή και αναγκάζεσαι να πληρώσεις (τι να κάνεις, να σηκωθείς να φύγεις;).
Αντίθετα σε εμένα δεν έχει τύχει ποτέ να μετράνε το βάρος χειραποσκευής οπουδήποτε, δεν ήξερα καν ότι υπάρχουν ζυγαριές στην πύλη.
Μιλάμε πάντα γενικά ως πολιτική της εταιρίας, και όχι τι κανει ο τάδε υπάλληλος και τι άλλος στην Αθήνα ή αλλού κλπ.
 

mikaelpap

Member
Μηνύματα
44
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΏΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
κινα
όλα τα λεφτά να βλέπεις τη λοχαγινα της easyjet να κάνει οπτικό έλεγχο με τη ζυγαριά χειρός ως όργανο βασανισμών(σε εσωτερική πτήση στην Αγγλία)
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
όλα τα λεφτά να βλέπεις τη λοχαγινα της easyjet να κάνει οπτικό έλεγχο με τη ζυγαριά χειρός ως όργανο βασανισμών(σε εσωτερική πτήση στην Αγγλία)
Μήπως εννοείς τη Ryan? Η Easy δεν έχει περιορισμό στο βάρος της χειραποσκευής (τι ωραία! :p )
 
Μηνύματα
11
Likes
4
Με Ryan δε μου έχει τύχει να μετράνε βάρος. Νομίζω ότι παίζει ρόλο σε ποια χώρα είσαι και το αν η πτήση είναι γεμάτη ή όχι. Λόγω της γνωστής ελληνικής...οξυθυμίας, φαίνεται να έχουν εντολές να είναι πιο χαλαροί στην Ελλάδα (τουλάχιστον σε εσωτερικές πτήσεις), γιατί φανταστείτε τι θα γινόταν, αν το εφαρμόζανε all the way σε όλους ανεξαιρέτως: Καμία πτήση δεν θα έφευγε στην ώρα της από ελληνικό αεροδρόμιο :)
Δεν ξέρω αν οι υπάλληλοι αυτοί παίρνουν bonus πάντως για καθέναν που χρεώνουν, γιατί πραγματικά μερικές φορές είναι ιδιαίτερα επίμονοι και το βλέπω σε αρκετές πτήσεις...Δεν το αποκλείω, βάσει της γνωστής πολιτικής της Ryan.
 

mikaelpap

Member
Μηνύματα
44
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΏΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
κινα
Μήπως εννοείς τη Ryan? Η Easy δεν έχει περιορισμό στο βάρος της χειραποσκευής (τι ωραία! :p )
Μήπως εννοείς τη Ryan? Η Easy δεν έχει περιορισμό στο βάρος της χειραποσκευής (τι ωραία! :p )
συγνώμη ,έχεις δίκιο, με προλαβες πανω στη διορθωση,
 

Sia_Cy

Member
Μηνύματα
27
Likes
4
Καλησπέρα,

Πρόκειται να ταξιδέψω πρώτη φορά με την εταιρία της Ryanair από Πάφο-Αθήνα. Έχω μια απορία σχετικά με την χειραποσκευή. Μπορώ από ότι διάβασα να μεταφέρω μια χειραποσκευή μαζί μου έως 10kg. Τυχαία ανακάλυψα στους όρους της ryanair στη κατηγορία "Επιπλέον θέση για νυφικό" (αν είναι δυνατόν, πουθενά αλλού δεν το αναφέρει) ότι: "Επιτρέπεται μία χειραποσκευή ανά επιβάτη (εκτός των βρεφών) με βάρος έως 10 κιλά και μέγιστες διαστάσεις 55 cm x 40 cm x 20 cm. Υπενθυμίζεται ότι οι τσάντες χειρός, οι χαρτοφύλακες, τα laptop, οι τσάντες αγορών, η φωτογραφική μηχανή κ.λπ. πρέπει να τοποθετηθούν μέσα στη χειραποσκευή σας."

Δηλαδή, από ότι κατάλαβα ΔΕΝ μπορώ να έχω και τη χειραποσκευή και τσάντα πλάτης με λάπτοπ κλπ μέσα; Ένα από τα δύο επιτρέπεται;

Αν γνωρίζει κάποιος σίγουρα, ας μου πει. Ευχαριστώ πολύ!
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Καλησπέρα,

Πρόκειται να ταξιδέψω πρώτη φορά με την εταιρία της Ryanair από Πάφο-Αθήνα. Έχω μια απορία σχετικά με την χειραποσκευή. Μπορώ από ότι διάβασα να μεταφέρω μια χειραποσκευή μαζί μου έως 10kg. Τυχαία ανακάλυψα στους όρους της ryanair στη κατηγορία "Επιπλέον θέση για νυφικό" (αν είναι δυνατόν, πουθενά αλλού δεν το αναφέρει) ότι: "Επιτρέπεται μία χειραποσκευή ανά επιβάτη (εκτός των βρεφών) με βάρος έως 10 κιλά και μέγιστες διαστάσεις 55 cm x 40 cm x 20 cm. Υπενθυμίζεται ότι οι τσάντες χειρός, οι χαρτοφύλακες, τα laptop, οι τσάντες αγορών, η φωτογραφική μηχανή κ.λπ. πρέπει να τοποθετηθούν μέσα στη χειραποσκευή σας."

Δηλαδή, από ότι κατάλαβα ΔΕΝ μπορώ να έχω και τη χειραποσκευή και τσάντα πλάτης με λάπτοπ κλπ μέσα; Ένα από τα δύο επιτρέπεται;

Αν γνωρίζει κάποιος σίγουρα, ας μου πει. Ευχαριστώ πολύ!
Μα αφού το διαβάζεις τι να σου πούμε περισσότερο;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.742
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom