Aegean Airlines Aegean Bonus Visa

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Μαλλον καπου μπερδευεσαι ή εννοεις αλλο προγραμμα αλλης τραπεζας. Μια προθεσμιακη των 100.000 ευρω κανει δωρο 200.000 μιλια ήτοι σχεδον δυο εισιτηρια business των 3000 ευρω ετησιως. Στα 5 χρονια δηλαδη 30.000 δωρο. Αριστη αποδοση νομιζω. Μην το παω πιο περα και υπολογιζουμε σε ποσα χρονια σου επιστρεφει το ποσο της καταθεσης πισω :haha:. Παραθετω την αποδοση στον πινακα της τραπεζας.
https://www.alpha.gr/files/personalbanking/Pinakas_Epitokion_Bonus_12Μ_31_10_2017.pdf
Το οτι με τα μιλια της Star Alliance δεν βγαζεις εισιτηρια μονο για Βολιβια ειναι προφανες.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Και επί τη ευκαιρία: Εγώ δεν ξέρω καμμία οικογένεια στον κύκλο μου που να ξοδεύει 1000 ευρώ για ραπανάκια και μαρούλια (και μάλιστα αγορασμένα από τον Βασιλόπουλο) - έστω και με τις βενζίνες μαζί. Στη δική μου οικογένεια ούτε τα μισά απ' αυτά δεν ξοδεύουμε - και είμαστε και "φαγανοί".
Θα τρελλαθούμε εντελώς εδώ μέσα...
1000 Ε αν βαζεις στην καρτα καθε μηνα είσαι πολυ οκ. Κι αυτό σημαινει να βαζεις σε αυτη ολα τα εξοδα πχ μιας 4μελους οικογενειας. Απο βενζινες κ φαι εως λαμπες κ φροντιστηρια. Αν τωρα μια οικογένεια ξοδεύει λιγοτερα απο αυτα δεν θα εχει αυτη την πιστωτικη νομιζω. Κ οπως αναφερθηκε με το ποσο που απαιτειται για 2 business μακρινα ετησιως (μια καλοκαιρινη εισπραξη μετριας ταβερνας) δεν ζεις 25 χρονια...
Οντως θα τρελλαθουμε εντελως εδω μεσα...
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Πρόσφατα ο Κωτσόβολος έδινε κινητο τηλέφωνο με δωρο 100,000 μιλια. Η αξία του τηλεφώνου ήταν 929 ευρω και επαιρνες εξτρα (αν το αγοραζες με amex)8*929=7432 μιλια για την αγορα. Οποτε με 1 τηλέφωνο ουσιαστικα είχες 1 εισιτήριο μπιζνες για Ν. Αμερική ή για Ασία.
929+67=996 συνολικό κόστος για πάς Μαδρίτη Λα Παζ μπίζνες και να σου μείνει το τηλέφωνό.
Ενα απλό αεροπορικό Μαδρίτη Λα Παζ δύσκολα θα το βρείς κάτω απο 850 ευρω.
Άρα οι επιλογές είναι
α)Να δώσεις 1000 ευρω και να πας μπιζνες και να έχεις κορυφαίο τηλέφωνό και αν σου κάτσει στραβή απλα ακυρώνεις το εισιτήριο με κόστος μόνο 40 ευρω
β)Να δώσεις 850 ευρώ και να πας οικονομική θέση και μακάρι να μην τύχει τίποτα άσχημο και χρειαστεί να ακυρώσεις τις πτήσεις σου.
Οποτε αν έχεις πραγματικά σκοπό να πας σε τέτοιο προορισμό ίσως αξιζει να βρεις αυτα τα μίλια.
Χωρις καταθέσεις χιλιάδων ευρω χωρίς τιποτα.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Με τηλέφωνο. Θα εκπλαγείτε αν δείτε τι μπορείτε να κάνετε με μίλια της Aegean χρησιμοποιώντας τα σε άλλες εταιρείες της Συμμαχίας. Εγώ συγκεκριμένα θα κάνω το Μαδρίτη-Λα Παζ (μέσω Μπογκοτά) με Avianca, αλέ ρετούρ με 67 ευρώ, business class και 110.000 μίλια. Με 80χιλ. μίλια πήγαινα economy αλλά δεν είχε διαθέσιμες θέσεις, οπότε αναγκάστηκα να κλείσω μπροστά...
Σε λυπάμαι, σκέφτομαι πόσο χάλια θα είναι και την ανάγκη που σε έσπρωξε σε αυτή την κατάσταση.

@Hugin σου πέφτει το κινητο και σπάει και κλαίς με μαύρο δάκρυ. Ότι και να γράψει ο καθένας μας αν ο άλλος δεν είναι σε φάση να κυνηγά την προσφορά μέχρι και στα ραπανάκια δεν θα καταλάβει.
 

SPO

Member
Μηνύματα
163
Likes
56
Να κάνουμε μια σύνοψη τι έχουμε διαβάσει μέχρι στιγμής στα τελευταία ποστ αυτού του τόπικ:
-Με μια προθεσμιακή άνω των 100000 ευρώ μπορείς να κάνεις 1 return trip στη Λατ.Αμερική business class το χρόνο, έχοντας μαζέψει πάνω από 100000 μίλια.Ξέρουμε πολλούς με τέτοια προθεσμιακά;Όχι, κανέναν, αλλα μεταφέρουμε τι λεει το δελτίο τύπου της κάθε τράπεζας.
-Αγοράζοντας ένα samsung galaxy plus των 1000 ευρώ παίρνεις επίσης 100000 μίλια.Ωραία πας Λ.Αμερική μόνος σου.Κάθε χρόνο τηλέφωνο θα παίρνεις;Η υπόλοιπη οικογένεια;Μόνος σου θα πας εκεί;Μέχρι Μαδρίτη πως φτάνεις;Στη Λατ.Αμερική που θα βρεις τα λεφτά να περάσεις 10 τόσες μερες;
-Η AMEX λέει δίνει μίλια χ8.Ξέρετε πόσες αιτήσεις για κάρτες απορρίπτονται κάθε χρόνο από τις τράπεζες;Δεν είναι καθόλου εύκολο να βγάλει κανείς,ειδικά τη συγκεκριμένη.Αν δε, εγκριθούν οι κάρτες, τα πιστωτικά όρια είναι πολύ χαμηλά. μέχρι το πολύ 1000 ευρώ.Και λογικό για μια χρεοκοπημένη χώρα.Και η κάθε οικογένεια δεν έχει την άνεση να τιγκάρει την κάρτα με αγορές μάλιστα μόνο από μεγάλους συνεργάτες για να κερδίσει maximum 96000 μίλια το χρόνο (12χ8χ1000).Εκτός και αν κάνει τους πόντους μασούρι, τα κραταέι και κάνει ένα grande ταξίδι μια φορά τα 3 χρόνια.Ε ναι, πολύ λογικό...
Που θέλω να καταλήξω;
Οι 110000 πόντοι που απαιτούνται για ένα ταξίδι πολυτελείας είναι πόντοι που πάρα πολύ δύσκολα συγκεντρώνονται.Αρα δεν μπορούμε ελαφρα την καρδία να τους αναφέρουμε λες και ειναι το ποιο απλό πράγμα να αποκτήσει κανείς.Ακόμα και όσοι τους μαζευουν όμως,επιλέγουν συνήθως να κάνουν μια πιο συνετή χρήση, κάνοντας περισσότερα και πιο κοντινά ταξίδια (που απαιτούν λιγότερους πόντους) παίρνοντας και φίλους ή μέλη της οικογένειας μαζί και έτσι διαμοιράζονται τους πόντους που έχουν αποκτήσει.
 
Last edited:

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
-Αγοράζοντας ένα samsung galaxy plus των 1000 ευρώ παίρνεις επίσης 100000 μίλια.Ωραία πας Λ.Αμερική μόνος σου.Κάθε χρόνο τηλέφωνο θα παίρνεις;Η υπόλοιπη οικογένεια;Μόνος σου θα πας εκεί;Μέχρι Μαδρίτη πως φτάνεις;Στη Λατ.Αμερική που θα βρεις τα λεφτά να περάσεις 10 τόσες μερες;
Εγραψα οτι σε περίπτωση που έχεις σκοπό να πας σε κάποιο προορισμό που έχει πανακριβα εισιτήρια αξιζει να εκμεταλευτείς μια απο τις προσφορες και στο τέλος θα σου μεινει το κινητό. Τωρα το πως θα φτάσεις Μαδρίτη και που θα βρεις λεφτά να για να περάσεις 10-15 μέρες εκει δεν έχει σχέση με την συλλογή μιλίων γιατι το θεμα μας είναι αν ειναι ευκολο να βρεις 100,000 μίλια. Σε καμμιά περίπτωση δεν είπα οτι ειναι φτηνό ενα ταξίδι στη Λ. Αμερική.
Αυτο που έγραψα ειναι πως υπαρχουν και άλλοι τροποι να μαζεψεις μιλια απο το να έχεις καταθέσεις 100,000 ευρω.
Δεν συμβουλευω κανενα να παει να αγορασει την καθεμια προσφορα που υπάρχει για να μαζευει μιλια.
Ξαναλεω σε περίπτωση που έχεις σκοπο να πας καπου ακριβά και κατ'επέκταση σημαίνει οτι έχεις τα απαραίτητα χρήματα αξιζει να παρεις μια απο τις προσφορες.
 

Sinos99

Member
Μηνύματα
44
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Σαντορίνη
Οι πόντοι μαζεύονται εύκολα με Amex σε ενα χρόνο έχουμε μαζέψει 180000 πόντους ψωνίζοντας απο συνεργάτες βασιλόπουλο περίπου 200€ Το μήνα, καύσιμα 150€ Το μήνα.
Επίσης δεν χαλάμε ούτε ενα ευρώ σε μετρητά, όλα με καρτα ακόμα και τον καφέ σε πλαστικό που κάνει 1,5€.
Δεη,τηλέφωνα , νερό, εφορίες εφκα (αν και τωρα δεν μετράνε )
Επίσης ξενοδοχεία μέσο aegean booking 2 μίλια +2 πόντους στην Amex
Ασφαλεια αυτοκινήτων στην HD Χ10 μίλια την πρώτη φορά και μετά X5 +2 πόντοι στην Amex.
Πόντους μαζέψαμε ακόμα και απο διάφορες ενέργειες όπως πχ κοτσοβολος αγόρασα κινητό αξίας 180 € και έδινε Χ 15 πόντους. Alpha wallet, Aegean app κτλ
Με τα μίλια αυτά θα κλείσω 2 business για Σιγκαπούρη με φορους περίπου 50-60 €

Τονίζω και πάλι ότι όλο το εισόδημα της οικογένειας θα πρέπει να ξοδεύεται μέσω της καρτας.
Ούτε ενα ευρώ χαμένο..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
@SPO επιμενεις οτι δεν μαζευονται τα μιλια οταν εδω ενας αριθμος ανθρωπων αποδεκνυει οτι γινεται, εφοσον εισαι προσανατολισμενος σε αυτο.
Τα ορια της καρτας δεν ειναι προβλημα, μπορεις να εξοφλεις ποσα συνεχεια και να ελευθερωνεις το οριο σου και καθε μερα αν θες. Για το πως βγαζεις την καρτα, ειναι θεμα πιστοληπτικης ικανοτητας και οι τραπεζες μετρανε παραμετρους που δεν εχουν σχεση μονο με το εισοδημα αλλα κυριως με τη φερεγγυοτητα η οποια χτιζεται βημα βημα. Θα βρεις σχετικη ξενη αρθρογραφια για το πως γινεται αυτο, καθως θελει χρονο και συνεπεια. Πραγματι, δεν προεξοφλειται η φερεγγυοτητα του καθενα επειδη απλα εκανε μια αιτηση και ριχνουν πορτες. Λογικο δεν ειναι;
 

SPO

Member
Μηνύματα
163
Likes
56
Το θέμα δεν είναι η πιστοληπτική ικανότητα του καθενός, αλλά ούτε και το τραπεζικό σύστημα στη χώρα μας.Είναι ότι με ξενίζει να γράφουμε ελαφρά τη καρδία πόσο εύκολα κάναμε ταξίδι προς Λ.Αμερική με business ξοδεύοντας 110000 μίλια, όταν αυτά βγαίνουν δύσκολα, πολύ δύσκολα.Εγώ προσωπικά έχω κάρτα με μίλια, ξέρω πως βγαίνουν και προσπαθώ να μαζεύω με σύνεση πάντα.Και ξέρω ότι είναι δύσκολο.Και οι προσφορές που βγαίνουν δεν ταιριάζουν σε όλους για να τις αξιοποιήσουμε.Και ούτε είναι το ζητούμενο να κάνεις ένα καλό ταξίδι το χρόνο και μετά να μη σου μένει φράγκο.Επειδή νομίζω ότι επαναλαμβάνομαι αφήνω και άλλους συμφορουμίτες να εκφραστούν.Νομίζω είμαι σαφής.Σαφώς και κάθε νέα προσφορά καλοδεχούμενη.
 
Last edited:

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Οντως θα τρελλαθουμε εντελως εδω μεσα...
Φυσικό επακόλουθο... όταν δεν καταλαβαίνεις τι διαβάζεις και βγάζεις ό,τι νά'ναι συμπεράσματα, όπως αυτό "Κ οπως αναφερθηκε με το ποσο που απαιτειται για 2 business μακρινα ετησιως (μια καλοκαιρινη εισπραξη μετριας ταβερνας) δεν ζεις 25 χρονια..." που δεν αναφέρθηκε πουθενά. Δεν πίνεις τον καφέ σου καλύτερα πρώτα, πριν αρχίσεις να διαβάζεις τα μηνύματα;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.554
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom