ΗΠΑ ταξιδι για νεα υορκη

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.997
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δεν υπάρχει "τρένο του αεροδρομίου" στο JFK. Υπάρχει μόνο ένα τοπικό, εσωτερικό τρενάκι που συνδέεται με το μετρό. Χάρτη του μετρό θα βρεις στο mta.info | The Weekender (στην Αμερική το μετρό λέγεται subway).

Τα περισσότερα ξενοδοχεία που βρίσκονται κοντά στο αεροδρόμιο, έχουν δωρεάν μεταφορά από/προς το αεροδρόμιο. Αν έχεις πρωινή αναχώρηση, καλύτερα διάλεξε ένα από αυτά.
 

swift96gr

Member
Μηνύματα
188
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ότι κάτσει
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη (ξανά)
Το AirTrainJFK εκτελεί δρομολόγια από όλα τα terminals του αεροδρομίου και κάνει στάσεις σε 2 σταθμούς του μετρό (HowardBeachκαι JamaicaStation) της Νέας Υόρκης και στο LongIslandRailRoad (Σιδηροδρομικός σταθμός) από όπου μπορείτε να αλλάξετε τρένο και να μετακινηθείτε στον τελικό σας προορισμό. Η διαδρομή με το AirTrain και το μετρό από τις παραπάνω στάσης του μετρό για το κέντρο της Νέας Υόρκης διαρκεί περίπου 40 λεπτά. Το Airtrain λειτουργεί όλο το 24ώρο. Το εισιτήριο του Airtarainκοστίζει $5 ενώ είναι δωρεάν για οποιαδήποτε στάση μέσα στους χώρους του αεροδρομίου.

http://www.panynj.gov/airports/pdf/jfk-hotel-travel-profs.pdf
 
Last edited by a moderator:

stelstef

Member
Μηνύματα
13
Likes
1
Πριν ενα χρονο εμεινα στο COMFORT INN JFK το οποιο ειναι πολυ κοντα στο αεροδρομιο. Υπηρχε δωρεαν μεταφορα προς το αεροδρομιο.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Με κλειστα ματια ( με εντελως κλειστα ομως) θα σου προτεινα να μεινεις στο Sleep Inn .
Δεν ειναι πολυ κοντα στο αεροδρομιο , εχει ομως shuttle service απο και προς το αεροδρομιο.
Ειναι ολοκαινουργια και πολυ ομορφα τα δωματια, η τιμη ειναι με πρωινο , οι ανθρωποι στη ρεσεψιον εξυπηρετικοι.
Ειχαμε κλεισει σε καποιο αλλο , αλλα οταν φτασαμε μας ειπαν οτι ηταν fully booked και για καλη μας τυχη , βρηκαμε το Sleep Inn το οποιο μας εξυπηρετησε ΑΜΕΣΩΣ !!!
Jamaica, NY Hotel | Sleep Inn Jamaica, NY | Hotel in Jamaica New York
Με το που φτανεις στο αεροδρομιο παιρνεις το airtrain και κατεβαινεις στο Federal circle. Εκει υπαρχει ενας χωρος με πινακιδες και μια λιστα ξενοδοχειων με τηλεφωνικες συσκευες. Κοιτας ποιος κωδικος αντιστοιχει στο ξενοδοχειο που εχεις κανει την κρατηση , τηλεφωνεις και ερχεται και σε παιρνει το shuttle αμεσως .
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Με κλειστα ματια ( με εντελως κλειστα ομως) θα σου προτεινα να μεινεις στο Sleep Inn .
Δεν ειναι πολυ κοντα στο αεροδρομιο , εχει ομως shuttle service απο και προς το αεροδρομιο.
Ειναι ολοκαινουργια και πολυ ομορφα τα δωματια, η τιμη ειναι με πρωινο , οι ανθρωποι στη ρεσεψιον εξυπηρετικοι.
Ειχαμε κλεισει σε καποιο αλλο , αλλα οταν φτασαμε μας ειπαν οτι ηταν fully booked και για καλη μας τυχη , βρηκαμε το Sleep Inn το οποιο μας εξυπηρετησε ΑΜΕΣΩΣ !!!
Jamaica, NY Hotel | Sleep Inn Jamaica, NY | Hotel in Jamaica New York
Με το που φτανεις στο αεροδρομιο παιρνεις το airtrain και κατεβαινεις στο Federal circle. Εκει υπαρχει ενας χωρος με πινακιδες και μια λιστα ξενοδοχειων με τηλεφωνικες συσκευες. Κοιτας ποιος κωδικος αντιστοιχει στο ξενοδοχειο που εχεις κανει την κρατηση , τηλεφωνεις και ερχεται και σε παιρνει το shuttle αμεσως .
Ευαγγελια,σε ευχαριστω πολυ,το σκεφτομαι.Γνωριζεις αν απο το ξενοδοχειο υπαρχει τροπος για μια συντομη βολτα στην Νεα Υορκη?μετρο,ταξι?Και επειδη,διαβασα αλλου οτι πηγες με τουρκικη Αμερικη,εμεινες ευχαριστημενη?
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.077
Likes
2.492
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
ευαγγελια said:
Με κλειστα ματια ( με εντελως κλειστα ομως) θα σου προτεινα να μεινεις στο Sleep Inn .
Δεν ειναι πολυ κοντα στο αεροδρομιο , εχει ομως shuttle service απο και προς το αεροδρομιο.
Ειναι ολοκαινουργια και πολυ ομορφα τα δωματια, η τιμη ειναι με πρωινο , οι ανθρωποι στη ρεσεψιον εξυπηρετικοι.
Ειχαμε κλεισει σε καποιο αλλο , αλλα οταν φτασαμε μας ειπαν οτι ηταν fully booked και για καλη μας τυχη , βρηκαμε το Sleep Inn το οποιο μας εξυπηρετησε ΑΜΕΣΩΣ !!!
.
Συγγνωμη κιολας αλλα επειδη την αλλη βδομαδα πεταω για Νεα Υορκη κ εχω κανει φυσικα κρατηση σε ξενοδοχειο, πως γινεται να εχεις κλεισει κ οταν πας να σου λενε "σορρυ"? Με ζωσανε τα φιδια τωρα..Κ μου εστειλαν κ επιβεβαιωση απο το ιδιο το ξενοδοχειο. Οχι τιποτα αλλο αλλα εχουν ηδη πεσει κ τα σχετικα βουντου απο καποιους ζηλιαρηδες..
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Συγγνωμη κιολας αλλα επειδη την αλλη βδομαδα πεταω για Νεα Υορκη κ εχω κανει φυσικα κρατηση σε ξενοδοχειο, πως γινεται να εχεις κλεισει κ οταν πας να σου λενε "σορρυ"? Με ζωσανε τα φιδια τωρα..Κ μου εστειλαν κ επιβεβαιωση απο το ιδιο το ξενοδοχειο. Οχι τιποτα αλλο αλλα εχουν ηδη πεσει κ τα σχετικα βουντου απο καποιους ζηλιαρηδες..
Τα στραβα παντα και παντου μπορει να συμβουν!Βεβαια,δεν ειναι ο κανονας.Θα σε στειλουν σε αλλο ξενοδοχειο που μπορει να ειναι και καλυτερο!Εσυ να πας με καλη διαθεση και θα περασεις τελεια!!!Καλο ταξιδι:clap:
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Καλα και μένα πρωτη φορα μου έτυχε και έχω μείνει σε εκατοντάδες ξενοδοχεία
Για να απαντήσω στην παραπάνω ερώτηση ,έχω μείνει πολυ ευχαριστημένη με τις τουρκικές . Τις συνιστώ !
Η κοντινοτερη στάση του μετρο είναι γύρω στα δέκα λεπτα απο το ξενοδοχείο η J line , αλλα δεν τη χρησιμοποίησα .
Η γραμμή που βολεύει περισσότερο για το κέντρο του Μανχαταν είναι η E line και ο σταθμός Jamaica , αλλα μετα τα πόδια είναι λίγο μακρια
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Καλα και μένα πρωτη φορα μου έτυχε και έχω μείνει σε εκατοντάδες ξενοδοχεία
Για να απαντήσω στην παραπάνω ερώτηση ,έχω μείνει πολυ ευχαριστημένη με τις τουρκικές . Τις συνιστώ !
Η κοντινοτερη στάση του μετρο είναι γύρω στα δέκα λεπτα απο το ξενοδοχείο η J line , αλλα δεν τη χρησιμοποίησα .
Η γραμμή που βολεύει περισσότερο για το κέντρο του Μανχαταν είναι η E line και ο σταθμός Jamaica , αλλα μετα τα πόδια είναι λίγο μακρια
Ευχαριστω πολυ!!Ποτε πας Αμερικη?Εγω παω Δεκεμβριο.Εχεις κανει το μικρο τουρ της Κωνσταντινουπολης, που κανει η τουρκικη,στις τρανσιτ πτησεις?
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Ευχαριστω πολυ!!Ποτε πας Αμερικη?Εγω παω Δεκεμβριο.Εχεις κανει το μικρο τουρ της Κωνσταντινουπολης, που κανει η τουρκικη,στις τρανσιτ πτησεις?
Δυστυχως γυρισα:(:(:(
Οχι δεν το εχω κανει το τουρ .
Στο site της THY εχει τις ωρες αναχωρησης . Αν καποια απο αυτες σε βολευει και αν δεν εχεις παει στην Πολη , να το κανεις.
 

Junon

Member
Μηνύματα
45
Likes
4
Καλησπέρες καλοι μου ταξιδιώτες και καλό μας φθινώπορο με πολλά ταξιδάκια:D

Αρχικά να ζητήσω συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση πάνω στο θέμα. Εγώ αν θυμάστε ψαχνόμουν για το ταξίδι στις ΗΠΑ Νέα Υόρκη - Χιούστον. Τελικά όλα πήγαν απρόσμενα τέλεια χωρίς κανένα προβλημα.
Ταξίδεψα με British Airways την οποία θεωρώ μια πάρα πολύ καλή εταιρία να κάνεις υπερατλαντικά και μη ταξίδια. Εγώ την συνιστώ ανεπιφύλακτα. Πολύ ευγενικό και εξυπηρετικό το προσωπικό και επίσης χωρίς κανένα πρόβλημα με αποσκευές. Φύσικα προτείνω να κάνετε online check-in διότι διαλέγετε τις θέσεις εσείς οι ίδιοι. Εμείς οτι θέσεις διαλέξαμε αυτές και είχαμε. Λόγω του ύψους του αδερφού μου ( 2 μέτρα παλικάρι ) είχα ένα αγχος για την θέση , αλλά τελικά όλα κομπλέ.;) Γενικά περάσαμε υπέροχα. Κάποια στιγμή θα ήθελα να γράψω μια μικρή ιστοριούλα σχετικά με το ταξίδι μου.

Οποιαδήποτε πληροφορία ή ερώτηση θέλετε να κάνετε να ξέρετε οτι είμαι κ εγώ εδώ:cool:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom