ταξιδι και καπνισμα

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

DION7

Member
Μηνύματα
151
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
που???
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η καραιβικη
καλημερα παιδια. εγω ειμαι μανιωδης καπνιστης και οταν πηγα νεα υορκη επαθα υστερια οταν ειδα στο ξενοδοχειο non smoking building και οποιον πιασουν να καπνιζει εχει 250$ προστιμο. σαν δαιμονιος καπνιστης πηγα στο μανατζερ του ξενοδοχειου και του ειπα οτι ειμαι διατεθημενος να πληρωσω το προστιμο ετσι ωστε να μου επιτρεπει να καπνιζω νομιμα και με τασακι στο δωματιο μου. αφου μου ειπε οτι δεν του εχει ξανασυμβει και αφου παζαρεψαμε το προστιμο αν θα ειναι 250$ την ημερα η 250$ για ολες τις ημερες, με χαρα καταληξαμε στα 250$ για ολες τις ημερες δυο τασακια στο δωματιο και αντι ταμπακο σπρευ καθε ημερα. ετσι χαρηκα και εκτιμησα τη χωρα της ελευθεριας....!!!!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.544
Likes
1.954
Επόμενο Ταξίδι
μαλαισία
καλημερα παιδια. εγω ειμαι μανιωδης καπνιστης και οταν πηγα νεα
εισαι φοβερός!!!!!!! μπήκες σε τέτοια διαδικασία!!! αυτο μου συνέβη στην σιγκαπούρη και το ξενοδοχείο δεν είχε ούτε μπαλκόνια!!! ήταν κανονικό κλουβί με γυάλινα αεροστεγή τριπλά τζάμια..
άναψα κανονικά το τσιγαράκι μου λοιπόν και νάσου οι συναγερμοί και ένας τύπος ντυμένος σαν κοράκι στην πόρτα!! αμάν λέω τι έκανα?? λέει το τσιγάρο.κοίτα του λέω.κανόνισε τι θα κάνετε γιατί εγώ οπωσδήποτε θέλω να καπνίζω.σε πληροφορώ,αφού είδε το μάτι μου να γυαλίζει,και το ενοούσα,πήρε τηλ στην ρεσεψιόν και μου άλαξε δωμάτιο σε καπνίζοντες.
συμφωνώ με αυτή την πολιτική να υπάρχουν με και χωρίς.ειναι το πιο λογικό.αλλα το πρόστιμο που μου λές dion ειναι βαρύ!!!
τέλος πάντων για να μην γίνονται τα νεύρα μου τσαντάλια οπουδήποτε και άν κλείνω στο εξής θα ρωτάω τι γίνεται με το τσιγάρο...το πολύ πολύ να αρκεστώ σε ταξίδια εις τα αραβικά κράτη!!!!!:D
 

DION7

Member
Μηνύματα
151
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
που???
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η καραιβικη
ναι μην πάς μακρυά ...και εδώ καπνίζουν στα νοσοκομεία!!!
αυτό που περιμένομε όλοι είναι να κάνομε διάλλειμα και να ξεχαρμανιάσομε στην διάρκεια της βάρδιας...σε χώρους ξεχωριστούς βέβαια!!!:D
δυστηχως στη νεα υορκη τα εχουν κανει ολα τα καλα ξενοδοχεια νον σμοκινκ και ετσι δεν εχουμε πολλες επιλογες
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.698
Likes
6.678
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
με τους άστεγους παρέα !!!!!!!!!!στους σταθμούς!!!:bleh::bleh:
ουτε στους σταθμους επιτρεπεται ....πριν χρονια το προστιμο ηταν 50 δολλαρια ..
εχω φαει πολυ κρυο στη Νεα Υορκη ,επειδη συνηθως πηγαινα χειμωνα ,για να καπνισω εξω απο εστιατορεια και μπαρακια ...
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
ρε παιδιά χωρίς να θέλω να φανώ εξυπνάκιας ή καταπιεστικός γιατί δε σκέφτεστε έστω την περίπτωση να το σταματήσετε αντί να ταλαιπωρείστε με τους νόμους και τις απαγορεύσεις. Η παγκόσμια τάση είναι κατά του καπνίσματος πλέον και ίσως είναι ταλαιπωρία να πηγαίνει κανείς κόντρα στο ρεύμα...
 

DION7

Member
Μηνύματα
151
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
που???
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η καραιβικη
γι αυτο πρεπει να οργανωθουμε στο φορουμ των καπνιστων να προτεινουμε μερη και ξενοδοχεια σε χωρες που απαγορευουν τελειως το καπνισμα και να ελπισουμε μια μερα να δουμε και στους ουρανους την ... smoking airways!!!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
και να ελπισουμε μια μερα να δουμε και στους ουρανους την ... smoking airways!!!

Ξεκίνησε μια προσπάθεια με την Smoker's International Airways ή αλλιώς Smintair, η οποία ιδρύθηκε από Γερμανό και είχε αρχικό σκοπό τα δρομολόγια Γερμανία - Ιαπωνία και στα οποία θα επιτρεπόταν το κάπνισμα. Τελικά δε λειτουργεί.

Περισσότερες λεπτομέρειες εδώ Smintair - Wikipedia, the free encyclopedia

και εδώ
German Entrepreneur's Glamour Airline: Nicotine Niche or Pipe Dream? - washingtonpost.com
 

renata

Member
Μηνύματα
5.544
Likes
1.954
Επόμενο Ταξίδι
μαλαισία
Nikos5050;[/quote said:
και να δείς οτι απο μικρό παιδάκι ήμουνα αντιδραστικό και πάντα πήγαινα κόντρα στο ρεύμα,κόντρα σε ότι κάνουν οι πολλοί,και κόντρα στις αγέλες και τα αιγοπρόβατα....παιδί μου πάω γυρεύοντας να φάω το κεφάλι μου!!!! αυτοκαταστροφική!!!!:bleh::bleh:
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
...το πολύ πολύ να αρκεστώ σε ταξίδια εις τα αραβικά κράτη!!!!!:D
Θα σε χαλάσω, γιατί ήδη στο Ντουμπάι απαγορεύεται το κάπνισμα σε όλους τους δημόσιους χώρους και από την αρχή αυτής της βδομάδας και σε όλες τις παραλίες. Ο δε ναργιλές είναι υπό διωγμόν, απαγορεύτηκε σε ανοιχτούς χώρους κοντά σε κατοικίες, σε παραλίες, ακόμα και στα πάρκα. Θα ακολουθήσει το Μπαχρέιν και το Κουβέιτ από ότι φαίνεται.
 

Christian

Member
Μηνύματα
595
Likes
95
και να δείς οτι απο μικρό παιδάκι ήμουνα αντιδραστικό και πάντα πήγαινα κόντρα στο ρεύμα,κόντρα σε ότι κάνουν οι πολλοί,και κόντρα στις αγέλες και τα αιγοπρόβατα....παιδί μου πάω γυρεύοντας να φάω το κεφάλι μου!!!! αυτοκαταστροφική!!!!:bleh::bleh:
Λάθος λέξη χρησιμοποιείς για να χαρακτηρίσεις τον εαυτό σου (αυτοκαταστροφική).
και γι' αυτό θα την αλλάξω βάζοντας τη σωστή ''προοδευτική'';)
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
και να δείς οτι απο μικρό παιδάκι ήμουνα αντιδραστικό και πάντα πήγαινα κόντρα στο ρεύμα,κόντρα σε ότι κάνουν οι πολλοί,και κόντρα στις αγέλες και τα αιγοπρόβατα....παιδί μου πάω γυρεύοντας να φάω το κεφάλι μου!!!! αυτοκαταστροφική!!!!:bleh::bleh:
σε καταλαβαίνω... όταν κάπνιζα ένιωθα ακριβώς έτσι! μία απο τις χαρές του καπνιστή είναι να αισθάνεται ελεύθερος και κύριος του εαυτού του και ειδικά να βρίσκει επιτέλους την ευκαιρία για το πολυπόθητο τσιγαράκι ύστερα απο ώρα. κάτι τέτοιες στιγμές τις νοσταλγώ αλλά γενικά μου φαίνεται καλύτερα που το έκοψα τώρα νωρίς νωρίς γιατί μετά ίσως ήταν πιο δύσκολο. αντίθετα εμένα μου αρέσουν οι αγέλες και γενικά να ανήκω σε ένα σύνολο οπότε ίσως με επηρέασαν πολύ οι γύρω μου
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.292
Μηνύματα
886.924
Μέλη
38.962
Νεότερο μέλος
blue_vayeros

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom