Ισπανία ασφαλης βαρκελωνη

haristso

Member
Μηνύματα
51
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
βαρκελωνη
Ταξίδι-Όνειρο
κινα
καλημερα!εκμεταλευτηκαμε την προσφορα της aegean και κλεισαμε για βαρκελωνη.επειδη εχουμε ακουσει διαφορα,μπορει καποιος να μας συμβουλεψει ποια ειναι τα πιο ασφαλη σημεια της πολης για να ψαξουμε για ξενοδοχειο?και γενικα τι πρεπει να προσεξουμε περισσοτερο?ευχαριστουμε εκ των προτερων
 
Last edited by a moderator:

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
καλημερα!εκμεταλευτηκαμε την προσφορα της aegean και κλεισαμε για βαρκελωνη.επειδη εχουμε ακουσει διαφορα,μπορει καποιος να μας συμβουλεψει ποια ειναι τα πιο ασφαλη σημεια της πολης για να ψαξουμε για ξενοδοχειο?και γενικα τι πρεπει να προσεξουμε περισσοτερο?ευχαριστουμε εκ των προτερων

μπράβο σας:clap:καλά να περάσετε!δεν ξέρω τι έχεις ακούσει αλλά αν είσαι προσεκτικός όσο και οπουδήποτε αλλού δεν νομίζω να κινδυνεύεις ιδιαίτερα.αυτό σημαίνει για μένα:προσοχή στο metro και όπου υπάρχει συνωστισμός, σε τσάντες και πορτοφόλια.εμείς μείναμε στην περιοχή του sants την οποία θεωρώ και ασφαλή και βολική ως προς τις μςτακινήσεις.επίσης ασφαλής περιοχή θεωρε'ιται η barceloneta και γενικά όλη παραλιακή ζώνη.και ποιό κεντρικά μέρη,οπως paseig de gracia,πλατεία καταλωνίας...ίσως και άλλα μέλη ξέρουν να σου πουν περισσότερα.ίσως βρεις και περισσότερες πληροφορίες διαβάζοντας το γρουπ των βαρκελονόπληκτων.ότι θέλεις ρώτα!
 
Last edited by a moderator:

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Το θέμα μεταφέρθηκε στην ενότητα της Ευρώπης.
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
αν αποφυγεις καποιες περιοχες που και ο ιδιος θα καταλαβεις οτι δε πρεπει να μπεις,δε θαχεις προβλημα.
στη σταση licheu και δεξια της rambla, κατεβαινοντας για κολομβο μη πας βραδακυ γιατι μυριζει μπαρουτι...
προσοχη στη ραμπλα γιατι κλεβουν οι πορτοφολαδες...ανοιξε μια κοπελα τη τσαντα της γυναικας μου αλλα ευτυχως την καταλαβε,
γενικα ειναι ασφαλης με πολυ αστυνομια στους δρομους,στο μετρο κλπ.
ειδα απο εφιππους μεχρι σκυλια με φιμωτρα στις στασεις του μετρο.
 

haristso

Member
Μηνύματα
51
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
βαρκελωνη
Ταξίδι-Όνειρο
κινα
εσεις που ειχατε μεινει παιδια?το ζητημα δεν ειναι που να παω για βολτα,αλλα που να μεινουμε,απο πλευρας ασφαλειας οταν θα γυριζουμε.
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
στη σταση licheu και δεξια της rambla, κατεβαινοντας για κολομβο μη πας βραδακυ γιατι μυριζει μπαρουτι...


μια και το ανέφερες,σ' αυτή την περιοχή μπήκαμε εμείς κατα λάθος,μέρα,κατα τις 12 το μεσημέρι,και τα είδαμε όλα!!είχαμε και τα παιδιά μαζί,πολύ χάλια!άλλος πλανήτης,ξαφνικά.
λίγο μετά που στρίψαμε πέσαμε πάνω σ' ένα άθλιο κτίριο,γεμάτο εξαθλιωμένους γύρω του και στο μπαλκόνι του να περιμένουν στην ουρά.δεν καταλάβαμε τι ήταν,αλλα΄υποθέσαμε πως πρέπει να ταν κάποιο κέντρο απεξάρτησης...αν ξέρει κανείς ας μου πει.
 

haristso

Member
Μηνύματα
51
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
βαρκελωνη
Ταξίδι-Όνειρο
κινα
μαλιστα!ευτυχως που μου το πατε παιδια γιατι 2-3 ξενοδοχεια που χα βρει ηταν προς τα κει.να ψαξω καλυτερα προς παραλια δηλαδη ε?
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Πάντως σήμερα που είδα ντοκιμοντέρ της Σεβίλλης και Γρανάδας,απομυθοποίησα πλήρως την Βαρκελώνη....
Thano θα με συγχωρήσεις ποτέ?????:(
 
Μηνύματα
43
Likes
16
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβία, Ιρλανδία
στη σταση licheu και δεξια της rambla, κατεβαινοντας για κολομβο μη πας βραδακυ γιατι μυριζει μπαρουτι...
προφανώς αναφέρεσαι στη συνοικία της Raval... είναι όντως πολύ διαφορετική από άλλες περιοχές, και έχει και άσχημη φήμη, τη μέρα τουλάχιστον όμως δεν είναι λιγότερο ασφαλής από άλλες γειτονιές. Έχω μείνει σε χόστελ εκεί και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Αν κάνεις μια βόλτα μάλιστα στη Raval θα βρεις ανάμεσα σε παλιά κτήρια κάποια καίνούρια καταστήματα που δεν θα περίμενες να ανοίξουν εκεί (κυρίως με ρούχα ή με είδη διακόσμησης).
Σίγουρα μπορείς να βρεις κάπου να μείνεις σε καλύτερη συνοικία (η Gracia είναι πολύ όμορφη και περισσότερο ήσυχη, έχει και καλά μπαράκια), προσωπικά πάντως περισσότερο "φοβάμαι" την αθηνάς και την ομόνοια παρά τη Raval
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
μαλιστα!ευτυχως που μου το πατε παιδια γιατι 2-3 ξενοδοχεια που χα βρει ηταν προς τα κει.να ψαξω καλυτερα προς παραλια δηλαδη ε?
είχα διαβάσει για αυτή την περιοχή σε διάφορα sites στο internet,και γι'αυτό έκλεισα στο sants στο expo(Expo Grupo Hoteles & Resort - Barcelona - Valencia - Tenerife - Marbella ),το οποίο βγήκε και πολύ οικονομικό και πολύ βολικό(απέναντι είναι ο σταθμός των τρένων-εξυπηρετεί από και προς αεροδρόμιο)και το metro (πράσινη γραμμή L3 που πάει κέντρο και L5).
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
στη σταση licheu και δεξια της rambla, κατεβαινοντας για κολομβο μη πας βραδακυ γιατι μυριζει μπαρουτι...


μια και το ανέφερες,σ' αυτή την περιοχή μπήκαμε εμείς κατα λάθος,μέρα,κατα τις 12 το μεσημέρι,και τα είδαμε όλα!!είχαμε και τα παιδιά μαζί,πολύ χάλια!άλλος πλανήτης,ξαφνικά.
λίγο μετά που στρίψαμε πέσαμε πάνω σ' ένα άθλιο κτίριο,γεμάτο εξαθλιωμένους γύρω του και στο μπαλκόνι του να περιμένουν στην ουρά.δεν καταλάβαμε τι ήταν,αλλα΄υποθέσαμε πως πρέπει να ταν κάποιο κέντρο απεξάρτησης...αν ξέρει κανείς ας μου πει.
και εγώ το ειδα αυτό....
εκεινη την στιγμη φανταστηκα οτι περιμένουν για συσύτιο...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.266
Μηνύματα
885.731
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom