Μήλος μηλος ή σαντορινη..

maria5

Member
Μηνύματα
21
Likes
0
να πω κι εγω τη γνωμη μου που εχω παει και στα δυο;;;
λοιπον,οπως ειπατε και παραπανω και τα δυο νησια ειναι πανεμορφα,αλλα τελειως διαφορετικα.στη σαντορινη πας 2-3 μερουλες να δεις οια,φηρα,το ηλιοβασιλεμα,και στη μηλο πας για τις παραλιες.αν θελεις εντονη νυχτερινη ζωη θα πας σαντορινη.βεβαια και στη μηλο εχει καποια ομορφα μπαρακια,αλλα καμια σεχση με της σαντορινης.καλη ιδεα ειναι να πας και στα δυο.3 μερες σαντορινη και 4-5 μηλο.(αν και δε νομιζω να γινεται με τα εισιτηρια του κοινωνικου τουρισμου).η μηλος σε σχεση με τη σαντορινη ειναι πιο φθηνη.παντως αξιζει να επισκεφτεις και τα δυο νησια...:lol:..και οτι αλλο θελεις ρωτα με.
 

cmavrani

Member
Μηνύματα
15
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
γερμανια
Ταξίδι-Όνειρο
ανταρκτική
Καλημερα!

Εγω εχω πάει Σαντορίνη, δεν έχω πάει Μήλο.
Στη Σαντορίνη μου άρεσε πολύ, όμως νομίζω ότι 7 μέρες είναι πολλές.Οντως είναι το νησί που πρέπει να εχει επισκεφθεί κάθε Έλληνας κατά την άποψη μου, γιατί είναι πολύ διαφορετικό από κάθε άλλο (τουλάχιστον από όλα αυτά που έχω δει εγώ). Στο Ηφαίστειο κι εγώ έιχα ακούσει πόσο δύσκολο είναι να πας και ότι δεν αντέχεται και διάφορα τέτοια, αλλά εγώ δεν το είδα έτσι....και είχαμε πάει και Αύγουστο. Εννοείται βέβαια ότι πρέπει να πάτε νωρίς να μη σας πιάσει η ζέστη του μεσημεριού και να έχετε νερό μαζί σας, αλλά ήταν πολλή όμορφη εμπειρία. Και το ταξιδάκι με το καϊκι απένταντι και το μπάνιο μετά είναι πολύ όμορφα, μην το αφήσετε αν πάτε. Αν αποφασίσετε για Σαντορίνη, να επισκευθείτε και κανένα από τα κτήματα κρασιών, κάνουν και δομικές κρασιών, εμας μας άρεσε.
Πόσοι θα πάτε? Ζευγάρι ή παρέα? Γιατί εγώ προτιμώ στα νησιά πάντα τη μετακίνηση με το μηχανάκι, εσείς δεν το θέλετε? Γιατί αν μιλάμε για τα μεταφορικά, και στη Σαντορίνη κατά τη γνώμη μου θα χρειαστείτε κάποιο μέσο, ειδικά αν κάτσετε 7 μέρες. Δεν βγαίνουν 7 μέρες μόνο στην Οία και στα Φηρά κατα εμένα....καλό θα ήταν αν μείνετε τόσες μέρες να γυρίσετε και λίγο το νησί γιατί θα βαρεθείτε!
Όσον αφορά τη Μήλο, είναι και για μένα ένας προορισμός στόχος οπωσδήποτε. Μια πολύ καλή μου φίλη δούλευε χρόνια στο νησί και το έχει γυρίσει απίστευτα...έχω δει κι εγώ τις μοναδικές παραλίες σε φωτογραφίες και έχω μείνει άφωνη!Και δεν έχω ακούσει αρνητικά από κανέναν.
Εγώ στην θέση σας θα επέλεγα το σπαστό που ήδη σου πρότειναν, ή αλλιώς Μήλο....χωρίς να έχω πάει μεν, αλλά αφού είναι καλοκαιράκι να ευχαριστηθείτε θάλασσα!Και βέβαια να ηρεμήσετε λίγο....στη Σαντορίνη θα γίνεται όπως πάντα χαμός!Ίσως μπορείτε να πάτε κανένα 4ήμερο το Σεπτέμβρη που είναι πολύ πιο ήσυχα και πιο οικονομικά.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
λοιπον, κι εγω εχω παει και στα 2 νησια, οποτε εχω αποψη..

η μηλος ειναι το αγαπημενο μου νησι..εκει βρηκα ο,τι ζηταω σε ενα νησι, παραλιες και υπεροχα τοπια..οι παραλιες ειναι ασυγκριτες με οποιουδηποτε αλλου νησιου, μοναδικες, μια και μια..μεσα σε 7 μερες, πηγαιναμε σε 2 παραλιες την ημερα και παλι δεν τις χορταιναμε!

η σαντορινη τωρα..απλα πανεμορφη!!πηγα περυσι πρωτη φορα και ειχα και εγω την ιδια ανησυχια γιατι ειχα ακουσει διαφορα για τις παραλιες..ε, λοιπον, εγω δεν χαλαστηκα καθολου απο τις παραλιες που επισκεφθηκαμε..οκ, δεν με ενεπνεε να καθομαι στην παραλια απο το πρωι μεχρι το βραδυ (οπως εκανα στην μηλο) αλλα ειχε τοσα αλλα να σου προσφερει το νησι, που απλα δεν με πειραζε..η θεα ειναι ασυγκριτη και οι επιλογες για φαγητο/ποτο πολλες και αξιολογες!ενθουσιαστηκα!!

τωρα, οι διαφορες στις τιμες των 2 νησιων ειναι δεδομενες..
χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν μπορει καποιος να την βγαλει φθηνα στην σαντορινη..

αν δεν εχετε μεταφορικο μεσο, στην μηλο θα εχετε προβλημα νομιζω, ειναι αρκετες οι παραλιες που δεν μπορεις να προσεγγισεις με συγκοινωνια..(εκτος αν εχει αλλαξει κατι και δεν το ξερω)..

εγω διαφωνω με τον συνδυασμο και των 2 νησιων..4 μερες στην μηλο μου φαινονται λιγες και 3 στην σαντορινη το ιδιο..ειναι παντως 2 νησια που ΠΡΕΠΕΙ να δεις κανεις καποια στιγμη στην ζωη του!!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
ευχαριστω παιδια που λετε την αποψη και την προτιμηση σας..ακομα δεν εχω αποφασισει αλλα νομιζω θα επιλεξω σαντορινη..θα ειμαστε 3 ατομα ή 4 παρεα δηλαδη αλλα οχι της εξαλλης ζωης..μενει να το συζητησω με την παρεα μιας κι εγω ειμαι ο διοργανωτης των παντων που τα ψαχνω ολα..μου εχουν εμπιστοσυνη..για μεταφορικο μεσο αν παμε μηλο εννοειται θα νοικιασουμε αυτοκινητο..για σαντορινη ακουσα οι γουρουνες ειναι καλο μεσο ή και το απλο μηχανακι..με διπλωμα αυτοκινητου ειμαστε οκ ετσι?γιατι κανενας δεν εχει για μηχανακι..
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
ακουσα οι γουρουνες ειναι καλο μεσο ή και το απλο μηχανακι..με διπλωμα αυτοκινητου ειμαστε οκ ετσι?γιατι κανενας δεν εχει για μηχανακι..
Με δίπλωμα αυτοκινήτου μόνο γουρούνα μπορείς να νοικιάσεις. Μηχανάκι όχι.
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
12/10/1944
Κ τα δύο νησιά είναι κυρίως για ζευγαροκαταστάσεις, αλλά στη Σαντορίνη νομίζω πως θα δείτε περισσότερες παρέες παρά στη Μήλο.. Μήλο δεν έχω πάει, ρίξε μια ματιά εδώ να διαβάσεις γιατί: http://www.travelstories.gr/%ED%E7%F3%E9%DC-%E1%E9%E3%E1%DF%EF%F5/17421-%F0%F1%FE%F4%E5%F2-%E4%E9%E1%EA%EF%F0%DD%F2-%E6%E5%F5%E3%E1%F1%DC%EA%E9.html
("πρώτες διακοπές ζευγαράκι")

Η Σαντορίνη είναι μαγευτική-μαγευτική-μαγευτική!!!!!
Τρία πράγματα μόνο:
-όχι χρυσαφένιες αμμουδιές με γαλαζοπράσινα νερά
- πολύ προσοχή στις τιμές κ τις τουριστικές παγίδες
- να σας αρέσει το άγριο τοπίο κ να μην σας κουράζει η ιλιγγιώδης θέα σχεδόν παντού εκτός από τις παραλίες (γιατί το άκουσα κι αυτό!)

(κι αν μπορείτε πάτε κ 1-2 μέρες Ανάφη να ξετρελαθείτε τελείως με τις παραλίες, τις φθηνές τιμές, το φαγητό κ γενικώς με όλα)!!!!! :)
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Εγω εχω πάει Σαντορίνη, δεν έχω πάει Μήλο.
Στη Σαντορίνη μου άρεσε πολύ, όμως νομίζω ότι 7 μέρες είναι πολλές.
Εγώ πάλι 7 μέρες πήγα(6 διανυκτερεύσεις) και κάναμε το εξής: 3 στα Φηρά όπου νοικιάσαμε αμάξι και γυρίσαμε το νησί και 3 μόνο Ημεροβίγλι όπου δεν το κουνήσαμε από το ξενοδοχείο διότι χαζεύαμε την απίστευτη θέα!!Οι μέρες πέρασαν γρήγορα και ευχάριστα!Αν πάντως κάποια στιγμή ξαναπάω,το οποίο το θέλω πολύ,θα προτιμήσω Οία χωρίς συζήτηση!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.883
Likes
14.445
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
ακομα δεν εχω αποφασισει αλλα νομιζω θα επιλεξω σαντορινη..θα ειμαστε 3 ατομα ή 4 παρεα δηλαδη αλλα οχι της εξαλλης ζωης..
Συγγνώμη, δε θα είστε ζευγάρια ;; Στη Μήλο θα σκυλοβαρεθείτε , είναι ΜΟΝΟ για ζευγάρια. Οσο ήμουν εκεί είδα μόνο 2 παλικάρια μόνα τους που βαρεθήκανε και φύγανε. Ούτε καν οικογένειες.
 

maria <3

Member
Μηνύματα
81
Likes
11
για σαντορινη ακουσα οι γουρουνες ειναι καλο μεσο ή και το απλο μηχανακι..με διπλωμα αυτοκινητου ειμαστε οκ ετσι?γιατι κανενας δεν εχει για μηχανακι..

Να πάτε , είναι Τ Ε Λ Ε Ι Α ! Κ αφού θα είστε παρέα κ όχι ζευγάρι είναι καλύτερη η Σαντορίνη για διασκέδαση! Εμείς είχαμε νοικιάσει και αυτοκίνητο κ μηχανή αλλά πραγματικά το αυτοκίνητο δεν χρειαζόταν! Είναι πολύ μικρό νησί! Μόλις 29 τετραγωνικά χλμ. Αλλά μας είχαν ζητήσει δίπλωμα για τη μηχανή! Για τις γουρούνες απο οτι ξέρω αρκεί το δίπλωμα του αυτοκινήτου.

ΥΓ. Αν πάτε τελικά μην ξεχάσετε να πάτε στην καφετέρια στο τέρμα των φηρών (δεν θυμάμαι όνομα αλλα την ξέρουν και οι πέτρες οποτε θα τη βρείτε!) που έχει απίστευτη θέα στα ασπρα σπιτάκια που κυριολεκτικά κρέμονται απ το νησί πάνω απ την καλντέρα! Και τέλος, οπωσδίποτε βόλτα στην Οια! καλά να περάσετε!!!!!!!
 

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Δεν γίνεται να συγκρίνεις αυτά τα δύο νησιά. Είναι η μέρα με τη νύχτα και συμφωνώ με τα λεγόμενα του dik παραπάνω.

Ε, Σαντορίνη κι εγώ δαγκωτό!!!!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
ευχαριστω ρε παιδια για τις γνωμες σας..σαν παρεα λοιπον αποφασισαμε σαντορινη και δεν θα καθησω να ψηρισω τα αρνητικα..αλλωστε παντου υπαρχουν αρνητικα και θετικα..στις τουριστικες παγιδες ειμαστε καλα εκπαιδευμενοι οποτε δεν μας φοβαμαι..οπως ανεφερα ισως την ζεστη και την ταλαιπορια του ηφαιστειου να φοβαμαι καθως υπαρχει λιποθυμικο ατομο στην παρεα αλλα δεν τιθεται θεμα να μην παμε στο ηφαιστειο..οι γουρουνες ρε παιδια ειναι ευκολες στην μετακινηση?ξερω οτι στα βασικα σημεια υπαρχει συχνη συγκοινωνια πιστευετε οτι χρειαζεται μεταφορικο?

οντως η αναφη ειναι τοσο ομορφο νησι?να φανταστω οτι δεν αξιζει για ημερισια?
 

maria <3

Member
Μηνύματα
81
Likes
11
οπως ανεφερα ισως την ζεστη και την ταλαιπορια του ηφαιστειου να φοβαμαι καθως υπαρχει λιποθυμικο ατομο στην παρεα αλλα δεν τιθεται θεμα να μην παμε στο ηφαιστειο..οι γουρουνες ρε παιδια ειναι ευκολες στην μετακινηση?ξερω οτι στα βασικα σημεια υπαρχει συχνη συγκοινωνια πιστευετε οτι χρειαζεται μεταφορικο?
Κοίτα, το ηφαίστειο είναι ένα 40λεπτο περπάτημα πάνω σε μαυρο έδαφος οπότε φαντάσου πόσο πυρώνει ο τόπος απ τον ήλιο. Οταν φτάσετε στην κορύφή θα σας μιλήσει ο/η ξεναγός για το απο πού πήρε το όνομά της η Σαντορίνη , πως δημιουργήθηκε το Ηφαίστειο κλπ. Δηλαδή βάλε ένα 20λεπτο ακόμα, και μετά πρέπει να ξανακατέβειτε προς τα καραβάκια (το κατέβασμα είναι πιο εύκολο αλλα πέρνει κ αυτό κάποια ώρα. Κ μετά τα καραβάκια θα σας πάνε σε κάτι ιαματικά νερα. Βουτάτε απ το καραβάκι και κολυμπατε για λίγο (για όσουσ φοβούνται το ύψος έχει και σκάλα για να κατέβουν αντι να βουτίξουν απο ψηλά). Στα γράφω όλα αυτά για να καταλάβεις οτι το mini ταξιδάκι αυτο κρατάει καπποιες ώρες. Οπότε αν κάποιος δεν αντέχει ζέστη κλπ καλό θα ήταν να μείνει στο νησί γτ αν λυπόθιμίσει στο ηφαίστειο θα πρέπει μετά να υποστεί κ την ταλαιπωρία της υπόλοιπης βόλτας! Για συγκοινωνία δεν ξέρω τι παίζει γτ όπως σου είπα είχαμε νοικιάσει. Οσο για τη γουρούνα ξέρω οτι είναι λίγο επικίνδυνη στις στροφές οπότε προσοχή!
Καλά να περάσετε!!!!!!!!!!!!!!!!


ΥΓ. Κάτι άσχετο! Πάνω στο ηφαίστειο θα σας πει ο/η ξεναγός οτί δεν επιτρέπεται να πάρετε πέτρα για ενθήμιο για να διατηρηθεί ακέραιη η μορφή του ηφαιστείου (και καλα!). Όταν όμως ξανακατεβείτε και φτάσετε στα καραβάκια , θα σας πούν οτι μπορείτε να αγοράσετε πέτρα ( :shock: έλεος!). Τότε κόστιζε 3 ευρώ η μια. τώρα δεν ξέρω!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.079
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom