Κούβα Χρειάζομαι βοήθεια για Κούβα...

art@

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Μολις γύρισα απο Κόυβα! Οποιος χρειαζεται πληροφοριες , casas κλπ να τον βοηθησω ευχαριστως!!!!

καλημέρα!! θα χρειαστώ τη βοήθειά σου, μιας και πήγες πρόσφατα, και αν έχεις τη καλοσύνη εσύ και όποιος άλλος ταξιδιώτης έχει τη διάθεση να βοηθήσει,...
Το βασικό ερώτημα είναι η ενοικίαση αυτοκινήτου. Και έπειτα βέβαια βασικές πληροφορίες για τη διαμονή, πώς θα κλείσουμε όλα αυτά τέλος πάντων.
Δυστυχώς βέβαια βλέπω να αλλάζουν πάλι τα σχέδιά μας , διότι το βασικό σενάριο έλεγε να κλείσουμε άμεσα αυτές τις μέρες για αρχές Δεκεμβρίου, αλλά δεδομένου των απρόβλεπτων ταξιδιών του συντρόφου μου λόγω της δουλείας του ( τα οποία είναι υπερατλαντικά, Ασία , Αφρική, αλλά δυστυχώς μόνο για δουλειά ) , ξαφνικά από χτες πάγωσα κάθε αναζήτηση. Πλέον θα ξέρω αρχές Οκτώβρη. Αν είναι πολύ αργά , θα το τραβήξουμε για Φλεβάρη, οπότε ίσως να είναι καλύτερα και από άποψη καιρού. Έχει κάποιος γνώμη πάνω σε αυτό?
ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
καλημέρα!! θα χρειαστώ τη βοήθειά σου, μιας και πήγες πρόσφατα, και αν έχεις τη καλοσύνη εσύ και όποιος άλλος ταξιδιώτης έχει τη διάθεση να βοηθήσει,...
Το βασικό ερώτημα είναι η ενοικίαση αυτοκινήτου. Και έπειτα βέβαια βασικές πληροφορίες για τη διαμονή, πώς θα κλείσουμε όλα αυτά τέλος πάντων.
Δυστυχώς βέβαια βλέπω να αλλάζουν πάλι τα σχέδιά μας , διότι το βασικό σενάριο έλεγε να κλείσουμε άμεσα αυτές τις μέρες για αρχές Δεκεμβρίου, αλλά δεδομένου των απρόβλεπτων ταξιδιών του συντρόφου μου λόγω της δουλείας του ( τα οποία είναι υπερατλαντικά, Ασία , Αφρική, αλλά δυστυχώς μόνο για δουλειά ) , ξαφνικά από χτες πάγωσα κάθε αναζήτηση. Πλέον θα ξέρω αρχές Οκτώβρη. Αν είναι πολύ αργά , θα το τραβήξουμε για Φλεβάρη, οπότε ίσως να είναι καλύτερα και από άποψη καιρού. Έχει κάποιος γνώμη πάνω σε αυτό?
ευχαριστώ εκ των προτέρων
Καλησπέρα. Φεύγω για Κούβα σε μια εβδομάδα. Έχω κάνει ήδη ενοικίαση αυτοκινήτου απο Αβάνα για 7 μέρες. Θα μείνω σε διαμέρισμα στην Αβάνα και ο ιδιοκτήτης μου είπε ότι έχει κλειστό πάρκινγκ εκεί κοντά που μπορώ να αφήνω με ασφάλεια το αμάξι για 1CUC/μέρα. Καμιά εταιρία δεν μου νοίκιαζε το αμάξι για κάτω απο 3 μέρες. Για ένα μικρό αυτόματο θα πληρώσουμε 44ευρώ/μέρα +ασφάλεια που είναι 5-6 ευρώ απ' ότι είδα.Νοικιάσαμε με την Havanautos.Οι μεγάλες οδικές αρτιρίες απ'ότι είδα σε ξένα forum είναι σχετικά καλές. Όταν επιστρέψω με το καλό θα ενημερώσω για την οδηγική εμπειρία.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.724
Likes
14.839
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
με το καλό. καλά να περάσεις.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.728
Likes
15.105
Αν είναι πολύ αργά , θα το τραβήξουμε για Φλεβάρη, οπότε ίσως να είναι καλύτερα και από άποψη καιρού. Έχει κάποιος γνώμη πάνω σε αυτό?
ευχαριστώ εκ των προτέρων
Αρχές Ιανουαρίου που είχαμε πάει εμείς ήταν πολύ ευχάριστος ο καιρός. Καλοκαιρινά ρούχα, μπάνιο στη θάλασσα κλπ. Άντε κανένα ζακετάκι για βράδυ....
 

Despoinitsa

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Λεωφορείο για Τρινιδαδ έχει 3 φορές την ημέρα και το ταξίδι διαρκεί κανα 6ωρο. Dont worry τα λεωφορεία τους είναι πολυ άνετα. Για πληροφορίες δρομολογίων τσέκαρε το www.viazul.com

Έχω εντύπωση οτι το ιντερνετ πρεπει γενικά να το ξεχάσεις, αλλα ας σου πει για πιο σίγουρα ο Yorgos
Για Τρινιδάδ έχω να σου προτείνω ένα casa στολίδι, στο έστειλα pm
Καλησπέρα!

Ετοιμάζομαι για Κούβα σε 20 μέρες. Μήπως θα μπορούσα να έχω κι εγώ το όνομα του στολιδακίου στο Τρονιδάδ; Θα με υποχρεώνατε!
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
Casa στολίδι θελω κ γω!!! Σε 15 μερες φεύγω!
 

Despoinitsa

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Προχθες που γυρνουσαμε απο Κουβα σταματησαν τον φιλο μου για ελεγχο στο αεροδρομιο της Θεσσαλονικης.Ειχε μαζι του 2 κουτια πουρα των 25 και ενα των 10 και 2 κουτες τσιγαρα.
Οι τελωνιακοι του ειπαν οτι δικαιουται μεχρι 50 τσιγαρα και οτι τα πουρα πανε σε αλλη κατηγορια και υπολογιζονται με το μεγεθος και οτι δικαιουται πολυ λιγοτερα.Στο τελος πληρωσε προστιμο μονο για τα τσιγαρα 36 ευρω.
Αν καποιος θελει καζα για το Σιενφουεγκος εχω να του δωσω το e-mail απο μια που εκλεισα οταν ηρθε ο φιλος μου.Εχει 4 δωματια για νοικιασμα,μεγαλα και αξιοπρεπεστατα και ειναι πολυ κοντα στην Μαλεκον.
Θα μπορούσα να έχω κι εγώ το μέηλ για την κάζα στο Σιενφουέγκος; Θα με υποχρέωνες. Ευχαριστω!

Με αγχωσες και αποφασισα να παω σημερα για να μην αναγκαστω σε κανα ταξιδι αστραπη σε καμια κοντινη πρωτευουσα μιας και το βερολινο πεφτει λιγακι μακρια! Πηρα την tourist card, εκλεισα και τα casas και ολα ειναι σετ.

Σχετικα με το βιναλες, αναγκαστικα θα παω με εκδρομη, ελπιζω να αξιζει χωρις τα καπνα, τουλαχιστον το τοπιο..

varis81 ,

αντιμετωπίζω ακριβώς το ίδιο θέμα: μένω Μόναχο, πετάω για Κούβα σε κάποιες μέρες και δεν έχω Tourist Card. Αν κατάλαβα καλά την έβγαλες στο αεροδρόμιο; Σε ποιο ακριβώς σημείο; Και στο ίδιο Schalter μπορουσες να κλείσεις και casas? Θα εκτιμούσα την απάντησή σου γιατί αγχώθηκα κι εγώ τώρα...
 
Last edited by a moderator:

Despoinitsa

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Μολις γύρισα απο Κόυβα! Οποιος χρειαζεται πληροφοριες , casas κλπ να τον βοηθησω ευχαριστως!!!!
Θα ήθελα σαν τρελή να ακούσω τις πληροφορίες σου για τα casas στο Trinidad, Viniales, Cienfuegos και Camaguey. Δεν φαντάζεσαι πόσο θα με διευκολύνεις.

Επίσης: Τι παίζει με τη μετακίνηση μέσα στην Αβάνα;

και ποια ήταν το must seen/highlights του ταξιδιού που δεν πρέπει να χάσουμε με τίποτα; Ζω ήδη σε ρυθμούς Κούβας!!!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.612
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Θα ήθελα σαν τρελή να ακούσω τις πληροφορίες σου για τα casas στο Trinidad, Viniales, Cienfuegos και Camaguey. Δεν φαντάζεσαι πόσο θα με διευκολύνεις.

Επίσης: Τι παίζει με τη μετακίνηση μέσα στην Αβάνα;

και ποια ήταν το must seen/highlights του ταξιδιού που δεν πρέπει να χάσουμε με τίποτα; Ζω ήδη σε ρυθμούς Κούβας!!!
Για να πάρεις ιδέες διάβασε τις ιστορίες των μελών για την Κούβα εδώ
http://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Κ-Νότια-Αμερική.61/?prefix_id=324
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.772
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom