Ισπανία ασφαλης βαρκελωνη

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
τον ιούνιο που ήμουν Βαρκελωνη εμεινα στο hotel barcelona universal στην parallel...εμεινα ευχαριστημενη απο το ξενοδοχειο αλλα πραγματι o δρόμος san pau που πηρα την πρωτη μερα για να βγω στην ραμπλάς....με φοβισε...πολλοι εγχρωμοι...παρακμιακά μαγαζια....κοριτσακια στις γωνίες....εικονες ασυνηθιστες για εμένα....
δεν ξαναπερασα ....ευτυχως που το ξενοδοχειο βρισκοταν σε πολυ καλο σημειο οσον αφορα τα μεσα μεταφοράς..και επαιρνα παντα το λεωφορείο απο την απεναντι στάση...

αν καποτε με φερει ο δρόμος ξανα στην βαρκελώνη θα μεινω προς γκραστια και ντιαγκοναλ...νομιζω οτι ειναι το καλυτερο σημειο ....
 

t.v.

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Δεν λεω οτι δεν συμβαινουν ολα τα παραπανω, αλλα εγω εμενα στην σταση Liceu στην οδο San Pau στο Raval πριν εναμιση χρονο και δεν αντιμετωπισα τιποτα απο τα παραπανω.
Σκεφτειτε οτι αργα το βραδυ γυρω στις 2 ετυχε να κανω βολτα εντελως μονη μου στην Αραβικη συνοικια. Σημασια δεν μου εδωσε κανεις!!! Ουτε οι προαγωγοι ουτε οι πορνες ουτε οι ναρκωμανεις.
Ας μην ειμαστε υπερβολικοι και ας μην ξεχναμε τι συμβαινει στο κεντρο της Αθηνας....
Μα ακριβώς με σημεία του κέντρου της Αθήνας το παρομοίωσα αν πρόσεξες. Επίσης, ακόμη κι αν είμαι υπερβολική (αφού "υπερβολικές" ήταν και οι εμπειρίες) είναι καλύτερα απ' το να αναφέρουμε μόνο τα "ωραία και τα όμορφα" της πόλης. Γιατί αν άκουγα κι εγώ κανένα υπερβολικό άτομο, 1ον θα είχα διαλέξει να μείνω αλλού και 2ον, θα είχα αφήσει κάποια πολύτιμα αντικείμενα στην Αθήνα και ίσως..ίσως..να είχα γλυτώσει κάποια άλλα..
Οπότε εγώ θα επιμείνω κι όποιος ακούσει, άκουσε
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
τον ιούνιο που ήμουν Βαρκελωνη εμεινα στο hotel barcelona universal στην parallel...εμεινα ευχαριστημενη απο το ξενοδοχειο αλλα πραγματι o δρόμος san pau που πηρα την πρωτη μερα για να βγω στην ραμπλάς....με φοβισε...πολλοι εγχρωμοι...παρακμιακά μαγαζια....κοριτσακια στις γωνίες....εικονες ασυνηθιστες για εμένα....
δεν ξαναπερασα ....ευτυχως που το ξενοδοχειο βρισκοταν σε πολυ καλο σημειο οσον αφορα τα μεσα μεταφοράς..και επαιρνα παντα το λεωφορείο απο την απεναντι στάση...

αν καποτε με φερει ο δρόμος ξανα στην βαρκελώνη θα μεινω προς γκραστια και ντιαγκοναλ...νομιζω οτι ειναι το καλυτερο σημειο ....
ιωαννα και μενα μου αρεσε πολυ η passeig de gracia απο diagonal μεχρι catalunia,κυριλε κτιρια ,μαγαζια παρα τα εργα που γινοταν και την αλλοιωναν κατατι .

αν εμενα περισσοτερες μερες σιγουρα θα τη διαβαινα ξανα και ξανα...;)
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Μετά από τέσσερις μέρες που περάσαμε στη Βαρκελώνη είμαι στην ευχάριστη θέση να αναφέρω ότι τιποτα δυσαρεστο δε μας συνέβη ......βέβαια οι δικές σας προειδοποιήσεις μας έκαναν να είμαστε προσεκτικοι (μας είπαν και στη ρεσεψιον του ξενοδοχειου ότι γίνονται πολλές κλοπές στη ράμπλα κυριως αλλά και στα μέσα μεταφοράς)Από τη βαρκελώνη αποκομισαμε πολύ ομορφες εικονες καθώς και από τη Βαλένθια και τη χιρόνα, από την οποια σας γράφω....η γνώμη μου είναι λοιπόν προσοχή μεν αλλά χωρις να θεωρουμε σε καμμια περιπτωση τη βαρκελώνη ,μη επισκεψιμο προορισμό λογω εγκληματικότητας.
Τα μέτρα που παίρνουμε συνήθως είναι
-δεν έχουμε όλα τα χρήματα πανω μας(και σε καμμια περιπτωση στο πορτοφόλι)
-έχουμε μοιράσει τα χρήματά μας σε διαφορες μεριες (τρεις με τεσσερις )έτσι ωστε αν συμβει κάτι να μην ξεμείνουμε
-προσπαθουμε να μην προκαλουμε φορώντας κοσμηματα και ακριβά ρουχα και δεν κραταμε χάρτες και φωτογραφικές μηχανές ,βολτάροντας στην πολη
-τα εγγραφα δεν τα βάζω στην τσάντα αλλά σε μπροστινές τσεπες που έχουν φερμουαρ ή κουμπωνουν

υ.γ.άσχετο αλλά να κάνω μια μικρή διορθωση για το ξενοδοχειο που ανέφερα πιο πανω(ayre hotel caspe)γιατί υποτιμησα την αποσταση από την πλάτεια καταλουνα,μαλλον ήμουν ξεκουραστη την πρωτη φορά που την έκανα.Απέχει 20-25 λεπτά με τα ποδια αλλά η περιοχή είναι καλή και ήσυχη
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
προσωπικά στη Βαρκελώνη δεν είχα πρόβλημα, αν και έτυχε να δω με τα μάτια μου να κλέβουν κάποιον τουρίστα. Αν κάποιος παίρνει τις νορμάλ προφυλάξεις δεν νομίζω να αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως κάποιος που είναι κάτοικος Αθήνας ή έχει επισκεφτεί έστω την Αθήνα, του φαίνονται περίεργα τέτοια περιστατικά κλοπών.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
προσωπικά στη Βαρκελώνη δεν είχα πρόβλημα, αν και έτυχε να δω με τα μάτια μου να κλέβουν κάποιον τουρίστα. Αν κάποιος παίρνει τις νορμάλ προφυλάξεις δεν νομίζω να αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως κάποιος που είναι κάτοικος Αθήνας ή έχει επισκεφτεί έστω την Αθήνα, του φαίνονται περίεργα τέτοια περιστατικά κλοπών.
και μένα ρε mary aaaa !!!
επαρχιώτισσα εγώ, έρχομαι στην αθήνα,βλέπω στο τραίνο κλοπές ,και ολος ο κόσμος συζητά ποσο του κόστισαν οι σιδεριές στις πόρτες ...
τελευταία δέ ,είδα και το εξής ωραίο.πρώην ναρκομανής στο βαγόνι μου,είχε μαζέψει μερικούς νύν χρήστες και τους έκανε μαθήματα απεξάρτησης!! μια χαρά τα έλεγε!!
πάμε μπροστά στην ελλάδα σου λέω!!!:cool:
για μένα το μόνο πρόβλημα στην αθήνα είναι οτι ρωτάω που είναι ο τάδε δρόμος ...και κανένας δεν με καταλαβαίνει !!! :D
αφού αυτό είναι το μελλοντικό μοντέλο του κόσμου όλου!!! υπάρχουν ραγδαίες αλλαγές στις κοινωνίες,σε όλα τα επίπεδα!!!ti περιμένομε δηλαδή καλυτερευση??? ας μην το χοντρύνομε τώρα και βγούμε off topic...
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
για μένα το μόνο πρόβλημα στην αθήνα είναι οτι ρωτάω που είναι ο τάδε δρόμος ...και κανένας δεν με καταλαβαίνει !!! :D
ασε Ρενάτα, εμένα με σταμάτησε ένας προχθές στη γειτονιά μου (κάτω πατήσια) να με ρωτησει κάτι και μου μιλούσε ρώσικα ρε συ!
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Προσωπικα στη Βαρκελωνη ουτε και σε μενα ετυχε κατι αρνητικο.
Αν περνουμε τις αυτονοητες προφυλαξεις δεν υπαρχει προβλημα.
Ρενατα οι κλοπες στο τραινο στην Αθηνα ειναι καθημερινο φαινομενο και με μεγαλη συχνοτητα.Παντα εχουμε το νου μας στα προσωπικα μας αντικειμενα και οταν ειμαστε οπουδηποτε μεσα με πολυ κοσμο.

Ποια Βαρκελωνη μου λετε εσεις.....καμαρωστε τα χαλια μας.:(

TA NEA On-line
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Προσωπικα στη Βαρκελωνη ουτε και σε μενα ετυχε κατι αρνητικο.
Αν περνουμε τις αυτονοητες προφυλαξεις δεν υπαρχει προβλημα.
Ρενατα οι κλοπες στο τραινο στην Αθηνα ειναι καθημερινο φαινομενο και με μεγαλη συχνοτητα.Παντα εχουμε το νου μας στα προσωπικα μας αντικειμενα και οταν ειμαστε οπουδηποτε μεσα με πολυ κοσμο.

Ποια Βαρκελωνη μου λετε εσεις.....καμαρωστε τα χαλια μας.:(

TA NEA On-line
ετσι ειναι τα πράγματα όπως τα λέει ο xenos...
πρέπει παντα να ειμαστε προσεκτικοι και να παιρνουμε τις απαραιτητες προφυλάξεις...
ειτε βρικομαστε στην αθήνα ειτε σε οποιαδήποτε άλλη πόλη του εξωτερικού..
και εμενα προσπαθησαν 2φορές να με κλέψουν μια στο λονδίνο στο μετρό και μια στην μαδρίτη πανω στην gran via...το καταλαβα εγκαιρα και ετσι δεν το καταφεραν..
απο τότε εχω βρει τρόπους ωστε να προστατευω τα πολυ απαραιτητα για ενα ταξίδι..χρηματα..πιστωτικές και διαβατήρια...και κυκλοφορω χωρις φόβο και αγχος ...
δεν νομιζω οτι χρειαζεται να χαρακτηριζουμε καποιες πόλεις..λιγο πολύ παντού συμβαίνουν...
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
ασε Ρενάτα, εμένα με σταμάτησε ένας προχθές στη γειτονιά μου (κάτω πατήσια) να με ρωτησει κάτι και μου μιλούσε ρώσικα ρε συ!
ευκαιρία να μαθετε ξένες γλώσσες !!:D
αφήστε τα γαλλικα και τα αγγλικά..υπαρχουν και καλύτερα!!!
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
παιδια, δεν ξερω τι λετε εσεις, αλλα εμενα η εμπειρια μου απο την πολη ηταν αλλη!!
το ξενοδοχειο μου ηταν σε μια απο τις χειροτερες περιοχες(paral-lel), πολυ κοντα στο μετρο!!
γυριζαμε καθε μερα ξημερωματα ειτε με τα ποδια, ειτε με ταξι, που ομως δεν μας αφηνε εξω απο το χοτελ, με αλλα λογια περπαταγαμε κιολας!περιεργοι τυποι φυσικα και υπηρχαν, αλλα κανενας δεν μας πλησιασε, ουτε νιωσαμε καμια στιγμη οτι κινδυνευαμε!αστυνομια υπηρχε παντου και ειδικα την νυχτα ηταν εντονη η παρουσια της!ουτε στην ραμπλα αντιμετωπισαμε κανενα προβλημα!ουτε στην μπαρτσελονετα που την περπατησαμε στις 6 το πρωι, επιστρεφοντας στο χοτελ..εκει ειδαμε και μια συλληψη live!!:)D:D:D)

τα πραγματα μας τα προσεχαμε, αλλα μην φανταστειτε υπερβολες!!νορμαλ πραγματα, οπως θα τα προσεχαμε και οπουδηποτε αλλου!!
στο ξενοδοχειο μεσα στο δωματιο φυσικα και υπηρχε φυλλαδιο που εφιστουσε την προσοχη σε καποιους συγκεκριμενους κινδυνους!!

απο εκει και περα εχω να παρατηρησω:

την εντονη παρουσια ναρκωτικων - ναρκομανων..
(λογω δουλειας, δεν μου εκανε εντυπωση αυτο..)

στην ραμπλα, πρωι,τους παπατζηδες να κλεβουν τους τουριστες..
μεγαλες στιγμες..παραλιγο να πεσει ξυλο μπροστα μας!ειχαν στησει ομως, πολυ καλα το κολπο και τα θυματα τσιμπουσαν!!
αλλα οκ..και κυριακη στο μοναστηρακι τα βλεπεις αυτα..δεν ειναι να εντυπωσιαζεται κανεις!

τελος.. ισως η μονη φορα που φοβηθηκα πολυ.. μερα μεσημερι στην μπαρτσελονετα να τραβαμε φωτος την παραλια και ενα σταντ που προετρεπε τον κοσμο να την κραταει καθαρη..και ξαφνικα, να σκανε μυτη 2 μαντραχαλοι πανω σε ποδηλατα και να απαιτουν να δουν τις φωτο που τραβηξαμε..εγω να νομιζω οτι θελουν να κλεψουν την μηχανη και να την κραταω με ολη μου την δυναμη..αυτοι να μου λενε οτι δεν θελουν να κλεψουν..και μετα συνειδητοποιω οτι οι τυποι ηταν στην παραλια την ωρα που τραβουσαμε φωτο και νομιζαν οτι τραβουσαμε αυτους(μα ελεος!!:shock::shock:κακογουστη ποτε δεν υπηρξα..!!:bleh:)..
εν τελει, ησυχασαν και εφυγαν..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.703
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom