Ιαπωνία το(ΚΥΟ)το και κάτι ψιλά

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Μόλις γύρισα από Maibara με πολύ συγκεκριμένο στόχο. Τελικά βγήκα εις διπλούν κερδισμένος και θέλω να το μοιραστώ:xmas_smile:....
Σας παραθέτω μια "προθέρμανση":

Εσενα σου εχει μεινει ενα ψυχικο με τα τρενα απο τον Γοργοποταμο!
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Έχετε καταλάβει ότι έχω κρεμαστεί :xmas_mrgreen: στην οθόνη, εεε ?
Δώστε βίντεο στο λαό....:xmas_biggrin:
 

ioannisp

Member
Μηνύματα
242
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
το σκέφτομαι ...
Επειδή είμαι και λίγο τεχνολογικός τύπος, θα συνιστούσατε κανένα μουσείο, έκθεση ή δεν ξέρω τι άλλο, το οποίο να αξίζει πραγματικά το χρόνο που θα διαθέσω;
 

xalara

Member
Μηνύματα
217
Likes
665
Επόμενο Ταξίδι
Αndromeda
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-bora
Μουσείο δεν πήγα σε κάποιο τεχνολογικό. Ίσως είναι καλό το National Museum of Emerging Science and Innovation στο Τόκυο.

Τωρα τεχνολογικά highlights ήταν

1)Electric Town tokyo 4 ώρες έφαγα στην περιοχή.
tip: μη μπεις μόνο στα μεγάλα μαγαζιά που χουν βιτρίνα. Χώσου σε στοές ,σκάλες κτλπ εκεί είδα τα ποιο καμένα(ρομπότ και διάφορα γκατζετ)

2)Μπες σε ναο των video games (προτίμηση σ' αυτα της sega) και εδώ έλειωσα 5όροφοι με οτι μπορείς να φανταστείς από ηλεκτρονικά μέχρι κουλοχέρηδες.

3)Τογιότα κτήριο στο Τόκυο .η μεγαλύτερη σταθερή έκθεση αυτοκινήτων στο κόσμο .μπαίνεις σε αμάξια. παίζεις βιντεοπαιχνίδια οδήγησης με τιμόνι κτλπ
και τέλος όποιο μοντέλο σ’ αρεσε το νοικιάζεις με 10-15 ευρώ την ώρα απο το υπόγειο παρκινγκ.

4)το κτήριο της σονυ δεν με τρέλανε ,περίμενα κάτι πολύ καλύτερο :xmas_evil:

5)να μπεις στο γρήγορο τρένο αλλά και να το δεις να ‘ρχετε στην αποβάθρα.

αυτά...:xmas_cheesygrin:
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Το όνομα αυτής: Akihabara

3)Τογιότα κτήριο στο Τόκυο
Μα ποιο λες; εκείνο στην Odaiba? Γιατί εγώ περίμενα πιο εξωτικά μοντέλα αλλά μπα...

5)να μπεις στο γρήγορο τρένο αλλά και να το δεις να ‘ρχετε στην αποβάθρα.
Κατά προτίμηση σε στάση που δεν σταματά όπως το βίντεο παραπάνω:xmas_eek::xmas_eek: τρόμος!!!
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Επειδή είμαι και λίγο τεχνολογικός τύπος, θα συνιστούσατε κανένα μουσείο, έκθεση ή δεν ξέρω τι άλλο, το οποίο να αξίζει πραγματικά το χρόνο που θα διαθέσω;
Το λίνκ για το Miraikan : The National Museum of Emerging Science and Innovation (Miraikan) | Miraikan
και λίγα ακόμη για το μουσείο : The Future Science Museum, In Japanese The Miraikan, Is The Home Of Asimo And More...

Για την Odaiba το λινκ : Tokyo Travel: Odaiba (Daiba)
Εκεί μάλλον θα βρεις αρκετά να κάνεις...:xmas_biggrin:

Akihabara, το λινκ : Tokyo Travel: Akihabara
 
Μηνύματα
11
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
χμ
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Σχεδιάζω το πρόγραμμα για Ιαπωνία και στο gapadvantures είδα ότι περιλαμβάνει σε κάποια από τα tour το παρακάτω:

Visit the centre of Buddhism in Japan and sleep in a temple atop the 800m Mt Koya. Included shojin ryori (buddhist vegetarian cuisine) meals. Watch the monks pray in the morning.

Μου φαίνεται ενδιαφέρον. Έχει κανένας εμπειρία ή άποψη;

Πήγα κι εγώ για μια διανυκτέρευση στο Koyasan και πραγματικά αξιζε και τον κόπο να πας και τα λεφτά για να μεινεις στον ναό (στα 10,000 γιεν αν και επεφτε πολύ έξω απο το προσωπικό μου budget δεν το μετανιωσα). Θα σε συμβούλευα αν μπορέσεις να πας μια καθημερινή γιατί τα σαβ/κα έχω διαβασει οτι εχει πολλούς τουρίστες (κυρίως γιαπωνέζους συνταξιούχους σε γκρουπ). Εγώ πήγα Δευτερα και το μέρος το είχα όλο δικό μου. Εμεινα στο Kodai-in που είχε και ιαματικά λουτρά, και ήμουν η μόνη φιλοξενούμενη του ναού εκείνο το βραδυ. Το δωμάτιο ήταν τεράστιο, παραδοσιακού στυλ με kotatsu, είχε θέα σε κήπο, το χορτοφαγικό δείπνο και πρωινό πολυ του γούστου μου. Την πρώτη μέρα την πέρασα περιπλανώμενη στο διάσημο νεκροταφείο Okunoin (το μέρος έχει 3 παράλληλους δρόμους για να το περπατήσεις όλο, μην μείνεις μόνο στο κυρίως μονοπάτι). Ιδιαίτερα όταν αρχιζει να σκοτινιάζει και ανάβουν τα φανάρια στα μονοπάτια είναι πολύ υποβλητική η ατμόσφαιρα... Την επόμενη το πρωί πήγα στο Kongobuji που είναι και το αρχηγείο και έχει αρκετά πράγματα να δεις, κήπους ζεν, ζωγραφιστές συρόμενες πόρτες, σε κερνάνε και τσαγάκι με γλυκάκι στη μεγάλη αίθουσα (ακολουθεις τους συνταξιούχους, ξέρεις πάντα ότι πάνε εκεί που έχει κέρασμα και γλυκάκια!!!)

σημείωση: το δωμάτιο το έκλεισα απο πριν με φαξ στο Koyasan tourist association. Συμφέρει να πάρεις την κάρτα με την εκπτωτική προσφορά για να μην πληρώνεις τα εισιτήρια στα λεωφορεία που είναι αρκετά ακριβά
 

ifigeneiaki

Member
Μηνύματα
10
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Εμείς δυστυχώς δεν καταφέραμε να πάμε στο Fuji. Αν και ήθελα να πάω στις λίμνες δεν είχαμε χρόνο:xmas_sad:
Καλέ μη στενοχωριεσαι!
:xmas_lol: Ειπαμε θα ξαναπαμε!!!
 

ioannisp

Member
Μηνύματα
242
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
το σκέφτομαι ...
Πήγα κι εγώ για μια διανυκτέρευση στο Koyasan και πραγματικά αξιζε και τον κόπο να πας και τα λεφτά για να μεινεις στον ναό (στα 10,000 γιεν αν και επεφτε πολύ έξω απο το προσωπικό μου budget δεν το μετανιωσα). Θα σε συμβούλευα αν μπορέσεις να πας μια καθημερινή γιατί τα σαβ/κα έχω διαβασει οτι εχει πολλούς τουρίστες (κυρίως γιαπωνέζους συνταξιούχους σε γκρουπ). Εγώ πήγα Δευτερα και το μέρος το είχα όλο δικό μου. Εμεινα στο Kodai-in που είχε και ιαματικά λουτρά, και ήμουν η μόνη φιλοξενούμενη του ναού εκείνο το βραδυ. Το δωμάτιο ήταν τεράστιο, παραδοσιακού στυλ με kotatsu, είχε θέα σε κήπο, το χορτοφαγικό δείπνο και πρωινό πολυ του γούστου μου. Την πρώτη μέρα την πέρασα περιπλανώμενη στο διάσημο νεκροταφείο Okunoin (το μέρος έχει 3 παράλληλους δρόμους για να το περπατήσεις όλο, μην μείνεις μόνο στο κυρίως μονοπάτι). Ιδιαίτερα όταν αρχιζει να σκοτινιάζει και ανάβουν τα φανάρια στα μονοπάτια είναι πολύ υποβλητική η ατμόσφαιρα... Την επόμενη το πρωί πήγα στο Kongobuji που είναι και το αρχηγείο και έχει αρκετά πράγματα να δεις, κήπους ζεν, ζωγραφιστές συρόμενες πόρτες, σε κερνάνε και τσαγάκι με γλυκάκι στη μεγάλη αίθουσα (ακολουθεις τους συνταξιούχους, ξέρεις πάντα ότι πάνε εκεί που έχει κέρασμα και γλυκάκια!!!)

σημείωση: το δωμάτιο το έκλεισα απο πριν με φαξ στο Koyasan tourist association. Συμφέρει να πάρεις την κάρτα με την εκπτωτική προσφορά για να μην πληρώνεις τα εισιτήρια στα λεωφορεία που είναι αρκετά ακριβά
Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες :) Έχω ήδη κλείσει για το βράδυ της Τετάρτης 22/12. Είχα κάποιους ενδοιασμούς και σκεφτόμουν να μην πάμε πρωί πρωί και βαρεθούμε, τελικά όμως μάλλον πρωί πρωί πρέπει να πάμε :)
 

ioannisp

Member
Μηνύματα
242
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
το σκέφτομαι ...
Μια διευκρίνηση. Στα onsen πρέπει να είσαι γυμνός;;;;;
 

xalara

Member
Μηνύματα
217
Likes
665
Επόμενο Ταξίδι
Αndromeda
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-bora
Ναι...:xmas_redface: αλλα ειναι πολύ χαλαρά, ειδικά τα εξωτερικά ονσεν μεσα στη φύση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.212
Μηνύματα
883.809
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom