Ryanair Χειραποσκευή Ryanair

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.119
Likes
3.753
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Αυτό που δεν έχω κατανοήσει αλλά αυτό αφήνει η εταιρεία να φανεί είναι ότι με τα 8€ και παράδοση βαλίτσας στις αποσκευές πλέον μπορεί να είναι και μεγάλη βαλίτσα όχι απαραίτητα μεγεθος χειραποσκευής ή λάθος έχω καταλάβει;
Και εγώ το ίδιο έχω καταλάβει. ;) Ο περιορισμός που θέτει η εταιρεία για την αποσκευή που θα παραδίδεται στο check in είναι στο βάρος της και όχι στις διαστάσεις της. Αναφέρεται σε τροχήλατη μεγαλύτερη αποσκευή μέχρι 10 kg για την οποία πληρώνεις 8 €. Η απλή λογική λέει ότι ο περιορισμός στις διαστάσεις έχει νόημα μόνο στην cabin bag που θα μπει στο ντουλάπι. Στην αποσκευή που θα παραδώσεις στο check in τι νόημα θα είχε ο περιορισμός;

"If non-priority customers want to bring a 2nd bigger (wheelie) bag they can buy a lower cost 10kg check bag for €/£8 at time of booking (currently a 20kg bag costs €/£25). This 10kg wheelie bag must be checked in at the airport bag drop desk."

Μια χαρά την βρίσκω τη νέα πολιτική της Ryanair!! Παίρνεις την χειραποσκευή σου φουσκωμένη με 10 Kg χωρίς να έχεις το άγχος εάν είναι 2-3 εκ. μεγαλύτερη, βάζεις μέσα και τα υγρά, το ζελέ και τον αφρό σου χωρίς περιορισμούς στο βάρος, την παραδίδεις στο check in και δεν την σέρνεις μαζί σου στο αεροπλάνο και πληρώνεiς 8€ για όλα αυτά!
Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι θα πρέπει να περιμένεις στον ιμάντα για να την παραλάβεις.
Τέρμα τα μικρά μπουκαλάκια των 100 ml και οι μεταγγίσεις υγρών!!! :clap:
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.026
Likes
6.410
Εγώ άλλο θέλω να ρωτήσω. Αγοράζω κατά τη διάρκεια της κράτησης priority boarding και δικαιούμαι να πάρω μαζί μου 10κιλη χειραποσκευη διαστασεων 55χ40χ20.

Μετά μπορώ να αγοράσω μία 10κιλη με 10 ευρώ;

Ρωτάω γιατί έτσι βγαίνει φθηνότερα η 20κιλη βαλίτσα κατά 9 ευρώ, αν την αγόραζα τη στιγμή της κράτησης και κατά 31 αν την προσέθετα μετά την κράτηση.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.119
Likes
3.753
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Όχι δεν ισχύει. Η μεγάλη αποσκευή των 20 kg στοιχίζει όσο και παλιά
Αντιλαμβάνομαι ότι η νέα πολιτική της εταιρείας είναι να δώσει τη δυνατότητα σε κάποιον να κάνει check in μια βαλίτσα 10 Kg και να πληρώσει λιγότερα χρήματα (8 € ) από ότι θα πλήρωνε εάν έκανε check in μια βαλίτσα των 15 ή 20 kg με 25€ .
Άρα μάλλον δε θα έχει περιορισμό στις διαστάσεις της συγκεκριμένης αποσκευής η οποία δε θα λέγεται πλέον χειραποσκευή καμπίνας αλλά αποσκευή "10 kg check in bag".
 
Last edited:

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.119
Likes
3.753
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
ryanair fees.JPG

Εγώ άλλο θέλω να ρωτήσω. Αγοράζω κατά τη διάρκεια της κράτησης priority boarding και δικαιούμαι να πάρω μαζί μου 10κιλη χειραποσκευη διαστασεων 55χ40χ20.

Μετά μπορώ να αγοράσω μία 10κιλη με 10 ευρώ;

Ρωτάω γιατί έτσι βγαίνει φθηνότερα η 20κιλη βαλίτσα κατά 9 ευρώ, αν την αγόραζα τη στιγμή της κράτησης και κατά 31 αν την προσέθετα μετά την κράτηση.
Ωραία θα ήταν!!! Είναι το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα και εγώ. χαχαχα ;)
Δεν προκύπτει από τα FAQS που διάβασα ότι με priority boarding θα έχουμε τη δυνατότητα να αγοράζουμε (εκτός από τις 2 αποσκευές carry on) και έξτρα αποσκευή των 10 kg με χρέωση 8 € . Προφανώς θα δωθούν εξηγήσεις...
Από τον πίνακα με τις νέες χρεώσεις όμως προκύπτει αυτή η δυνατότητα!!!:clap:
 
Last edited by a moderator:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.651
Likes
12.491
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Εγώ άλλο θέλω να ρωτήσω. Αγοράζω κατά τη διάρκεια της κράτησης priority boarding και δικαιούμαι να πάρω μαζί μου 10κιλη χειραποσκευη διαστασεων 55χ40χ20.

Μετά μπορώ να αγοράσω μία 10κιλη με 10 ευρώ;

Ρωτάω γιατί έτσι βγαίνει φθηνότερα η 20κιλη βαλίτσα κατά 9 ευρώ, αν την αγόραζα τη στιγμή της κράτησης και κατά 31 αν την προσέθετα μετά την κράτηση.
Γιατί όχι; Σαν να αγοράζεις αποσκευή.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.026
Likes
6.410
Γιατί όχι; Σαν να αγοράζεις αποσκευή.
Ρωτάω γιατί δεν ξέρω αν θα δίνουν αυτή τη δυνατότητα μόνο αν δεν έχεις αγοράσει priority.
Αν το έχουν και ξεχωριστά σαν επιλογή βαλίτσας-κιλών,όπως τα 20, τότε βολεύει,ειδικά αν σκέφτεσαι να προσθέσεις βαλίτσα που κοστίζει 40 ευρώ.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.651
Likes
12.491
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ρωτάω γιατί δεν ξέρω αν θα δίνουν αυτή τη δυνατότητα μόνο αν δεν έχεις αγοράσει priority.
Αν το έχουν και ξεχωριστά σαν επιλογή βαλίτσας-κιλών,όπως τα 20, τότε βολεύει,ειδικά αν σκέφτεσαι να προσθέσεις βαλίτσα που κοστίζει 40 ευρώ.
Πλησιάζει η 1/9, θα μάθουμε τότε
Πάντως αυτή η σειρά στην ανακοίνωση δείχνει ότι θα επιτρέπεται:
All customers with checked bags can now switch from the €/£25 x20kg bag to the cheaper €/£8 x10kg checked bag.
 

pink cloud

Member
Μηνύματα
71
Likes
13
Ε ρε τι εχει να γινει παλι! Το χει χ..σει η ryanair, μονο αναστατωση προκαλει με τις συνεχεις αλλαγες, και να πεις οτι βρισκεις κ φτηνα εισιτηρια..
Σιγα μην δωσει για τις 10kg βαλιτσες που θα πηγαινουν κατω, ελευθερο με τα υγρα. Θα γινεται οτι τωρα. Ναι μεν θα πανε κατω, μπορει κ να μην εχει αυστηρα ορια διαστασεων, αλλα σιγουρα δε θα κοπει το εως 100ml. Και επισης αν θες ντε κ καλα παραθυρο οπως εγω, θα πληρωνεις το λιγοτερο 4€ επιλογη θεσης + 6€ priority, πιασαμε τα συν 20€ extra το ατομο ετσι απλα. Καλα.. θα κανει καιρο να με δει
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.026
Likes
6.410
Σιγα μην δωσει για τις 10kg βαλιτσες που θα πηγαινουν κατω, ελευθερο με τα υγρα
Τι είναι και να δώσει ελεύθερο,διαιτητής;
Τη βαλίτσα τη 10κιλη θα την δίνεις στον γκισέ που θα έδινες και εκείνη με τα 20κιλα. Σε αυτή με τα 20κιλά σου επιτρέπουν υγρά άνω των 100ml, οπότε και σε αυτή των 10κιλών.

Επίσης δεν είναι θέμα της εκάστοτε εταιρείας αλλά γενικότερης απαγόρευσης μεταφοράς υγρών άνω των 100ml στην καμπίνα τους αεροσκάφους.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.119
Likes
3.753
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Τι είναι και να δώσει ελεύθερο,διαιτητής;
Τη βαλίτσα τη 10κιλη θα την δίνεις στον γκισέ που θα έδινες και εκείνη με τα 20κιλα. Σε αυτή με τα 20κιλά σου επιτρέπουν υγρά άνω των 100ml, οπότε και σε αυτή των 10κιλών.

Επίσης δεν είναι θέμα της εκάστοτε εταιρείας αλλά γενικότερης απαγόρευσης μεταφοράς υγρών άνω των 100ml στην καμπίνα τους αεροσκάφους.
Ακριβώς αυτό ισχύει! Δεν μπορεί να θέσει θέμα περιορισμού υγρών στην αποσκευή που κάνεις check in. ΘΑ αντιμετωπίζεται σαν κανονική αποσκευή και όχι σαν σαν χειραποσκευή με περιορισμούς.
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Ακριβώς αυτό ισχύει! Δεν μπορεί να θέσει θέμα περιορισμού υγρών στην αποσκευή που κάνεις check in. ΘΑ αντιμετωπίζεται σαν κανονική αποσκευή και όχι σαν σαν χειραποσκευή με περιορισμούς.
Αυτό αν ισχύει ακούγεται πολύ καλό και νομίζω θα αξίζει για τα έξτρα 16 ευρώ πήγαινε έλα
 
Last edited:

pink cloud

Member
Μηνύματα
71
Likes
13
Θα δειξει τι κ πως θα γινει... παντως εμενα με ενοχλουν οι συνεχεις αλλαγες στην προσπαθεια της να βγαλει φραγκα. Επισης οτι στις τιμες που θα βλεπω θα πρεπει να προσθετω 20€, και το οτι δε θελω να πηγαινω κ να στηνομαι στις ουρες των check in κ μετα στις ουρες για τον ελεγχο. Χαλια
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.269
Μέλη
38.934
Νεότερο μέλος
msayath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom