Ryanair Χειραποσκευή Ryanair

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Αυτό δεν είναι συμπέρασμα? μάλιστα, 80 εκατομμύρια άνθρωποι πετάνε το χρόνο ''χύμα στο κύμα'' και αυτό γράφεται υποτίθεται στα σοβαρά σε ένα ταξιδιωτικό φόρουμ.
Για το συγκεκριμένο θέμα με την "τσάντα μωρού" το είπα αυτό. Που όντως είναι χύμα, αφού δεν γράφει διαστάσεις. Και χαλάρωσε, δεν σου προσέβαλα τη Ryan. Δικιά σου είναι; :lol:
Να σας πω, επειδή βλέπω να ξεφεύγουμε, δεν πάμε για ύπνο καλύτερα
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Οσοι εχετε προβληματα και δεν καταλαβαινετε τις διαστασεις της τσαντας για τα βραφη,μπορειτε να παρετε μια χειραποσκευη και να βαλετε μεσα μεχρι 5 κιλα.Ετσι θα ειστε και σωστοι στο οριο διαστασεων των χειραποσκευων και σωστοι στο οριο των (βρεφικων) κιλων.
Ολη αυτη η κουβεντα για μια βρεφικη τσαντα 5 κιλων!
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Για το συγκεκριμένο θέμα με την "τσάντα μωρού" το είπα αυτό. Που όντως είναι χύμα, αφού δεν γράφει διαστάσεις. Και χαλάρωσε, δεν σου προσέβαλα τη Ryan. Δικιά σου είναι; :lol:
Να σας πω, επειδή βλέπω να ξεφεύγουμε, δεν πάμε για ύπνο καλύτερα
Φυσικά και είναι δική μου και κάτι περισσότερο αφού της εμπιστεύομαι την ζωή μου και τις ζωές των δικών μου ανθρώπων, για αυτό το λόγο και μόνο περιμένω λίγη σοβαρότητα στις εκφράσεις και το λόγο που εκφέρεται εδώ μέσα. Καληνύχτα.
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Φυσικά και είναι δική μου και κάτι περισσότερο αφού της εμπιστεύομαι την ζωή μου και τις ζωές των δικών μου ανθρώπων, για αυτό το λόγο και μόνο περιμένω λίγη σοβαρότητα στις εκφράσεις και το λόγο που εκφέρεται εδώ μέσα. Καληνύχτα.
Εντάξει. Καληνύχτα.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.790
μακρυγορουμε αλλα απαντηση δεν πηρα.
Έχεις πάρει απάντηση αλλά κάνεις πλάκα.
η βρεφικη τσαντα που εχω ξεπερνα τις διαστασεις της χειραποσκευης του ενηλικα.
Δεν υπάρχει τέτοια τσάντα βρεφική.Εκτός αν το βρέφος σου είναι ο Γκοτζίλας.
Σου έχω βάλει φωτογραφία πως είναι οι βρεφικές τσάντες.

και τη χρησιμοποιω ανετα για αντικείμενα που δεν χωρουν στην χειραποσκευή?
Είναι για να κουβαλάς κανένα μπεμπιλίνο,μπιμπερό,αλλαξιά του μωρού κλπ
Τώρα αν θες εσύ να βάλεις κανα δυο βρακιά δικά σου εγώ κάνω πάσο.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Συμφωνώ για την Easy, καμία σχέση.
Οντως καμια σχεση ουτε επιπλεον αποσκευη σου επιτρεπει! Και για ομπρελα δεν σου επιτρεπει εκτος χειραποσκευης εκτος και αν εχει αγοραστει στα duty free!

Μη μιλησω για Aegean και την οικογενεια της Lufthansa με τα 8 κιλα.
Μην πουμε και για την Alitalia με τα επισης 8 κιλα.

Διαστασεις ιδιες ή μικροτερες και τιμες στα υψη,ταχα μου για πελατες που θελουν να πετανε ελαφρα καο γρηγορα χαχαχαχαχα
Που κοροιδευανε τις low cost και τωρα ολες οι legacy εφαρμοζουν την ιδια πολιτικη.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1. για ομπρελα δεν σου επιτρεπει εκτος χειραποσκευης εκτος και αν εχει αγοραστει στα duty free!
2.για την Alitalia με τα επισης 8 κιλα.
3.ολες οι legacy εφαρμοζουν την ιδια πολιτικη.
1.για την easy μιλας?αν ναι δεν διαβασες καλα. Ομπρελα, περιπατητηρας κλπ ξεκαθαρα στα επιτρεπει δωρεαν εκτος της χειραποσκευης σου. Η αγαπημενη νεφελωδης. Οπως και για τη βρεφικη τσαντα που μερικοι δεν εχουν κουβαλησει ποτέ στη ζωη τους.τους ευχομαι να το κανουν.
2. Και 2η χειραποσκευη μην ξεχνας. Και οι πετρες στα περιξ του αεροδρομιου ξερουν οτι ποτε δεν εχει παει επιβατης στο ταμειο απο το gate. Ατοπες συγκρισεις.
3.ατοπες συγκρισεις εκτος θεματος. Οι λεγκασυ εχουν ενα σωρο αλλες παροχες και η συμπεριφορά ως προς τη χειραποσκευη απεχει ετη φωτος απο τις λοου κοστ.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
1.για την easy μιλας?αν ναι δεν διαβασες καλα. Ομπρελα, περιπατητηρας κλπ ξεκαθαρα στα επιτρεπει δωρεαν εκτος της χειραποσκευης σου. Η αγαπημενη νεφελωδης. Οπως και για τη βρεφικη τσαντα που μερικοι δεν εχουν κουβαλησει ποτέ στη ζωη τους.τους ευχομαι να το κανουν.
2. Και 2η χειραποσκευη μην ξεχνας. Και οι πετρες στα περιξ του αεροδρομιου ξερουν οτι ποτε δεν εχει παει επιβατης στο ταμειο απο το gate. Ατοπες συγκρισεις.
3.ατοπες συγκρισεις εκτος θεματος. Οι λεγκασυ εχουν ενα σωρο αλλες παροχες και η συμπεριφορά ως προς τη χειραποσκευη απεχει ετη φωτος απο τις λοου κοστ.
1.Μα διαβασα πως σου την επιτρεπει εκτος, εφοσον εχει αγορασθει στα duty free,ισως και να μη διαβασα σωστα. Αλλα δευτερη τσαντα γιοκ.
2.Φυσικα και δευτερη,οχι ομως χειραποσκευη αλλα μια απο τσαντα λαπτοπ ή βοηθητικη απλη(οποτε τα ιδια και λιγοτερα απο Ryanair).Κανενας δεν πηγε στο ταμειο γι' αυτο και ηρθαν οι αραβες να τη σωσουν.
3.Συμφωνω, γιαυτο και μπαινεις μεσα και εχει παρει ο καθενας το σπιτι του μαζι στην χειραποσκευη,1 τσαντα λαπτοπ,1 σακιδιο ή τσαντσα βοηθητικη και γω που παω με τους κανονες μου λενε δωσε τη βαλιτσα να την παρουμε κατω. Αλλα εκει δεν μας ενοχλει που δεν εφαρμοζεται ο κανονισμος και ο νομος. Μολις ξεκινησουν τον ελεγχο, που πρεπει να γινει, ας μετρησουμε αντιδρασεις.
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
1.Μα διαβασα πως σου την επιτρεπει εκτος, εφοσον εχει αγορασθει στα duty free,ισως και να μη διαβασα σωστα. Αλλα δευτερη τσαντα γιοκ.
Η easy επιτρέπει την ομπρέλα εκτός. Το λέει εδώ
Can I take anything extra to my cabin bag allowance?

You’re allowed a few things in the cabin in addition to your cabin bag allowance:

  • an overcoat
  • a shawl
  • an umbrella
  • crutches
  • a walking frame/stick
  • one standard size bag of duty free goods from the departure lounge in the airport.
Η Ryan δεν αναφέρει τίποτα σχετικό στο site της, οπότε μάλλον δεν επιτρέπεται ομπρέλα εκτός; Όχι ότι με νοιάζει, τη βάζω και μέσα στη χειραποσκευή.
Πάντως στο θέμα χειραποσκευή η Easy μου αρέσει περισσότερο και από τις περισσότερες legacy* γιατί δεν έχει όριο στο βάρος (*με εξαίρεση τη British που έχει όριο 23 κιλά - που είναι πολλά). Μπορείς να χωρέσεις πολλά στη χειραποσκευή εφόσον ξέρεις πώς να πακετάρεις. Δεν με ενοχλεί το να μην έχω δεύτερη χειραποσκευή, αν έχω τσάντα γυναικεία πχ ή λάπτοπ τη βάζω και αυτή στο βαλιτσάκι πριν φτάσω στην πύλη.
Αλλά από την Aegean προτιμώ τη Ryan για χειραποσκευή. Τους έστειλα στη φόρμα επικοινωνίας πρόταση να αυξήσουν το όριο στο βάρος, σιγά μην τους ιδρώσει το αυτί.
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
Η ομπρελα δε θεωρειται χειραποσκευη(μάλλον) αρα μπορεις να την εχεις στο χερι. Αντικειμενα τα οποια μπορουν να θεωρηθουν ως τριτη χειραποσκευη πχ εστω και μια σακουλιτσα ,αυτα απαγορευονται ,και σα σου ζητησουν να τα τοποθετησεις μεσα σε μια απο τις αλλες 2 χειραποσκευες.
 

La_cucaracha

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
Καλησπέρα! (Δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό μέρος!) Διάβασα τις αναρτήσεις, είδα περίπου τις διαστάσεις και η απορία μου είναι: Πιστεύετε ότι φτάνει η χειραποσκευή συν την μικρή τσάντα (και φασκιωμένοι στο αεροδρόμιο) για ταξίδι 4 ημερών στην Βουδαπέστη τον Δεκέμβριο που θα χει κρύυοοο ;
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Καλησπέρα! (Δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό μέρος!) Διάβασα τις αναρτήσεις, είδα περίπου τις διαστάσεις και η απορία μου είναι: Πιστεύετε ότι φτάνει η χειραποσκευή συν την μικρή τσάντα (και φασκιωμένοι στο αεροδρόμιο) για ταξίδι 4 ημερών στην Βουδαπέστη τον Δεκέμβριο που θα χει κρύυοοο ;
Τι να σου πω, εμένα για 4 μέρες μου φτάνει, εξαρτάται τι κουβαλάς μαζί σου και πόσο ολιγαρκής είσαι. Το καλό με το κρύο είναι ότι μπορείς να βάλεις το ίδιο ρούχο παραπάνω από μία φορά οπότε δεν χρειάζεσαι πολλά μαζί σου.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.754
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom