Ryanair Χειραποσκευή Ryanair

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.670
Likes
12.531
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Για ποιο λόγο να ψάξω? Αυτά που βάζαμε μέχρι τώρα στις βαλίτσες μας αυτά θα βάζουμε....
Η κολόνια, ο αφρός και οι κρέμες μου δεν είναι εύφλεκτα υλικά...
Δεν είπαμε ότι θα βάζουμε και μπετόνια βενζίνης στη βαλίτσα...
Προφανώς δεν μιλάμε για το ίδιο πράγμα.
Κάποια μηνύματα τώρα έχει αρχίσει μια συζήτηση για υγρά που μπορεί να εκραγούν στην καμπίνα και γιατί όχι και στο αμπάρι.
Ναι αλλα τα υγρα ειναι επικινδυνα να εκραγουν μονο στην καμπινα και οχι στο αμπαρι; Υποτιθεται οτι δεν θελουν να κουβαλαμε υγρα γιατι μπορει να βαλει καποιος εκρηκτικα και να ριξει το αεροπλανο. Ο κινδυνος αυτος ειναι μονο στην καμπινα; Δεν καταλαβαινω
Να θυμίσω ή τέλος πάντων να σας πω ότι η απαγόρευση άρχισε όταν η αντιτρομοκρατική της Μ. Βρετανίας απέτρεψε ένα σχέδιο ανατίναξης αεροπλάνων με αυτοσχέδιους μηχανισμούς που περιείχαν υγρά και οι οποίοι θα συναρμολογούνταν επί τόπου κατά τη διάρκεια των πτήσεων. Τα υγρά θα τα μετέφεραν σε μπουκάλια αναψυκτικών.
Δεν έχει να κάνει με εκρηκτικά λοιπόν, τα οποία έτσι κι αλλιώς απαγορεύονται, αλλά για μεγάλες συσκευασίες υγρών.
Τώρα το αν ισχύουν τα παραπάνω και αν υπάρχει λόγος να συνεχίζει η απαγόρευση ακόμα είναι ένα άλλο θέμα.
 

pink cloud

Member
Μηνύματα
71
Likes
13
μπλεξαμε λιγο τα θεματα!! Εγω στεκομαι καθαρα στα νεα ποσα που θα επιβληθει να πληρωσουμε κ την παραπανω ταλαιπωρια!
Τωρα τι θα γινει με τα υγρα δε με πολυνοιαζει, οπως ειχα μαθει με το οριο των 100ml, κ πηγαινα κατευθειαν στην πυλη, αυτο κ με βολεψε τελικα! Οσο για τις απαγορευσεις, καλα κανουν και υπαρχουν, και θα επρεπε να ειναι κ πολυ πιο αυστηροι μαλιστα στους ελεγχους! Εχω ξεχασει 2 φορες μπουκαλι γεματο με νερο κ ουτε που ανοιξαν την τσαντα να δουν τι ειναι! Αλλη φορα επιτηδες μετα απο αυτο, ειχα παρει 1 αφρολουτρο γεματο να τεσταρω τι θα γινει, κ παλι καμια σημασια δεν εδωσαν! Τελευταια φορα απο Αμστερνταμ, εξονυχιστικος ελεγχος, δεν σωθηκε το σαμπουαν μου αυτη τη φορα.
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Θελω να κλεισω εισιτηρια με ryanair απο το νεο ετος. Μπορει καποιος να με ξεμπερδεψει στο τι ακριβως ισχυει με τις χειραποσκευες;

Πχ εγω παω να κανω κρατηση και μου βγαζει μια τιμη χ. Αυτη η τιμη τι περιλαμβανει;; Παιρνω δωρεαν τη χειραποσκευη απλα μου την παιρνουν δωρεαν στο αμπαρι;; Γιατι σε κανενα σταδιο δεν μου ζηταει να πληρωσω για τη χειραποσκευη.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.670
Likes
12.531
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Θελω να κλεισω εισιτηρια με ryanair απο το νεο ετος. Μπορει καποιος να με ξεμπερδεψει στο τι ακριβως ισχυει με τις χειραποσκευες;

Πχ εγω παω να κανω κρατηση και μου βγαζει μια τιμη χ. Αυτη η τιμη τι περιλαμβανει;; Παιρνω δωρεαν τη χειραποσκευη απλα μου την παιρνουν δωρεαν στο αμπαρι;; Γιατι σε κανενα σταδιο δεν μου ζηταει να πληρωσω για τη χειραποσκευη.
Άρχισε να διαβάζεις από εδώ https://www.travelstories.gr/community/threads/Χειραποσκευή-ryanair.37873/page-53#post-710152
και για 3 περίπου σελίδες μετά.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.165
Likes
41.533
Σημερα σε γνωστο σουηδικο καταστημα ολα τα μεγεθη αποσκευης που διπλωνουν σε μεγεθος πορτοφολιου σε τιμες πατος. Για οποιον θελει να χρεωνει μονο σε μια διαδρομη τσεκαρισμενη αποσκευη.
Δηλωνω ετοιμη για καθε μαιμουνια της αχαρακτηριστης Ryan.
20180830_165515.jpg
 

m4rukiri

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα! Μόλις διάβασα τις σχετικές απαντήσεις όσον αφορά τις χειραποσκευές με ryanair, τελικά απο ότι κατάλαβα στον κανονικό ναύλο δικαιούσε μονο μια μικρή τσάντα?
Αλλά αν πληρωσεις 6€ στο πηγαινε και 6€ στο γυρνα μπορείς 2 χειραποσκευές?
Τότε γιατι είναι τοσο μεγαλη η διαφορά με τους ναυλους plus? εχω μπερδευτει......μηπως αυτα τα 6 ευρω αφορουν μονο προτεραιοτητα χωρις την χειραποσκευη?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.670
Likes
12.531
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπέρα
Καλησπέρα! Μόλις διάβασα τις σχετικές απαντήσεις όσον αφορά τις χειραποσκευές με ryanair, τελικά απο ότι κατάλαβα στον κανονικό ναύλο δικαιούσε μονο μια μικρή τσάντα?
Αλλά αν πληρωσεις 6€ στο πηγαινε και 6€ στο γυρνα μπορείς 2 χειραποσκευές?
Τότε γιατι είναι τοσο μεγαλη η διαφορά με τους ναυλους plus? εχω μπερδευτει......
Οι ναύλοι plus περιλαμβάνουν και άλλες παροχές εκτός από την προτεραιότητα.
μηπως αυτα τα 6 ευρω αφορουν μονο προτεραιοτητα χωρις την χειραποσκευη?
προς το παρόν ισχύει ο,τι διάβασες.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.328
Μέχρι 31 Οκτωβρίου αυτό. Μετά προτεραιότητα με 6€ ή πληρωμή του 8ευρου για τη χειραποσκευή.
Αυτό ισχύει αν θέλεις να έχεις τη χειραποσκευή σου μέσα στην καμπίνα, σωστά; Αλλιώς τη δίνεις σαν αποσκευή, χωρίς χρέωση όπως λέει εδώ: https://www.ryanair.com/gb/en/useful-info/help-centre/faq-overview/Baggage#0-1
(Passengers who choose not to purchase ”Priority & 2 Cabin Bags” and arrive at the gate with 2 bags, your second larger bag (10kg weight Dimensions: 55cm x 40cm x 20cm) will be taken off you, tagged and placed in the aircraft hold free of charge. Please ensure all valuables are removed. You will collect this bag at the baggage belt at your destination airport.)
Ή κάτι δεν αντιλαμβάνεται ο γεμάτος μυρωδιές λαδομπογιάς νους μου;;; (Είμαστε υπό ανακαίνιση σπιτιού. :rolleyes: )
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.123
Likes
3.844
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Αυτό ισχύει αν θέλεις να έχεις τη χειραποσκευή σου μέσα στην καμπίνα, σωστά; Αλλιώς τη δίνεις σαν αποσκευή, χωρίς χρέωση όπως λέει εδώ: https://www.ryanair.com/gb/en/useful-info/help-centre/faq-overview/Baggage#0-1
(Passengers who choose not to purchase ”Priority & 2 Cabin Bags” and arrive at the gate with 2 bags, your second larger bag (10kg weight Dimensions: 55cm x 40cm x 20cm) will be taken off you, tagged and placed in the aircraft hold free of charge. Please ensure all valuables are removed. You will collect this bag at the baggage belt at your destination airport.)
Ή κάτι δεν αντιλαμβάνεται ο γεμάτος μυρωδιές λαδομπογιάς νους μου;;; (Είμαστε υπό ανακαίνιση σπιτιού. :rolleyes: )
Αυτη η πολιτική που διαβαζεις ίσχυε μεχρι τωρα. Επέλεξε την πρωτη επιλογή στο link που εστειλες για να δεις τι θα ισχύει σε πτήσεις απο 1/11/2018.
Χωρίς 6 ή 8 € χειραποσκευή των 10 kg δεν δικαιούσαι.
Επίσης, εξηγεί και τα οφέλη της "check in bag 10 kg" για την οποια δεν ισχυουν οι περιορισμοι υγρών που ισχυουν εαν την ανεβασεις στην καμπινα του αεροσκάφους.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.328
Αυτη η πολιτική που διαβαζεις ίσχυε μεχρι τωρα. Επέλεξε την πρωτη επιλογή στο link που εστειλες για να δεις τι θα ισχύει σε πτήσεις απο 1/11/2018.
Χωρίς 6 ή 8 € χειραποσκευή των 10 kg δεν δικαιούσαι.
Επίσης, εξηγεί και τα οφέλη της "check in bag 10 kg" για την οποια δεν ισχυουν οι περιορισμοι υγρών που ισχυουν εαν την ανεβασεις στην καμπινα του αεροσκάφους.
Ναι, το έπιασα... Αν και τα σχετικά οφέλη δε με πολυνοιάζουν, δεν έχουμε σχεδόν ποτέ υγρά άνω των 100 ml, αλλά το έπιασα το νόημα. Ή θα δοκιμάσουμε να ταξιδέψουμε τέρμα light, ή θα πληρώσουμε κατιτίς, δεν πειράζει. :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.297
Μηνύματα
887.107
Μέλη
38.965
Νεότερο μέλος
mareeap

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom