Ryanair Χειραποσκευή Ryanair

pan82

Member
Μηνύματα
629
Likes
788
Αυτό που δεν έχω κατανοήσει αλλά αυτό αφήνει η εταιρεία να φανεί είναι ότι με τα 8€ και παράδοση βαλίτσας στις αποσκευές πλέον μπορεί να είναι και μεγάλη βαλίτσα όχι απαραίτητα μεγεθος χειραποσκευής ή λάθος έχω καταλάβει;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Αυτό που δεν έχω κατανοήσει αλλά αυτό αφήνει η εταιρεία να φανεί είναι ότι με τα 8€ και παράδοση βαλίτσας στις αποσκευές πλέον μπορεί να είναι και μεγάλη βαλίτσα όχι απαραίτητα μεγεθος χειραποσκευής ή λάθος έχω καταλάβει;
Όχι δεν ισχύει. Η μεγάλη αποσκευή των 20 kg στοιχίζει όσο και παλιά
Με τα 6 € του priority μπορείς να έχεις 1 χειραποσκευή των 10 kg και μια πιο μικρή μαζί σου στο αεροπλάνο.
Με 8 € μπορείς να έχεις 1 αποσκευή των 10 kg που θα παραδόσεις και την πιο μικρή που θα πάρεις μαζί στο αεροπλάνο.
(τα ποσά αφορούν αγορά κατά τη διάρκεια της αγοράς των εισιτηρίων - για αγορά μετά την αγορά των εισιτηρίων προσθέστε 2€)
 

duty_free

Member
Μηνύματα
904
Likes
3.237
Προτείνω μαζική αποστολή ηλεκτρονικώνε μηνυμάτωνε στα οποία να γίνεται λόγος για το ότι επέλεξα (sic) την wizz, την τάδε, την δείνα, λόγω αυτής της ληστρικής, της κοτσαμπάσικης πολιτικής.
 

pan82

Member
Μηνύματα
629
Likes
788
Όχι δεν ισχύει. Η μεγάλη αποσκευή των 20 kg στοιχίζει όσο και παλιά
Με τα 6 € του priority μπορείς να έχεις 1 χειραποσκευή των 10 kg και μια πιο μικρή μαζί σου στο αεροπλάνο.
Με 8 € μπορείς να έχεις 1 αποσκευή των 10 kg που θα παραδόσεις και την πιο μικρή που θα πάρεις μαζί στο αεροπλάνο.
(τα ποσά αφορούν αγορά κατά τη διάρκεια της αγοράς των εισιτηρίων - για αγορά μετά την αγορά των εισιτηρίων προσθέστε 2€)
Για το βάρος το είδα για τις διαστάσεις νομίζω στη παράδοση δε σε περιορίζει σε αυστηρές διαστάσεις χειραποσκευής κατάλαβα. Αλλά μπορεί να κάνω και λάθος
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
418
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
είμαι ο μόνος που καταλαβαίνω ότι και μετά τις 1/11/18 θα μπορώ να έχω μία τσάντα στη καμπίνα και μία αποσκευή στο αμπάρι δωρέαν την οποία θα παραλάβω από τον ιμάντα στο αεροδρόμιο άφιξης?
https://www.ryanair.com/gb/en/plan-trip/flying-with-us/baggage-policy
Εν ολίγοις, δεν έχω καταλάβει τι αλλάζει από 1/11/18
 

kostas_sam1

Member
Μηνύματα
82
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη?
Ταξίδι-Όνειρο
Κωνσταντινούπολη
Όχι δεν ισχύει. Η μεγάλη αποσκευή των 20 kg στοιχίζει όσο και παλιά
Με τα 6 € του priority μπορείς να έχεις 1 χειραποσκευή των 10 kg και μια πιο μικρή μαζί σου στο αεροπλάνο.
Με 8 € μπορείς να έχεις 1 αποσκευή των 10 kg που θα παραδόσεις και την πιο μικρή που θα πάρεις μαζί στο αεροπλάνο.
(τα ποσά αφορούν αγορά κατά τη διάρκεια της αγοράς των εισιτηρίων - για αγορά μετά την αγορά των εισιτηρίων προσθέστε 2€)
Η χειραποσκευή των 10 κιλών περιλαμβάνεται στα 6€ ?
κάπου είδα ότι αφορά μόνο τις κατηγορίες ναύλων Plus, Flexi plus & Family.
μπερδεύτηκα λίγο...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
@hlhjac Όχι, το έχεις καταλάβει λάθος. Από 1/11 θα μπορείς να έχεις δωρεάν την πολύ μικρή χειραποσκευή και τίποτα άλλο. Δες τους πίνακες παραπάνω και την ανακοίνωση για το τι πρέπει να πληρώσεις για να έχεις και αυτή των 10 kg.
@kostas_sam1 αυτές οι κατηγορίες ναύλων έχουν ενσωματωμένο το priority οπότε αυτόματα έχεις δωρεών τα 10 kg. Δες την και την προηγούμενη μου απάντηση.
 

pan82

Member
Μηνύματα
629
Likes
788
είμαι ο μόνος που καταλαβαίνω ότι και μετά τις 1/11/18 θα μπορώ να έχω μία τσάντα στη καμπίνα και μία αποσκευή στο αμπάρι δωρέαν την οποία θα παραλάβω από τον ιμάντα στο αεροδρόμιο άφιξης?
https://www.ryanair.com/gb/en/plan-trip/flying-with-us/baggage-policy
Εν ολίγοις, δεν έχω καταλάβει τι αλλάζει από 1/11/18
Αυτό ίσχυει τώρα και μέχρι 31/10 από 1/11 αλλάζει το σύστημα και πλέον θα πληρώνεις ακόμα και για να την αφήνεις για το αμπάρι των αποσκευών. Μέχρι τώρα αν δεν είχες πάρει priority την άφηνες έξω από το αεροπλάνο για να πάει με τις αποσκευές τώρα αυτό θα το πληρώνεις και θα την αφήνεις στο check in
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Προτείνω μαζική αποστολή ηλεκτρονικώνε μηνυμάτωνε στα οποία να γίνεται λόγος για το ότι επέλεξα (sic) την wizz, την τάδε, την δείνα, λόγω αυτής της ληστρικής, της κοτσαμπάσικης πολιτικής.
Θέμα χρόνου είναι να εφαρμόσουν αυτή την πολιτική και οι άλλες low cost. Και με το priority και την χειραποσκευη που πληρωνες για να την έχεις πάνω ετσι δεν είχε γίνει; :p
 

duty_free

Member
Μηνύματα
904
Likes
3.237
Θέμα χρόνου είναι να εφαρμόσουν αυτή την πολιτική και οι άλλες low cost. Και με το priority και την χειραποσκευη που πληρωνες για να την έχεις πάνω ετσι δεν είχε γίνει; :p
μέχρι νά τό πράξουν, άς δούν τήν όποια δύναμη τού καταναλωτικού κοινού.

Γιά τό πραϊόριτυ, δέν τό ξέρω αλλά σάς πιστεύω!
 
Μηνύματα
36
Likes
8
Σύμφωνα με αυτή την πολιτική θα προτιμούμε τo priority εφόσον θα πληρώνουμε 6€ παίρνοντας και την χειραποσκευή στο αεροπλάνο, απο τα 8€ και παράδοση στο check in.
Ετσι δεν θα γεμίζουν πάλι τα ντουλάπια του αεροπλάνου?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Σύμφωνα με αυτή την πολιτική θα προτιμούμε τo priority εφόσον θα πληρώνουμε 6€ παίρνοντας και την χειραποσκευή στο αεροπλάνο, απο τα 8€ και παράδοση στο check in.
Ετσι δεν θα γεμίζουν πάλι τα ντουλάπια του αεροπλάνου?
Από την ανακοίνωση που έβαλα σε προηγούμενο μήνυμα:

12. How many wheelie bags can you fit on board?

Approx. 100 wheelie bags will fit in the overhead lockers which more than facilitates all priority passengers.

13. What happens if more than 100 customers want to buy Priority Boarding?

They can’t – Priority Boarding is capped at 95 customers per flight (out of 189 guests).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.836
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom