ΗΠΑ Manhattan - Σαν πρώτη φορά

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα

Την επόμενη αμέσως στιγμή έχει ξημερώσει και βρίσκομαι και πάλι στην 7η λεωφόρο. Κατευθύνομαι προς Βορρά, με τελικό προορισμό το Central Park, την "πίσω αυλή" της Νέας Υόρκης...
... Κάθε εικόνα που είχα για το πάρκο από την τηλεόραση και τον κινηματογράφο καταρρίπτεται εδώ. Το μέγεθός του, πιστό στο χαρακτήρα της πόλης, είναι πραγματικά ασύλληπτο. Περπατάω γύρω στις 5 ώρες περιπλανώμενος στις εκτάσεις του, χαζεύοντας τον κόσμο που κάνει ότι μπορεί κανείς να φανταστεί εδώ. Πικνικ με κουβέρτες, ηλιοθεραπεία, ομαδικές ασκήσεις, ποδήλατο, μουσικές παραστάσεις, ενώ δε λείπουν και τα γήπεδα για ομαδικά σπορ.

Τα τοπία στο πάρκο είναι εκπληκτικά. Το πάρκο είναι τόσο μεγάλο που προσφέρει απόλυτη αποτοξίνωση από τους θορύβους της μεγαλούπολης, ενώ οι ουρανοξύστες της Νέας Υόρκης εμφανίζονται στον ορίζοντα του πάρκου δίνοντας ένα εντελώς σουρεαλιστικό χαρακτήρα στο τοπίο. Φτάνοντας στη μεγάλη λίμνη του πάρκου σταματάω. Όχι γιατί διαπιστώνω ότι παρά τη συνεχή πεζοπορία δεν έχω φτάσει ούτε στη μέση του πάρκου, αλλά γιατί έχω μια... αναπάντεχη συνάντηση...

- - -


Σωριάζομαι σε ένα από τα παγκάκια μπροστά στη λίμνη την οποία οι αμερικάνοι έχουν βαφτίσει "Jackie Kennedy Reservoir" καθώς η Jackie συνήθιζε να κάνεις τους περιπάτους της εδώ. Μετά από λίγα δευτερόλεπτα, βλέπω έναν κυριούλη καμιά... 100σταριά ετών να με πλησιάζει, περπατώντας με δυσκολία κρατώντας ένα "πι" και φορώντας αθλητικό φανελάκι και βερμούδα. :D

"Καλημέρα" του λέω
"καλημέρα καλημέρα" μου απαντάει. "Ξέρεις ότι κάθεσαι στο παγκάκι μου;"
"Ορίστε;" λέω, και τσακίζομαι να σηκωθώ :haha:
"Όχι όχι κάτσε!!!" μου λέει, και έρχεται κοντά να μου δείξει μια επιγραφή επάνω στο παγκάκι:



Ο τύπος έκατσε μαζί μου λίγη ώρα, εξηγώντας μου ότι είναι ο... δήμαρχος του Central Park, ένας τιμητικός τίτλος που του αποδόθηκε από την πόλη της Νέας Υόρκης, καθώς ήταν ο πρώτος άνθρωπος που ξεκίνησε τη μόδα του jogging στο πάρκο, το -κρατηθείτε- 1936. :shock:

Μου έδειξε τα μετάλιά του, μου έδειξε τον "τοίχο τιμής" που υπάρχει σε μια γωνιά της λίμνης, ενώ όλη αυτή την ώρα ΟΛΟΣ ο κόσμος που πέρναγε κάνοντας τρέξιμο στη λίμνη τον χαιρετούσε.

Φεύγοντας σκέφτηκα να γυρίσω να του ζητήσω να βγούμε μια φωτογραφία μαζί, αλλά τον είδα να κάνει αυτό:



:lol::lol::lol: οπότε και απομακρύνθηκα έχοντας εξαιρετική διάθεση από αυτήν την αναπάντεχη αλλά ομολογουμένως τόσο εγκάρδια συνάντηση - ειδικά αν σκεφτώ το γεγονός ότι ήταν με έναν άνθρωπο που μόλις είχα γνωρίσει.

Είχα ξεχάσει εντελώς τους καταιγιστικούς ρυθμούς της πόλης, και αφέθηκα να χαζεύω τα τοπία που προσφέρει το πάρκο. Μερικά δείγματα ακόμα, από υπέρυθρες φωτογραφίες που έβγαλα:

- - - -

Έχω επισκεφθεί πολλές πόλεις, μεταξύ των οποίων και πόλεις-πρότυπα όσον αφορά τη διαχείριση πρασίνου, όπως η Σιγκαπούρη και η Βοστώνη. Κάνοντας βόλτες όμως στο Central Park, πραγματικά βίωσα μια ξεχωριστή εμπειρία. Ίσως ήταν ο συνδυασμός της ξαφνικής αλλαγής σκηνικού από τη μια στιγμή στην άλλη σε σχέση με τα εξίσου εντυπωσιακά "τοπία" της πόλης, ίσως ήταν η γνωριμία με τον mister Arroyo, ίσως τελικά να μην ήταν τίποτα από όλα αυτά και απλά να πέρασα μια πολύ όμορφη μέρα απορροφημένος στο μεγαλύτερο αστικό πάρκο του κόσμου.
 

Attachments

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.971
Likes
9.389
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Φιλοι μου , σαs καλοσωριζω
awww.skyscrapercity.com_images_smilies_bowtie.gif
σε ενα απο τα ωραιοτερα αρθρα που θα διαβασουμε στο φορουμ!
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
¨Ε basta, εχει και το :icecream: τα όριά του :D


Good job jefe. Go on:clap:

Ηδη οι ΗΠΑ έχουν ανέβει αρκετές θέσεις στις προτιμήσεις μου.
Αν μπουν και στην πρώτη δεκάδα, τότε το κατόρθωμα θα ναι όλο δικό σου.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.971
Likes
9.389
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ενδιαφερομαι για τη θεση του προεδρου vagantos..εξαλλου για νησι προκειται οποτε δε μπορει..θα εχει καλο σνορκελιν:shock: τριγυρω...

Περιμενω με αγωνια τη συνεχεια.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Σνόρκελιν στο Μανχάταν;
Να θυμηθώ ολες τις γκαγκστερικές ταινίες για την ποτοαπαγόρευση κλπ;
Καλύτερα στο Γάγγη, που σε στέλνει και στον Παράδεισο..
 

MARY

Member
Μηνύματα
40
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Περού
Ταξίδι-Όνειρο
Να ήταν μόνο ένα!!
THANKS :p Περιμένω πως και πως την συνέχεια!
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Άλλη μία από τις υποχθόνιες προσπάθειες να αλλάξουμε άποψη για τη Ν.Υόρκη. Το κακό είναι ο Defkalion, σιγά-σιγά φέρνει αποτελέσματα :cool:
 

MARY

Member
Μηνύματα
40
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Περού
Ταξίδι-Όνειρο
Να ήταν μόνο ένα!!
Υποχθόνιες ή όχι εγώ ξέρω { μια και μιλάμε και για λίστες} η NEW YORK ενώ δεν ήταν καθόλου μέσα στα άμεσα σχέδια μου σιγά άρχισε να αναδύεται στην αρχή από το πουθενά και έχει φτάσει να είναι ο επόμενος ταξιδιωτικός στόχος.

Μήπως το σύμπαν συνωμοτεί για να την επισκεφτώ? Ωραία δικαιολογία τι λέτε?:idea:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.971
Likes
9.389
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Αψογοs...δεν ξερω εσειs οι υπολοιποι αλλα εγω χρειαζομαι ενα ποτο..
awww.skyscrapercity.com_images_smilies_drink2.gif
..
Χμμ..κατι ο ΑΕΚφαν κατι ο Δακηs θα λυγισω..

Παρα πολυ καλη η περιγραφη , περιμενω με μεγαλη αγωνια:clap:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.971
Likes
9.389
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Πολυ ωραια περιγραφη , μεταφερθηκα εκει για λιγο.Ζαλιστηκα με τουs ουρανοξυστεs και τιs λεωφορουs...και τωρα ειμαι ετοιμη για τη βολτα στο Central Park:)
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Πάρτε ταπεράκια, κουβέρτες για πικ-νικ, καπέλο για τον ήλιο και φύγαμε. ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.238
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom