ΗΠΑ ταξιδι για νεα υορκη

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Για διαβασε εδω πως θα πας απο τερμιναλ 1 στο 2E.

Guide for connection flights - A?roports de Paris

Λογικα δε θα κανουν interline τις αποσκευες?
Όπως είπα παραπάνω στην περίπτωση μου, στην οποία εκδόθηκε 1 εισιτήριο, οι αποσκευές θα πάνε απευθείας Αθήνα από Νέα Υόρκη, αλλά η AF δε θα μπορέσει να μου δώσει την κάρτα επιβίβασης για το σκέλος CDG-ATH, το οποίο εκτελείται με την A3. Επίσης η AF θα είναι στην περίπτωση μου υπέυθυνη σε περίπτωση που χρειαστώ reprotection και δικαιούμαι το όριο αποσκευών που ορίζει η AF(23κιλά και όχι τα 20 της A3). Δε ξέρω τι συμβαίνει στην ανάποδη περίπτωση όμως, που ξεκινάς με την Aegean.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Αγαπητοι φιλοι μηπως ειναι καλυτερο,πριν κλεισω εισητηριο,να κανω αιτηση για ESTA,μην γινει κατι και μου αρνηθουν και εχω πληρωσει το εισητηριο?
Αλλη μια απορια,κοιταζοντας τα εισιτηρια της τουρκικης ,στο κλεισιμο για αμερικη ζητουσαν διαβατηριο(το οποιο θα το εχω ετοιμο σε 4 μερες)ενω οι αλλες εταιρειες μεχρι εκει που ειδα,δεν φαινεται να ζητανε αριθμο διαβατηριου.Γνωριζεται αν τελικα στην κρατηση το ζητανε?
1)Την αιτηση για το ΕSTA μπορεις να την κανεις κανα μηνα πριν το ταξιδι σου, μην την κανεις απο τωρα. Αν δεν εχεις ποινικο μητρωο , δε νομιζω οτι υπαρχει λογος να σου την αρνηθουν
2) Για δες το καλυτερα, γιατι 2 φορες εχω ταξιδεψει με τις τουρκικες και καμια απο τις 2 φορες δεν εχω βαλει τα στοιχεια του διαβατηριου.
Κανε κανονικα την κρατηση και οταν εκδοθει το διαβατηριο παρε τηλ στα γραφεια της εταιρειας και δωσε τα στοιχεια του διαβατηριου.
Φροντισε επισης και κανεις και pre seating .
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
1)Την αιτηση για το ΕSTA μπορεις να την κανεις κανα μηνα πριν το ταξιδι σου, μην την κανεις απο τωρα. Αν δεν εχεις ποινικο μητρωο , δε νομιζω οτι υπαρχει λογος να σου την αρνηθουν
2) Για δες το καλυτερα, γιατι 2 φορες εχω ταξιδεψει με τις τουρκικες και καμια απο τις 2 φορες δεν εχω βαλει τα στοιχεια του διαβατηριου.
Κανε κανονικα την κρατηση και οταν εκδοθει το διαβατηριο παρε τηλ στα γραφεια της εταιρειας και δωσε τα στοιχεια του διαβατηριου.
Φροντισε επισης και κανεις και pre seating .
Τελικα απο οτι καταλαβα,αν το κλεισεις σε ιστοσελιδα που κανει κρατησεις εισιτηριων σου ζητανε αρ.διαβατηριου.Εσυ,Ευαγγελια πως κλεινεις τα εισιτηρια σου?σε πρακτορειο,απο ιντερνετ κατευθειαν σε αεροπορ.εταιρειες η μεσω ιστοσελιδων εταιρειων πχ αιρτικετ κλπ?
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Τα εισητηρια ειναι καλυτερα να τα κλεινεις απο τα sites των αεροπορικων εταιρειων ή απο υπευθυνους τουριστικους πρακτορες.
Φυσικα ο καθενας κανει οτι τον βολευει περισσοτερο.
Εχω κλεισει και απο αλλα sites , αλλα για μεγαλα ταξιδια προτιμω τις δυο πρωτες επιλογες.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Τα εισητηρια ειναι καλυτερα να τα κλεινεις απο τα sites των αεροπορικων εταιρειων ή απο υπευθυνους τουριστικους πρακτορες.
Φυσικα ο καθενας κανει οτι τον βολευει περισσοτερο.
Εχω κλεισει και απο αλλα sites , αλλα για μεγαλα ταξιδια προτιμω τις δυο πρωτες επιλογες.
Εχω προβληματιστει επειδη ειναι πρωτη φορα που παω αμερικη.Παντως με αυτη την ερωτηση,ανοιξα νεο θεμα στο φορουμ.Η Αλιταλια και η Λουφτχανσα εχουν καλες τιμες για καποιες πολεις των ΗΠΑ αλλα για κληβελαντ ειναι αρκετα πιο ακριβα.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.027
Likes
6.411
Κοίτα να βρεις κάποια φθηνή πτήση από νέα Υόρκη προς κληβελαντ με αμερικανική εταιρεία και την κλείνεις ξεχωριστά.

Βέβαια έχει άλλους κινδύνους το να μην έχεις κοινό εισιτήριο αλλά αυτό είναι δική σου απόφαση.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Κοίτα να βρεις κάποια φθηνή πτήση από νέα Υόρκη προς κληβελαντ με αμερικανική εταιρεία και την κλείνεις ξεχωριστά.

Βέβαια έχει άλλους κινδύνους το να μην έχεις κοινό εισιτήριο αλλά αυτό είναι δική σου απόφαση.
Τι κινδυνους εχει το να μην εχεις κοινο εισιτηριο?
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
συγνωμη,αλλα τι ειναι το reprotection?δηλαδη αν εχει καθυστερηση η πτηση?
Αν ας πουμε για καποιο λογο καθυστερησει η πτηση , ή ακυρωθει , η εταιρεια ειναι υποχρεωμενη να σου βρει εναλλακτικη λυση ,να σε βαλει στην επομενη διαθεσιμη πτηση ειτε δικη της ειτε καποιας αλλης εταιρειας που κανει το ιδιο δρομολογιο
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Καλοι μου φιλοι,θα διανυκτερευσω ενα βραδυ Νεα Υορκη,πριν την επιστροφη μου στην Αθηνα.Θα ηθελα να μου πειτε ποιες περιοχες εξυπηρετουνται απο το τρενο του αεροδρομιου για να κλεισω το ξενοδοχειο.Και να ειναι καπως ασφαλεις επειδη θα ειμαι μονη μου.Ισως αν μου προτεινατε ενα χαρτη των συγκοινωνιων του αεροδρομιου?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.499
Likes
29.140
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλοι μου φιλοι,θα διανυκτερευσω ενα βραδυ Νεα Υορκη,πριν την επιστροφη μου στην Αθηνα.Θα ηθελα να μου πειτε ποιες περιοχες εξυπηρετουνται απο το τρενο του αεροδρομιου για να κλεισω το ξενοδοχειο.Και να ειναι καπως ασφαλεις επειδη θα ειμαι μονη μου.Ισως αν μου προτεινατε ενα χαρτη των συγκοινωνιων του αεροδρομιου?
Ποιου αεροδρομίου? 3 έχει....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.275
Μηνύματα
885.893
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom