το ωραιότερο ελληνικο χωριο ειναι......

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Δημητσάνα/Στεμνίτσα
 

Nektarios87

Member
Μηνύματα
99
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Φολεγανδρος
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Δρυμοτοπος Δραμας!!!Ολο κ ολο δεκα σπιτια!!!Η φυση ομως σε μαγευει!!!
 

maxoula

Member
Μηνύματα
225
Likes
266
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά και ξανά
Εγώ θα ψηφίσω τα "δικά μου" χωριά, την Πάργα και το Μέτσοβο γιατί μου έχουν χαρίσει τις καλύτερες αναμνήσεις...
 
Μηνύματα
22
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΜΕΧΙCO
Ταξίδι-Όνειρο
NEW YORK
ΛΙΓΑΚΙ ΠΑΡΑΚΜΗ!!κοκκινοπηλος

Εχω γυρισει σε πολλα χωρια στην ηπειρωτικη και την νησιωτικη Ελλαδα, απο Πηλια , ζαγορια, ψηλα των κρητων κλπ...να σας πω κατι!!! διαπιστωσα οτι δεν μου αρεσει η ψευτικη, καινουρια ομοιομορφια που ηταν αποτελεσμα ευρωπαικων προγραμματων, που ενω ουσιαστικα τα παλια κτισματα καταστραφηκαν, χτιστηκαν καινουρια απο την αρχη βλεπε παπιγκα, εμποριο οι σχεσεις των ανθρωπων!!! ετυχε να περασω απο ενα χωριο κοντα στην ελασσονα, αν θυμαμαι καλα τον λεγαν ΚΟΚΚΙΝΟΠΗΛΟ,θα σας δωσω μια μικρη γευση! το χωριο ηταν στην αγκαλια του ολυμπου, μεσα στο πρασινο, ελαφρια παρακμη στον αερα , τελειωμενα γεροντια να σου λενε καλημερα και να σου την απαιτουν, ενας τεραστιος γεροπλατανος με θεα στον καμπο, μια μορφη συλλεκτικη ενος πρωην αλκοολικου καφετζη, κατι αλλα γεροντια να μενουν μεσα στο δασος αυτονομοι και αυταρκεις να σου προσφερουν ξυνογαλο, γραφικα στενα , δυο αιωνοβιες γιαγιαδες κατασκοπευουν απο την σαπια τους βεραντα, καποιοι νεοι κιθαρες,ενα τσουκμποξ να παιζει στελιο και ειλικρινη προσωπα...απο το χωριο περναει το διεθνες μονοπατι E4 που συνεχιζει για τον ολυμπο!!!!!
μην το χασετε , ζητηστε απο καποιον να σας φιλοξενησει...
 

maragiorgos

Member
Μηνύματα
198
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
θα δουμε.....
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτια.
Αγιος Λαυρεντιος Πηλιου!
 

AngelaAlex

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
Μακρυνιτσα
Δημητσανα
Τα χωρια της Ανδρου
Ναουσα Παρου, χωρις όλο αυτο τον κοσμο όμως... και......
το δικό μου Οξυλιθος Ευβοιας (δεν κρατηθηκα)
 

Edessa 72

Member
Μηνύματα
34
Likes
9
Έχω έρθει τριήμερο Λιτόχωρο.....συνδυάζει βουνό και θάλασσα.....
Απαιχτη ομορφιά ......
 

magic_jim

Member
Μηνύματα
72
Likes
96
Επόμενο Ταξίδι
Δυσκολη επιλογη!
Ταξίδι-Όνειρο
Αστυπαλαια
1)Λαγκαδια αρκαδιας, γιατι θελει τεραστια τεχνη να χτισεις χωριο πανω σε μια αποτομη πλαγια βουνου και οι λαγκαδινοι μαστορες τα καταφεραν μια χαρα!
2)Βαθεια μανης, γιατι εκει το τωρα συναντα το χτες και η ζωη τον θανατο
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
12/10/1944
Μέχρι στιγμής: Αμοργός Χώρα!!!

(Εκπληκτική αρχιτεκτονική: Σκαλάκια, σοκάκια, καμάρες, ξερολιθιές, εκκλησάκια, το Κάστρο... Απόκρηνοι γκρεμοί στη μέση του πουθενά, απόκοσμοι ανεμόμυλοι στην πλαγιά με θέα το άγριο, απέραντο γαλάζιο. Μαγαζάκια καταπληκτικά με αμοργιανή ρακή, χειροποίητα κοσμήματα, έργα τέχνης. Γνήσιες ταβέρνες με νοστιμότατο φαγητό, παραδοσικά καφενεδάκια σε πλατεία με πλάτανο (!) παρά το άγονο τριγύρω τοπίο, μεζεδοπωλεία όπου ακούς αυτοσχέδιες μουσικές, πολύ ατμοσφαιρικά μπαράκια.)
Το απόλυτο πάντρεμα του χτες και του σήμερα, της γραφικότητας και της ολοζώντανης αύρας, της παράδοσης και του έθνικ χρώματος χωρίς καμία προσποίηση!

http://www.travelstories.gr/members/eleva-6520-albums-%E1%F0%DD%F1%E1%ED%F4%EF-%E1%F0%FC%EA%F1%E7%EC%ED%EF-%E1%F3%FD%EB%EB%E7%F0%F4%EF-%E3%E1%EB%DC%E6%E9%EF-%E1%EC%EF%F1%E3%E9%E1%ED%FC-1466-picture9970-%E1%EC%EF%F1%E3%FC%F2-%E4%EF%ED%EF%FD%F3%E1-016.html
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.784
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom