Τουρκία ενα ταξιδι στη κωνσταντινουπολη για Ελληνα

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Ο Αγιος Δημητριος στην Πριγκηπο ειναι η μονη εκκλησια της Πολης που κανει περιφορα Επιταφιου εξω στα δρομακια νωρις ομως κατα τις 6-6.30 το απογευμα.Δυο φορες που εχω παει τετοια μερα,το 2011 και το 2012 ειχε οσο κοσμο χρειαζοτανε και ηταν πολυ ομορφα.
 
Μηνύματα
115
Likes
118
Επόμενο Ταξίδι
πού;;
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ιταλίας
Σ΄ευχαριστώ πολύ! Αν έχει καλό καιρό, θα το επιχειρήσουμε!!
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Οσοι τυχεροι βρεθειτε στην Πολη τον Απριλιο εχετε στα υποψη το φεστιβαλ της τουλιπας που διαρκει ολο το μηνα.Ολα τα παρκα ειναι χαρμα ιδεσθαι,το πιο εντυπωσιακο ομως ειναι το Emirgan.Εκατομμυρια τουλιπες και μοναδικη θεα στο Βοσπορο συνθετουν ενα ονειρικο σκηνικο.
 

gotthard

Member
Μηνύματα
74
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
kusadasi
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΚΩΤΙΑ
Εμείς θα πάμε Μ. Παρασκευή με Δευτέρα του Πάσχα. Έχω ένα πρώιμο πρόγραμμα έτοιμο
Σαββάτο πρωι
Αγία Σοφία και τα πέριξ
Βράδυ
Βόλτα στα ίδια (ρομαντικά)
Ανάσταση στο Πατριαρχείο
Κυριακή Πρωί
Ιστικλαλ - ταξιμ
Μεσημέρι
Εγιουπ
Πάρκο Emigran
Βράδυ
Βαρκάδα Βόσπορο ή Εμπορικό κέντρο AVM (κάπως έτσι, εκεί που είναι το ενυδρείο)
ή Vialand
Δευτέρα
Βόλτα με το αμάξι Ασιατική πλευρά και μετά παραλιακά ως την Μαύρη Θάλασσα.
Επιστροφή Ελλάδα

Βέβαια είναι όπως είπα η πρώτη beta έκδοση του προγράμματος. Αν κάποιος θέλει να ακολουθήσει για παρέα, δεκτός. Εγώ και η γυναίκα μου θα είμαστε.

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ
α)Τα μέσα μεταφοράς ως τι ώρα δουλεύουν?
β)Vialand έχει πάει κανείς? Θέλω να ανέβω στο roller coaster
γ)Οι κάρτες μουσείων είναι 24ωρες ή δεσμεύουν τι ώρα θα πας?
δ)Η διαδρομή για ΜΑυρη Θάλασσα αξίζει ή να βρω κάτι άλλο να κάνω?
 

gotthard

Member
Μηνύματα
74
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
kusadasi
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΚΩΤΙΑ

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
έκλεισα http://www.booking.com/hotel/tr/cou...id=7f3afddd813f68679d52a15df95722a6928f6a8eX1 με 81ε για 3 ημέρες. Νομίζω πως η τιμή είναι απίστευτα καλή 18-21 Απρ. Ξέρει κανείς τί γίνετε με τις μεταφορές απο εκεί μιας και το αμάξι θα μείνει στο πάργκινκ.
Οπως και να εχει με τις συγκοινωνιες , θα χανετε πολυ χρονο!..παρα πολυ χρονο!..και για 3 βραδυα δεν αξιζει ο κόπος...πιο οικονομικό μπορειτε να βρειτε και στην περιοχή Besictas και στο Sisli επισης που βολευουν περισσότερο αν δεν θελετε να μεινετε κεντρο..., ειδατε οτι στη τιμη των 81 ευρώ το δικλινο χρεώνει + 20 ευρω το ατομο πρωινό την μερα? εε δεν ειναι και πολυ οικονομικο...και αυτο δεν παιζει και πολυ μεγαλη σημασια ..αλλα θα χανετε χρονο με τις μετακινησεις γιατι σχεδόν παντα στη Κωσταντινουπολη οι δρομοι ειναι μπλοκαρισμένοι μπορει να κανετε και 2 ωρες για να πατε στην Ταξιμ για παραδειγμα...και μετρο ή τραινο δεν βολευει.
 

gotthard

Member
Μηνύματα
74
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
kusadasi
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΚΩΤΙΑ
Το πρωινό το προσπερνάω μιας και δεν θα τρώμε εκεί (έτσι δεν πάει ή είμαι λάθος). Το σκεπτικό μου είναι να φεύγουμε το πρωί και να γυρνάμε βράδυ για ύπνο σε ένα ξενοδοχείο φτηνό αλλά με παρκινκ για το αμάξι. Τώρα το μεγάλο θέμα για να μην το ακυρώσω είναι οι μεταφορές (έχω δωρεάν ακύρωση). Αν δεν περνάει τρένο ή μετρό, όντως θα έχω πρόβλημα. Επειδή όμως λέει ότι είναι κοντά στο αεροδρόμιο, δεν θα έχει?
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Το πρωινό το προσπερνάω μιας και δεν θα τρώμε εκεί (έτσι δεν πάει ή είμαι λάθος). Το σκεπτικό μου είναι να φεύγουμε το πρωί και να γυρνάμε βράδυ για ύπνο σε ένα ξενοδοχείο φτηνό αλλά με παρκινκ για το αμάξι. Τώρα το μεγάλο θέμα για να μην το ακυρώσω είναι οι μεταφορές (έχω δωρεάν ακύρωση). Αν δεν περνάει τρένο ή μετρό, όντως θα έχω πρόβλημα. Επειδή όμως λέει ότι είναι κοντά στο αεροδρόμιο, δεν θα έχει?
Αυτό που μπορεις να κανεις ειναι να πηγαινεις με το αυτοκινητο στο αεροδρομιο εχει παρκινγ ( δεν ξερω ποσα χρηματα) να το αφηνεις και να παιρνεις το τραινο και μετα το μετρο... μεχρι Σουλταναχμετ ( περιοχη Αγια Σοφια) θα θελεις 45-60 λεπτα και για Καμπατας παραπάνω + 20 λεπτά Τα μετρο- τραίνα σταματάνε 12 τα μεσανυχτα τις καθημερινες και 1.00 τις Παρασκευες-Σάββατα... Λοιπόν Ακουστε με δεν σας συμφέρει καθολου να μεινετε στο ξενοδοχειο που βλεπετε... κλειστε μεσα στο Σουλταναχμετ αν θελετε να μην κουραστείτε και να περασετε καλα΄...!! Παραδειγμα θα κανετε ανασταση στο Πατριαρχειο μετα πως θα πατε πισω στο ξενοδοχειο??..ενω απο εκει και με τα ποδια γυρνατε ή ενα ταξακι..15-20 ΤΛ . Εγω πάντως αν ηταν δικοι μου ανθρωποι δεν θα τους αφηνα να μεινουν εκει...
 

gotthard

Member
Μηνύματα
74
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
kusadasi
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΚΩΤΙΑ
Αυτό που μπορεις να κανεις ειναι να πηγαινεις με το αυτοκινητο στο αεροδρομιο εχει παρκινγ ( δεν ξερω ποσα χρηματα) να το αφηνεις και να παιρνεις το τραινο και μετα το μετρο... μεχρι Σουλταναχμετ ( περιοχη Αγια Σοφια) θα θελεις 45-60 λεπτα και για Καμπατας παραπάνω + 20 λεπτά Τα μετρο- τραίνα σταματάνε 12 τα μεσανυχτα τις καθημερινες και 1.00 τις Παρασκευες-Σάββατα... Λοιπόν Ακουστε με δεν σας συμφέρει καθολου να μεινετε στο ξενοδοχειο που βλεπετε... κλειστε μεσα στο Σουλταναχμετ αν θελετε να μην κουραστείτε και να περασετε καλα΄...!! Παραδειγμα θα κανετε ανασταση στο Πατριαρχειο μετα πως θα πατε πισω στο ξενοδοχειο??..ενω απο εκει και με τα ποδια γυρνατε ή ενα ταξακι..15-20 ΤΛ . Εγω πάντως αν ηταν δικοι μου ανθρωποι δεν θα τους αφηνα να μεινουν εκει...
όχι απλά σε ακούω αλλά λαμβάνω πάρα πολύ σοβαρά αυτά που λες, απο την στιγμή που έχω εμπειρία μιας μονο ημέρας στην Πόλη. Το θέμα είναι πως χρήματα δεν υπάρχουν και με παρκινκ στο κέντρο βρίσκω 150ε και πάνω. Όσο για την ανάσταση σκεφτόμουνα να πάω με το αμάξι στο πατριαρχείο. Στην Ασιατική μεριά (maltepe) έχω βρει μερικά αποδεκτά ξενοδοχεία. Έχει κανείς γνώμη για εκείνη την μεριά? Επίσης αν ξέρει τα ιδιωτικά πάρκινκ στο κέντρο τι τιμές έχουν, δεν έχω κανένα πρόβλημα να μείνω και σε hostel. Αρκεί το σύνολο διανυκτέρευσης μαζι με παρκ να μην ανέβει πάνω απο 120ε. Καταραμένη κρίση.
 
Last edited:

AndyG

Member
Μηνύματα
78
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία-Αυστρία...
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες..!!!
όχι απλά σε ακούω αλλά λαμβάνω πάρα πολύ σοβαρά αυτά που λες, απο την στιγμή που έχω εμπειρία μιας μονο ημέρας στην Πόλη. Το θέμα είναι πως χρήματα δεν υπάρχουν και με παρκινκ στο κέντρο βρίσκω 150ε και πάνω. Όσο για την ανάσταση σκεφτόμουνα να πάω με το αμάξι στο πατριαρχείο. Στην Ασιατική μεριά (maltepe) έχω βρει μερικά αποδεκτά ξενοδοχεία. Έχει κανείς γνώμη για εκείνη την μεριά? Επίσης αν ξέρει τα ιδιωτικά πάρκινκ στο κέντρο τι τιμές έχουν, δεν έχω κανένα πρόβλημα να μείνω και σε hostel. Αρκεί το σύνολο διανυκτέρευσης μαζι με παρκ να μην ανέβει πάνω απο 120ε. Καταραμένη κρίση.



Τσέκαρε λίγο και αυτό. Λέει στις παροχές δωρεάν δημόσιος χώρος στάθμευσης και φαίνεται σε καλή περιοχή κοντά στην Ταξίμ αλλά δεν έχει και τόσο καλές κριτικές και είναι με κοινόχρηστο μπάνιο:
http://www.booking.com/hotel/tr/tak...8d36a4f23465b1e2c13e99968690f5X1#availability
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Φιλικη συμβουλη,μην πας στο Πατριαρχειο στην Ανασταση με το αυτοκινητο,η λεξη π α ν ι κ ο ς δεν περιγραφει την κατασταση ουτε στο ελαχιστο!
 

vkotso

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Φιλικη συμβουλη,μην πας στο Πατριαρχειο στην Ανασταση με το αυτοκινητο,η λεξη π α ν ι κ ο ς δεν περιγραφει την κατασταση ουτε στο ελαχιστο!
Καλησπέρα!!! Επειδή κι εγώ θέλω να πάω στην Ανάσταση στο Πατριαρχείο, τι μέσο προτείνεις να χρησιμοποιήσουμε και τι ώρα να πάμε (κάνουν κανονικά Ανάσταση στις 12 τη νύχτα;)...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.834
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom