Ηνωμένο Βασίλειο ταξίδι στο λονδινο

North66

Member
Μηνύματα
4.308
Likes
5.063
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Eίναι ευκαιρία να κάνετε μπάνιο και να σκουπίζεστε μαζί... ή αν δεν έχετε προχωρήσει τόσο δανείζεστε ένα πιστολάκι και στεγνώνετε τη μοναδική πετσέτα σώματος. Το πιστολάκι χρεώνεται στο Travelodge;
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Eίναι ευκαιρία να κάνετε μπάνιο και να σκουπίζεστε μαζί... ή αν δεν έχετε προχωρήσει τόσο δανείζεστε ένα πιστολάκι και στεγνώνετε τη μοναδική πετσέτα σώματος. Το πιστολάκι χρεώνεται στο Travelodge;
χαχαχαχα κρατάω την ιδέα σου αλλά μάλλον θα ζητήσουμε έξτρα πετσέτα.. Το πιστολάκι δε χρεώνεται.. Μόνο τα toiletries..
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.725
Likes
11.624
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Αυτό που μου φάνηκε περίεργο είναι πως στο δίκλινο έχουν μία πετσετα και αν θες για το δευτερο ατομο τη ζητάς από τη ρεσεψιόν..
Το συγκεκριμένο διάβασες ότι ισχύει για το συγκεκριμένο travelodge ή για την αλυσίδα γενικότερα; Επειδή εγώ είχα μείνει πριν 2μιση χρόνια σε travelodge στο Aberdeen και το κάθε άτομο είχε τη δική του πετσέτα, όλα νορμάλ δηλ. :roll:
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
414
Likes
237
Επόμενο Ταξίδι
???
Τελικά το Ν9 λεωφορειάκι ήταν σωτήριο και σχεδόν τζάμπα(για βραδινό δρομολόγιο προς heathrow)!!! Απλά πρέπει να κατεβείς στη στάση bus station, αν δε θες να βγεις στο terminal 5!
Επίσης σωτήρια ήταν και η oyster card...
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Το συγκεκριμένο διάβασες ότι ισχύει για το συγκεκριμένο travelodge ή για την αλυσίδα γενικότερα; Επειδή εγώ είχα μείνει πριν 2μιση χρόνια σε travelodge στο Aberdeen και το κάθε άτομο είχε τη δική του πετσέτα, όλα νορμάλ δηλ. :roll:
Για το συγκεκριμένο το είδα, το ανέφεραν πολλοί στις κριτικές του tripadvisor.. Αλλά ποιός ξερει, ίσως να είδαν τη δυσαρέσκεια και μέχρι να πάμε να το χουν αλλάξει και εκεί..
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.026
Likes
6.410
Για να μην ανοιξω αλλο θεμα θα γραψω εδω καποιες αποριες που μου δημιουργηθηκαν.

Εχοντας διαβασει οσα περισσοτερα μπορουσα, και απο εδω αλλα και απο τη σελιδα του gatwick, θα ηθελα να ρωτησω αν εχει χρησιμοποιησει καποιος το easyBus.

Προβλημα με το χρονο δεν εχω και εκτος απο την πολυ καλη τιμη,θα ηθελα,μιας και ειναι η πρωτη φορα που παω να παρω και μια γευση απο την περιοχη,αφου θα ειμαστε με το βανακι.

Επισης θα ηθελα να ρωτησω τι καρτα να χρησιμοποιησω στις 8 μερες που θα ειμαι εκει.
Το σπιτι ειναι στο Ilford,4η ζωνη και θα χρησιμοποιω απο εκει το national rail,mexri stratford ή Liverpool street.

Θα παρω μια oyster αλλα να βαλω σε εκεινη travelcard 7 ημερων ή οχι?Τι συμφερει περισσοτερο?

(εκτος θεματος)Κλεινοντας εισιτηρια με την aegean διαπιστωσα οτι η πρωινη πτηση φευγει απο heathrow και πηγαινει gatwick.
136 ευρω πηγαινε-ελα για ιανουρια τα ειχε.Αληθεια ειναι αυτος ο χαμηλοτερος ναυλος που προσφερει η aegean για λονδινο?(κλεινει το εκτος θεματος)

Ευχαριστω εκ των προτερων.
 
Μηνύματα
2.490
Likes
3.197
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Αν πρόκειται να χρησιμοποιείς αρκετά τα μέσα μεταφοράς πιστεύω ότι η εβδομαδιαία travelcard συμφέρει περισσότερο (τους λες σε ποιές ζώνες θα κινηθείς)και απλώς την όγδοη μέρα βγάζεις και μιά ημερήσια.
Είναι πιό συμφέρουσα γιατί πληρώνοντας συγκεκριμένο ποσόν έχεις απεριόριστες διαδρομές σε λεωφορεία,tube και ξενοιάζεις, ενώ με την ouster αφαιρείται σε κάθε διαδρομή το κόμιστρο μειωμένο βέβαια αλλά αν τελειώσει πρέπει να ξαναβάλεις χρήματα κλπ κλπ.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ναι, να βαλεις travelcard στην oyster.
Easybus δεν εχω παρει αλλα εμενα τα λεωφορεια (γενικα) με κουραζουν, αν εσυ τα αντεχεις παρε eb.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.026
Likes
6.410
Να σου την αληθεια tripakia το τρενο με κουραζει περισσοτερο.Ενταξει μπορει να ακουγεται περιεργο αλλα εχω συνηθισει με λεωφορειο.
Ζητημα να εχω ταξιδεψει με τρενο 5 φορες!

Αν δεν χρησιμοποιησω καθολου τρενο απο Ilford μεχρι stratford και πηγαινω με λεωφορειο μεχρι εκει,τοτε καλυτερα θα ειναι να βγαλω την εβδομαδιαια που ειναι για τις ζωνες 1-3 και κοστιζει 34.20,σωστα?
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.026
Likes
6.410
Και για να συνεχίσω την ερώτηση,στην τιμή της εβδομαδιαίας travelcard συμπεριλαμβάνονται και οι μετακινήσεις με τα λεωφορεία ή θα πρέπει να τη ζητήσω ξεχωριστά και να τη βάλουν και αυτή στην oyster?

Σκέφτομαι λοιπόν αν στην τιμή είναι και τα λεωφορεία,να χρησιμοποιώ το λεωφορειο 25 από Ilford μέχρι bow road και μιας και αυτό βρίσκεται στη δεύτερη ζώνη να βγάλω μια travelcard 7ημερών για 1-2 ζώνες.
Και με την oyster pay as you go,εφόσον τα λεωφορεία έχουν σταθερή χρέωση ανεξαρτητα από τη ζώνη που ταξιδεύεις,να βάλω κάποια λεφτά μέσα και ανάλογα τα δρομολόγια να χρεωθω?
Αλλά αν κάνω 4 δρομολόγια την ημέρα θα μου βγει παραπάνω από εκείνη για 1-4 ζώνες.Σωστά?


Η τζάμπα κάνω υπολογισμούς και να πάρω μια travelcard 7ημερών για ζώνες 1-4 και να τελειώνει η υπόθεση?
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.026
Likes
6.410
Και για να συνεχίσω την ερώτηση,στην τιμή της εβδομαδιαίας travelcard συμπεριλαμβάνονται και οι μετακινήσεις με τα λεωφορεία ή θα πρέπει να τη ζητήσω ξεχωριστά και να τη βάλουν και αυτή στην oyster?

Σκέφτομαι λοιπόν αν στην τιμή είναι και τα λεωφορεία,να χρησιμοποιώ το λεωφορειο 25 από Ilford μέχρι bow road και μιας και αυτό βρίσκεται στη δεύτερη ζώνη να βγάλω μια travelcard 7ημερών για 1-2 ζώνες.
Και με την oyster pay as you go,εφόσον τα λεωφορεία έχουν σταθερή χρέωση ανεξαρτητα από τη ζώνη που ταξιδεύεις,να βάλω κάποια λεφτά μέσα και ανάλογα τα δρομολόγια να χρεωθω?
Αλλά αν κάνω 4 δρομολόγια την ημέρα θα μου βγει παραπάνω από εκείνη για 1-4 ζώνες.Σωστά?


Η τζάμπα κάνω υπολογισμούς και να πάρω μια travelcard 7ημερών για ζώνες 1-4 και να τελειώνει η υπόθεση?
Καποιος βρε παιδια?Καποιος που να αγαπαει να δινει συμβουλες για το Λονδινο:)

Ποιον απο τους δυο οδηγους λετε?

Pocket London (Lonely Planet Pocket Guide London) : Paperback : Damien Harper : 9781741797138

DK Eyewitness Top 10 Travel Guide: London (DK Eyewitness Top 10 Travel Guide) : Paperback : Roger Williams : 9781405369015
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Η τζάμπα κάνω υπολογισμούς και να πάρω μια travelcard 7ημερών για ζώνες 1-4 και να τελειώνει η υπόθεση?
Αυτο να κανεις και να παψεις να μας ζαλιζεις.

Αν θες, αφου σ' αρεσουν τα λεωφορεια (που μεταξυ μας δεν ειναι και ασχημα τα κοκκινα) παρε μια εβδομαδιαια για λεωφορεια μονο και βαλε και μερικα χρηματα στην oyster για να χρησιομοποιησεις tube αν χρειαστει...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.399
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom