Ισπανία ασφαλης βαρκελωνη

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
αν αποφυγεις καποιες περιοχες που και ο ιδιος θα καταλαβεις οτι δε πρεπει να μπεις,δε θαχεις προβλημα.
στη σταση licheu και δεξια της rambla, κατεβαινοντας για κολομβο μη πας βραδακυ γιατι μυριζει μπαρουτι...
προσοχη στη ραμπλα γιατι κλεβουν οι πορτοφολαδες...ανοιξε μια κοπελα τη τσαντα της γυναικας μου αλλα ευτυχως την καταλαβε,
γενικα ειναι ασφαλης με πολυ αστυνομια στους δρομους,στο μετρο κλπ.
ειδα απο εφιππους μεχρι σκυλια με φιμωτρα στις στασεις του μετρο.

mio,καλώς ήλθες!!
πες μας πως πέρασες...
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
mio,καλώς ήλθες!!
πες μας πως πέρασες...
φιλεναδα καλως σας βρηκα:):)
ηταν ενα ωραιο ταξιδι πουταχε ολα...και ποδαροδρομο...και πολυ ζεστη..και καλο φαγητο..και κακο φαγητο και χαλαρωμα...και ολονυχτια ξαφαντωματα...:).
αν και θα γραψω καποια πραγματα με το δικο μου τροπο:haha::haha: και θα ανεβασω πολυ φωτογραφικο υλικο ειδικα για το φορουμ ,θα σου πω δυο πραγματακια στα γρηγορα..
1.τρομερα τα 2 ξενοδοχεια στη βαρκελωνη που εμεινα.το esperia πραγματικα 5αστερο.μονο το δωματιο ναβλεπες μεσα.μεχρι και υδρομασαζ ειχε.αλλα με τα 60 ευρω που πληρωνα δεν επιτρεποταν προσβαση σε χωρους του ξενοδοχειου.ηταν hitech ολα γινοταν μεσω οθονων touch screen.moliς εβαζες τη καρτα σου επιτρεπε προσβαση |ή οχι..αλλα εμενα τι μενοιαζε μονο βραδυ γυριζα για υπνο...ακομα και το ανοιγοκλειμα των κουρτινων γινοταν touch.

to ciouat βικτωριανου στυλ πολυ ομορφο,πολυ ανθρωπινο με επιπλα παλια βαρια ξυλινα...μου αρεσε πολυ αλλα δεν ειχε metro μονο renfe.
sta αξιοσημειωτα...ειχε δωρεαν μινι μπαρ στο δωματιο και για τον αντρα σου εδιναν ενα πακετο με ξυριστικα!!!οδοντοκρεμα οδοντοβουρτσα σφουγγαρι και ενα καρο μπουκαλακια...για τη γυναικα ...τα δικα σας..!!!

η βαρκελωνη ειναι μια ωραια ,απλωμενη πολη με πολυ καλο συγκοινωνιακο δικτυο με μερικα ωραια μερη που ομως δεν ειναι παρισι ,δεν ειναι λονδινο...προσπαθει να φτασει το βαζο με το μελι αλλα ειναι κοντουλα και ζηλιαρα:haha:.

τα περι φαγητου και σχολιασμος των αξιοθεατων θα τα πουμε αναλυτικα:).
μου ειχε μεινει απο το διαβασμα που ειχα ριξει το ταυρισιο φιλετο απο τη Girona που ειχε παραγγειλει η Cricky....
το παρηγγειλα ben fet(ετσι τουλαχιστον νομιζα)στο tapas tapas teller...ετσι τογραφε ο καταλογος..και μου φερνουν ενα πιατο με 100 gr κομματακια φιλετου και 8 μικρες πιπεριες πρασινες.το κυτουσαμε...και δε το πιστευαμε,τοτι δουλεμα μουριξαν ολοι....

τωρα τα κεφαλια μεσα αυριο πρωι δουλεια....
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
φιλεναδα καλως σας βρηκα:):)
ηταν ενα ωραιο ταξιδι πουταχε ολα...και ποδαροδρομο...και πολυ ζεστη..και καλο φαγητο..και κακο φαγητο και χαλαρωμα...και ολονυχτια ξαφαντωματα...:).
αν και θα γραψω καποια πραγματα με το δικο μου τροπο:haha::haha: και θα ανεβασω πολυ φωτογραφικο υλικο ειδικα για το φορουμ ,θα σου πω δυο πραγματακια στα γρηγορα..
1.τρομερα τα 2 ξενοδοχεια στη βαρκελωνη που εμεινα.το esperia πραγματικα 5αστερο.μονο το δωματιο ναβλεπες μεσα.μεχρι και υδρομασαζ ειχε.αλλα με τα 60 ευρω που πληρωνα δεν επιτρεποταν προσβαση σε χωρους του ξενοδοχειου.ηταν hitech ολα γινοταν μεσω οθονων touch screen.moliς εβαζες τη καρτα σου επιτρεπε προσβαση |ή οχι..αλλα εμενα τι μενοιαζε μονο βραδυ γυριζα για υπνο...ακομα και το ανοιγοκλειμα των κουρτινων γινοταν touch.

to ciouat βικτωριανου στυλ πολυ ομορφο,πολυ ανθρωπινο με επιπλα παλια βαρια ξυλινα...μου αρεσε πολυ αλλα δεν ειχε metro μονο renfe.
sta αξιοσημειωτα...ειχε δωρεαν μινι μπαρ στο δωματιο και για τον αντρα σου εδιναν ενα πακετο με ξυριστικα!!!οδοντοκρεμα οδοντοβουρτσα σφουγγαρι και ενα καρο μπουκαλακια...για τη γυναικα ...τα δικα σας..!!!

η βαρκελωνη ειναι μια ωραια ,απλωμενη πολη με πολυ καλο συγκοινωνιακο δικτυο με μερικα ωραια μερη που ομως δεν ειναι παρισι ,δεν ειναι λονδινο...προσπαθει να φτασει το βαζο με το μελι αλλα ειναι κοντουλα και ζηλιαρα:haha:.

τα περι φαγητου και σχολιασμος των αξιοθεατων θα τα πουμε αναλυτικα:).
μου ειχε μεινει απο το διαβασμα που ειχα ριξει το ταυρισιο φιλετο απο τη Girona που ειχε παραγγειλει η Cricky....
το παρηγγειλα ben fet(ετσι τουλαχιστον νομιζα)στο tapas tapas teller...ετσι τογραφε ο καταλογος..και μου φερνουν ενα πιατο με 100 gr κομματακια φιλετου και 8 μικρες πιπεριες πρασινες.το κυτουσαμε...και δε το πιστευαμε,τοτι δουλεμα μουριξαν ολοι....

τωρα τα κεφαλια μεσα αυριο πρωι δουλεια....
χαιρομαι mio που είχες ενα ωραίο ταξίδι και ειδικά για την εμπειρία σου με το hesperia που εγώ ήμουν λίγο επιφυλακτική επειδη ήταν μακριά.
περιμενω και εγω την ιστορία σου κα....χαλαρα αυριο στην δουλειά...άν γίνεται βεβαια!!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
τωρα τα κεφαλια μεσα αυριο πρωι δουλεια....
καλώς όρισες mio .!
εγώ θέλω να μας γράψεις για τα νυχτερινά ξεφαντώματα στην ίμπιδα,και τα αντίστοιχα ξημεροβραδιάσματα στις μπουζουκερίες...φαντάζομαι θα είπες τον παναγιώτη δεσπότη έ??????:D:D
για την ιστορία και τα αξιοθέατα άστο!!! τι σημασία έχει??ολα τα ίδια είναι!!:rolleyes: βαρέθηκα να ακούω!!:D
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
καλώς όρισες mio .!
εγώ θέλω να μας γράψεις για τα νυχτερινά ξεφαντώματα στην ίμπιδα,και τα αντίστοιχα ξημεροβραδιάσματα στις μπουζουκερίες...φαντάζομαι θα είπες τον παναγιώτη δεσπότη έ??????:D:D
για την ιστορία και τα αξιοθέατα άστο!!! τι σημασία έχει??ολα τα ίδια είναι!!:rolleyes: βαρέθηκα να ακούω!!:D
φιλεναδα....δε μπορεσα να σπασω το ''tracking lock on'' :bleh::bleh::bleh:

που να τα βρω τα μπουζουκια.............ρε φιλεναδα....μονο μπιτακια αν το λεω σωστα...ευτυχως ειχα παρει για το αμαξι μια ''πεγκυ'' και ολιγον ''μαζω'' οποτε μετριαστηκε η θλιψη μου....:haha:
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.913
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
η Βαρκελώνη έχει πρόβλημα ασφάλειας σε κάποιες περιοχές.
π.χ Ράμπλας και Ραβάλ.
Για αυτό και η εντονη αστυνομική παρουσία οπως διαβεβαίωσε κ ο mio gps.

επί τη ευκαιρία ας ειπωθεί ξανά οτι υπάρχουν σαφώς πιο ενδιαφέρουσες πόλεις της Ισπανίας για να επισκεφτεί κανείς! πχ αυτές που έγραψε η Ρενάτα!
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Πιθανο να υπαρχει προβλημα ασφαλειας σε καποιες περιοχες,αλλα το εντυπωσιακο ειναι οτι οι σερβιτοροι μας προειδοποιουσαν να μην αφηνουμε τσαντακια και φωτογραφικες μηχανες εκτεθημενα πανω στα τραπεζια.(placa real).
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.913
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
το λένε οι σερβιτόροι, το λένε οι ξενοδόχοι με ειδική αναφορά εντός των δωματίων, καπου ειχε αναφερθει σε αλλο τοπικ δεν θυμάμαι απο ποιο μέλος, το λένε οι επισκέπτες της ράμπλας που πέφτουν θύματα ληστειών...

νομίζω η βαρκελώνη ειναι η πιο επικίνδυνη από αποψη ληστειών πόλη απο τους ευρωπαικούς προορισμούς: λονδινο, βερολίνο, παρίσι, ρώμη, βιέννη κ.α !!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.725
Likes
50.760
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Και δεν είναι μόνο η Ράμπλα και η γύρω τουριστική περιοχή, γενικώς έχει ψιλοπροβληματάκια σε αρκετές περιοχές της η πόλη. Έμεινα για δυο μήνες για λόγους υγείας και οι περιοχές που θέλουν προσοχή είναι αρκετές, μάλιστα καμια-δυο (π.χ γύρω από το παλιό λιμάνι με επιθετικούς τσιγγάνους, μαχαιροβγάλτες, πρεζάκια και λοιπούς ύποπτους) είναι και τελείως off limits. Όχι ότι είναι και Καράκας ή οτιδήποτε που θα έπρεπε να αποθαρρύνει κανέναν από το να την επισκεφθεί, αλλά καλό είναι να το έχουμε υπόψη ότι δεν είναι και η Βιέννη.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.913
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Και δεν είναι μόνο η Ράμπλα και η γύρω τουριστική περιοχή, γενικώς έχει ψιλοπροβληματάκια σε αρκετές περιοχές της η πόλη. Έμεινα για δυο μήνες για λόγους υγείας και οι περιοχές που θέλουν προσοχή είναι αρκετές,
αν θέλεις μπορείς να αναφέρεις ποιες περιοχές ειναι αυτές;. Για να έχουν την γνώση οι μελλοντικοί υποψήφιοι επισκέπτες


(π.χ γύρω από το παλιό λιμάνι με επιθετικούς τσιγγάνους, μαχαιροβγάλτες, πρεζάκια και λοιπούς ύποπτους)
να ήταν μονο οι επιθετικοί τσιγγάνοι! κάθε καρυδιάς μεταναστευτικό καρύδι, από αφρική εως λατινική αμερική έχει μαζευτεί εκεί που την κάνουν αρκετά επικίνδυνη και για μένα αποτρεπτική για επίσκεψη συγκριτικά με βιέννη, παρίσι η βερολίνο!

εδώ μερικές χρήσιμες συμβουλές στα αγγλικά!
http://www.barcelona-tourist-guide.com/en/general/barcelona-safety.htmlhttp://www.barcelona-tourist-guide.com/en/general/barcelona-safety.html
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.133
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
κάθε καρυδιάς μεταναστευτικό καρύδι, από αφρική εως λατινική αμερική έχει μαζευτεί εκεί που την κάνουν αρκετά επικίνδυνη και για μένα αποτρεπτική για επίσκεψη συγκριτικά με βιέννη, παρίσι η βερολίνο!
Κατ' αρχήν ας προσπεράσουμε τη διατύπωση γιατί σου βγήκε λίγο "ρατσιστική" και όλοι οι παροικούντες το φόρουμ ξέρουμε ότι δεν το εννοείς έτσι.

Δεν έχω κάνει ακόμα την πρώτη μου επίσκεψη στη Βαρκελώνη (καλώς εχόντων των πραγμάτων, θα γίνει κι αυτό σε 31 μέρες από σήμερα).
Αλλά το να λέμε ότι οποιαδήποτε πόλη στην Ευρώπη έχει περισσότερους οικονομικούς μετανάστες από το Παρίσι, είναι μάλλον περίεργο... Σχεδόν το 1/3 του πληθυσμού στο Παρίσι είναι μετανάστες, και αυτό γίνεται ακόμα πιο φανερό αν μετακινηθείς με μετρό (ιδίως στη Rive Droite). Στην απογραφή του 1999, το 19.4% του πληθυσμού της πόλης είχε γεννηθεί εκτός Μητροπολιτικής Γαλλίας (δηλαδή ήταν μετανάστες 1ης γεννιάς).
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.913
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Κατ' αρχήν ας προσπεράσουμε τη διατύπωση γιατί σου βγήκε λίγο "ρατσιστική" και όλοι οι παροικούντες το φόρουμ ξέρουμε ότι δεν το εννοείς έτσι..
μάλιστα! Μάλλον λάθος κάνεις για το πως το εννοώ και εσύ και όλο το φόρουμ αφού μιλάς και για λογαριασμό όλων των μελών του φόρουμ...
Να το ξαναγράψω: προσωπικά πιστεύω οτι οι μικροκλοπές που γίνονται εις βάρος των τουριστών-επισκεπτών οφείλεται και στους πολλούς (λαθρο?)μετανάστες!
Αν αυτή μου η εκτιμηση ειναι ρατσιστική, ναι είμαι ρατσιστής τότε!

Αλλά το να λέμε ότι οποιαδήποτε πόλη στην Ευρώπη έχει περισσότερους οικονομικούς μετανάστες από το Παρίσι, είναι μάλλον περίεργο...
ποιος το είπε αυτό; Εγώ ανεφερεα οτι εχουν μαζευτεί πολλοί ξένοι.
Και ρίχνοντας μια ματιά στην βικιπέδια αναφέρεται το εξής:
Der Anteil der in der Stadt lebenden Ausländer beträgt 15,9 % (Stand: 31. Dezember 2005)
το αποτρεπτικό που ανέφερα αφορούσε τις κλοπες που γίνονται και που αναφέρονται σε φόρα και αλλού. Για άλλες πόλεις δεν εχω διαβάσει τοσα πολλά κρούσματα κλοπών σε τουρίστες

Αλλά ας μην χάνουμε το δάσος βλέποντας τα δεντρα:
η Βαρκελώνη έχει πρόβλημα ασφάλειας σε κάποιες η αρκετές περιοχές της!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.710
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom