πτήση?! μπορώ να το κάνω?!

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου

Gaea

Member
Μηνύματα
104
Likes
135
Επόμενο Ταξίδι
Μεγαλη Βρετανια- Ιρλανδια
Ταξίδι-Όνειρο
Το γύρο του κόσμου
Τα πράγματα είναι απλά: Ποσοστιαία τα αεροπορικά ταξίδια είναι τα πιο ασφαλή. Δλδ είναι πιο πιθανό να πεθάνεις από τροχαίο παρά από πτώση αεροπλάνου...... άσε που και να γίνει κάτι δεν θα προλάβεις να αντιδράσεις......
Επίσης οι πτήσεις σου είναι πολύ μικρής διάρκειας, μέχρι να απογειωθείς θα προσγειωθείς.... τσακ-μπαμ...
Έχω και τηλ ψυχοθεραπευτή αν βλέπεις οτι δεν παλεύεται η κατάσταση:D
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Kαλά δυό ώρες πτήση δεν είναι και τόόόόσο μικρή.
Προφανώς δε συγκρίνεται με άλλες που είναι 10ωρες+ αλλά...
Το θέμα είναι ότι άμα γίνει κάτι δεν έχεις και πολλές ελπίδες.
Εντάξει τώρα ψιλοχαλάρωσα.
Έναν ψυχοθεραπευτή τον χρειάζομαι,άσχετα με την πτήση:bleh:
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
διαβαζα χτες για τη νεα σιδηροδρομικη συνδεση παρισι βαρκελωνη,6 και κατι ωριτσες ,το ειχα κανει με βραδυνο..μια χαρα την πηρα γιατι ο επομενος στοχος ειναι ανδαλουσια και οσο να ναι συντομευει ετσι..μετα βλεπω το τραινο που εκτροχιαστηκε εξω απο το μπρουκλιν με αρκετους νεκρους..πανω που σκεφτηκα ε οχι βρε γμτ,,λεω ενταξει αν ηταν αεροπλανο θα μιλαγαμε για εκατομβες..μη δινετε σημασια ειναι η δικη μου ψυχοθεραπευτικη προσεγγιση..
 

Nat ni

Member
Μηνύματα
101
Likes
139
utr
την πρώτη φορά που είχα μπει σε αεροπλάνο δε φοβόμουν καθόλου
μεγαλώνοντας άρχισαν οι παραξενιές
δε ξέρω αν αυτό που έχω είναι πετοφοβία(μάλλον δεν είναι),αλλά μου συμβαίνει το εξής:
πρώτη φορά πετάω ΜΟΝΗ ΜΟΥ και με έχει πιάσει τρομερό άγχος
σκέφτομαι πως αν είναι να πάθω κάτι,δε θέλω να είμαι μόνη μου
δε ξέρω αν έχει έστω και στοιχειώδη λογική αυτό που λέω,το ξέρω πως είναι χαζό,αλλά ...
την Τετάρτη πάω Θεσσαλονίκη-Μιλάνο-Βουδαπέστη και δε ξέρω αν θα επιζήσω μέχρι τότε με τόσο άγχος που μ έχει πιάσει
και δεν είναι ότι έχω χρόόόνια να μπω σε αεροπλάνο,τον Απρίλη μπήκα
αλλά τότε ήμουν με παρέα
σκέφτομαι ότι τόσος κόσμος ταξιδεύει μόνος του καθημερινά και πχ και μια φίλη μου πήγε το καλοκαίρι Ταϊβάν και ένας φίλος Κίνα,δεν πίστευα ότι θα πάθουν κάτι και φυσικά δεν έπαθαν
ούτε κι εγώ πιστεύω ότι θα πάθω κάτι
προσπαθώ να υποτάξω το συναίσθημα στη λογική,αλλά μάταια:cry:

πολύ χαζός φόβος,ε?
Εχω κάνει πολλά ταξίδια,με παρέα και μονη
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.140
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Kαλά δυό ώρες πτήση δεν είναι και τόόόόσο μικρή.
Προφανώς δε συγκρίνεται με άλλες που είναι 10ωρες+ αλλά...
Το θέμα είναι ότι άμα γίνει κάτι δεν έχεις και πολλές ελπίδες.
Εντάξει τώρα ψιλοχαλάρωσα.
Οντως. Και 30 λεπτα να διαρκει η πτηση αν πεσει το αεροπλανο την εκατσες. Ενταξει δεν πεφτουν και συχνα αλλα αν πεσει δεν μπορεις να κανεις τιποτα.
Το μεγαλυτερο γελιο εχουν οι αεροσυνοδοι που δινουν οδηγιες τι να κανεις αν πεσει το αεροπλανο.
Βρε κοριτσια... Και να τα δω δεν υπαρχει περιπτωση να τα κανω. Και να τα κανω δεν υπαρχει περιπτωση να σωθω. Μη χανετε το χρονο σας και ετοιμαστε ποτα και γευματα για να τα σερβιρετε πιο γρηγορα.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
το τι κουραγιο μας δινεις...μαλλον αυτο με φοβιζει,η ελλειψη καποιας μορφης ελεχγου και η αισθηση οτι τιποτα δεν περναει απο το χερι σου..στο καραβι υπαρχει μια περιπτωση να πεις θα κολυμπησω,στο τρενο δεν πεθαινουνε και ολοι,με το αμαξι το πιθανοτερο ειναι να μισερωθεις..στο αεροπλανο τι θα πεις,πεφτει το ρημαδι και θα πεταξω?
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Η αληθεια ειναι,οτι οσοι ταξιδευουν με αεροπλανο,δεν μπορουν να καταλαβουν τις φοβιες αυτων που δεν μπορουν...
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
σιγουρα..εχω ενα φιλο που ταξιδευει πολυ με αεροπλανο,οταν του ειπα οτι περναω κατω απο τη θαλασσα στην μαγχη συχνα και ανετα,κιτρινισε και εφριξε!
 

tpap

Member
Μηνύματα
39
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
London
Ταξίδι-Όνειρο
Tokyo
το τι κουραγιο μας δινεις...μαλλον αυτο με φοβιζει,η ελλειψη καποιας μορφης ελεχγου και η αισθηση οτι τιποτα δεν περναει απο το χερι σου..στο καραβι υπαρχει μια περιπτωση να πεις θα κολυμπησω,στο τρενο δεν πεθαινουνε και ολοι,με το αμαξι το πιθανοτερο ειναι να μισερωθεις..στο αεροπλανο τι θα πεις,πεφτει το ρημαδι και θα πεταξω?
Κάποια πράματα απλα δεν ειναι στο χέρι μας.
Βλέπεις τον αλλο ερασιτέχνη Αθλητή, γυμνασμένο, 0 καταχρήσεις και ξαφνικά σε ένα 5χ5 παει απο καρδιά.

Πρεπει ναναι πάνω απο 10.000 αυτά τα πράγματα που μπορούν να μας πάρουν απο αυτόν τον κόσμο ζώντας μια μετριοπαθής ζωή χωρίς να μπορουμε να κάνουμε κατι για αυτό.

Για αυτό λένε ότι η ζωή ειναι μικρή και απρόβλεπτη και τω καλύτερο που έχουμε να κάνουμε ειναι να τη χαρούμε και να δώσουμε και στους άλλους χαρά.

Με αυτο το σκεπτικό, προτιμώ να πετάξω 10 ωρες πάνω απο τον Ατλαντικο με απειροελάχιστες πιθανότητες (εν γνώση μου) να συμβεί κατι κακό και 99,99% πιθανότητες να συζητάω και να σκέφτομαι όμορφα για αυτο το ταξίδι τα επόμενα 10 χρονια :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.550
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom