Γενικά χειραποσκευή-τι απαγορεύεται

sonia_1991

Member
Μηνύματα
44
Likes
0
Για οποιαδήποτε χώρα απαγορεύεται κάθε είδους υγρό στην χειραποσκευή μεγαλύτερο των 100 ml.
Αν το βρουν στην χειραποσκευή, θα στο πετάξουν στο αεροδρόμιο. Καλύτερα πάρε μαντιλάκια και το μπουκαλάκι βάλτο στη βαλίτσα που θα μπει στις κανονικές αποσκευές..

αν ομως ειναι μεχρι 100 ml ειναι οκ? ναι θα παρω σιγουρα μαντιλακια γ παν ενδεχομενο
με τα υγρα μαντιλακια δε θα εχω προβλημα ετσι?
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Όχι, για τα υγρά μαντιλάκια δεν θα έχεις..Τώρα, θεωρητικά, αν είναι κάτω από 100 ml δεν υπάρχει πρόβλημα. Εξάλλου, πολλές εταιρεία πωλούν και ειδικές συσκευασίες καλλυντικών κάτω των 100ml για το αεροπλάνο..
Ας μας διαφωτίσει και κάποιος για την Αμερική, μήπως παραείναι περίεργοι, ακόμα και αν μιλάμε για 20 ml..Εγώ δεν έχω πάει δυστυχώς!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
θελω να ρωτησω, επειδη κ το ταξιδι ειναι μεγαλο και γενικα παντοτε κουβαλαω μαζι μου ΥΓΡΟ σαπουνι ( σαπουνι χωρις νερο σε μπουκαλακι -ειναι αυτονοητο το ξερω, απλως το λεω για να ειμαι σιγουρη οτι η απαντηση θα ειναι ακριβης) θελω να ξερω αν θα μπορω να το εχω στην τσαντα που θα παρω μαζι μου στο αεροπλανο ή κατι τετοιο θα μου απαγορευτει στον ελεγχο.
Tέτοιο ακριβώς σαπούνι έχει στις τουαλέτες των αεροσκαφών οπότε δε χρειάζεται να το κουβαλήσεις.

Για τη Delta ισχύουν τα παρακάτω.
Security Check-in

Οι γενικοί κανόνες μεταφοράς υγρών για πτήσεις από και προς τις ΗΠΑ είναι παρακάτω.
TSA | Transportation Security Administration | 3-1-1 on Air Travel
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Tέτοιο ακριβώς σαπούνι έχει στις τουαλέτες των αεροσκαφών οπότε δε χρειάζεται να το κουβαλήσεις.

Για τη Delta ισχύουν τα παρακάτω.
Security Check-in

Οι γενικοί κανόνες μεταφοράς υγρών για πτήσεις από και προς τις ΗΠΑ είναι παρακάτω.
TSA | Transportation Security Administration | 3-1-1 on Air Travel
Ακριβώς, στις πτήσεις της Delta υπάρχει υγρό σαπούνο, κρέμες, ασπρέι αντιβακτηριακό κλπ κλπ καλούδια...

Αν επιμένεις να πάρεις το δικό σου, δεν έχεις πρόβλημα μέχρι 100ml.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Μα τι να τα κανεις ολα αυτα μεσα στο αεροπλανο? Τα σπρεϋ και τα λοιπα?
Μονο μαντηλακια παρε και τελος
 

sonia_1991

Member
Μηνύματα
44
Likes
0
Ακριβώς, στις πτήσεις της Delta υπάρχει υγρό σαπούνο, κρέμες, ασπρέι αντιβακτηριακό κλπ κλπ καλούδια...

Αν επιμένεις να πάρεις το δικό σου, δεν έχεις πρόβλημα μέχρι 100ml.
ευχαριστω πολυ! τα γυαλια μου ( μυωπιας)μπορω να τα εχω σε μια θηκη μεσα στη χειραποσκευη ετσι? γτ ενδεχεται να φοραω φακους εκεινη τη μερα κ να αναγκαστω να τους βγαλω στο αεροπλανο, θελω τα γυαλια μου να τα εχω μαζι αν τα χρειαστω. συγχωρεστε την ασχετοσυνη μου αλλα τρεμω τους ελεγχους στις ΗΠΑ
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Σε γενικές γραμμές να ξέρεις οτι δεν μπορεις να έχεις μαζί σου υγρά πάνω απο 100ml και οτιδήποτε αιχμηρό π.χ νυχοκόπτη ψαλιδάκι κλπ.
 

chrislia

Member
Μηνύματα
42
Likes
26
ευχαριστω πολυ! τα γυαλια μου ( μυωπιας)μπορω να τα εχω σε μια θηκη μεσα στη χειραποσκευη ετσι? γτ ενδεχεται να φοραω φακους εκεινη τη μερα κ να αναγκαστω να τους βγαλω στο αεροπλανο, θελω τα γυαλια μου να τα εχω μαζι αν τα χρειαστω. συγχωρεστε την ασχετοσυνη μου αλλα τρεμω τους ελεγχους στις ΗΠΑ
καλυτερα βαλε τα γυαλια σου πριν επιβιβαστεις...τοσες ωρες ταξιδι και με φακους επαφης θα κουραστουν τα ματια σου χωρις λογο.και εκτος αυτου θα πρεπει να χεις προμηθευτει μικρο μπουκαλακι υγρο φακων. εμενα μια φορα σε εσωτερικη πτηση το υγρο φακων μου το πηραν απο την χειραποσκευη. παντως δεν υπαρχει προβλημα να εχεις γυαλια μαζι σου,ειτε μυωπιας είτε ηλιου.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.041
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
συγχωρεστε την ασχετοσυνη μου αλλα τρεμω τους ελεγχους στις ΗΠΑ
Οι έλεγχοι και οι κανόνες στα αεροδρόμια είναι οι ΙΔΙΟΙ είτε πετάς για τις ΗΠΑ, είτε πετάς για την Κέρκυρα. Δεν υπάρχει διαφορά. Οι ίδιοι κανόνες εφαρμόζονται, και τα ίδια πράγματα επιτρέπονται ή απαγορεύονται.
 

sonia_1991

Member
Μηνύματα
44
Likes
0
Οι έλεγχοι και οι κανόνες στα αεροδρόμια είναι οι ΙΔΙΟΙ είτε πετάς για τις ΗΠΑ, είτε πετάς για την Κέρκυρα. Δεν υπάρχει διαφορά. Οι ίδιοι κανόνες εφαρμόζονται, και τα ίδια πράγματα επιτρέπονται ή απαγορεύονται.
ok σας ευχαριστω πολυ ολους!! μαλλον εχω επηρεαστει αρνητικα απο τις ταινιες!!
 

ConstadinosO

Member
Μηνύματα
124
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Μπολόνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν,Βόρεια Κορέα,Κούβα
Γεια σας!Θα παω στη Γαλλια για ενα μηνα(Οπως εχω ηδη γραψει ξανα) και εχω μια απορια.θα πεταξω με swiss μεσω ζυριχης.Στοα εροπλανο,λοιπον, ειναι δυαντον αν εχω δυο σταντες?Η μια ειναι σχολικη εντελως.δηλαδη θα εχω εκει τα προσωπικα μου πραγματα(πχ αγορες απο duty free κλπ) και δεν ειναι μεγαλη.η αλλη θα ειναι αρκετα μεγαλη και ουσιαστικα θα ειναι η cabin baggage.γινεται αυτο?ελπιζω να καταλαβατε τι εννοω και ευχαριστω εκ των προτερων.
 

sonia_1991

Member
Μηνύματα
44
Likes
0
Οι έλεγχοι και οι κανόνες στα αεροδρόμια είναι οι ΙΔΙΟΙ είτε πετάς για τις ΗΠΑ, είτε πετάς για την Κέρκυρα. Δεν υπάρχει διαφορά. Οι ίδιοι κανόνες εφαρμόζονται, και τα ίδια πράγματα επιτρέπονται ή απαγορεύονται.
ψηφιακη μηχανη επιτρεπεται στο αεροπλανο να την εχω μαζι μου ετσι?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.006
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom