ταξιδι και εγκυμοσυνη

αθηνα123

Member
Μηνύματα
283
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
?????????????????
Ταξίδι-Όνειρο
νησια μαρκισας
ερωτηση προς τις κυριες του φορουμ.επιτρεπεται το ταξιδι με αεροπλανο και αν ναι μεχρι ποιο μηνα εγκυμοσυνης?αν η πτηση ειναι πολυωρη?
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Νομίζω οτι κάθε περίπτωση εγκυμοσύνης είναι διαφορετική. Όταν μου ήμουν έγκυος ταξιδευα σε πτήσεις εσωτερικού, μια και ο γυναικολόγος μου μου το επέτρεπε, μετά από τον τρίτο μήνα, αλλά όταν φόυσκωσα και ήταν πια εμφανής η κατάστασή μου, ήμουν υποχρεωμένη να υπογράφω ένα έγγραφο κάθε φορά που ταξίδευα με το οποίο απάλλασσα την εταιρεία από την ευθύνη έτσι και συνέβαινε κάτι. Τον τελευταίο μήνα της εγγυμοσύνης, εννοείται οτι δεν κουνήθηκα από το σπίτι μου. Πάντως σε κάθε περίπτωση για να απαντήσει τέτοιες ερωτήσεις πιο αρμόδιος είναι ο γυναικολόγος. Έχουν αναφερθεί γεννητούρια σε πτήση: η αεροσυνοδός ρωτά αν υπάρχει γιατρός στη πτήση και νονός γίνεται ο πιλότος. Ποιό είναι το αρμόδιο ληξιαρχείο στην περίπτωση που η πτήση είναι υπερατλαντική δε ξέρω.
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
ερωτηση προς τις κυριες του φορουμ.επιτρεπεται το ταξιδι με αεροπλανο και αν ναι μεχρι ποιο μηνα εγκυμοσυνης?αν η πτηση ειναι πολυωρη?

Δεν ειμαι ειδικος,αλλα επειδη το χω ψαξει λιγο γιατι με ενδιαφερει το θεμα,το αποτελεσμα ειναι:το 1º τριμηνο ειναι καλο να αποφευγονται τα ταξιδια με αεροπλανο,μη ξεχναμε οτι αυτο το διαστημα γινονται και οι περισσοτερες αποβολες.Επισης το τελευταιο τριμηνο η ιδια η αεροπορικη εταιρεια στο απαγορευει.Βασικα καθε αεροπορικη εταιρεια εχει και τη δικη της πολιτικη σε αυτο το θεμα.Οποτε καλυτερα να απευνθεις σε αυτη.Αλλα ο γιατρος θα σου πει αν μπορεις η οχι να ταξιδεψεις αναλογα με τη κατασταση που βρισκεσαι.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Νομίζω οτι κάθε περίπτωση εγκυμοσύνης είναι διαφορετική. Όταν μου ήμουν έγγυος ταξιδευα σε πτήσεις εσωτερικού, μια και ο γυναικολόγος μου μου το επέτρεπε, μετά από τον τρίτο μήνα, αλλά όταν φόυσκωσα και ήταν πια εμφανής η κατάστασή μου, ήμουν υποχρεωμένη να υπογράφω ένα έγγραφο που απάλλασσα την εταιρεία από την ευθύνη έτσι και συνέβαινε κάτι. Τον τελευταίο μήνα της εγγυμοσύνης, εννείται οτι δεν κουνήθηκα από το σπίτι μου. Πάντως σε κάθε περίπτωση για να απαντήσει τέτοιες ερωτήσεις πιο αρμόδιος είναι ο γυναικολόγος. Έχουν αναφερθεί γεννητούρια σε πτήση: η αεροσυνοδός ρωτά αν υπάρχει γιατρός στη πτήση και νονός γίνεται ο πιλότος. Ποιό είναι το αρμόδιο ληξιαρχείο στην περίπτωση που η πτήση είναι υπερατλαντική δε ξέρω.
συνήθως η υποχρέωση γαι γραπτή συναίνεση ισχύει τον 9ο μήνα μόνο. Ταξίδευε άφοβα ως τότε.καμμία αντένδειξη τους πρώτους 8.
 

thch81

Member
Μηνύματα
92
Likes
70
Καλησπερα αθηνα123. Αν εισαι εγκυος σου ευχομαι να εχεις μια ηρεμη εγκυμοσυνη και να γεννησεις ενα υγειεστατο μωρακι!

Μπορει να μην ειμαι γυναικα, αλλα ειμαι στο χωρο της υγειας. Βεβαια, το καλυτερο ειναι να επικοινωνησεις με τον γυναικολογο σου για να σου πει την αποψη του. Παντως συγχρονες ερευνες εχουν δειξει οτι το πιο κρισιμο τριμηνο μιας εγκυμοσυνης ειναι το πρωτο (0-3 μηνων) οσο περιεργο και αν ακουγεται. Πολλοι παραγοντες μπορει να επιρρεασουν το εμβρυο σε αυτο το τριμηνο πιο ευκολα απ οτι σε μετεπειτα σταδια της εγκυμοσυνης. Αυτο μπορει να επιφερει μονιμες βλαβες.Τονιζω ομως οτι μιλαμε για μικρα ποσοστα παντα!!!!!! Γενικα ομως το πρωτο τριμηνο ειναι πολυ κρισιμο για την αναπτυξη του εμβρυο. το πιο μεγαλο ποσοστο αποβολλων γινεται αυτη τη περιοδο.

Τωρα αλλη ερευνα που εγινε στισ ΗΠΑ εδειξε οτι καθε επιβατης σε μια 3ωρη πτηση με αεροπλανο δεχεται ακτινοβολια ιση περιπου με 300 απλα ακτινογραφιες κατα μεσο ορο! εντυπωσιακο νουμερο. Βεβαια δεν εχω βρει αλλες ερευνες προσφατες που να το επιβεβαιωνουν αυτο ουτε ελεξα την αξιοπιστια της ερευνας, μια απλη αναγνωση εκανα.

Γιαμενα το καλυτερο ειναι να επικοινωνησεις παντως με τον προσωπικο σου γυναικολογο η με τον οικογενειακο σου γιατρο. Νομιζω ομως οτι ενας γυναικολογος θα ναι πολυ πιο ενημερος σε αυτο τοθεμα, αφου ειναι η ειδικοτητα του, και θα σου δωσει συμβουλες με πιο μεγαλη βαρυτητα. Εξαλλου δε πρεπει να ξεχνας οτι καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος και ετσι πρεπει να αντιμετωπιζεται, τουλαχιστον στην υγεια-αυτη ειναι κ η γοητεια αλλα κ η προκληση. Καθε λοιπον περιπτωση εγκυμοσυνης ειναι μοναδικη. Γι αυτο καλο θα ηταν να απευθυνθεις στον γιατρο σου
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
συνήθως η υποχρέωση γαι γραπτή συναίνεση ισχύει τον 9ο μήνα μόνο. Ταξίδευε άφοβα ως τότε.καμμία αντένδειξη τους πρώτους 8.
Είναι αναλόγως της πολιτικής της αεροπορικής εταιρείας. Αλλά επειδή δεν μπορούν οι ίδιοι να καταλάβουν σε ποιό μηνα είναι η κάθε εγκυμονούσα μόλις τις κόψουν φουσκωμένες τις βάζουν και υπογράφουν ούτως ή άλλως. Άλλωστε υπάρχουν και πρόωρες κυήσεις και κυρίως από αυτό το γεγονός θέλουν να είναι κατοχυρωμένες. Σε κάθε περίπτωση, επειδή καθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετικη περίπτωση, ποτέ χωρίς τη συμβουλή και έγκριση του γιατρού.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Είναι αναλόγως της πολιτικής της αεροπορικής εταιρείας. Αλλά επειδή δεν μπορούν οι ίδιοι να καταλάβουν σε ποιό μηνα είναι η κάθε εγκυμονούσα μόλις τις κόψουν φουσκωμένες τις βάζουν και υπογράφουν ούτως ή άλλως. Άλλωστε υπάρχουν και πρόωρες κυήσεις και κυρίως από αυτό το γεγονός θέλουν να είναι κατοχυρωμένες. Σε κάθε περίπτωση, επειδή καθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετικη περίπτωση, ποτέ χωρίς τη συμβουλή και έγκριση του γιατρού.
ok. πάντως δεν υπάρχει επίσημη οδηγία, σύσταση για αποφυγή πτήσεων ως τον 8ο.
 

αθηνα123

Member
Μηνύματα
283
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
?????????????????
Ταξίδι-Όνειρο
νησια μαρκισας
ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις.δεν ειμαι εγω εγκυος αλλα ενα πολυ κοντινο μου προσωπο.σιγουρα θα ερωτηθει και ο γιατρος αλλα ειπα να ρωτησω και εδω στο φορουμ για μια σφαιρικοτερη αποψη.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Έχουν αναφερθεί γεννητούρια σε πτήση: η αεροσυνοδός ρωτά αν υπάρχει γιατρός στη πτήση και νονός γίνεται ο πιλότος. Ποιό είναι το αρμόδιο ληξιαρχείο στην περίπτωση που η πτήση είναι υπερατλαντική δε ξέρω.
Για του λογου το αληθες:
v4.ethnos.gr -
 

Lifesparker

Member
Μηνύματα
65
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Δανια
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
η συζυγος μου ταξιδεψε με το αεροπλανο πολλες φορες τις 2 φορες που ηταν εγκυος.
κανενα προβλημα καμια φορα. μονο προς σουηδια οταν ταξιδευαμε και αυτη ηταν στον 7ο μηνα μας ρωτησαν ποτε επιστρεφουμε πισω. εμεις δεν ειπαμε ποτε ακριβως αλλα ηταν η πτηση που εμεις φευγαμε οριστικα απο την ελλαδα και μετακομιζαμε σουηδια.

χαχα. one-way ticket μια κυρια εγκυος στον εβδομο μηνα...
ολα καλα παντως, η μικρη γεννηθηκε εδω.
 

Markos

Member
Μηνύματα
132
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Τανζανία - Ζανζιβάρη
Και η δική μου σύζυγος ταξίδευε κατά την διάρκεια και των 2 κυήσεων.

Πάντα όμως με την άδεια του γυναικολόγου της. Είχε πολύ καλές εγκυμοσύνες και όλα πήγαν τέλεια!!!!

Έτσι είμαστε περήφανοι που τα παιδιά μας έχουν ταξιδέψει στο εξωτερικό από "μικρή" ηλικία!!!!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
δεν υπαρχει κανένα πρόβλημα αρκεί να ταξιδευετε με τον γυναικολόγο σας !!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.224
Μηνύματα
884.302
Μέλη
38.917
Νεότερο μέλος
drsofika

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom