3-4ημερο κάπου κοντα στην αθήνα

ranaki17

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Γεια σας. Ενδιαφέρομαι για τέλη Ιουλίου να πάω ενα τετραήμερο κοντά στην αττική γιατί το άλλο άτομο της παρέας πρέπει να ειναι κοντα λόγω κάποιων προβλημάτων οικογενειακών. Σκέφτομαι τα Μέθανα ή την Κυθνο. Να πω επίσης ότι εγώ θα μπορώ να κάτσω άλλες 5 μέρες μόνη μου στο ίδιο μέρος είτε κάπου κοντά. Τα μέθανα τα έχω επιλέξει λόγω του ότι μετά μπορώ να κινηθώ προς υδρα ή σπέτσες που μου αρέσουν πολύ. Η κύθνος από την άλλη ειναι κυκλαδονήσι με τα καλά του και τα κακα του (μην βγάλει κανενα απαγορευτικο και δεν μπορεί να φύγει ο άλλος). Επισης έχω σκεφτεί και το Γαλαξείδι. θα πάμε με δικό μας όχημα οπουδηποτε. Αυτά. Αν εχει κανεις καμια άποψη ας την πει να ξεμπερδευτώ κι εγώ. Επίσης δεκτές κι άλλες προτάσεις.
 

roald

Member
Μηνύματα
40
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
0λλανδια,Τσεχια
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινη-Χιλη-Παταγονια
Μεθανα?? εκει πανε γκρουπ ηλικιωμενων και καπη σε 1 ωρα θα βαρεθεις...Υδρα,σπετσες ειναι μια χαρα για 4ημερο και στις κυκλαδες σε λιγες ωρες εχεις φτασει με γρηγορο καραβι.
 

nikos88

Member
Μηνύματα
28
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
λημνος
Η Κυθνος ειναι καλη επιλογη αλλα κοντινα νησια που μπορεις να κοιταξεις ειναι η Σεριφος 2,5ωρες με το γρηγορο πλοιο η Ανδρος η Τζια. Το Γαλαξειδι υστερει σε θεμα παραλιων και δεν αξιζει κατα την γνωμη μου ουτε τα Μεθανα.
 

ranaki17

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Η Κυθνος ειναι καλη επιλογη αλλα κοντινα νησια που μπορεις να κοιταξεις ειναι η Σεριφος 2,5ωρες με το γρηγορο πλοιο η Ανδρος η Τζια. Το Γαλαξειδι υστερει σε θεμα παραλιων και δεν αξιζει κατα την γνωμη μου ουτε τα Μεθανα.
μάλλον κύθνο το βλέπω. Τζια δούλευα κάποτε και δεν θέλω να ξαναπατήσω. Ανδρο εχω πάει και δεν τρελλαίνομαι. Γαλαξείδι όντως αυτό ειναι το πρόβλημα και Μέθανα δυστυχώς ακούω από πολλούς ότι δεν λένε τίποτα ιδιαίτερο. ασε που στα μέθανα πετάγεσαι όποτε θες ακόμα και για μονοήμερη.
 

Ναση

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
μπορει να μη σας ενδιαφερει η ορεινη Ελλαδα καλοκαιριατικα αλλα εγω που ειμαι λατρης των βουνων-κυριως το καλοκαιρι- θα προτεινα σε οποιον ανδιαφερεται να απολαυσει αλπικο τοπιο να πεταχτει μεχρι την Καστριωτισσα στην Ορεινη Φωκιδα!!!!!! παιδια θα παθετε πλακα!
ενα χωριο πανω στα βουνα ,σε ενα τοπιο απιστευτης ομορφιας...μακρια απο ολους και ολα...με υπεροχες διαδρομες...με καταπληκτικο φαγητο και εναν ξενωνα παμφθηνο και απλα τελειο!
ριξτε μια ματια στο <<Αρχοντικο της Ευανθιας>>....θα το βρειτε πολυ ευκολα....εμεις το βρηκαμε τυχαια στο ιντερνετ...πηγαμε μην ξεροντας τι θα βρουμε...το ερωτευτηκαμε και φετος θα παμε το Δεκαπανταυγουστο για να δουμε και το πανηγυρι τους .
εχουμε κανει πολλα ταξιδια στις Αλπεις αλλα τωρα που τα λεφτα δε μας επιτρεπουν να πηγαινουμε οσο συχνα πηγαιναμε παλιοτερα θα πηγαινουμε στην Καστριωτισσα γιατι ειναι σαν να ειμαστε στις Αλπεις.
 
Last edited by a moderator:
  • Like
Reactions: GTS

ranaki17

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
μπορει να μη σας ενδιαφερει η ορεινη Ελλαδα καλοκαιριατικα αλλα εγω που ειμαι λατρης των βουνων-κυριως το καλοκαιρι- θα προτεινα σε οποιον ανδιαφερεται να απολαυσει αλπικο τοπιο να πεταχτει μεχρι την Καστριωτισσα στην Ορεινη Φωκιδα!!!!!! παιδια θα παθετε πλακα!!!!!!!!! ενα χωριο πανω στα βουνα ,σε ενα τοπιο απιστευτης ομορφιας......μακρια απο ολους και ολα.......με υπεροχες διαδρομες......με καταπληκτικο φαγητο και εναν ξενωνα παμφθηνο και απλα τελειο! ριξτε μια ματια στο <<Αρχοντικο της Ευανθιας>>.....θα το βρειτε πολυ ευκολα........εμεις το βρηκαμε τυχαια στο ιντερνετ.......πηγαμε μην ξεροντας τι θα βρουμε.......το ερωτευτηκαμε και φετος θα παμε το Δεκαπανταυγουστο για να δουμε και το πανηγυρι τους ........εχουμε κανει πολλα ταξιδια στις Αλπεις αλλα τωρα που τα λεφτα δε μας επιτρεπουν να πηγαινουμε οσο συχνα πηγαιναμε παλιοτερα θα πηγαινουμε στην Καστριωτισσα γιατι ειναι σαν να ειμαστε στις Αλπεις........
Νάση πολύ μου αρέσει η πρόταση σου... ήδη μίλησα μαζί τους και το σκεφτόμαστε σοβαρά να πάμε... απ ότι βλέπω το χωριό ειναι υπέροχο...το μόνο που με φοβίζει είναι ότι ειμαι χορτοφάγος και ως ορεινός προορισμός ξέρω ότι θα έχει μόνο κρεατικά αλλά φαντάζομαι κάτι θα κάνουν και για μένα...

Αντί για Κύθνο θα προτιμούσα Σίφνο ή Σέριφο. Εκτός από νησιά υπάρχουν και επιλογές όπως το Ναύπλιο...
Σίφνος και Σεριφος όντως με τα γρήγορα πλοια εχουν γίνει πια κοντινοι προορισμοι. Αν δεν πάω στα βουνα που μου πρότεινε η Νάση θα το σκεφτώ και αυτό. Ναύπλιο δεν μ αρέσουν καθόλου οι παραλίες του και γενικά ο χαμός που γίνεται.
 
Last edited by a moderator:

Ναση

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
ranaki...καλησπερα....μη στενοχωριεσαι καθολου για το φαγητο....θα σου φτιαξουν ο,τι θες...οι ανθρωποι που ειναι στον ξενωνα ειναι ολοι τους υπεροχοι.
την πρωτη φορα που πηγαμε ειχαμε παρει την προσφορα τους για ημιδιατροφη...τι να πω...τοσο φαγητο δεν ειχα ξαναδει ...και ποσοτητα αλλα και ποιοτητα...η θεα απο τα δωματια φοβερη.
η πλατεια ακριβως κατω απο τον ξενωνα θυμιζει ελληνικες ταινιες...το βραδακι μαζευονται εκει και νιωθεις σα να εχεις παει στο χωριο σου διακοπες το καλοκαιρι...καθεσαι ,κουβεντιαζεις και αγναντευεις το μαγικο αλπικο τοπιο.
κοντα στην Καστριωτισσα βρισκεται και το χωριο Αθανασιος Διακος η Μουσουνιτσα ...θα βρεις αρκετες πληροφοριες για αυτο στο ιντερνετ...η διαδρομη απο την Καστριωτισσα προς το Διακο ειναι το κατι αλλο.

εμεις θα ειμαστε εκει το Δεκαπενταυγουστο ...κανουν ενα πολυ ωραιο πανηγυρι και θελω οπωσδηποτε να το δω...τρελαινομαι για καλοκαιρινα πανηγυρια σε χωρια...η Ελλαδα σε ολο της το μεγαλειο.
 
Last edited by a moderator:

ranaki17

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
ranaki...καλησπερα....μη στενοχωριεσαι καθολου για το φαγητο....θα σου φτιαξουν ο,τι θες...οι ανθρωποι που ειναι στον ξενωνα ειναι ολοι τους υπεροχοι.
την πρωτη φορα που πηγαμε ειχαμε παρει την προσφορα τους για ημιδιατροφη...τι να πω...τοσο φαγητο δεν ειχα ξαναδει ...και ποσοτητα αλλα και ποιοτητα...η θεα απο τα δωματια φοβερη.
η πλατεια ακριβως κατω απο τον ξενωνα θυμιζει ελληνικες ταινιες...το βραδακι μαζευονται εκει και νιωθεις σα να εχεις παει στο χωριο σου διακοπες το καλοκαιρι...καθεσαι ,κουβεντιαζεις και αγναντευεις το μαγικο αλπικο τοπιο.
κοντα στην Καστριωτισσα βρισκεται και το χωριο Αθανασιος Διακος η Μουσουνιτσα ...θα βρεις αρκετες πληροφοριες για αυτο στο ιντερνετ...η διαδρομη απο την Καστριωτισσα προς το Διακο ειναι το κατι αλλο.

εμεις θα ειμαστε εκει το Δεκαπενταυγουστο ...κανουν ενα πολυ ωραιο πανηγυρι και θελω οπωσδηποτε να το δω...τρελαινομαι για καλοκαιρινα πανηγυρια σε χωρια...η Ελλαδα σε ολο της το μεγαλειο.
Ολα αυτά μου ακουγονται τέλεια... πολύ χάρηκα που έστειλα εδώ μήνυμα. Το σκεφτόμαστε να κάτσουμε 4 βράδια εκεί και αν καταφέρουμε να ξεκλέψουμε άλλο ένα να γυρίσουμε από γαλαξείδι και να κάτσουμε ένα βράδυ να κάνουμε και μια βουτιά... και γυρισμός από δελφους κλπ... μου φαίνεται πολύ ωραία ιδέα...Σ ευχαριστώ πολυ...Να μ ενημερώσεις και για το πανηγύρι όταν πας...
 

Ναση

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
ειμαι σιγουρη οτι θα περασετε υπεροχα.......να πατε οπωσδηποτε στο χωριο Αθανασιος Διακος η Μουσουνιτσα( θα βρεις πολλες πληροφοριες για αυτο στο ιντερνετ) ........ειναι πολυ κοντα με μια πολυ ωραια πλατεια......το μοναδικο παγωτο του Ραβανη( και για αυτο μπορεις να βρεις πληροφοριες πληκτρολογωντας τις λεξεις <<παγωτο Ραβανης......νομιζω η σελιδα του ειναι www.ravanis.gr)........και το ξενοδοχειο Βαρδουσια σε μια τοποθεσια φοβερη( www.vardousia.gr....νομιζω) ........επισης στην Πυρα ,απο την οποια θα περασετε πηγαινοντας για Καστριωτισσα εχει μια καταπκηκτικη καφετερια......Το Κτημα Βελουχι........τελειο!!!!!!!!!
 
  • Like
Reactions: GTS

stelios-x

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Πάντως μιας και μόλις γύρισα απο Σέριφο και θα το διαβάσουν κ άλλοι που θέλουν ιδέες για 3-4ήμερα θα πώ την γνώμη μου για Σίφνο-Σέριφο που αναφέρθηκε πιο πάνω μιάς και έχω πάει και στα 2.
Η Σίφνος είναι ωραία έχει ωραία μαγαζιά,καλό οδικό δίκτυο και οι ντόπιοι είναι πολύ φιλόξενοι(πήγα πέρσυ 5 μέρες),φέτος έκανα το λάθος να πάω Σέριφο..γιατι το λέω;οι ντόπιοι είναι τελείως αφιλόξενοι(με πολύ λίγες εξαιρέσεις),το οδικό δίκτυο είναι απλά αίσχος(μόνο με κανα τζιπ πας )και οι ταβέρνες που λένε όλοι οτι έχουν καλό και φρέσκο φαγητό όπως "η δεξιά" στην ψιλή άμμο δίνεις πολλά λεφτά για το τίποτα(50ευρώ για 2 κυρίως οχι φρέσκα-πατάτες-σαλάτα χωριάτικη κ μια μπύρα) συν οτι αμα πεις τίποτα στον ιδιοκτήτη μόνο που δεν σε βρίζει!
το μόνο μαγαζί που αξίζει στο νησί για κρεατικά είναι μία με ωραία θέα στην διαδρομή για την χώρα του νησιού και αλλη μία στον πλατύ γιαλό(30 ευρώ δώσαμε για τα ίδια πράγματα που πήραμε κ στην "ψιλή άμμο" και ηταν κ πολύ καλύτερα κ σαν ποιότητα κ σαν ποσότητα) απο παραλίες μόνο ο πλατύς γιαλός και το γάνεμα αξίζουν ολες οι άλλες ηταν πολύ μέτριες.πάντως αν μου λέγανε Σίφνος η Σέριφος θα πήγαινα Σίφνο ξανα με κλειστά μάτια μετά απο αυτα που έζησα στην Σέριφο φέτος
 
Last edited:
  • Like
Reactions: GTS

Saligkari

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Μπορείτε να προτείνετε να πάω κάπου κοντά στην Αττική με το αυτοκίνητο από 12/6 και να γυρίσω 15/6 το βράδυ;
Είχα παέι πριν κάνα μήνα Ναύπλιο, μου άρεσε πολύ αλλά θέλω να πάω κάπου αλλού.
Να έχει θάλασσα και να μην είναι πολύ ακριβά.
Μεταφορικό μέσο υπάρχει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.150
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom