Ιταλία Cinque terre

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλημέρα ιταλοφιλοι. Τον Ιανουάριο θα πεταχτουμε μια Φλωρεντια για τέσσερις μέρες. Η μια έξω αυτών προορίζεται για day trip στη siena.σκεφτομαστε αν μας βγάλουν οι χρόνοι να πάμε και άλλο ένα cinque terre. Από όσο διάβασα είναι κανα τρίωρο μακριά αλλά νομίζω είναι ευκαιρία. Με κολλάει λίγο η εποχή. Τι λέτε κ έσεις ;
Σαν τι να πουμε? Οι μαγοι τελειωσαν περσυ το καλοκαιρι...θα σου ελεγα βλεποντας κ κανοντας. ημερησια κ τα 2 ανάλογα τον καιρο επιτοπου αποφασιζεις. σιγουρα δεν θα πας σε μερη που απαιτουν πεζοπορια να τα χαρεις με κακοκαιρια..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Επειδή δεν υπάρχει πρόθεση για περπάτημα, το τρένο για μας είναι μονόδρομος. Ισχύει όμως ότι υπάρχει και θαλάσσια σύνδεση με Γενοβα; Το Rome2rio μου δίνει ότι το τρένο ότι πρώτα La Spezia. Καλύτερα διαμονή εκει η στη Γενοβα; Νομίζω ότι στη Γενοβα θα έχει περισσότερο ενδιαφέρον.
 
Last edited:

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Επειδή δεν υπάρχει πρόθεση για περπάτημα, το τρένο για μας είναι μονόδρομος. Ισχύει όμως ότι υπάρχει και θαλάσσια σύνδεση με Γενοβα; Το Rome2rio μου δίνει ότι το τρένο ότι πρώτα La Spezia. Καλύτερα διαμονή εκει η στη Γενοβα; Νομίζω ότι στη Γενοβα θα έχει περισσότερο ενδιαφέρον.
Σωστα. Το καλυτερο ειναι διαμονη Γενοβα κ απο κει τραινο. Οτιδηποτε αλλο (πχ la Spezia κ γυρο θαλασσιο με στασεις στα χωρια) θα είναι μεν γραφικό, πανακριβο δε (35+/ατομο).
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.748
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Σωστα. Το καλυτερο ειναι διαμονη Γενοβα κ απο κει τραινο. Οτιδηποτε αλλο (πχ la Spezia κ γυρο θαλασσιο με στασεις στα χωρια) θα είναι μεν γραφικό, πανακριβο δε (35+/ατομο).
βλεποντας το σαιτ μου λεει οτι η γραμμα για τα καραβακια ξεκινα 1 Απριλιου ... πηρα τηλ αλλα βγαινει φαξ....εγω θα ειμαι εκει 28 και 29 και 30 Μαρτη.κριμα..
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
βλεποντας το σαιτ μου λεει οτι η γραμμα για τα καραβακια ξεκινα 1 Απριλιου ... πηρα τηλ αλλα βγαινει φαξ....εγω θα ειμαι εκει 28 και 29 και 30 Μαρτη.κριμα..
Καλα αν θες πολυ να τα δεις απο τη θαλασσα νοικιαζετε επιτοπου μια βαρκα...κι αν δεν εχετε διπλωμα παιρνετε κ βαρκαρη. Με 60-80Ε/ωρα εισαι οκ. Κοιτα στο Riomaggiore αλλα κ αλλου. Επιτοπου θα ηταν καλυτερη η διαπραγματευση...πχ.:

http://www.cinqueterredalmare.com/prices.html
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Πού στη Γένοβα όμως η διαμονή; Υπάρχει κάποια γειτονιά που είναι μαστ;
Σορυ δεν κατέχω το θεμα. Διαμονη επελεξα κ τις 2 φορες Τοσκανη. Απο Γενοβα περαν του ενυδρειου κ του λιμανιού δεν κατεχω τπτ...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Διάλεξα ανάμεσα στον σταθμό Brignole και την πλατεία Ferrari. Φαίνεται ότι είναι καλή περιοχή και βολεύει για τα τρένα προς τα χωριά ( ο κεντρικός σταθμός βολεύει απο και προς Μιλανο αλλά συζητιέται ότι έχει κάποια θεματάκια με το αίσθημα ασφαλείας η περιοχή )
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.748
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
τα τελευταια νεα..Λοιπον εστειλα εμαιλ στη εταιρία μου απαντησαν οτι οντως η γραμμη ανοιγει 1 Απριλιου αλλα στις 29 εχουν ετοιμασει απο τη La Spezia ενα τουρ που φευγει στις 10 το πρωι για cinque terre οποτε οσοι ενδιαφερονται μπορει να συμμετεχουν..
Απο ξενοδοχεια εκλεισα στη Πιζα 2 μερες , 3 μερες La Spezia και μια μερα Lucca..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Απο ξενοδοχεια εκλεισα στη Πιζα 2 μερες , 3 μερες La Spezia και μια μερα Lucca..
Υποθέτοντας ότι πετάς προς Πίζα, 2 βραδιά Πίζα και 3 La Spezia? Δεν θα είναι καπως υποτονικό? Εκτός αν πας για σχετική ξεκούραση...
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.748
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Υποθέτοντας ότι πετάς προς Πίζα, 2 βραδιά Πίζα και 3 La Spezia? Δεν θα είναι καπως υποτονικό? Εκτός αν πας για σχετική ξεκούραση...
ναι θα γεμιζω τις μπαταριες μου πριν αρχισει η σκληρη δουλεια το Απριλη.. κοιτα θα εχω αυτοκινητο οποτε θα κανω γυρες στα γυρω χωρια..
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Γιατι La Spezia και όχι σε κάποιο απο τα χωριά?Ήταν ασχημούλα οταν πέρασα και έμεινα και για ένα καφέ ...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.554
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom