θερινά πανεπιστήμια 2009

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
υπαρχουν και αντιστοιχα προγραμματα πρακτικης εργασιας στο εξωτερικο? εχει παει κανεις σε κατι τετοιο? ενδιαφερομαι για θετικες επιστημες.
στα θερινα πανεπιστημια για ποσες μερες περιπου πηγαινεις?
και ποια ειναι αυτα τα προγραμματα ανταλλαγης φοιτητων και ποσο διαρκουν?
παντως ειναι πολυ κριμα που τα πανεπιστημια δεν ενημερωνουν τους φοιτητες για ολα αυτα τα προγραμματα. ολα πρεπει να τα ανακαλυπτουμε μονοι μας.
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
υπαρχουν και αντιστοιχα προγραμματα πρακτικης εργασιας στο εξωτερικο? εχει παει κανεις σε κατι τετοιο? ενδιαφερομαι για θετικες επιστημες.
στα θερινα πανεπιστημια για ποσες μερες περιπου πηγαινεις?
και ποια ειναι αυτα τα προγραμματα ανταλλαγης φοιτητων και ποσο διαρκουν?
παντως ειναι πολυ κριμα που τα πανεπιστημια δεν ενημερωνουν τους φοιτητες για ολα αυτα τα προγραμματα. ολα πρεπει να τα ανακαλυπτουμε μονοι μας.
ERASMUS PLACEMENT-ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΓΙΑ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ — Τμήμα Μαθηματικών Πανεπιστήμιου Αθηνών
εμας μας ενημερωσαν παντως!:xmas_cheesygrin:
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Για το Erasmus μας βγαζουν κι εμας κατι ανακοινωσεις... Αλλα ειναι πολλα τα προγραμματα, οχι μονο το Erasmus. Δε θελω να φυγω για τοσο καιρο και το Erasmus εχει κ πολλα παραπανω εξοδα. ετσι δεν ειναι;
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
δεν ειναι ερασμους αυτο που σου ποσταρα:xmas_mrgreen:
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.078
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Ανακοινώθηκαν τα θερινά πανεπιστήμια της AEGEE για τη φετινή χρονιά κι έχουν καταπληκτικά προγράμματα!!!
Δείτε τα εδώ:
AEGEE Summer Universities 2011

Πληροφορίες σχετικά με την AEGEE εδώ:
AEGEE-Athina
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.613
Likes
9.914
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Εεεε εχω τρελαθει και επισημως .. Σημερα τελειωσα εξεταστικη και μπαινω travelstories και πεφτω πανω σε αυτο :D :D αμα υπαρχει καποιο προγραμμα για το διαστημα 15-30 Ιουλιου ειναι η καλυτερη περιοδος για να παω .. earth citizen μολις με εβαλες σε σκεψεις τρελες .. τι διαδικασια πρεπει να κανω,μπορεις να μου την πεις συνοπτικα .. ευχαριστωωω εκ των προτερων
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.613
Likes
9.914
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
σημαντικη ερωτηση: στο πανεπιστημιο που θα πας χρειαζεται να ειναι κατι σχετικο με αυτο που σπουδαζεις;;; για παραδειγμα μπορει καποιος απο Πολυτεχνικη σχολη να παει σε ενα πανεπιστημιο πχ οικονομικων;;; σορρυ αν ειναι ασχετες οι ερωτησεις μου,απλα δεν εχω ιδεα ..
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.078
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
αμα υπαρχει καποιο προγραμμα για το διαστημα 15-30 Ιουλιου ειναι η καλυτερη περιοδος για να παω .. earth citizen μολις με εβαλες σε σκεψεις τρελες .. τι διαδικασια πρεπει να κανω,μπορεις να μου την πεις συνοπτικα .. ευχαριστωωω εκ των προτερων
σημαντικη ερωτηση: στο πανεπιστημιο που θα πας χρειαζεται να ειναι κατι σχετικο με αυτο που σπουδαζεις;;; για παραδειγμα μπορει καποιος απο Πολυτεχνικη σχολη να παει σε ενα πανεπιστημιο πχ οικονομικων;;; σορρυ αν ειναι ασχετες οι ερωτησεις μου,απλα δεν εχω ιδεα ..

Για να δεις τα θερινά πανεπιστήμια με χρονολογική σειρά μπες εδώ:
AEGEE Summer Universities 2011
Υπάρχουν πολλά που γίνονται τον Ιούλιο.

Αν και στον τίτλο τους εμπεριέχεται ο τίτλος "πανεπιστήμιο" δεν έχει να κάνει με σπουδές...η AEGEE απευθύνεται σε φοιτητές/απόφοιτους/νέους έως 30 χρονών ανεξάρτητα με το είδος σπουδών τους! Ουσιαστικά πρόκειται για 2 εβδομάδες διακοπών με ελάχιστο κόστος κατά τη διάρκεια των οποίων γνωρίζεις πόλεις, χώρες, ανθρώπους από όλη την Ευρώπη κι αναλόγως τι θέμα έχει το κάθε θερινό πανεπιστήμιο μπορεί να κάνεις μαθήματα χορού, φωτογραφίας ή απλά...διακοπές:D
Αν δεις αναλυτικά τι γράφει η περιγραφή του καθενός θα καταλάβεις περί τίνος πρόκειται!

Συνοπτικά η διαδικασία:
-Γίνεσαι μέλος στην AEGEE (αν μένεις Αθήνα: AEGEE-Athina)
-Κάνεις αίτηση για 1-3 θερινά(στέλνεις motivation letter)
-Περιμένεις τα αποτελέσματα
-Κλείνεις εισιτήρια, ετοιμάζεις βαλίτσες και...φεύγεις!!

Οι αιτήσεις έχουν ανοίξει ήδη και κλείνουν 24 Απριλίου.
Διάβασε και τις προηγούμενες σελίδες του θέματος, περιέχει χρήσιμες πληροφορίες κι εμπειρίες κι άλλων!

Προσωπικά έχω πάει σε 2 θερινά πανεπιστήμια κι άλλα events της AEGEE και έχω να πω μόνο ότι έχω κολλήσει άσχημα:D
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.613
Likes
9.914
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Εχω βρει ηδη 2-3 που με ενδιαφερουνε αρκετα .. το θεμα ειναι οτι λογω περιορισμενου χρονου φετος θα εχω μονο 15 μερες διακοπες και ειμαι αναμεσα στο interrail Ισπανια-Πορτογαλια και στα summer universities .. θα κανω τα χαρτια μου και αν με δεχτουνε θα πεσει τρελο διλημμα .. αρα για αυτους το μονο κριτηριο επιλογης ουσιαστικα ειναι το motivation letter ?? τι να τους γραψω στο περιπου;;
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.078
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Εχω βρει ηδη 2-3 που με ενδιαφερουνε αρκετα .. το θεμα ειναι οτι λογω περιορισμενου χρονου φετος θα εχω μονο 15 μερες διακοπες και ειμαι αναμεσα στο interrail Ισπανια-Πορτογαλια και στα summer universities .. θα κανω τα χαρτια μου και αν με δεχτουνε θα πεσει τρελο διλημμα .. αρα για αυτους το μονο κριτηριο επιλογης ουσιαστικα ειναι το motivation letter ?? τι να τους γραψω στο περιπου;;

Κριτήρια επιλογής αποτελούν τα motivation letters, η ηλικία, το φύλο κι η εθνικότητα (επειδή πρέπει να υπάρχει μία ισορροπία στους συμμετέχοντες όσον αφορά τα παραπάνω). Η Ισπανία διοργανώνει πολλά θερινά κι επίσης κι η Πορτογαλία έχει ένα στο Πόρτο. Λαμβάνοντας υπόψη ότι απευθύνεσαι σε νέα άτομα, το letter πρέπει να είναι σε ανεπίσημο ύφος και γράφεις λίγα λόγια για τον εαυτό σου και τους λόγους για τους οποίους θέλεις να συμμετάσχεις στο θερινό πανεπιστήμιο! Ανάλογα με το τι ζητάει από τους συμμετέχοντες το κάθε θερινό και το τι δραστηριότητες προσφέρει, προσαρμόζεις αντίστοιχα και το letter!

Interrail δεν έχω κάνει για να σου πω γνώμη αλλά εξίσου οικονομικά (αν όχι οικονομικότερα) θα σου έρθει κι ένα θερινό πανεπιστήμιο και πραγματικά αξίζει πολύ:D
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.270
Μηνύματα
885.859
Μέλη
38.949
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom