Def για σένα!

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Να πεταγοσαστε για ξεκουραση στο Βανουατου,εκει κοντα ειναι,να με βλεπετε....και αν τυχον λειπω απο την καλυβα,μαλλον θα εχω παει στην τραπεζα να καταθεσω καλαθια και οστρακα,αραξτε στις αιωρες δεν θα αργησω.:D
Κατι σε πιο ηλιολουστο και παραθαλασσιο δεν εχουμε; Νομιζω οτι θα προτιμησω να παω με τον Xeno στο Βανουατου. θα καταθεσω τα πλεκτα μου στην τραπεζα του!
Επειδή βλέπω ήδη φυγόκεντρες δυνάμεις προς Βανουάτου και προκειμένου να αποτραπεί μιά διάσπαση των δυνάμεων και των επιθυμιών και να απαλλάξουμε και τον Def από το δίλημμα με ποιούς θα πάει και ποιούς θ’αφήσει, προτείνω διπλή και εναλλασσόμενη εγκατάσταση τραβελστοριτών σε Βανουάτου και Οτίρα. Κατ’ αρχήν να πάρουμε μια ιδέα του χάρτη.



Τα νησιά είναι κοντά. Γύρω στα 1600 ναυτικά μίλια, με ένα καλό ιστιοφόρο σε μια βδομαδίτσα θα μετακινούμαστε από το ένα νησί στο άλλο. Από χρόνο άλλωστε άλλο τίποτα.

Απ’ ότι είδα οι προσφορές σε είδος είναι πολλές. Να πρόβατα, να πίτες, να πλεκτά και ότι άλλο λαχταρά η ψυχή σου. Η πρόταση λοιπόν έχει ως εξής : Στην επένδυση θα προστεθεί και η αγορά ενός παλιού ξύλινου ιστιοφόρου. Μαζεύουμε όλες τις προσφορές σε είδος και αγοράζουμε ένα ιστιοφόρο από το Βανουάτου (καπετάνιο έχουμε). Έχω στο μυαλό μου κάτι σαν κι’ αυτό :




Έτσι θα εγκαθιδρύσουμε την πρώτη ακτοπλοϊκή σύνδεση Βανουάτου – Γκρεϊμαουθ, που είναι το πιο κοντινό λιμάνι στην Οτίρα, μόλις 80 χλμ και διαθέτει και ένα μικρό αεροδρόμιο για ώρα ανάγκης. Στην Οτίρα θα γίνεται η παραγωγή αγαθών, τα οποία θα μεταφέρονται με το ιστιοπλοϊκό στο Βανουάτου. Θα είναι και αφορολόγητα, γιατί δεν θα δηλώνονται ως εξαγωγές, αλλά ως συνάλλαγμα για τους ταξιδεύοντες με το ιστιοποϊκό τραβελστορίτες. Όλα αυτά βέβαια μέχρι το τραπεζικό σύστημα του Βανουάτου μέσω Οτίρα να εξαπλωθεί σε όλη τη Νέα Ζηλανδία, οπότε τα αγαθά αυτά θα μεταφέρονται με "τραπεζικές επιταγές".

Στην διαδρομή θα κάνουμε και στάση στη Νέα Καληδονία και όταν οι δουλειές πάνε καλά μπορούμε να κάνουμε ένα τρίγωνο προσθέτοντας και Φίτζι ή Σαμόα. Και γιατί όχι και τετράγωνο προσθέτοντας και Ανατολικές ακτές της Αυστραλίας.
 

travelina

Member
Μηνύματα
425
Likes
818
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία [√]
Αυτό το αθάνατο ελληνικό εμπορικό δαιμόνιο...
 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Το τερπνόν μετά του τερπνού...
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
:roll::roll::roll:
Χμμμ ένα μικροσκοπικό νησί στην μέση του πουθενά, μια κλειστή κοινωνία που αυτοσυντηρείται και δεν έχει πολλά πολλά με τον έξω κόσμο. Οι κάτοικοι ελαφρώς σαλεμένοι, μια ταλαίπωρη που τρέχει πίσω από τα αρνάκια για να τα πείσει να της δώσουν γάλα, ένας παράξενος που το πρωί ψαρεύει και το βράδυ βάζει κάτι περίεργες μουσικές στην παμπ, μια αλλοπαρμένη μπυροπαραγωγός που ρουφάει στην ζούλα το προϊόν της, ένας μυστήριος που παρακολουθεί τις κινήσεις όλων και τους επαναφέρει στην τάξη, ένας τεμπέλης που σέρνεται από αιώρα σε αιώρα, κάτι γυναίκες που πλέκουν μανιωδώς… Το μόνο που μας λείπει είναι ένας καταθλιπτικός πύργος με ένα τρομερό μυστικό και το έχουμε έτοιμο το θριλεράκι.
 
Last edited by a moderator:

travelina

Member
Μηνύματα
425
Likes
818
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία [√]
:roll::roll::roll:
Χμμμ ένα μικροσκοπικό νησί στην μέση του πουθενά, μια κλειστή κοινωνία που αυτοσυντηρείται και δεν έχει πολλά πολλά με τον έξω κόσμο. Οι κάτοικοι ελαφρώς σαλεμένοι, ...
Μπα, μάλλον για ορθάνοιχτη κοινότητα μας βλέπω, εδω έχει στηθεί ολόκληρο οικονομικό σύστημα, μόνο για νόμισμα δεν μιλήσαμε ακόμη...
Σαλεμένοι; ποιοί;;;
 
Last edited by a moderator:

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Last edited by a moderator:

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
:roll::roll::roll:
Χμμμ ένα μικροσκοπικό νησί στην μέση του πουθενά, μια κλειστή κοινωνία που αυτοσυντηρείται και δεν έχει πολλά πολλά με τον έξω κόσμο. Οι κάτοικοι ελαφρώς σαλεμένοι, μια ταλαίπωρη που τρέχει πίσω από τα αρνάκια για να τα πείσει να της δώσουν γάλα, ένας παράξενος που το πρωί ψαρεύει και το βράδυ βάζει κάτι περίεργες μουσικές στην παμπ, μια αλλοπαρμένη μπυροπαραγωγός που ρουφάει στην ζούλα το προϊόν της, ένας μυστήριος που παρακολουθεί τις κινήσεις όλων και τους επαναφέρει στην τάξη, ένας τεμπέλης που σέρνεται από αιώρα σε αιώρα, κάτι γυναίκες που πλέκουν μανιωδώς… Το μόνο που μας λείπει είναι ένας καταθλιπτικός πύργος με ένα τρομερό μυστικό και το έχουμε έτοιμο το θριλεράκι.
Ξεχασες τον τρελλο πιανιστα που παιζει τις συνθεσεις του μονο στις προβατινες.
Οταν παει να τις παιξει και σε ευρυτερο κοινο αντιμετωπιζεται απο την κοινοτητα οπως ο Κακοφωνιξ στον Αστεριξ!
 
Last edited by a moderator:

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Μπα, μάλλον για ορθάνοιχτη κοινότητα μας βλέπω, εδω έχει στηθεί ολόκληρο οικονομικό σύστημα, μόνο για νόμισμα δεν μιλήσαμε ακόμη...
Σαλεμένοι; ποιοί;;;
Μα το νόμισμα είναι το βασικό. Μιλάμε για ανταλλακτική κοινωνία, που θα διαθέτει μέχρι και τραπεζικό ανταλλακτικό σύστημα.
 
Μηνύματα
2.491
Likes
3.199
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
καλέ τώρα το πήρα είδηση το τόπικ:clap:ζαλίστηκα τι χάρτες,τι οργάνωση,μέχρι και ιστιοφόρο!galat ωραίες οι φωτο με τα σπιτάκια δηλ εκεί που θα μένουμε:haha:,εντάξτε με κι εμένα στο πρόγραμμα,αχ αν δεν σας πειράζει αναλαμβάνω την βραδυνή διασκέδαση μαζί με antoni στο τραγούδι(αntoni να βρεθούμε κάπου μεταξύ Θεσνίκης και Καρπάθου για πρόβες:haha:)το απωθημένο μου να τραγουδάω με συνοδεία πιάνου και άντε να βοηθάω λίγο στη μαγειρική αλλά ΜΟΝΟ χορτοφαγική:bleh:
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Μα το νόμισμα είναι το βασικό. Μιλάμε για ανταλλακτική κοινωνία, που θα διαθέτει μέχρι και τραπεζικό ανταλλακτικό σύστημα.
Νόμισμα τι νόμισμα; εγώ νόμιζα ότι θα πληρώνω σε κρεατόπιτες
 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
εντάξτε με κι εμένα στο πρόγραμμα,αχ αν δεν σας πειράζει αναλαμβάνω την βραδυνή διασκέδαση μαζί με antoni στο τραγούδι(αntoni να βρεθούμε κάπου μεταξύ Θεσνίκης και Καρπάθου για πρόβες:haha:)το απωθημένο μου να τραγουδάω με συνοδεία πιάνου και άντε να βοηθάω λίγο στη μαγειρική αλλά ΜΟΝΟ χορτοφαγική:bleh:
Κάπου μεταξύ Θεσ/νίκης και Καρπάθου για πρόβες, δηλαδή στη Σύρο....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.278
Μηνύματα
886.088
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom