Κούβα Χρειάζομαι βοήθεια για Κούβα...

panos82

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σας θα ήθελα να ρωτήσω αν ξερει καποιος καποιο casa particular μπροστα στο malecon καθως και ποιες ειναι οι καλυτερες παραλιες εκτος Αβάνας
 

gatath

Member
Μηνύματα
108
Likes
62
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Μόλις γυρίσαμε απο την υπέροχη Κούβα! Panos82 δυστυχώς δεν ξέρω κάποιο casa να σου προτείνω, αυτό θα το αναλάβουν οι ειδικοί. Εγώ ήθελα να πω για την planet sim card όπως είχα υποσχεθεί, οτι την δοκίμασα και ήταν μια χαρά. Έδωσα 20 ευρώ για να πάρω το νούμερο μαζί με δώρο 12 περίπου ευρώ χρόνο ομιλίας και πρόσθεσα άλλα 20 ευρώ. Συνολικά, αφαιρώντας τους φόρους κλπ, ξεκίνησα με καθαρά 28 ευρώ στην κάρτα. Λειτουργούσε άψογα και για την χαλαρή χρήση που ήθελα μου έφτασε μια χαρά και μου περίσσεψαν και 5 ευρώ για το επόμενο ταξίδι :D Κατα τ'αλλα να πω πως την Κούβα την ερωτεύτηκα και ειδικά την Αβάνα την αποχωρίστηκα με δυσκολία. Οι εικόνες, ο κόσμος, τα πάντα έχουν τεράστιο ενδιαφέρον και μοναδική ομορφιά. Οφείλω να πω πως στο να γνωρίσουμε καλά την χώρα και να την αγαπήσουμε τόσο συνέβαλε πολύ και ο ξεναγός μας με τις τεράστιες γνώσεις του και τις ατελείωτες πληροφορίες που μας έδινε. (Αν το διαβάσεις, σ'ευχαριστούμε πολύ :) )
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.667
Likes
50.515
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γεια σας θα ήθελα να ρωτήσω αν ξερει καποιος καποιο casa particular μπροστα στο malecon καθως και ποιες ειναι οι καλυτερες παραλιες εκτος Αβάνας
Cayo Largo μακράν για μένα.
Κοντά στην Αβάνα η Σάντα Μαρία
Στο Πινάρ ντελ Ρίο το Κάγιο Χουτία
Στο κέντρο της χώρας to Cayo Ensenacho

Για σπίτια ξέρω εγώ διάφορα, αλλά η διαθεσιμότητα εξαρτάται από τις ακριβείς ημερομηνίες.
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
αποφάσιστηκε για κούβα τον μάρτιο. θα διαβάσω και τα παλιά θέματα (μετά μανίας αλλά έρχεται και εξεταστική γκρρ), αλλά επειδή θέλω να βγάζω πρόγραμμα και να φεύγει ένα άγχος από το κεφάλι μου, 1400 2 ατομα πηγαινελα είναι καλά; σκέφτομαι να τα κλείσω από τώρα να κοιτάζω και σπίτια. Είναι με air canada, εντάξει είναι 30 ωρες το πήγαινε, 20 το έλα, αλλά το χάλι της aeroflot, που στο τέλος ξεχνάς τον προορισμό δεν το έχει. 12 γεμάτες μέρες μου μένουν.
επίσης αυτοκίνητο είναι απαραίτητο ή θα βολευτώ αλλιώς; Αν ναι να το ψάξω από εδώ; Μην μου πείτε ότι άργησα για Κούβα, γενικώς έχω αργήσει αλλά έχω και εγώ τις πετριές μου και ειναι αγιάτρευτες! Αυτά!!
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
Παιδιά καλησπερα και απο εμενα. Σ ενα μήνα πετάω για Κούβα μετα απο χρονια που σκεφτόμουν το ταξίδι. Θα μείνουμε 12 βραδιά , έχουμε νοικιάσει αυτοκίνητο και το πλάνο ειναι αφού μείνουμε 3 βραδιά στην Αβάνα να προχωρήσουμε προς τα κατω φτάνοντας Σαντιάγκο και γυρνώντας πίσω αεροπορικώς τη μέρα που πετάμε και απο Αβάνα για Ελλάδα. Έχω τις εξής ερωτήσεις:
1) εχει κάποιος να προτείνει καλό μέρος για διαμονή στην Αβάνα (9-12/10) ; Το σκεπτικό μου τα υπόλοιπα casas να τα κλείνουμε με το που φτάνουμε πιστεύετε εχει νόημα ή να τα κλείσω απο τωρα ;
2) απο την Αβάνα ξεκινάμε να διασχίζουμε το νησί 12/10 πρωί και απο Σαντιάγκο πετάμε 20/10 πρωί (επιστροφή). Προλαβαίνουμε να διασχίσουμε το νησί με φυσιολογικούς ρυθμούσ;
Έχω αγχωθεί λιγάκι γιατι τα κλείσαμε τελευταία στιγμή όλα και ακόμη οι βίζες δεν ειναι έτοιμες, αλλα πιστεύω θα τα καταφέρουμε!
Καλα ταξίδια να έχουμε !!
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
το αμαξι ποσο και απο που αν επιτρεπεται;
με το καλο!!
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
Πριν 20 λεπτά κλείσαμε το αμάξι. Στα €400 για 8 μερες απο το Cuba travel network.
 

vasilis84

Member
Μηνύματα
25
Likes
123
Γεια στο φορουμ και από μένα. Σκοπεύω να πραγματοποιήσω τα Χριστούγεννα ένα ταξίδι σητν Κούβα για 2 άτομα(μαζί με τον πατέρα μου) και έχω κάποιες ερωτήσεις που χρήζουν απάντησης, γιατί είμαι πριν το κλείσιμο των εισιτηρίων..
1) Βίζα. Ο πατέρας μου το Σεπτέμβριο μετακομίζει Μαιάμι, εγώ μένω Ελλάδα. Η πτήση για Κούβα είναι από Μαιάμι με την silver airways με 224$(not bad, ε?).
Τώρα, το θέμα είναι πως μπορούμε να προμηθευτούμε τη βίζα. Έχω διαβάσει αρκετά και νομίζω κάπου έχω μπερδευτεί. Στην προμηθέυει η εταιρία, την παίρνεις δωρεάν, με 25$ ή πρέπει να πας στην πρεσβεία(αδύνατο για τον πατέρα μου)?
2) Υπάρχουν 2 πόλεις για τις οποίες υπάρχει αυτή η τιμή. Καμαγκουει και Ολγκιν. Ποια να επιλέξω, δεδομένου ότι θα έχω 7-10 μέρες(ελπίζω να πάρω το μάξιμουμ) και πιθανότατα θα νοικιάσω αμάξι?
3) Με ενδιαφέρουν το Καμαγκουέι, Τρινιντάντ(λίγο δύσκολο χρονικά), Σαντιάγκο, Γκουαντανάμο και φυσικά Baracoa. Α, αν λάχει και καμιά Playa pilar(κάθε πότε πας Καραιβική?). Τα προλαβαίνω ή να κόψω Τρινιντάντ και Playa pilar; Οποιαδήποτε άλλη πρόταση ευπρόσδκετη. Νομίζω Αβάνα δεν προλαβαίνω, αλλά δε με χάλασε κιόλας. Όχι ότι δεν αξίζει, αλλά αν την χρησιμοποιούσα ως βάση, δε θα έβλεπα το Ανατολικό κομμάτι, που μου φαίνεται ελκυστικότερο.
4)Αυτοκίνητο ή λεωφορείο; Είμαστε 2, ίσως και 3 άτομα και δεδομένου των λίγων ημερών αυτή τη στιγμή κλείνω προς αυτοκίνητο. Τι λέτε;
@Yorgos, μιας και κάτοικος του νησιού, νομίζω ότι οι συμβουλές θα μου ήταν υπερπολύτιμες.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.667
Likes
50.515
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
1400 2 ατομα πηγαινελα είναι καλά; σκέφτομαι να τα κλείσω από τώρα να κοιτάζω και σπίτια. Είναι με air canada, εντάξει είναι 30 ωρες το πήγαινε, 20 το έλα, αλλά το χάλι της aeroflot, που στο τέλος ξεχνάς τον προορισμό δεν το έχει. 12 γεμάτες μέρες μου μένουν.

μια χαρα ειναι και θα παρετε και πολλα μιλια, κλειστο.

επίσης αυτοκίνητο είναι απαραίτητο ή θα βολευτώ αλλιώς; Αν ναι να το ψάξω από εδώ; Μην μου πείτε ότι άργησα για Κούβα, γενικώς έχω αργήσει αλλά έχω και εγώ τις πετριές μου και ειναι αγιάτρευτες! Αυτά!!
εξαρταται απο το που θα πατε. αν μεινετε μονο αβανα βινιαλες, σιενφουεγκος, τρινιδαδ δεν εινια απραιτητο. κουβα δε θα βρεις με τιποτε αμαξι, κλειστε το απο το ιντερνετ.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.667
Likes
50.515
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
1) εχει κάποιος να προτείνει καλό μέρος για διαμονή στην Αβάνα (9-12/10)
δεν προτεινω γιατι αυτα που ξερω δε διαφημιζοντια στο ιντερνετ και αρα δεν μπορω να σου τα δειξω. επισης αδυνατω να πληρωνω για προσβαση στο ιντερνετ για να κανω προτασεις, μετα να μου αλλαζουν ημερομηνιες, να ξανακανω τηλεφωνα κλπ. Δεν το λέω για σένα, γενικώς το λέω διότι μπαίνουν αρκετοί και μου ζητάνε κρατήσεις, δεν το κάνω διότι μου κοστίζει. Ψάξε στο ίντερνετ, έχει άπειρα.
; Το σκεπτικό μου τα υπόλοιπα casas να τα κλείνουμε με το που φτάνουμε πιστεύετε εχει νόημα ή να τα κλείσω απο τωρα ;
κλειστε την αβανα απο τωρα και τα άλλα θα σας τα κλείνει ο κάθε ιδιοκτήτης σπιτιου για την επόμενη πόλη.
2) απο την Αβάνα ξεκινάμε να διασχίζουμε το νησί 12/10 πρωί και απο Σαντιάγκο πετάμε 20/10 πρωί (επιστροφή). Προλαβαίνουμε να διασχίσουμε το νησί με φυσιολογικούς ρυθμούσ;
εξαρταται απο τι εννοεις φυσιολογικους. εγω θα το έκανα, άλλοιθα το βρουν κουραστικό. Θα πήγαινα
1 βινιάλες,
1 σιενφουέγος
2 τρινιδαδ
1 καμαγουέι
1 χιμπαρα
1 μπαρακοα
2 σαντιαγο
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.667
Likes
50.515
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
1) Βίζα. Ο πατέρας μου το Σεπτέμβριο μετακομίζει Μαιάμι, εγώ μένω Ελλάδα. Η πτήση για Κούβα είναι από Μαιάμι με την silver airways με 224$(not bad, ε?).

μια χαρά. ακομ καλύτερη η αμέρικαν βεβαια καιελαφρως φτηνότερη παίρνιε ςκαι μίλια.και πετάς αβάνα.
Τώρα, το θέμα είναι πως μπορούμε να προμηθευτούμε τη βίζα. Έχω διαβάσει αρκετά και νομίζω κάπου έχω μπερδευτεί. Στην προμηθέυει η εταιρία, την παίρνεις δωρεάν, με 25$ ή πρέπει να πας στην πρεσβεία(αδύνατο για τον πατέρα μου)?
κάποιες αεροπορικές στην προμηθεύουν. ο πατέρας σου καλό είναι να μην είναι κάτοικος αμερικής, αλλιώς χρειάζεται άδεια. το πιο εύκολο είναι να παρεις την πρεσβεία της κούβας στην αθήνα και να συνεννοηθείς να πας να πάρεις τις βίζες εσύ. αλλιώς υπάρχουν ταξιδιωτικά πρακτορεία στην αθήνα που στην πουλάνε για ένα μικρό κέρδος.
2) Υπάρχουν 2 πόλεις για τις οποίες υπάρχει αυτή η τιμή. Καμαγκουει και Ολγκιν. Ποια να επιλέξω, δεδομένου ότι θα έχω 7-10 μέρες(ελπίζω να πάρω το μάξιμουμ) και πιθανότατα θα νοικιάσω αμάξι?
μπλέξιμο. αν είναι να προσγειωθείς σ εμια από αυτές τις δύο (γιατί δεν πετάτε αβάνα; τόσες πτήσεις έχει...) τότε μάλλον θα πρέπει να διαλέξετε αν θα πάτε δυτικά η ανατολικά, μάλλον δυτικά για να δείτε και αβάνα. το σε ποια από τις δύο θα προσγειωθείτε δεν έχει και μεγάλη διαφορά.
3) Με ενδιαφέρουν το Καμαγκουέι, Τρινιντάντ(λίγο δύσκολο χρονικά), Σαντιάγκο, Γκουαντανάμο και φυσικά Baracoa. Α, αν λάχει και καμιά Playa pilar(κάθε πότε πας Καραιβική?). Τα προλαβαίνω ή να κόψω Τρινιντάντ και Playa pilar; Οποιαδήποτε άλλη πρόταση ευπρόσδκετη. Νομίζω Αβάνα δεν προλαβαίνω, αλλά δε με χάλασε κιόλας. Όχι ότι δεν αξίζει, αλλά αν την χρησιμοποιούσα ως βάση, δε θα έβλεπα το Ανατολικό κομμάτι, που μου φαίνεται ελκυστικότερο.
Το δυτικό είναι πολύ ελκυστικότερο για μένα, αλλάγούστα είναι αυτά. Η Αβάνα ειδικά είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ παράλειψη, μοναδική πόλη για τα παγκόσμια δεδομένα. Από τα άλλα που αναφέρεις με σειρά ενδιαφέροντος θα έβαζα Τρινιδάδ, Μπαρακόα, Καμαγουέι, Σαντιάγο, Γουαντάναμο. Η Πλάγια Πιλάρ χαριτωμένη αλλά δε θα ταξίδευα μισό πλανήτη σε μαι χώρα με όλες τις τρομερές ιδιαιτερότητες που έχει η Κούβα για να πάω σε μια παραλία σαφώς υποδεέστερη των καλών ελληνικών.
4)Αυτοκίνητο ή λεωφορείο; Είμαστε 2, ίσως και 3 άτομα και δεδομένου των λίγων ημερών αυτή τη στιγμή κλείνω προς αυτοκίνητο. Τι λέτε;
@Yorgos, μιας και κάτοικος του νησιού, νομίζω ότι οι συμβουλές θα μου ήταν υπερπολύτιμες.
[/QUOTE]
Αμάξι, έχετε πολύ λίγες μέρες και πολλά χιλιόμετρα να κάνετε. Ειδικά αν έχετε μόνο μια εβδομάδα είναι μονόδρομος.
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
Γιώργο σ ευχαριστώ πολυ. Μια τελευταία ερώτηση. Κατι γνωστοί που είχαν παει στο νησί πριν 4 χρονια μου πρότειναν να επισκεφτώ το Cayo ensenachos (δεν ξέρω αν το γράφω σωστά) ως προορισμό χαλάρωσης στην παραλια. Αξίζει τον κόπο ; (Γιατι ειναι λιγο εκτός διαδρομής...)
Και πάλι ευχαριστώ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom