το ωραιότερο ελληνικο χωριο ειναι......

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
Ας μιλήσω κι εγώ για το μικρό και ορεινό χωριουδάκι μου το οποίο βρίσκεται στους πρόποδες των Λευκών Ορέων Χανίων και έχει μόλις 30 περίπου κατοίκους....και άσφαλτο! :xmas_lol: και το όνομα αυτού Χιλοιμουδού!!
Το γράφει και ο χάρτης...ευτυχισμένη είμαι! :xmas_redface:
 

vendetta

Member
Μηνύματα
21
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Δεν μπορώ να μην ξεκινήσω από τον τόπο καταγωγής και να αναφέρω το Βραδέτο Ζαγορίου, το χωριό με το μεγαλύτερο υψόμετρο στα Ζαγόρια στα 1320μ. Μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού οι κάτοικοι το χειμώνα, πλήθος κόσμου που μένουν για αρκετές μέρες εκεί το καλοκαίρι. Ένα ξενοδοχείο, ένα καφενείο και αυτά είναι όλα. Αλλά και η Σκάλα του προκειμένου να επικοινωνεί με το κοντινό Καπέσοβο και η Μπελόη για να ατενίζεις το φαράγγι του Βίκου. Πέτρινο χωριό σαρακατσαναίων όπως και τα περισσότερα άλλωστε εκεί πάνω και ελάχιστα τουριστικό (ελλείψει και των κατάλληλων υποδομών φυσικά). Πέρα από το Βραδέτο ξεχωρίζω στα Ζαγόρια το Πάπιγκο. Η θέα της Αστράκας είναι μοναδική. Δεν έχω επισκεφτεί δυστυχώς ακόμα τη Βίτσα και το Μονοδένδρι :xmas_confused: και δεν έχω άποψη.
Το χωριό όμως που νομίζω που έκανε τη μεγαλύτερη εντύπωση ήταν οι Μανωλάτες στη Σάμο. Η θέα από αυτό το χωριό σε συνδυασμό με το φαγητό του, τους ανθρώπους και ... τη γιορτή μήλου είναι το κάτι άλλο.
Ξεχωρίζω ακόμα τις Στενιές στην Άνδρο, τη Μακρυνίτσα στο Πήλιο, το Συρράκο στα Τζουμέρκα και τη Μηλιά στα Χανιά (που βέβαια δεν το λες χωριό μιας και δεν κατοικείται νομίζω από μόνιμους κατοίκους αλλά είναι ένας ολόκληρος οικισμός αναπαλαιωμένος από μία ομάδα ανθρώπων με εστιατόριο και ανεξάρτητες κατοικίες για τους επισκέπτες).
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
. Δεν έχω επισκεφτεί δυστυχώς ακόμα τη Βίτσα και το Μονοδένδρι :xmas_confused: και δεν έχω άποψη.
.
Ημουν εκει τελη Σεπτεμβρη.....και τα δυο χωρια ιδιως το Μονοδενδρι ηταν απιστευτα !!!!!
Σου τα συστηνω να πας και μη παραλειψεις στο Μονοδενδρι να πας στο εκκλησακι της Αγιας Παρασκευης
Η θεα απο εκει κοβει την ανασα !!!
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
Θα έλεγα το δικό μου χωριό αλλά δεν το ξέρει κανένας οπότε θα ξεκινήσω απο το χωριό της γυναίκας μου τις Μηλιές και σχεδόν όλα τα χωριά του Πηλίου (Απο Προμύρι, Χόρτο, Αργαλαστή, Τρικερι μέχρι Τσαγκαράδα,Ζαγορά, Μούρεσι, μέχρι Μακρυνίτσα, Πορταριά, και Πινακάτες, Άγιος Γεώργιος, Βυζίτσα και πολλά παραθαλάσσια όπως Μηλίνα, Άφυσσος, Γατζεα, Άγιος Ιωάννης κλπ).
Επίσης Ζαγοροχώρια (Πάπιγκοι, Μονοδένδρι, Βραδέτο για τη φίλη μας τη Vendetta, Κήποι).
Και πολλά άλλα σε Μακεδονία, Κρήτη, Πελοπόνησο, Νησιά... Έχει τόσα πολλά όμορφα χωριά η Ελλάδα και τέτοια ωραία ύπαιθρο που μια ζωή δεν φτάνει για να την γνωρίσεις.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
Η καλύτερη ίσως θέα για να δεις το φαράγγι του Βίκου πέρα από το εκκλησακι της Αγιας Παρασκευής στο Μονοδένδρι είναι λίγο πιο πάνω από το Βραδέτο αλλά έχει μισή ώρα ποδαρόδρομο.
 

adamoma

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Ημουν εκει τελη Σεπτεμβρη.....και τα δυο χωρια ιδιως το Μονοδενδρι ηταν απιστευτα !!!!!
Σου τα συστηνω να πας και μη παραλειψεις στο Μονοδενδρι να πας στο εκκλησακι της Αγιας Παρασκευης
Η θεα απο εκει κοβει την ανασα !!!
Πράγματι εξαιρετικά. Πριν πάω φίλοι μου λέγανε διάφορα αλλά τελικά ήταν εκπληκτικά!!!
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Δεν μπηκα καν στον κοπο να διαβασω ολες τις σελιδες γιατι ειμαι σιγουρος οτι ο καθενας γραφει το δικο του ...
δεν νομιζω οτι μπορει να πει κανεις με σιγουρια πιο ειναι το ωραιοτερο ελληνικο χωριο γιατι σιγουρα υπαρχουνε πανεμορφα ελληνικα χωρια .. οποτε μιας και ειμαι απο Κρητη θα πω και εγω ενα χωριο που μου εχει κανει εντυπωση ..
Καπετανια λεγεται ειναι στα Αστερουσια ορη στο νοτιο μερος της Κρητης .. ενα χωριουδακι που ητανε μονο χαλασματα και μετα απο πρωτοβουλια 2-3 ανθρωπων εχει γινει ενας υπεροχος πετροχτιστος οικισμος σε υψος 800 μετρων στα Αστερουσια με θεα τον Κοφινα και το Λιβυκο πελαγος ..
μερακλιδικη δουλεια απο μερακληδες ανθρωπους οποιος κατεβει Κρητη αξιζει να κανει την βολτα του και απο εκει ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.763
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom