Βολιβία Περού Backpacking Περου-Βολιβια!

marina vs

Member
Μηνύματα
105
Likes
111
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού!!!
Λίγες σκέψεις, για να σε βοηθήσω:

1. Βορράς δεν είναι ακριβός, κάθε άλλο, το φτηνότερο κομμάτι της χώρας είναι. Επίσης τυγχάνει να είναι το λιγότερο τουριστικό (γι αυτό είναι φτηνότερο) και απίστευτα εντυπωσιακό.

2. Αυτό που είναι ακριβό, είναι ο Αμαζόνιος και λογικά: τα προϊόντα πρέπει να έρχονται από του διαόλου τη μάνα, και τα μεταφορικά είναι ακριβά. Αλλά το ότι κάτι είναι "κοντά" στον Αμαζόνιο, δεν το κάνει και ακριβό. Όπου πάει δρόμος, γενικά είναι φτηνότερα.

3. Το να πας στο Ικίτος χωρίς να πας στον Αμαζόνιο δεν έχει και πολύ νόημα. Έχει κάποια πράγματα να δεις η πόλη, αλλά βασικά χρησιμεύει ως πύλη του Αμαζονίου. Μόνο για να πας εκεί θα σου κοστίσει αρκετα. Θα πας... για να μην πας στον Αμαζόνιο; Αν πραγματικά θες να κάνεις οικονομία, κόψε και το Ικίτος και τον Αμαζόνιο. Σε άλλη ευκαιρία όταν θα έχεις περισσότερα χρήματα (μην ξεχάσει να ψηφίσεις ΓΑΠ...), μπορείς να επισκεφθείς τον Αμαζόνιο είτε στο Περού είτε από άλλη χώρα. Πρακτικά, δεν έχει μεγάλη διαφορά: ελιτε από Ισημερινό, ε΄΄ιτε από Περού, Βραζιλία, Κολομβία, Βενεζουέλα, η εμπειρία πάνω-κάτω ίδια είναι. Αυτό που διαφοροποιεί το Περού από τις άλλες χώρες δεν είναι ο Αμαζόνιος αλλά η απίστευτα πλούσια ιστορία του. Και αυτή εκδηλώνεται καλύτερα στο βόρειο Περού.

4. Είτε Μάρτης είτε Απρίλης, μια χαρά είναι για το Μάτσου Πίτσου. Απόφυγε το Πάσχα των Καθολικών, όποτε πέφτει αυτό.

5. Λίμα: 2 μέρες μια χαρά είναι. Εμένα μου αρέσει σαν πόλη, σε άλλους καθόλου. Αλλά δεν είναι για πολύ, δεν είμαι όμως και για να την αποφύγεις, έχει πράγματα να δεις, να κάνεις, να φας και θες δε θες θα περάσεις από κει.

Εγώ τις 60 μέρες που έχεις θα τις μοίραζα ως εξής, με τα βράδια τους:
Λίμα 2 (άφιξη)
Trujullo 2 (αρχαία... άψογα)
Chiclayo 1
Cajamarca 1 (μπόλικη ιστορία, όμορφη πόλη, μηδέν τουρισμός)
Chachapoyas 2 (φοβερά αρχαία, φύση)
Huaraz 2 (φοβερό τρέκκινγκ, κουλτούρα Άνδεων)
Huancayo 2 (αν σου αρέσουν τα χωριά και τα αντιτουριστικά θα τρελαθείς)
Ayacucho 2 (ιστορία, κουλτούρα, φύση, Φωτεινό Μονοπάτι)
Ica-Paracas-Nazca 3
Cuzco και τριγύρω 5 (και λίγα βάζω... Πίσακ, Κοιλάδα, Ογιανταητάμπο, Μάτσου Πίτσου)
Choquequirao 2 (θες να δεις κάτι μεγαλύτερο και σχεδόν εξίσου εντυπωσιακό με το Μάτσου Πίτσου; εδώ είσαι...και χωρίς τουρίστες)
Puno-Titicaca 3 (κοιμήσου στα νησιά...όχι τα επιπλέοντα...τα άλλα)

ΜΕ αυτά έχεις ξοδέψει μόλις 27 μέρες. Δεν έχω βάλει Αρεκίπα (θες 3 μέρες γιατί είναι μακριά οδικώς και θες και το Κόλκα Κάνυον απ' ό,τι κατάλαβα) και Αμαζόνιο (3-4 μέρες). Επίσης γλιτώνεις δρόμο αν πάρεις 1-2 εσωτερικές πτήσεις.

Στη Βολιβία θα αφιέρωνα χαλαρά 20 μέρες. Πεθαίνω για τη Λα Πας (3), εννοείται πως Ποτοσί--Σούκρε-Ορούρο-Μισιόνες (3-5) και Σάντα Κρους (1) είναι must, αλλά υπάρχει φυσικά το Ουγιούνι (4) και οι πάμπας (5). Αλλά διάβασε και για τα απολιθώματα δεινοσαύρων, το μονοπάτι του Τσε και τα απίθανα αρχαία και θα δεις ότι έχει ψωμί.

Μέρες έχεις, ακόμη και οι 60 που λες είναι αρκετές για όλα τα παραπάνω.

-Απο βόρεια μετα τον κατήφορο προς Paracas και στα νησία Ballestas..

Είναι πόλη με όμορφη αποικιακή αρχιτεκτονική και αίσθηση μικρής πόλης. Δεν παίζει ρόλο τόσο ο πληθυσμός της κάθε πόλης, αλλά η ατμόσφαιρά της.

Το Μάτσου Πίτσου δε θα το άφηνα για το τέλος. Ένας σεισμός, μια κατολίσθηση, μια απεργία, μια ασθένεια κι έχασες το σημαντικότερο κομμάτι. Ποτέ δεν ξέρεις τι θα σου συμβεί σε ένα ταξίδι σαν κι αυτό, οπότε μην αφήνεις το καλύτερο για το τέλος.

Θες κι ένα χωριό για off the beaten track; Cachicadan στο Περού, απίστευτη ομορφιά... Στη δε Βολιβία έχει τόσες μα τόσες επιλογές, ακόμη πιο φτηνές μάλιστα, αν σου αρέσει το τρλέκκινγκ είσαι σε χώρες επιπέδου Νεπάλ και Ινδονησίας, μιλάμε για την παγκόσμια αφρόκρεμα...
To ανεφερα και παραπανω αλλα δεν ελαβα καποια σχετικη απαντηση απο καποιον. Αν γνωριζεις το εξης: Ενα δρομολογιο βρισκω με την Delta airlines..μεσω Atlantas..η αναμονη εκει ομως ειναι πολυ μικρη μολις 2 ωρων...και με την συντενευξη και την βιζα τρανσιτ και ολη αυτη τη διαδικασια ειναι αρκετος ο χρονςο για να προλαβω την επομενη πτηση???
Επισης ενα αλλο δρομολογιο βρισκω με την Avianca μεσω Κολομβιας και η ανταποκριση εκει ειναι ακομα πιο μικρη μολις 50 λεπτα. Στην δευτερη περιπτωση μεσω Κολομβιας βεβαια δεν νομιζω πως εχω να περασω απο διακικασια βιζας και συνεντευξης.
Οπως και να εχει και στις 2 περιπτωσεις ειναι δυνατον να προλαβω την επομενη πτηση?? Δεν ειναι λιγο ρισκο με πιθανοτητες 50-5ο να προλαβεις??
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
To ανεφερα και παραπανω αλλα δεν ελαβα καποια σχετικη απαντηση απο καποιον. Αν γνωριζεις το εξης: Ενα δρομολογιο βρισκω με την Delta airlines..μεσω Atlantas..η αναμονη εκει ομως ειναι πολυ μικρη μολις 2 ωρων...και με την συντενευξη και την βιζα τρανσιτ και ολη αυτη τη διαδικασια ειναι αρκετος ο χρονςο για να προλαβω την επομενη πτηση???
Ο χρόνος είναι πολύ λίγος.
Δύο φορές έχω ταξιδέψει ΗΠΑ και τις δύο η αναμονή για τους ελέγχους κράτησε πάρα πολύ ώρα. Την πρώτη μάλιστα είχα αναπόκριση μέσω Ατλάντας με Delta κι εγώ. Αναμονή σίγουρα πάνω από δύο ώρες, παρ' όλα αυτά την πτήση την χάσαμε. Μας έβαλαν φυσικά στην επόμενη που ευτυχώς δεν ήταν πολύ ώρα αργότερα (αλλά επρόκειτο για εσωτερικό δημοφιλές δρομολόγιο).
 

marina vs

Member
Μηνύματα
105
Likes
111
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού!!!
Ο χρόνος είναι πολύ λίγος.
Δύο φορές έχω ταξιδέψει ΗΠΑ και τις δύο η αναμονή για τους ελέγχους κράτησε πάρα πολύ ώρα. Την πρώτη μάλιστα είχα αναπόκριση μέσω Ατλάντας με Delta κι εγώ. Αναμονή σίγουρα πάνω από δύο ώρες, παρ' όλα αυτά την πτήση την χάσαμε. Μας έβαλαν φυσικά στην επόμενη που ευτυχώς δεν ήταν πολύ ώρα αργότερα (αλλά επρόκειτο για εσωτερικό δημοφιλές δρομολόγιο).
Μαλλον δεν αξιζει να το διακιδνυνεψω! Ωστόσο εφοσον το φταιξιμο της καθυστερησης δεν ειναι δικο σου, εαν χαθει η πτηση στην περιπτωση αυτη η εταιρια φροντιζει να σου εξασφαλισει την επομενη πτηση χωρις να πληρωσεις??
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Μαλλον δεν αξιζει να το διακιδνυνεψω! Ωστόσο εφοσον το φταιξιμο της καθυστερησης δεν ειναι δικο σου, εαν χαθει η πτηση στην περιπτωση αυτη η εταιρια φροντιζει να σου εξασφαλισει την επομενη πτηση χωρις να πληρωσεις??
Φυσικά, όπως σου έγραψα σε εμάς αυτό συνέβη. Σε βάζουν στην επόμενη πτήση με διαθέσιμες θέσεις. Απλά δεν είναι εξίσου συχνές οι πτήσεις για όλους τους προορισμούς.
 

marina vs

Member
Μηνύματα
105
Likes
111
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού!!!
Φυσικά, όπως σου έγραψα σε εμάς αυτό συνέβη. Σε βάζουν στην επόμενη πτήση με διαθέσιμες θέσεις.
Αν αυτο ειναι σιγουρο τοτε δεν ειναι κ τοσο προβλημα..σημασια εχει οτι καποια στιγμη φτανεις στον προορισμος σου :p
 

marina vs

Member
Μηνύματα
105
Likes
111
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού!!!
Φυσικά, όπως σου έγραψα σε εμάς αυτό συνέβη. Σε βάζουν στην επόμενη πτήση με διαθέσιμες θέσεις. Απλά δεν είναι εξίσου συχνές οι πτήσεις για όλους τους προορισμούς.
Την βιζα τρανσιτ την εβγαλες στο αεροδρομιο ή την ειχες κανει απο το ιντερνετ??
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Την βιζα τρανσιτ την εβγαλες στο αεροδρομιο ή την ειχες κανει απο το ιντερνετ??
Δεν είχα transit visa αλλά τουριστική, η ανταπόκριση που είχα ήταν για άλλη πόλη των ΗΠΑ.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.532
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δες και με ποια συμμαχία σε βολεύει να μαζέψεις μίλια. Εγώ θα έπαιρνα Avianca και πάλι Avianca σε σχέση με το άλλο πρόγραμμα πραγματικά καμία σχέση. Αλλά δες αν έχεις μαζέψει ήδη μίλια με κάποιο άλλο πρόγραμμα.

Και ναι, δεν έχεις βίζες, συνεντεύξεις κλπ στην Κολομβία, αλλά και μόνο ο έλεγχος διαβατηρίων και νακρωτικών μπορεί και να σεκρατήσει παραπάνω από 50 λεπτά. Ε, πάντως προτιμώ να χάσω την πτήση μου στην Μπογοτά από αμερικάνικο αεροδρόμιο.
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
93
Likes
76
To ανεφερα και παραπανω αλλα δεν ελαβα καποια σχετικη απαντηση απο καποιον. Αν γνωριζεις το εξης: Ενα δρομολογιο βρισκω με την Delta airlines..μεσω Atlantas..η αναμονη εκει ομως ειναι πολυ μικρη μολις 2 ωρων...και με την συντενευξη και την βιζα τρανσιτ και ολη αυτη τη διαδικασια ειναι αρκετος ο χρονςο για να προλαβω την επομενη πτηση???
Επισης ενα αλλο δρομολογιο βρισκω με την Avianca μεσω Κολομβιας και η ανταποκριση εκει ειναι ακομα πιο μικρη μολις 50 λεπτα. Στην δευτερη περιπτωση μεσω Κολομβιας βεβαια δεν νομιζω πως εχω να περασω απο διακικασια βιζας και συνεντευξης.
Οπως και να εχει και στις 2 περιπτωσεις ειναι δυνατον να προλαβω την επομενη πτηση?? Δεν ειναι λιγο ρισκο με πιθανοτητες 50-5ο να προλαβεις??
Μην σε απασχολει...κανονικα δεν θα εχεις προβλημα. Το αεροδρομιο της Ατλαντα ειναι πολυ καλο, ο χρονος απο τερμιναλ σε τερμιναλ πολυ μικρος και ο χρονος αναμονης στην ουρα διαβατηριων περιπου στα 20 λεπτα. απλα τσεκαρε το ποσοστο καθυστερησεων της πτησης,αν δεν εχει καθυστερηση δεν θα εχεις προβλημα. Υποψιν οτι στις ΗΠΑ ακομα και τρανσιτ να εισαι παραλαμβανεις βαλιτσες και τις ξαναπαραδιδεις κανονικα γιατι πρεπει να περασεις και απο τελωνειο. Τυπικο σαν διαδιακασια αλλα θελει και αυτο το χρονο του
Δεν περνας συνεντευξη και δεν υπαρχει βιζα τρανσιτ. Βγαζεις ΕΣΤΑ , την οποια την βγαζεις αναγκαστικα και ΜΟΝΟ απο το ιντερνετ. Ακομα και ΗΠΑ να πας αν μεινεις μεχρι ενα συγκεκριμενο διαστημα για τουρισμο ΕΣΤΑ βγαζεις, οχι βιζα.
αν και εγω θα προτιμουσα να προσγειωθω Μποκοτα
 

marina vs

Member
Μηνύματα
105
Likes
111
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού!!!
Πραγματι, κρινοντας απο τις 2 παραπανω απαντησεις θα προτιμησω Avianca. Eχω προσπαθησει ηδη 2 φορες να κλεισω την πτηση και τις 2 φορες η αγορα μου απορριπτετα και απο το site της airtickets και το απο site της Avianca. :( Προσπαθω να επικοινωνησω με την airtickets και δε βγαζω γραμμη εδω και 2 μερες..
 
Μηνύματα
93
Likes
76
Πραγματι, κρινοντας απο τις 2 παραπανω απαντησεις θα προτιμησω Avianca. Eχω προσπαθησει ηδη 2 φορες να κλεισω την πτηση και τις 2 φορες η αγορα μου απορριπτετα και απο το site της airtickets και το απο site της Avianca. :( Προσπαθω να επικοινωνησω με την airtickets και δε βγαζω γραμμη εδω και 2 μερες..
ποιες ημερομηνιες ακριβως ψαχνεις και πιο δρομολογιο?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.210
Μηνύματα
883.803
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom