η μεγαλυτερη γκαφα που εχετε κανει σε ταξιδι!

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.747
Likes
50.898
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ωχ αυτο μου θυμησε μια παρομοια φαση στη Γερμανια.Ημασταν 4 κοπελες στο τρενο προς Σαλτσμπουργκ..και 2 θεσεις μπροστα να καθεται ο απολυτος θεος .
Εγω να λεω μεγαλοφωνα ..και τι μωρο ειναι αυτος ο Γερμανος ...και τι παιδι....!!!
Σκασε μωρη να μου λενε οι αλλες ....ελα μωρε τι να καταλαβαινει τωρα αυτος ..να λεω εγω.Μεχρι που χτυπαει το κινητο του και αρχιζει να μιλαει Ελληνικα .
Δεν ηξερα που να βρω τρυπα να χωθω....:D
Εσύ ήσουνα βρε; Το πήρα σαν κοπλιμάν, don't worry.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
χωρίς να σας διάβασα όλους νομίζω ότι θα τα πω όλα:

πήγα και ζήτησα το καινούριο άλμπουμ των infected mushroom σε κεντρικό δισκάδικο της Βηρυτού... και, όπως καταλαβαίνετε, ζω ακόμα! ω τι κωλοφαρδία!

Επίσης μπαίνω σε Ρουμάνικο σούπερ μάρκετ να ζητήσω κοτόπουλο (pui) και από κάπου μου ξεπετάγονται τα λίγα Αλβανικά που πρόλαβα να μάθω στα Τίρανα και ζητάω στην υπάλληλο σε άπταιστα Ρουμάνικα ένα pule (το αντρικό μόριο σε αισχρή έκδοση)

αλλά το καλύτερο πάλι στη Ρουμανία αντί να ζητήσω από την σερβιτόρο lămâie, ζήτησα la muie... (ακούγονται σχεδόν τα ίδια αλλά δεν είναι... δε θα σας τα πω όλα, τραβάτε στο translate να δείτε... αίντε, πάρτε το Google Translate και πατήστε και το μεγαφωνάκι για να καταλάβετε τις... διαφορές...)
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
χωρίς να σας διάβασα όλους νομίζω ότι θα τα πω όλα:

πήγα και ζήτησα το καινούριο άλμπουμ των infected mushroom σε κεντρικό δισκάδικο της Βηρυτού... και, όπως καταλαβαίνετε, ζω ακόμα! ω τι κωλοφαρδία!

Επίσης μπαίνω σε Ρουμάνικο σούπερ μάρκετ να ζητήσω κοτόπουλο (pui) και από κάπου μου ξεπετάγονται τα λίγα Αλβανικά που πρόλαβα να μάθω στα Τίρανα και ζητάω στην υπάλληλο σε άπταιστα Ρουμάνικα ένα pule (το αντρικό μόριο σε αισχρή έκδοση)

αλλά το καλύτερο πάλι στη Ρουμανία αντί να ζητήσω από την σερβιτόρο lămâie, ζήτησα la muie... (ακούγονται σχεδόν τα ίδια αλλά δεν είναι... δε θα σας τα πω όλα, τραβάτε στο translate να δείτε... αίντε, πάρτε το Google Translate και πατήστε και το μεγαφωνάκι για να καταλάβετε τις... διαφορές...)
Αυτές είναι γκάφες! χαχαχα :D
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.156
Likes
41.512
Το πρώτο μου ταξίδι στο Λονδίνο. Ξεκινάω μόνη μου από Θεσσαλονίκη. Συναντάω στο αεροπλάνο έναν γνωστό μου φορτωμένο με ένα ξύλινο μακρόστενο κιβώτιο που κουβαλάει με τρυφερότητα: είναι γλύπτης και πάει ένα γλυπτό του στο Λονδίνο σε μια έκθεση. Μου λέει πως θα με βοηθήσει να πάρω το τρένο και να φτάσω στην πόλη από το αεροδρόμιο. Μέγα λάθος.
Μια ώρα μετά την προσγείωση και περιφερόμαστε σε διάφορους ορόφους του αεροδρομίου χαμένοι, ενώ επιμένει να τον εμπιστευτώ ότι ξέρει την είσοδο για το τρένο. Παρατάω αυτόν και το γλυπτό κάποια στιγμή γιατί έχω απελπιστεί. Έχει πάει 10 το βράδυ. Με τις αλλαγές στο μετρό καταλήγω στη Leicester Square περίπου στις 12.
Μου έχουν πει να μην πάρω mini cab που θα βρω στο δρόμο, αλλά να κλείσω ένα από γραφείο. Αλλά σε χρόνο dt ένα χέρι στο δρόμο έχει αρπάξει τη βαλίτσα μου και την έχει βάλει στο πορτ μπαγκάζ μιας Rover που δεν μοιάζει με ταξί. Ζητάω να δω την άδεια του οδηγού. Μέγα λάθος, μάλλον.
Σε ένα λεπτό ο οδηγός αρχίζει να φωνάζει ότι κακώς είμαι ρατσίστρια και ότι με σέβεται σαν αδερφή του (είναι έγχρωμος). Ο κόσμος αρχίζει να μας κοιτάζει. Αμέσως καταφθάνει κάποιος πιο ογκώδης, επίσης έγχρωμος που μου ζητάει εξηγήσεις. Ο οδηγός επιμένει ότι με σέβεται σαν αδερφή του. Ο ογκώδης έγχρωμος με ρωτάει αν τον πιστεύω ότι με σέβεται σαν αδερφή του. Του λέω ότι τον πιστεύω. Τελικά βγάζει την βαλίτσα από το πορτ μπαγκάζ.
Κλείνω mini cab από γραφείο λίγα μέτρα πιο πέρα. Ο οδηγός είναι έγχρωμος και το αυτοκίνητο Rover. Είναι ο πιο ευγενικός ταξιτζής που μου έχει τύχει (πήρε από το κινητό του του φίλους μου να έρθουν να με παραλάβουν για να μην βγω έξω μόνη μου τα ξημερώματα).
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.836
Likes
18.835
πολυ σουπερ GTS οντως και δεν ξεχναω το τιπ..μια χαρα ηταν το Seminyak..οκ το Ubud και η ησυχια αλλα και νοτια ηταν πολυ καλα κ το χοτελ τελειο...
με τη βαλιτσα πρεπει να γινεται συχνα παντως..εγω επεσα θυμα γκαφας αλλης..μιας ισπανιδας που πηρε τη δικη μου στη Ρωμη..αναγκαστικα πηρα κι εγω στο τελος τη δικη της, την καλεσα στο κινητο που ειχε πανω να μου φερει τη δικια μου...τα κακα να εχεις βαλιτσα συνηθισμενου τυπου κ χρωματος...
Δεν ειχα συνηθισμενη βαλιτσα εγω ομως...ηταν ιδιαιτερο μοντελο (η osprey που ακομα εχω για τα μακρινα) και μαλιστα καινουργια, του κουτιου. Επεσα στη περιπτωση, στο μια στο εκατομμυριο που λεμε. Απο τοτε ομως, ταμπελακι, κορδελιτσα κι αγιος ο θεος :)
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
576
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Θα ήταν ωραίο να ανοίγαμε και ένα θέμα με τις ατυχίες/γκαντεμιες κλπ που μας έτυχαν σε ταξίδια ε;
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.563
Likes
8.249
χωρίς να σας διάβασα όλους νομίζω ότι θα τα πω όλα:

πήγα και ζήτησα το καινούριο άλμπουμ των infected mushroom σε κεντρικό δισκάδικο της Βηρυτού... και, όπως καταλαβαίνετε, ζω ακόμα! ω τι κωλοφαρδία!

Επίσης μπαίνω σε Ρουμάνικο σούπερ μάρκετ να ζητήσω κοτόπουλο (pui) και από κάπου μου ξεπετάγονται τα λίγα Αλβανικά που πρόλαβα να μάθω στα Τίρανα και ζητάω στην υπάλληλο σε άπταιστα Ρουμάνικα ένα pule (το αντρικό μόριο σε αισχρή έκδοση)

αλλά το καλύτερο πάλι στη Ρουμανία αντί να ζητήσω από την σερβιτόρο lămâie, ζήτησα la muie... (ακούγονται σχεδόν τα ίδια αλλά δεν είναι... δε θα σας τα πω όλα, τραβάτε στο translate να δείτε... αίντε, πάρτε το Google Translate και πατήστε και το μεγαφωνάκι για να καταλάβετε τις... διαφορές...)
Τωρα θυμηθηκα που ο καημενος ο φαδερ μου ηθελε στη Νεα Υορκη να ζητησει μαξιλαρι... χωρις να γνωριζει πολλα αγγλικα κατεβαινει στη ρεσεπσιον και αντι για πίλοου αρχιζει να λεει "πιελόου πιελόου"... καταλαβαινεις για ποτε κινητοποιηθηκαν σεκιουριτι, διευθυντης κλπ....:haha:
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Απο Πατρα με φερρυ για Ανκονα με προορισμο Λονδινο.Νυχτα στο Μιλανο Σεντραλε να περιμενω το νυχτερινο για Παρισι.Η ωρα δεν περναει,λεω να ψωνισω κατι.Η κορη μου που με περιμενει στο Λονδινο αγαπαει την Ρομα.(την ομαδα ποδοσφαιρου και την Ρωμη).Βλεπω λοιπον κιοσκια με ποδοσφαιρικα σουβενιρ και ολο σιγουρια ζηταω κασκολ της Ρομα..Μα εδω ειναι Μιλανο ,λεει ο νεος..μα το ξερω μικρε μου λεω εγω.Μετα απο 2-3 επαναληψεις εδεησε να αντιληφθω οτι ηταν σαν να ειχα παει στον Πειραια και να γυρευα κασκολ του ΠΑΟ..και να ημουν ασχετη να το δεχθω...
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
θυμήθηκα κι άλλο. άρτι αφιχθείς στην Κύπρο, ταξιδεύω προς Τρόοδος με Ιορδανό συνάδελφο. Σταματάμε σε περίπτερο να τσιμπήσουμε κάτι, αυτός πατατάκια εγώ ένα κέικ με φρούτα.
- Mahmout, δοκίμασε λίγο, είναι τέλειο.
- μμμ.. όντως πολύ ωραίο..
- ξέρεις γιατί, έχει λίγο αλκοόλ μέσα......

(ναι, το ξέρω, κάτι έχω με τους άραβες..)
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.082
Likes
2.496
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
χωρίς να σας διάβασα όλους νομίζω ότι θα τα πω όλα:

πήγα και ζήτησα το καινούριο άλμπουμ των infected mushroom σε κεντρικό δισκάδικο της Βηρυτού... και, όπως καταλαβαίνετε, ζω ακόμα! ω τι κωλοφαρδία!

Επίσης μπαίνω σε Ρουμάνικο σούπερ μάρκετ να ζητήσω κοτόπουλο (pui) και από κάπου μου ξεπετάγονται τα λίγα Αλβανικά που πρόλαβα να μάθω στα Τίρανα και ζητάω στην υπάλληλο σε άπταιστα Ρουμάνικα ένα pule (το αντρικό μόριο σε αισχρή έκδοση)

αλλά το καλύτερο πάλι στη Ρουμανία αντί να ζητήσω από την σερβιτόρο lămâie, ζήτησα la muie... (ακούγονται σχεδόν τα ίδια αλλά δεν είναι... δε θα σας τα πω όλα, τραβάτε στο translate να δείτε... αίντε, πάρτε το Google Translate και πατήστε και το μεγαφωνάκι για να καταλάβετε τις... διαφορές...)
Χα χα θεός!!:haha:

Τώρα μου θύμισες κάτι παρόμοιο που έπαθα κι εγώ τα Χριστούγεννα του 2009 στο Παρίσι (πολύ πιο "light" όμως):
Που λέτε, εκεί που κάναμε ωραία και καλά τη βόλτα μας κοντά στην Όπερα, είχα λυσσάξει για γλυκό. Ε τι στο καλό, τόσο ωραία γλυκά έχουν εδώ δε πάμε να φάμε κάτι? Βρήκαμε ένα καφέ, στρογγυλοκαθίσαμε, το μενού στα Γαλλικά. Μάλιστα.. Με τα πολλά βρήκαμε τη λίστα με τα γλυκά (ή έτσι νομίζαμε). Παραγγέλνουμε ότι κουτσοκαταλάβαμε και μας άρεσε, και βλέπουμε σε λίγο την σερβιτόρα να καταφτάνει με κάτι μπολ με παγωτά τόσα (με το συμπάθιο) :shock: ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Έξω χιόνιζε. Κι εμείς για να μη γίνουμε τελείως ρόμπα, φάγαμε τα παγωτά μας αμέριμνοι και με ύφος:cool:

Και κάτι που έπαθα στο Ελ. Βενιζέλος λίγο πριν την αναχώρηση για Νέα Υόρκη πέρισυ τον Οκτώβρη: Κλασικά, επειδή πηγαίνουμε πάντα και αρκετά νωρίτερα από την αναχώρηση, κάτσαμε στο "Γρηγόρη" για καφέ και κρουσάν. Όλα ωραία και καλά, σηκωθήκαμε μετά και κατευθυνθήκαμε προς τον έλεγχο διαβατηρίων. Περνάμε, όλα ΟΚ. Αφού κάνουμε και την απαραίτητη βόλτα στα μαγαζιά, καταλήγουμε στον δεύτερο έλεγχο για να πάμε προς την πύλη αναχώρησης. Κι όταν έρχεται η σειρά μου να αφήσω τα πράγματά μου στο καλάθι με τσάντες κλπ. ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΩ ότι κάτι λείπει.. Έχω ξεχάσει το ωραιότατο σχεδόν ολοκαίνουργιο δερμάτινο μπουφάν μου στην καρέκλα του "Γρηγόρη"! Τρώω μια φρίκη απίστευτη. Γυρνάω πίσω στον πρώτο έλεγχο. Δε με αφήνουν να περάσω φυσικά. Μου λένε πρέπει να βγω έξω στις αφίξεις και να ξαναανέβω στις αναχωρήσεις να πάω να δω στο Γρηγόρη που ήθελα μπας και το βρω. Να μη τα πολυλογώ, το τρέξιμο που έριξα μπας και προλάβω την καταστροφή αδιανόητο.. Και νάβγαινε και κάτι. Τζάμπα κόπος.. Ακόμα το κλαίω το μπουφανάκι μου:(:( Τουλάχιστον πήρα άλλο από το Macys αλλά όταν το βλέπω εκνευρίζομαι γιατί σκέφτομαι αυτόν που μου βούτηξε το άλλο.:mad:
 

turms

Member
Μηνύματα
2.083
Likes
2.873
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
στο 1ο μου Ιντερραιλ βρεθηκα στο Αμστερνταμ...
στην παρεα ημασταν τρια ατομα, ο ενας χαθηκε καπου στην πολη και καταλαξημε οι δυο σε ενα μπαρ να πινουμε οτι βρουμε....μεχρι που ενας τυπακος ερχεται και ρωταει κατι....
δεν καταλαβα τιποτα εγω....ξαναρωταει κατι και εγω απλα ακουσα ενα πραγμα are you ok?
και του λεω ναι, ναι....νομιζα οτι ελεγε επειδη πιναμε πολυ....
ο τυπος λοιπον εγινε κολιτσιδα μας ολο το βραδυ....λες και ξαφνικα ηταν κολητος μας...
παμε σε αλλο μπαρακι, αυτος μαζι....
τελικα καποια στιγμη παω τουαλετα, γυρναω, και αφαντος ο τυπος....
απορω...και μου λεει ο φιλος μου:
ρε ηλιθιε, τι του ειπες;;;
λεω με ρωτησε αν ειμαι ΟΚ και ειπα ναι....
ρε ανοητε (λεει ο φιλος μου) αυτος στην αρχη σε ρωτησε αν ειμαστε ζευγαρι...και μετα ρωτησε αν εισαι gay οχι αν εισαι ΟΚ.....

ΥΓ δεν υπαρχει καμια απολυτως διαθεση ρατσισμου...μην παρεξηγηθω κιολας
 

koker

Member
Μηνύματα
252
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
μαυρικιος
Από τα πρώτα μας ταξίδια στα εξωτερικά και μικροί τότε σε ηλικία είμαστε με γκρουπ σε οδικό ταξίδι στην Νότια Γαλλία και Ιταλία όπου μετά απο 6-7 μέρες ταξιδιού και έχοντας δει αρκετές πόλεις φτάνουμε για "ψώνια" τότε στο San Marino, Εμείς "μικροί¨, χαζοί και άπειροι" επειδή δεν θέλαμε να ψωνίσουμε τίποτε είπαμε να πιούμε έναν καφέ, εκεί που τριγυρνούσαμε να δούμε που θα καθίσουμε βλέπουμε σε ένα καφέ μια πινακίδα που έγραφε frappe ....α χαρά εμείς επιτέλους θα πιούμε φραπέ που είχαμε στερηθεί τόσες μέρες και μέσα στο κατακαλόκαιρο είχαμε τρελαθεί στον ζεστό καφέ έρχεται η σερβιτόρα παραγγέλνουμε εις την ιταλικήν παρακαλώ (λίγα ιταλικά γνωρίζω) due frape molto freddo e molto dolce και μας έρχονται... δύο τεράστια ποτήρια με κάτι "χτυπημένο" (αφού frape στα γαλλικά είναι το χτυπημένο) κάτι σαν χυμός κάτι σαν milk shake που από την σαστιμάρα μας ούτε καταλάβαμε τι ήτανε.. το ήπιαμε και σκάσαμε .... -τι να πεις μετά δεν το θέλω? νόμιζα ήταν καφές? - αν θυμάμαι καλά δε το χρυσοπληρώσαμε κιόλας .....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.292
Μηνύματα
886.931
Μέλη
38.963
Νεότερο μέλος
panosFO

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom