καλοκαιρι 2009!!!

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
τωρα το πηρα χαμπαρι αυτο το θρεντ και βλεπω οτι μπερδευει καραιβικη, βαρκελωνη, με συγκριση βουνων και ποιοτητας θυμαριου ηπειρωτικης ελλαδας-κρητης.. :rolleyes:

χμμ.. έχει να πεσει μελετη αυριο το πρωι...:cool:
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.779
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
τα βουνα μας ποτε δεν ηταν εκμεταλευσιμα για το απλουστατο λογο της αιωνιας και σκληρης πετρωδους σύστασης, απο αρχαιοτατων χρονων βοσκοτοπια ηταν και θανε ευλογια θεου αν τετοια παραμεινουν...σκληρα, απορθυτα γενναια και οχι με ξενοδοχειακεςμοναδες και πισινες στις βουνοκορφες, επειδη ετσι ζητουν τα τουριστικα γραφεια ,,,.. η πισινα στο ψηλοριτη δεν ειναι η ιστορια μου, η ιστορια μου ειναι η βρακα του ανωγειανου, η στανη και ας ειναι γεματη βερβελιδες...:(
Θα συμφωνησω μαζι σου!! ;)
 

KIKA

Member
Μηνύματα
107
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
ΡΡΡΡΡΡΩΜΗΗΗΗΗΗΗ!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ..ΜΠΟΡΩ?!!
Η συμπεριφορά των ανθρώπων???!!!:shock::shock: Μήπως δεν ήταν κρητικοί? (δουλεύουν πολλοί αλλοδαποί εκεί) Γιατί σε όλη την Ελλάδα (και την έχω γυρίσει αρκετά) δεν έχω γνωρίσει πιο εγκάρδιους, πιο ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΣ πιο ευαίσθητους ανθρώπους από τους Κρητικούς. Οσο για τον τόπο, εκτός από τις πανέμορφες παραλίες της - πήγες στο Ελαφονήσι?- έχεις ανέβει στα υπέροχα βουνά της? έχεις μυρίσει το θυμάρι, το φασκόμηλο, τη ρίγανη, έχεις αγνατέψει το απέραντο γαλάζιο έχεις δει τις χιλιάδες χρωματιστές σφάκες (πυκροδάφνες) έχεις πραγματικά γνωρίσει την Κρήτη? Μάλλον πρέπει να ξαναπάς (οχι ΔΕΝ είμαι απο την Κρήτη).

ΧΜΜΜ,πηγα σε ολα αυτα και θα ημουν χαζη να ελεγα οτι δεν ηταν ομορφα μερη...αλλα δεν ξερω...ισως ειμαι "δυσκολη" :lol:,παντως για φιλοξενεια και "εγκαρδιοτητα" και "γλυκητητα" ψηφιζω ζακυνθο-λευκαδα!!!οι ανθρωποι με συγκινησαν με την προθυμια τους να εξυπηρετησουν χωρις να "αρπαξουν!!!πραγματικα υπεροχοι ανθρωποι!!
 

KIKA

Member
Μηνύματα
107
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
ΡΡΡΡΡΡΩΜΗΗΗΗΗΗΗ!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ..ΜΠΟΡΩ?!!
Ποιά υπέροχα βουνά της? Συγκρίνονται με τον Όλυμπο, το Πήλιο, την Πίνδο, ή τη Ροδόπη? Ξεραίλα και αγκωνάρια. Θυμάρι και ρίγανη έχει σε όλη την Ελλάδα. Να μην απαριθμήσουμε τα νησιά που μοσχοβολάνε.
Και εντάξει έχει ωραίες παραλίες, αλλά υπέροχες παραλίες έχει και η Μύκονος, η Σκιάθος, η Χαλκιδική, τα Ιόνια και η Πελοπόννησος. Έχεις δει τη Βοιδοκοιλιά στη Μεσσηνία? ή το Ποσείδι στην Κασσάνδρα? μήπως τις παραλίες του Πηλίου?

συμφωνω απολυτα!!!!!αυτο ηθελα να πω..:lol:!δηλαδη οτι ναι ολοι συμφωνουμε οτι ειναι ωραια η κρητη μας,και εχει και βουνα και εχει θαλασσες ωραιες αλλα εχει και αλλου τοσο ωραια ισως και πιο ωραια που ομως δεν μιλαει κανεις για αυτα..ενω αντιθετα για την κρητη μιλανε ολοι...για αυτο ειπα αρχικα οτι ειναι υπερεκτιμημενη οχι οτι δεν ειναι "ομορφη"
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Κίκα, πέρα από την Κρήτη που δεν πρόκεται να πας γιατί είναι εντός ελληνικών συνόρων, αποφάσισες τελικά για το που κλίνεις να περάσεις τις καλοκαιρινές σου διακοπές?
 

KIKA

Member
Μηνύματα
107
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
ΡΡΡΡΡΡΩΜΗΗΗΗΗΗΗ!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ..ΜΠΟΡΩ?!!
Θα συμφωνησω μαζι σου!! ;)

Συμφωνω και εγω σε αυτο αλλα να πω ενα ακομα παραπανο....με ολη την καλη διαθεση!
Δεν εκμεταλευτηκατε τα βουνα και δεν τα "τουριστικοποιησατε με ξενοδοχειαρες κτλ ναι αλλα υπερεκμεταλευτηκατε ολα τα κατω!!γυρισαμε οτι καστρο ειχε και δεν ειχε σε ρεθυμνο χανια(συγνωμη αλλα δεν θυμαμαι ονοματα),επισης πηγαμε σε αρχαιολογικους χωρους(πχ κνωσο) ε αισθανομουν οτι το μονο που ενδιεφερε σε στους αρμοδιους εκει ηταν το ποσα θα δωσουμε(εισοδος) και οκ να δωσω καθως ολα αυτα πρεπει να τα συντηρησουν κτλ αλλα συγνωμη στα περισσοτερα που μπηκα δεν υπηρχε τιποτα(αναφερομαι στα καστρα) και μαλιστα στο ρεθυμνο υπυρχε και ενας χωρος σαν μουσειο μεσα στο καστρο το οοποιο ηταν κλειστο. Στην κνωσο βεβαια δεν μπορω να πω,ηταν πανεμορφα...μονο που απο την τραγικη κατασταση που επικρατουσε στην εισοδο μπηκα με νευρα...μου εβγαζε γενικα η ολη κατασταση οτι εγω ημουν ελληνιδα και εκεινοι κρητικοι...
α και κατι τελευταιο οπου και αν πηγαιανμε για μπανιο επρεπε να πληρωσουμε ενα σωρο λεφτα για ξαπλωστρα,ξεχσωριστα ομπρελα,και φυσκα ξεχωριστα καφε(τον οποιο καφε θα πηγαιναμε μονη μας να παρουμε απο το μαγαζακι)...και το εξωφρενικο ειναι οτι ξαπλωστρα και ομπρελλα καμια 15ρια ευρω μπληρωναμε και στην τελευταια παραλια που δεν ειχε τιποτα απλα μια θαλασσα για μπανιο...συνηθισα λιγο διαφορετικα εδω στα βορεια καιολο αυτο μου φανηκε τρελη εκμεταλευση!!
αυτα ειχα να πω για να δικιολογησω την αποψη μου για κρητη..
 

KIKA

Member
Μηνύματα
107
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
ΡΡΡΡΡΡΩΜΗΗΗΗΗΗΗ!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ..ΜΠΟΡΩ?!!
Κίκα, πέρα από την Κρήτη που δεν πρόκεται να πας γιατί είναι εντός ελληνικών συνόρων, αποφάσισες τελικά για το που κλίνεις να περάσεις τις καλοκαιρινές σου διακοπές?
:D:D:D:D:lol:!!!
τελικα βαρκελωνη και "περιχωρα"!!!αλλα σιγουρα μια καραιβικη θα ειναι ο επομενος στοχος γιατι ειδα πολλους fun να μου το προτεινουν!!!
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Η Καραϊβική είναι όνειρο για τους περισσότερους αλλά δυστυχώς η πλειοψηφία δεν μπορεί να κάνει ένα τέτοιο ταξιδάκι κάθε χρόνο!

Η Βαρκελώνη είναι ένας ωραίος προορισμός και θα περάσετε πολύ ωραία.
Ξεκίνα διάβασμα από τις πολλές ιστοριούλες που υπάρχουν στο travelstories.
 

positiva

Member
Μηνύματα
130
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ...
κι εγώ είμαι της άποψης να κάνω Ελλάδα διακοπές το καλοκαίρι ή τουλάχιστον Ελλάδα. Φέτος για μένα είναι η χρονιά του εξωτερικού αφού έχω ήδη πάει Παρίσι, Βαρκελώνη και εκκρεμεί ακόμη Ρώμη και Κόμο, οπότε λέω να ηρεμήσω λιγάκι. Για Ελλάδα λέω μια εβδομάδα με τη γυναίκα στη Ζάκυνθο και μια εβδομάδα με παρέα (φίλοι, ζευγάρια) Ικαρία. Θα είναι η τρίτη συνεχόμενη χρονιά που θα πάω. Μακρινή καταγωγή αλλά και απόλυτη χαλαρωση και άπειρα πανηγύρια!!!!
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
kika εκανες την καλυτερη επιλογη!περιμενουμε τις αποριες σου!!!
 

turms

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
2.879
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
για μενα θα ειναι το 4ο σερι καλοκαιρι που διακοπες πολυημερες το καλοκαιρι θα παω εκτος Ελλαδος...
κ δεν πιστευω να αλλαξει αυτο παρα οταν τα μεγαλα ταξιδια θα με κουραζουν λογω...ηλικιας
(αν κ τοτε με βλεπω παλι για καμια Σαρδηνια...λεμε τωρα)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.298
Μηνύματα
887.192
Μέλη
38.966
Νεότερο μέλος
christinalovari@y

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom