Γενικά help wanted!

fenia42

Member
Μηνύματα
3.883
Likes
14.444
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
να σου πω την αληθεια...με τοσες προτασεις μπερδευτηκα περισσοτερο. Αν και η αληθεια ειναι οτι θα θελα σαν τρελη να παω στο Μαροκο, αλλα μονη μου δεν νομιζω οτι θα το τολμησω...οποτε παλι για Ευρωπη με βλεπω...
Σκέψου! Θα σου λεγα να μην επιλέξεις τα κλασσικά τετριμένα (Μαδρίτη,Λονδίνο,Βαρκελώνη κλπ) Δες για κάτι πιο ιδιαίτερο.
Εγώ σου πρότεινα Βαλτική, είναι και οικονομικός προορισμός.
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
και γω το θελω το κατι πιο ιδιαιτερο απλα δεν ξερω αν εχω τα κοτσια να παω μονη..αυριο πρωι θα τσεκαρω ολα αυτα που αναφερατε και θελω να πιστευω οτι θα αποφασισω κιολας..αλλωστε δεν εχω και πολυ χρονο...θελω τελη οκτωβριου να φυγω..
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.883
Likes
14.444
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
και γω το θελω το κατι πιο ιδιαιτερο απλα δεν ξερω αν εχω τα κοτσια να παω μονη..αυριο πρωι θα τσεκαρω ολα αυτα που αναφερατε και θελω να πιστευω οτι θα αποφασισω κιολας..αλλωστε δεν εχω και πολυ χρονο...θελω τελη οκτωβριου να φυγω..
Φυσικά και τα'χεις τα κότσια.
Ξεκίνα αύριο να κοιτάς εισιτήρια και ό,τι σου κάνει κλικ, κλείνεις.
 

Anna92

Member
Μηνύματα
15
Likes
2
και γω το θελω το κατι πιο ιδιαιτερο απλα δεν ξερω αν εχω τα κοτσια να παω μονη..αυριο πρωι θα τσεκαρω ολα αυτα που αναφερατε και θελω να πιστευω οτι θα αποφασισω κιολας..
Πολλη σωστα ασε τα Παρισια και τα Λονδινα που μπορεις να τα δεις οποτε θες και πηγαινε κανενα ντουμπαι να δεις κατι διαφορετικο:cool:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Πολλη σωστα ασε τα Παρισια και τα Λονδινα που μπορεις να τα δεις οποτε θες και πηγαινε κανενα ντουμπαι να δεις κατι διαφορετικο:cool:
Ναι μωρε ας αφησει τα Παρισια και τα Λονδινα. Σιγα τις πολεις, ασε που δεν ανοιγεσαι και στον κοσμο. Τοσο μικροαστικες κοινωνιες δεν θα 'πρεπε να υπαρχουν καν στο λεξιλογιο μας οταν συζηταμε για ταξιδια.

Αλλα και στο Ντουμπαι ας μην παει ακομα. Πως θα ζησει ολο το σασπενς του κλεισιματος του γαμηλιου ταξιδιου (οταν παντρευτει) αν δεν ειναι στο διλημμα Ντουμπαι ή Μαλδιβες;

Η Τριπολη φανταζει για μενα ως ο ιδανικοτερος προορισμος για τη φιλη μας...
 

elefinor

Banned
Μηνύματα
187
Likes
59
Ναι μωρε ας αφησει τα Παρισια και τα Λονδινα. Σιγα τις πολεις, ασε που δεν ανοιγεσαι και στον κοσμο. Τοσο μικροαστικες κοινωνιες δεν θα 'πρεπε να υπαρχουν καν στο λεξιλογιο μας οταν συζηταμε για ταξιδια.

Αλλα και στο Ντουμπαι ας μην παει ακομα. Πως θα ζησει ολο το σασπενς του κλεισιματος του γαμηλιου ταξιδιου (οταν παντρευτει) αν δεν ειναι στο διλημμα Ντουμπαι ή Μαλδιβες;

Η Τριπολη φανταζει για μενα ως ο ιδανικοτερος προορισμος για τη φιλη μας...
Tης Αρκαδίας, του Λιβάνου ή της Λιβύης;
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Ναι μωρε ας αφησει τα Παρισια και τα Λονδινα. Σιγα τις πολεις, ασε που δεν ανοιγεσαι και στον κοσμο. Τοσο μικροαστικες κοινωνιες δεν θα 'πρεπε να υπαρχουν καν στο λεξιλογιο μας οταν συζηταμε για ταξιδια.

Αλλα και στο Ντουμπαι ας μην παει ακομα. Πως θα ζησει ολο το σασπενς του κλεισιματος του γαμηλιου ταξιδιου (οταν παντρευτει) αν δεν ειναι στο διλημμα Ντουμπαι ή Μαλδιβες;

Η Τριπολη φανταζει για μενα ως ο ιδανικοτερος προορισμος για τη φιλη μας...
:haha::haha: τι να πώ!!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Πολλη σωστα ασε τα Παρισια και τα Λονδινα που μπορεις να τα δεις οποτε θες και πηγαινε κανενα ντουμπαι να δεις κατι διαφορετικο:cool:
Καλά, ασε τα Παρίσια και τα Λονδίνα, δεν είναι το θέμα αν μπορεί να τα δεί όποτε θέλει, ούτε αν δεν είναι κάτι διαφορετικό (εγώ ας πούμε δεν έχω πάει ακόμη ούτε στο ένα, ούτε στο άλλο, παρ'όλο που εσύ θεωρείς εύκολο το να πάς όποτε θες), αλλά στο Ντουμπάι θα δεί κάτι διαφορετικό; Μήπως το μπέρδεψες με το Ιράν ή καμιά Υεμένη;
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Για να τον ξεχάσει να πάει στην Ουγγαρία. Μamma mia ! Πέρασε ένα τεκνό και δεν είχα με ποιον να μοιραστώ τη χαρά μου και γυρναω στην κόρη μου : "Κοίτα παιδί μου έναν παίδαρο" ...
στη Στοκχόλμη δεν θα έχεις αυτό το πρόβλημα(να μοιραστείς τη χαρά σου στη θέα του παίδαρου)γιατί απλά δεν θα μπορείς ούτε να μιλήσεις..
εγώ εκεί είδα 1η φορά τη κόρη μου να κάθεται ακούνητη και αμίλητη σ΄ένα παγκάκι με βλέμμα Νιρβάνας και όταν συνήλθε, μετά από κάνα 20',απλά ρώτησε: "από πού βγαίνουν όλοι αυτοί?"
:haha:
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
να σου πω την αληθεια...με τοσες προτασεις μπερδευτηκα περισσοτερο. Αν και η αληθεια ειναι οτι θα θελα σαν τρελη να παω στο Μαροκο, αλλα μονη μου δεν νομιζω οτι θα το τολμησω...οποτε παλι για Ευρωπη με βλεπω...
Να το τολμήσεις, να το τολμήσεις! Αν κρίνω από την ώρα της παρέμβασής σου, στις τρεις το πρωί αξημερωτα διαθέτεις τις απαιτούμενες αντοχές και με το παραπάνω!

Aπό πότε ορίζεται σαν ταξίδι μόνο η επαφή με το πολιτισμικά διαφορετικό και το ανοίκειο?

....κάθε ταξίδι είναι τόσο διαφορετικό, όσο διαφορετικό είναι και το άτομο που συμμετέχει σε αυτό.
North66, δίνεις την απάντηση μόνος σου με το απόσπασμα που παραθέτεις. Ο ορισμός που έδωσα είναι η δική μου, καθαρά υποκειμενική εκδοχή για το τι θεωρώ ταξίδι. Γνώμη εκφράζω, όχι κάποιο αξίωμα. Δηλώνω πως νοιώθω και βλέπω τα πράγματα και το μοιράζομαι εδώ μαζί σας, αυτό είναι όλο.

Borealis, το στερεότυπο είναι ο ευρωπαιοκεντρισμός. Η ασφάλεια του οικείου. Όσο κόβω βόλτες στην γειτονιά μου, μπορεί να περνάω όμορφα, δεν έχω όμως πραγματική αντίληψη του τι συμβαίνει έξω απ' αυτήν.
 
Last edited by a moderator:

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
αχχχ για δες καιρο που διαλεξε η αναγκη για ταξιδι να με πιασει...αρχισα να τσεκαρω εισητηρια για τελη Οκτωβρη (να εκμεταλλευτω και την 28 καθως και την 26) αλλα τα εισητηρια οπως ηταν αναμενομενο ειναι τσιμπημενα..πχ βρηκα για Βαρκελωνη σε φυσιολογικες ωρες (χωρις διανυκτερευση σε ενδιαμεσο) με 341..τα οποία μου φανηκαν ακριβα αν σκεφτει κανεις οτι τον περασμενο Ιανουαριο ειχα βρει με 165..αντιθετα πιο δελεαστικα μου φανηκαν τα εισητηρια για Στοκχολμη με 312...και συνεχιζω το ψαξιμο..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.030
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom