Ινδία Νεπάλ κανεις για ινδια νεπαλ?

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Θα τη γράψω, το υπόσχομαι, και για Νεπάλ και για Εκουαδόρ που ήταν επίσης ανεπανάληπτο...Αμέσως μόλις ξελασκάρω λίγο από δουλειά, ναι?
Και Εκουαδόρ;
Ενδιαφέρομαι κάργα. Να βοηθούσα λίγο στο ξελασκάρισμα απ τη δουλειά;:fishing2:
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Φιλε νησιωτη, ευχαριστω για τις πληροφοριες! Ηδη αυτα τα 3 μερη τα εχω σημειωμενα και ειχα σκοπο να παω,οποτε ενισχυεις την επιθυμια μου!!:)
Οτι αλλη πληροφορια καλοδεχουμενη! Εχω κλεισει αμαξι εκει και θα παω μεχρι Πορτο.
Τωρα για Ινδια,λογω δουλειας μετα τις 22-23 φευγουμε. Μπορουμε να κανονισουμε να συναντηθουμε εκει,αν θελεις!! Που θα φτασεις πρωτα? Δελχι?
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Rosa, μια τοσο ξεχωριστή εμπειρία ειναι κριμα να μη μας τη διηγηθέις ολοκληρωμένη. Γράψτη να υπάρχει σαν οδηγός.
Να προσθέσω στο "ξεχωριστή εμπειρία" και "με τέτοια δείγματα γραφής" που έχεις δώσει μέχρι τώρα!
 

nikolaschios

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ινδια, νεπαλ...θιβετ?
Rosa, το πλανο που μου εγραψες μου ανοιγει αρκετα την ορεξη και νομιζω οτι θα το ακολουθησω. ακομα, οι συμβουλες του φιλου mpiftex νομιζω οτι ταιριαζουν και συμπληρωνουν το πλανο και βεβαια ολοκληρωνεται με τη διαδρομη:Ζούγκλα Τσιτουάν, Ποκχάρα, Κατμαντού, Βαρανάσι,Άγρα,Χαιπούρ,Δελχί που προτινει ο φιλος gmavro75. τα υπολοιπα δεν εχω προλαβει να τα κοιταξω αλλα νομιζω οτι μπορω να τα συμπεριλαβω κλεινωντας σε πλανο που περιλαμβανει 3 μηνες σε βορεια ινδια και νεπαλ! υπεροχα
meli, υποσχομαι να σου στειλω αμεσα οτι αλλο υλικο εχω για πορτογαλια και αν βρεθουμε στην ινδια θα μου πεις πως τα περασες, αλλιως εδω
gmavro75, μπορεις να μου πεις τι εμβολια πρεπει να κανω? υποθετω οτι εφοσον ξεκινας συντομα για το ταξιδι σου, το εχεις ψαξει
νομιζω οτι η anastasia βρηκε παρεα για το νεπαλ ή ηδη βρισκεται εκει, καλες περιπετειες anastasia
 
Last edited by a moderator:

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Νίκο, πιστεύω ότι μπορείς να συμπεριλάβεις πολλά μέρη εκτός Β. Ινδίας και Νεπάλ (δε ξέρω όμως αν ο καιρός βοηθάει για πιο νότια π.χ. Κεράλα, ή Ινδικό π.χ. Γκόα κτλ...
Πάντως σε 3 μήνες προλαβαίνεις πολλά!
Από εμβόλια έχω κάνει Ηπατίτιδα-Β, Πολυομ. και Αντιτετανικό, κάνεις και για τύφο αν θες. Δεν είναι υποχρεωτικά (δηλαδή θα σου επιτραπεί η είσοδος στη χώρα) άλλα μάλλον απαραίτητα αφού πας και για τόσο μεγάλο διάστημα. Την προστασία σου ολοκληρώνουν χάπια ελονοσίας (τα Malarone θεωρούνται τα πιο καλά από παρενέργειες). Τέλος θα χρειαστείς εντομοαπωθητικό με το συστατικό deet τόσο για το δέρμα όσο και για ρούχα...
Αυτά για μένα που θα πάω τώρα για 16 μέρες για να έχεις μια ιδέα... για σένα βάση του διαστήματος που πας, για τα μέρη που θα επισκεφτείς και για την περίοδο που θα βρεθείς εκεί μπορεί να χρειαστεί άλλα ή επιπλέον πράγματα.
Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να πας στο υγειονομικό της περιοχής σου (στεγάζεται στη Νομαρχία) όπου θα σε ρωτήσουν ότι χρειάζονται για να σου πουν ακριβώς τι πρέπει να κάνεις και θα σου κάνουν και τα εμβόλια. Πάντως κοίταξέ το άμεσα γιατί κάποια εμβόλια χρειάζονται 1 μήνα για να θεωρηθούν ενεργά και καλό είναι να μην κάνεις 40 εμβόλια την ίδια μέρα.
Πρόσεξε ακόμα τον καιρό εκείνη την εποχή.(Ζέστη, Μουσώνες?). Εδώ τώρα και θα ταξιδέψω με θερμοκρασίες μέχρι και 35 βαθμούς. Είναι πολύ πιθανό το ταξίδι σου να το καθορίσουν οι καιρικές συνθήκες...
 
Last edited by a moderator:

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Πολύ χαίρομαι που το σχέδιό σου αρχίζει να υλοποιείται! Ας το χτίσουμε σιγά σιγά:

1) Περί εμβολίων: πέρα από τα όσα, πολύ σωστά, ανέφερε ο φίλος gmavro75 πιο πάνω, έχουμε ακόμα την ηπατίτιδα Α και τη χολέρα. Χάπια ελονοσίας ίσως και να γλίτωνες αν είχες σκοπό να κινηθείς σε περιοχές πάνω από τα 2.000 μέτρα, όπως το Κασμίρ και το Λαντάκ, κι αν ήταν για σύντομο διάστημα - με τρεις μήνες, όμως, είναι παραπάνω κι από υποχρεωτικά. Επειδή δε σε καλύπτουν 100%, καλό είναι να πάρεις κι άλλες προφυλάξεις, όπως μακριά παντελόνια και μπλούζες, εντομοαπωθητικά κλπ. Περισσότερες οδηγίες θα πάρεις από το υγεινομικό, στο μεταξύ, όμως, ρίξε μια ματιά στα

http://www.fit-for-travel.de/index.jsp?aktiv=2

http://wwwn.cdc.gov/travel/#2

http://www.crm.de/laender/laender.asp?Domain=CRM&Sprache=de&Bereich=laender&Klientel=laie&Auspraegung=kurz&HTMLfragmente=no&Auswahl=A-Z

2) Κασμίρ:
α)για διαμονή, 'δαγκωτό' στα ποταμόπλοια της λίμνης Νταλ!!! Πάρε μια ιδέα για το πώς είναι από το παρακάτω site,

Butt's Clermont Houseboats | Dal Lake - Kashmir

το οποίο είναι μάλλον τσιμπητό στις τιμές. Για 3 άτομα ζητάνε 115 δολάρια με full board, αν ψάξεις όμως λίγο παραπάνω, θα βρεις πολύ χαμηλότερες τιμές για αξιοπρεπέστατα houseboats. Ένας φίλος που πήγε μόνος πέρσι, βρήκε ωραιότατο ποταμόσπιτο με 20 δολάρια και πλήρη διατροφή. Ο τουρισμός τους έχει δεχτεί τεράστιο πλήγμα και είναι σίγουρο πως μόλις κατέβεις από το αεροπλάνο θα βρεθείς περικυκλωμένος από ανθρώπους που θα σε τραβολογάνε καθένας για το δικό του κονάκι!
β) Διάσχιση ορεινού δρόμου Σριναγκάρ-Λέι: θα μπορούσες να την κάνεις με νοικιασμένο αμάξι και οδηγό (μόνος σου δε γίνεται), αλλά θα σου έρθει 250 με 300 ευρώ. Γι αυτό προτίμησε τα δημόσια λεωφορεία. Θα σου πάρει δυο μέρες (με δύο δωδεκάωρα ταξίδια), θεού και λεωφορείου επιτρέποντος, με ενδιάμεση διανυκτέρευση στο Kargil, όπου οι επιλογές για κατάλυμμα είναι μάλλον περιορισμένες.
[Σημείωση: εξυπακούεται πως το Κασμίρ προϋποθέτει σώφρονη χρήση της 'κοινής λογικής'. Για παράδειγμα, καλό είναι να μη διαλέξεις να πιεις το τσάι σου μέρα μεσημέρι στην κεντρική πλατεία του Σριναγκάρ, κι ακριβώς μπροστά από το αστυνομικό τμήμα!!!)

3) Trekking σε Νεπάλ: το 'απόλυτο must'...H διαδρομή Λούκλα-Καλά Πατάρ (5.545μέτρα) ήταν ανεπανάληπτη, αλλά κράτησε δυο βδομάδες. Το Νεπάλ προσφέρει τεράστια ποικιλία διαδρομών, ανάλογα με τα γούστα σου και το πόσο ψηλά θέλεις να ανέβεις. Αν θέλεις να συνδυάσεις την Ποκάρα, ρίξε μια ματιά στις διαδρομές για Αναπούρνα (αν και δε θ' άλλαζα με τίποτα τη θέα του Έβερεστ από το Kala Patar...) Το πρακτορείο που είχαμε χρησιμοποιήσει εμείς λεγόταν Himalayan Journeys και είχε αποδειχτεί πολύ αξιόπιστο και καλά οργανωμένο. Δεν είμαι σίγουρη αν το

Nepal Trekking -Trekking in Nepal - Nepal trekking tours -Tours in Nepal - Nepal tours , expedition in Nepa

που βρήκα είναι το ίδιο, ή αν πρόκειται για συνωνυμία, ρίξε μια ματιά πάντως, να καταλάβεις για τι εύρος επιλογών μιλάμε...
(Σημείωση2: τη διαδρομή του kala patar μπορείς να την κάνεις με τρεις τρόπους, ανάλογα από πού θα ξεκινήσεις.
α) Από το Jirι, όπου φτάνεις με λεωφορείο. Εδώ τελειώνει ο δρόμος και αρχίζει η ζούγκλα. Αν είσαι διατεθειμένος να τη διασχίσεις, με όλα τα επακόλουθα (βλ. βδέλες), θα χρειαστείς παραπάνω μέρες.
β) Από τη Lukla, όπου φτάνεις αεροπορικώς. Από εδώ είναι που χρειάζεσαι 14 μέρες. Παλιά ο αεροδιάδρομος της Lukla ήταν φτιαγμένος για άτομα με αυτοκτονικές τάσεις, τα τελευταία χρόνια όμως 'στρώθηκε' και είναι αξιοπρεπέστατος.
γ) Έχω μάθει πως φτιάχτηκε αεροδρόμιο πολύ ψηλότερα, στο Namche Bazaar. Αν όντως είναι έτσι, προσγειώνεσαι κατευθείαν στα 3.340 και 'γλιτώνεις' 4 μέρες περπάτημα. Προσωπικά, πάλι από τη Lukla θα ξεκινούσα, αν πήγαινα για δεύτερη φορά...

Αυτά για αρχή. Όπως θα οργανώνεσαι σιγά σιγά, θα προσθέτουμε νέες πληροφορίες!
 
Last edited by a moderator:

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Λάθος έκανα στο προηγούμενο post, Ηπατίτιδα-A χρειάζεται, όχι Ηπατίτιδα-Β (εκτός κι αν σκοπεύεις να ανταλλάξεις σωματικά υγρά...)
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Λάθος έκανα στο προηγούμενο post, Ηπατίτιδα-A χρειάζεται, όχι Ηπατίτιδα-Β (εκτός κι αν σκοπεύεις να ανταλλάξεις σωματικά υγρά...)
Ή να κάνεις τατουάζ, ή να τρυπήσεις τ' αυτιά σου, ή, το πιο απλό, να ξυριστείς σε τοπικό κουρείο, ή και πολλά άλλα.....Επομένως, καλό και το εμβόλιο για τη Β....
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Rosa,βλεπω οτι ξερεις παρα πολλα για την περιοχη!!:clap:
Μηπως μπορεις να πεις καμια ιδεα? Σκοπευω να παω Ινδια για 2 εβδομαδες τελος Ιουνιου. Φτανω Δελχι και ελεγα για χρυσο τριγωνο Βαρανασι-Αγκρα-τζαιπουρ-Τζεισαλμερ-Τζοντπουρ-Ουνταιπουρ. Εκτος από Βαρανασι που θελω οπωσδηποτε να το δω,τα άλλα σαν πολυ τουριστικά μου φαινονται...:roll:
Ποια η γνωμη σου?
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
ρέ παιδιά τι μανία ειναι αυτή με τα εμβόλια? θα μείνετε κανένα χρόνο?
ποτέ κανείς δεν έκανε για 15-20 μέρες διακοπών εμβόλιο..
γύρισα καλύτερα απο ότι πήγα..
άν πίνεις εμφιαλωμένο νερό και δεν τρώς ωμά λαχανικά,ειναι εντάξει..αλοίμονο μας και κάναμε καθε τρείς και λίγο εμβόλια...οι άντρες απο το στρατό και οι γυναίκες απο τα καθιερωμένα στάνταρ που κάνουν, και τις επαναλήψεις τους ειναι οκ.εξάλου τα εμβόλια της ηπατίτιδας θέλουν χρόνο για να συμπληρωθεί ο κύκλος ώστε να γίνουν ενεργά.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Λάθος έκανα στο προηγούμενο post, Ηπατίτιδα-A χρειάζεται, όχι Ηπατίτιδα-Β (εκτός κι αν σκοπεύεις να ανταλλάξεις σωματικά υγρά...)
αυτό δεν είναι αναγκη να πάς ταξίδι στην ινδία για να το προσέξεις και να εμβολιαστείς. ..γενικά πρέπει να προσέχομε και δεν ξέρεις πότε θα κάτσει η άσχημη στιγμή...
:roll: πρέπει να κάνομε εμβόλια τα βασικά τουλάχιστον γιατί ποτέ δεν ξέρεις .....
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
αυτό δεν είναι αναγκη να πάς ταξίδι στην ινδία για να το προσέξεις και να εμβολιαστείς. ..γενικά πρέπει να προσέχομε και δεν ξέρεις πότε θα κάτσει η άσχημη στιγμή...
:roll: πρέπει να κάνομε εμβόλια τα βασικά τουλάχιστον γιατί ποτέ δεν ξέρεις .....
Ακριβώς. Για αυτό το λόγο δεν είναι εμβόλιο που εντάσεται στην κατηγορία "ταξίδι στην Ινδία" και υπό αυτή την έννοια έγραψα πως δεν χρειάζεται... επίσης ακόμα και αν το έχεις κάνει πρέπει να συνεχίσεις να παίρνεις τις ίδιες προφυλάξεις σαν να μην το έχεις κάνει (π.χ. ακόμα και εμβολιασμένος για Ηπατ.-Β να μην κάνεις τατουάζ σε μέρος με χαμηλές συνθήκες υγιεινής...). Αυτονόητο πρέπει να είναι αυτό... Από την άλλη Ηπατ-Α μπορείς να κληρονομήσεις από τουαλέτα, από νερό ή και από φαγητό ακόμη οπότε θα σε θωρακίσει για τις συνθήκες με τις οποίες μπορεί να έρθεις αντιμέτωπος και μάλιστα για ένα ταξίδι 3ων μηνών. Και πάλι πρέπει να προσέχεις (σα να μην έχεις κάνει εμβόλια).
Συνοψίζοντας, τα εμβόλια που μου πρότειναν από το υγειονομικό είναι Ηπατ-Α, Πολυομελ., Αντιτετανικό, Τυφοειδή + χάπια για ελονοσία. Εσύ όμως πρέπει να πας και να σου πουν τι χρειάζεται να κάνεις. Μην το καθηστερείς όμως γιατί χρειάζεται καιρός για να "πιάσουν" όπως είπε και η Renata...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.387
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom