Ουγγαρία Bουδαπεστη-tips?

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.044
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πάντως η αδερφή μου πέρσυ ταξίδεψε και, κατά συνέπεια, μπήκε και στο κοινοβούλιο με την ταυτότητά της χωρίς κανένα πρόβλημα.
Άρα έπεισε τον υπάλληλο ότι το μπλε πλαστικοποιημένο χαρτάκι που του έδειξε ήταν η επίσημη Ελληνική ταυτότητα :)
 

pecora nera

Member
Μηνύματα
55
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
σιγκαπουρη-πουκετ
:roll:προσπαθω να βρω εισητηρια για την οπερα στη βουδαπεστη και τα site δεν συμφωνουν το ενα με το αλλο...ουτε καν στις παραστασεις με τις ημερομηνιες..
αν ξερει καποιος παρακαλω ας βαλει ενα link ...επισης προσπαθω να βρω καλες σχετικα θεσεις(οχι πχ για ορθιους που διαβασα καπου) αλλα οχι και πολυ ακριβα...εν τω μεταξυ στην επισημη ιστοσελιδα το διαγραμμα με τις θεσεις ειναι μονο στα ουγγρικα οποτε δεν καταλαβαινω...
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
:roll:προσπαθω να βρω εισητηρια για την οπερα στη βουδαπεστη και τα site δεν συμφωνουν το ενα με το αλλο...ουτε καν στις παραστασεις με τις ημερομηνιες..
αν ξερει καποιος παρακαλω ας βαλει ενα link ...επισης προσπαθω να βρω καλες σχετικα θεσεις(οχι πχ για ορθιους που διαβασα καπου) αλλα οχι και πολυ ακριβα...εν τω μεταξυ στην επισημη ιστοσελιδα το διαγραμμα με τις θεσεις ειναι μονο στα ουγγρικα οποτε δεν καταλαβαινω...
Λογικά, δεν πρέπει να ψάξεις εισιτήρια μόνο στο επίσημο σάιτ της όπερας της Βουδαπέστης; Για το Μάρτιο δίνει αυτές τις παραστάσεις: Hungarian State Opera Budapest - Programme
Αν βρίσκεις διαφορετικές παραστάσεις και ημερομηνίες σε άλλα σάιτ, νομίζω ότι θα πρέπει να τις αγνοήσεις. Τώρα όσον αφορά στις θέσεις. Αν πας στην ουγγρική βερσιόν και πατήσεις εκεί που λέει "Az Operahaz nezotere" θα σου βγάλει τις θέσεις με διαφορετικά χρώματα. Επιλέγεις τη θέση που θέλεις και μετά πας πίσω εκεί που σου λέει τις τιμές και βρίσκεις (ανάλογα με τα χρώματα) την τιμή της συγκεκριμένης θέσης.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Δοκίμασα να κλείσω μια θέση σε παράσταση του Δεκεμβρίου και είδα ότι μόλις βρεις την παράσταση και την ημερομηνία που θέλεις, σου βγάζει ένα σχεδιάγραμμα με όλες τις κενές θέσεις. Μόλις βάλεις το ποντίκι σου πάνω σε μια κενή θέση σου δείχνει την τιμή. Οπότε είναι εύκολο να επιλέξεις τη θέση που προτιμάς, βλέποντας ακριβώς πού βρίσκεται σε σχέση με τη σκηνή και στη συνέχεια να δεις και πόσο κοστίζει.
 

pecora nera

Member
Μηνύματα
55
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
σιγκαπουρη-πουκετ
με τη βοηθεια σου Bahari το βρηκα ευχαριστω πολυ!!απλα απο οτι καταλαβα δε μπορω να κλεισω απο τωρα εισητηρια για το νεο ετος..δεν μου κλικαρε οταν εβαζα να τα κλεισω τωρα και στο σαιτ που με προωθουσε εδειχνε μονο τις παραστασεις μεχρι το δεκεμβρη...
οποτε αναμενω...
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
με τη βοηθεια σου Bahari το βρηκα ευχαριστω πολυ!!απλα απο οτι καταλαβα δε μπορω να κλεισω απο τωρα εισητηρια για το νεο ετος..δεν μου κλικαρε οταν εβαζα να τα κλεισω τωρα και στο σαιτ που με προωθουσε εδειχνε μονο τις παραστασεις μεχρι το δεκεμβρη...
οποτε αναμενω...
Λογικά θα ισχύει ό,τι ισχύει και εδώ. Τα εισιτήρια συνήθως είναι διαθέσιμα προς πώληση λίγο καιρό πριν τις παραστάσεις (νομίζω κανένα δίμηνο πριν).
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Επουδενί μην πας στο Bank Ban.Μέλη της παρέας μου που το τόλμησαν...θέλαν να φύγουν στο 10λεπτο...
 

dreamer

Member
Μηνύματα
76
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
λατρεμένο Παρίσι ξανά...
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία..Γη του Πυρός
με τη βοηθεια σου Bahari το βρηκα ευχαριστω πολυ!!απλα απο οτι καταλαβα δε μπορω να κλεισω απο τωρα εισητηρια για το νεο ετος..δεν μου κλικαρε οταν εβαζα να τα κλεισω τωρα και στο σαιτ που με προωθουσε εδειχνε μονο τις παραστασεις μεχρι το δεκεμβρη...
οποτε αναμενω...
pecora, μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί τους με μεηλ. Θα σε ενημερώσουν για τα πάντα (πχ. αν είναι από τώρα διαθέσιμα τα εισητήρια, ποιες θέσεις είναι σχετικά καλές και σε προσιτές τιμές κλπ). Είναι πάρα πολύ ευγενικοί και βοηθούν με κάθε τρόπο. Εγώ έτσι έκανα και μάλιστα έκλεισα και τα εισητήρια μέσω αυτών και όχι μέσω νετ. Μου έστειλαν confirmation και όλα ΟΚ. Προσπάθησέ το κι έτσι αν δε βγάλεις άκρη. Το μεηλ τους είναι στην επίσημη ιστοσελίδα τους.
 

papi

Member
Μηνύματα
53
Likes
8
καλημερα σε ολους...εγω τελικα λογω ενος πολυ σοβαρου οικογενειακου προβληματος υγειας δεν πηγα στις 26/11 βουδαπεστη. Ωστοσο, εχω να πω μονο τα καλυτερα για την εξυπηρέτηση και την ευγενεια της Μαλεβ. Ειλικρινά δεν το περίμενα. Επίσης ευχαριστώ όλους εσας που με τις περιγραφές σας με ταξιδέψατε..
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Αραγε αφηνουν να βιντεοσκοπησεις με την καμερα σου,μεσα στο Κοινοβουλιο?
Και μια αλλη απορια,που μου δημιουργηθηκε τελευταια.
Οταν κλεινεις ξενοδοχειο σε χωρα εκτος ευρω και σου λεει οτι πληρωνεις στο τοπικο νομισμα,πως ακριβως γινεται?
Δηλαδη,κρατας μετρητα στο τοπικο νομισμα να πληρωσεις και δεν μπορεις κανονικα με την καρτα σου?
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Αραγε αφηνουν να βιντεοσκοπησεις με την καμερα σου,μεσα στο Κοινοβουλιο?
Και μια αλλη απορια,που μου δημιουργηθηκε τελευταια.
Οταν κλεινεις ξενοδοχειο σε χωρα εκτος ευρω και σου λεει οτι πληρωνεις στο τοπικο νομισμα,πως ακριβως γινεται?
Δηλαδη,κρατας μετρητα στο τοπικο νομισμα να πληρωσεις και δεν μπορεις κανονικα με την καρτα σου?
Έχω την εντύπωση, χωρίς να είμαι και 100% σίγουρη, ότι μπορείς να βιντεοσκοπήσεις. Φωτογραφίες πάντως έβγαλα χωρίς κανένα πρόβλημα και δε θυμάμαι να μας είπαν ότι απαγορεύεται το βίντεο. Βεβαίως και μπορείς να πληρώσεις με την κάρτα σου. Εγώ πέρσυ στη Βουδαπέστη πλήρωσα και το ξενοδοχείο και εστιατόριο/ζαχαροπλαστείο με την κάρτα μου.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.074
Μέλη
38.911
Νεότερο μέλος
ell

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom