Capital Controls και ταξίδια

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
έχει προσπαθήσει να νοικιάσει κάποιος αυτοκίνητο από το rentalcars? επειδή έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές την κάρτα μου για άλλες αγορές χωρίς επιτυχία φοβάμαι μήπως μου την μπλοκάρουν.
Αν αναφέρεσαι στο site τους ναι νοικιάσαμε όταν είχαμε πάει κι εμείς Πορτογαλία αλλά και σε άλλα ταξίδια. Βέβαια την κράτηση την κάναμε με πιστωτική κι όχι χρεωστική κάρτα. Όμως μετά τα capital controls δεν έχω επιχειρήσει να νοικιάσω γιατί δεν μου χρειάστηκε αυτοκίνητο σε στους προορισμούς που πήγα!
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
418
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Χθες έκλεισα με πιστωτική της Πειραιώς αυτοκίνητο για Ιταλία χωρίς προβλημα
 

rosinante

Member
Μηνύματα
94
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
αλπική τρενογραμμή
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΡΟΙΛΑΝΔΙΑ
μόλις έκανα μια κράτηση για ένα αυτοκίνητο, εγκρίθηκε, αλλά το ποσό που κράτησαν ήταν 30 ευρώ και η πληρωμή του υπολοίπου θα γίνει έναν περίπου μήνα πριν την παραλαβή του. Το ξέρω πως μόνο πιστωτικές δέχονται αλλά στο προηγούμενο ταξίδι στην αμερική νοικιάσαμε αυτοκίνητο και το πληρώσαμε στο γραφείο ενοικιάσεων, εδώ τα θέλουν πριν. Δεν ξέρω αν θα γίνει η πληρωμή από την ελληνική τράπεζα... θα δούμε.

@hihjac με ποιά εταιρεία έκλεισες αυτοκίνητο;

Σε ότι αφορά τα έξοδά μου εκεί, οκ θα έχω μετρητά, αλλά δυο χιλιάρικα και δυο άτομα τη βολεύουμε και με το παραπάνω, όμως δε θέλω όμως να κουβαλώ μετρητά.... μπορώ να χρησιμοποιώ την χρεωστική μου για αγορές κάθε μέρα; και μέχρι ποιό ποσό;
 

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
μόλις έκανα μια κράτηση για ένα αυτοκίνητο, εγκρίθηκε, αλλά το ποσό που κράτησαν ήταν 30 ευρώ και η πληρωμή του υπολοίπου θα γίνει έναν περίπου μήνα πριν την παραλαβή του. Το ξέρω πως μόνο πιστωτικές δέχονται αλλά στο προηγούμενο ταξίδι στην αμερική νοικιάσαμε αυτοκίνητο και το πληρώσαμε στο γραφείο ενοικιάσεων, εδώ τα θέλουν πριν. Δεν ξέρω αν θα γίνει η πληρωμή από την ελληνική τράπεζα... θα δούμε.

@hihjac με ποιά εταιρεία έκλεισες αυτοκίνητο;

Σε ότι αφορά τα έξοδά μου εκεί, οκ θα έχω μετρητά, αλλά δυο χιλιάρικα και δυο άτομα τη βολεύουμε και με το παραπάνω, όμως δε θέλω όμως να κουβαλώ μετρητά.... μπορώ να χρησιμοποιώ την χρεωστική μου για αγορές κάθε μέρα; και μέχρι ποιό ποσό;
Λογικά μπορείς να χρησιμοποιείς την χρεωστική σου για αγορές όσο σου επιτρέπει το όριο της σύμβασης που έχεις με την τράπεζα σου και φυσικά εφόσον έχεις υπόλοιπο χρημάτων! Βέβαια καλό θα ήταν να ενημερώσεις την τράπεζα σου για το πότε θα λείπεις στο εξωτερικό, εγώ πήρα την εθνική και τους είπα ότι σκοπεύω να χρησιμοποιήσω πιστωτικές κάρτες στο εξωτερικό σε λίγες μέρες και το σημείωσαν. Επίσης μου είπαν ότι μπορεί να μην γίνει δεκτή την 1η φορά κάποια συναλλαγή και να ενημερώσω τον χειριστή του μηχανήματος να προσπαθήσει δεύτερη φορά, με τη 2η φορά συνήθως γίνεται δεκτή η κάρτα... Τώρα ίδωμεν, θα ενημερώσω και εγώ την άλλη εβδομάδα αν είχα πρόβλημα με συναλλαγές στο εξωτερικό.
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
418
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
μόλις έκανα μια κράτηση για ένα αυτοκίνητο, εγκρίθηκε, αλλά το ποσό που κράτησαν ήταν 30 ευρώ και η πληρωμή του υπολοίπου θα γίνει έναν περίπου μήνα πριν την παραλαβή του. Το ξέρω πως μόνο πιστωτικές δέχονται αλλά στο προηγούμενο ταξίδι στην αμερική νοικιάσαμε αυτοκίνητο και το πληρώσαμε στο γραφείο ενοικιάσεων, εδώ τα θέλουν πριν. Δεν ξέρω αν θα γίνει η πληρωμή από την ελληνική τράπεζα... θα δούμε.

@hihjac με ποιά εταιρεία έκλεισες αυτοκίνητο;

Σε ότι αφορά τα έξοδά μου εκεί, οκ θα έχω μετρητά, αλλά δυο χιλιάρικα και δυο άτομα τη βολεύουμε και με το παραπάνω, όμως δε θέλω όμως να κουβαλώ μετρητά.... μπορώ να χρησιμοποιώ την χρεωστική μου για αγορές κάθε μέρα; και μέχρι ποιό ποσό;
με την target μέσω του site της ryanair
 

elinaa

Member
Μηνύματα
103
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλια-Ουαλία, Νορβηγια
Ταξίδι-Όνειρο
Λαπωνία, Καραιβική
παιδια...θελω να κλεισω κατι αεροπορικα...ειναι πολλα.. σιγουρα 4-5.... τα περισσοτερα εινα φτηνα οποτε οκ.. αλλα το ενα ειναι 500 ευρω roundtrip..θα με αφησουν να το κανω?
 

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
παιδια...θελω να κλεισω κατι αεροπορικα...ειναι πολλα.. σιγουρα 4-5.... τα περισσοτερα εινα φτηνα οποτε οκ.. αλλα το ενα ειναι 500 ευρω roundtrip..θα με αφησουν να το κανω?
Με πιστωτική ή χρεωστική κάρτα εννοείς; Αν ναι, θα σε αφήσουν αν έχεις το απαιτούμενο πιστωτικό όριο στην κάρτα σου.
 

billgalinos

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Γνωρίζει κανείς πόσο θα χρεώνομαι π.χ για 140ε την εβδομάδα για να κάνω αναλήψεις στην Γερμανία. π.χ στα 100 τι επιπλέον θα χρεώνομαι. Ευχαριστώ
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.377
Likes
14.282
Γνωρίζει κανείς πόσο θα χρεώνομαι π.χ για 140ε την εβδομάδα για να κάνω αναλήψεις στην Γερμανία. π.χ στα 100 τι επιπλέον θα χρεώνομαι. Ευχαριστώ
Από την Τράπεζα σου εξαρτάται αυτό.Είναι διαφορετικές οι χρεώσεις για κάθε Τράπεζα.Ρίξε μια ματιά στο site της Τράπεζας σου.
 

elinaa

Member
Μηνύματα
103
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλια-Ουαλία, Νορβηγια
Ταξίδι-Όνειρο
Λαπωνία, Καραιβική
Με πιστωτική ή χρεωστική κάρτα εννοείς; Αν ναι, θα σε αφήσουν αν έχεις το απαιτούμενο πιστωτικό όριο στην κάρτα σου.
Nαι με prepaid εννοω..απλα δεν υπαρχει οριο γιατι ειναι στο εξωτερικο ο λογαριασμος? δεν ειναι απο ελληνικη εταιρια..
 

Fairydust

Member
Μηνύματα
176
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Nαι με prepaid εννοω..απλα δεν υπαρχει οριο γιατι ειναι στο εξωτερικο ο λογαριασμος? δεν ειναι απο ελληνικη εταιρια..
Δεν έχει σημασία! Μπορείς πλέον κανοικά να κάνεις κράτηση αεροπορικών εισητηρίων ανεξαρτήτως ποσού και ασχέτως αν η εταιρεία είναι ξένη ή ελληνική.. Φτάνει να έχεις βάλει τα χρήματα στην prepaid!
 

EvNick

Member
Μηνύματα
177
Likes
132
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
USA - JAPAN - AUS
Παιδιά καλησπέρα. Με την πιστωτική στο εξωτερικό μπορώ να πληρώσω ξενοδοχείο κανονικά έτσι ( 300 ευρώ) ?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.531
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom