Ντουμπάι 7 μέρες στο Ντουμπάι

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Ναι είναι μεγάλες οι αποστάσεις και δεν είναι πόλη που την περπατάς, ούτε έχει πράγματα να δεις στους δρόμους. Άσε την υγρασία. Με ταξί μετακινείσαι που είναι φθηνότατο ή και μετρό. Όταν είχα πάει πριν 2 χρόνια δεν λειτουργούσαν όλοι οι σταθμοί, τώρα μπορεί να έχει ολοκληρωθεί.
Αν θες να πιεις ποτό, μόνο σε ξενοδοχεία θα βρεις, έχω γράψει αρκετά μέρη στην ιστορία, μάλλον δεν διάβασες αρκετά. Μερικά από αυτά είναι:

Τrader vix στο ξενοδοχείο Crown Plaza με λάτιν μουσική.
bar 44 στο ξενοδοχείο Grosvenor. Ωραία θέα από τον 44ό όροφο και χαλαρωτική μουσική πιάνου.
Buddha bar Κάτω από το ξενοδοχείο Grosvenor. Μάλλον κάτι τέτοιο αναζητάς. Κλαμπ, πολύς κόσμος, χαμός, χορός και ηλεκτρονική μουσική.
long bar αδερφάκι του ξενοδοχείου Rose Rotana και βρίσκεται ακριβώς απέναντι. Μουσική mainstream αν θυμάμαι καλά. Είναι το μόνο που κρατάει και μετά τις 1.30.

Όλα αυτά μέχρι πριν 2 χρόνια, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι, ψάξε για νέες πληροφορίες και στο ίντερνετ!! Σίγουρα υπάρχουν κι άλλα που μπορεί να σε ενδιαφέρουν!
 

terry

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
ξέρω ότι θα ακουστεί λίγο χαζό αλλα πρέπει να ξέρω και τι γίνετε με αυτό το θέμα...
επειδή θα παο με την κοπέλα μου, η συμπεριφορά μας πως πρέπει να είναι..? δηλαδή μπορούμε να αγκαλιαζόμαστε και να περπατάμε χέρι χέρι, να φιλιόμαστε πχ μέσα σε ένα εμπορικό, η όλα αυτά είναι κατακριτέα..? επίσης η ενδυμασία τις πως πρέπει να είναι..??
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Κοίτα, τα πράγματα δεν είναι τόσο αυστηρά τουλάχιστον όσο θα μπορούσε να είναι λόγω Ισλάμ. Το ότι είναι όμως πολιτισμικά η πιο ανοιχτή μουσουλμανική κοινωνία δεν πάει να πει πως θα πρέπει να αγνοούμε τις παραδόσεις τους και να φερόμαστε όπως έχουμε συνηθίσει σε μια δυτική κοινωνία! Άσε που κανονικά απαγορεύονται οι διαχυτικότητες. Όχι δεν νομίζω πως μπορείτε να κυκλοφορείτε στους δρόμους και στα μπαράκια ενώ αγκαλιάζεστε και φιλιέστε συνέχεια. Όπου διαλέγουμε να ταξιδεύουμε πρέπει να σεβόμαστε και να φερόμαστε ανάλογα.

Τώρα όσο αφορά το ντύσιμο, υποτίθεται πως απαγορεύονται τα έξωμα και τα ρούχα πάνω από το γόνατο, αλλά εγώ πέρα από ναούς (που και πάλι προνοούν και σου δίνουν ράσα ή κελεμπίες για να μπορείς να μπεις) τέτοιο πρόβλημα δεν αντιμετώπισα. Υπάρχει μεγάλη ανεκτικότητα, ωστόσο νομίζω πως κι οι κοπελιά σου δεν χρειάζεται να το παρακάνει. Μην σκάσει μύτη δηλαδή με θεόκοντο μίνι, ούτε με αβυσσαλέο ντεκολτέ. ΕΓΩ θα ένιωθα άβολα (και καλά θα έκανα!). Αλλά ραντάκια, βερμούδες κλπ φοριούνται άνετα. Στις παραλίες δεν έχει πρόβλημα, οι τουρίστριες φοράνε κανονικά μπικίνι κλπ.

Όχι τόπλες και στρινγκ ε το νου σας!
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Αυτό που θυμάμαι είναι πως πάνω από 5 ευρώ δεν δώσαμε πουθενά, όπου και να πήγαμε.
 

terry

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
μαρία
από θάλασσες και παραλιες τι παίζει..?
μπορώ να σηκωθώ το πρωί και να παο σε μια ωραία παραλια να απολαύσω το μπάνιο μου..?
έχει οργανωμένες παραλιες..?
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
μαρία
από θάλασσες και παραλιες τι παίζει..?
μπορώ να σηκωθώ το πρωί και να παο σε μια ωραία παραλια να απολαύσω το μπάνιο μου..?
έχει οργανωμένες παραλιες..?
terry terry terry πότε φεύγεις για Ντουμπάι??
Έχεις διαβάσει καθόλου? Διάβασε πρώτα την ιστορία, έχει πάρα πολλές πληροφορίες κι ότι δεν βρεις, εδώ είμαστε.

Παραλίες έχει αλλά οι θάλασσες είναι ψιλοχάλια. Το κάνεις το μπανάκι σου δηλαδή, αλλά μην φανταστείς τίποτα σπουδαίο.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.787
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom