Musica Latina!

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Muy bien amigo!
Ε , μερικα λαθακια βλεπω..ειναι mis amigos (πληθυντικος) , ειναι la/una cancion , ok καλα πας (κι εγω τα κανω αυτα τα λαθακια :roll:) και τα τραγουδια βοηθανε :) . Για να σας δω και τους υπολοιπους..Γνωστοτατο τραγουδι ειναι το "Un aguila fue sentada" το ξερετε?:haha:

Kostis voy a escuchar las canciones , gracias!
 

latinmania

Member
Μηνύματα
54
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό ξανά και ξανά!!!!
Λοιπόν και εμένα το Ipod μου είναι γεμάτο με λατιν τραγουδια.
RBD- Thalia-Juan Gabriel- Alejandro Fernandez-Christian Castro-Pablo Montero ειναι ορισμένοι απο τους αγαπημένους μου. Ειδικα τους RBD τους εχω δει και απο κοντα σε πολλες συναυλιες σε Ισπανια και Ρουμανια.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Latinmania τους RBD τους γνωρισα με το τραγουδι 'solo quedate en silencio' ειχα παθει κατι με το τραγουδι αυτο :lol::lol: επαιζε , τελειωνε και ξαναπαιζε απο την αρχη :haha::haha: Σε μια συναυλια που εκαναν στο Μεξικο σιτι γκρεμιστηκε το συμπαν :lol: ηταν πολυ αγαπητοι απο το σηριαλ που επαιζαν.Φανταζομαι και στην Ισπανια θα εγινε χαμος!

Alejandro Fernandez ειπες? Απο τους αγαπημενους μου!! Μου αρεσουν πολλα τραγουδια του..μου αρεσει πολυ η συνεργασια που ειχε κανει με τους Marc Anthony και Chayanne. Δεν κρατιεμαι :bleh: θα βαλω βιντεακι.Το τραγουδι "Amigo" που λενε οι τρεις τους δεν ειναι σπουδαιο , αλλα μου αρεσουν μαζι:)
 

latinmania

Member
Μηνύματα
54
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό ξανά και ξανά!!!!
Γενικώς όπου πάνε οι RBD γίνεται ο πανικός!! αν μπεις στο wikepedia έχουν σπασει πολλα ρεκορ προσελευσης συναυλιων οπως και προπωλησης εισητηριων.Δυστυχως διαλυονται όμως και στο Λος Αντζελες που θα είναι μια απο τις τελευταιες τους συναυλιες θα είναι και το επόμενο μου ταξίδι σε 1 μηνα και λιγες μερουλες!!Οπως βλέπεις τους ακολουθώ πιστα χιχιχι....
Σου προτείνω να ακούσεις και τα εξής τραγούδια
-ayn hay algo
-inalcanzable
-lento
-empezar desde cero
-tal vez manana
-salvame
-besame sin miedo.
 

Kostis

Member
Μηνύματα
267
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Τωρα για λιγο στ'αυγα μας
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικος
το youtube-ωσα τι "solo quedate en silenciο'' ωραιο τραγουδακι...

pero no puedo buscar "Un aguila fue sentada".ποιοι το λενε?
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
pero no puedo buscar "Un aguila fue sentada".ποιοι το λενε?
Αν το μεταφρασεις σημαινει 'Ενας αητος καθοτανε' :shock: :haha::haha: γι'αυτο δεν το εβρισκες.Εκανα πλακα..λυπαμαι που εψαχνες , νομιζα οτι οι ισπανοφωνοι θα το μετεφραζαν αμεσως.

Για να επανορθωσω σου προτεινω το "Algo mas" απο τους La quinta estacion. Η τραγουδιστρια τους εχει καταπληκτικη φωνη.
 

smartakis

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Άγιος Δομίνηκος
Ποια άλλη μουσική μπορεί να συνδυάσει πάθος,ρομαντισμό,θέληση για χορό,χαρά,λύπη κτλ εκτός από την latin? Ίσως καμμία άλλη....
Τα τελευταία 4 χρόνια ακούω αποκλειστικά Latin μιας και την θεωρώ ιδανική μουσική να με συνοδεύει σε κάθε φάση της ζωής μου :)

Η αλήθεια όμως είναι πως στη χώρα μας ο κόσμος έχει λάνθασμένη άποψη για τη Latin μιας και συνεχώς τη συνδυάζει με τις εκδηλώσεις του καρναβαλιού.
Η latin όπως οι περισσότεροι θα γνωρίζετε δεν είναι αυτά που ακούμε όταν φοράμε τις αποκριάτικες στολές μας αλλά η μαγευτική salsa, η μελαγχολική και παράλληλα μελωδική bachata, το τρελιάρικο merengue, το πονεμένο και παραπονεμένο vallenato, η cumbia κτλ.
Ελπίζω να μην σας κούρασα με τις θεωρίες μου αλλά κάπου ήθελά να τα πω :clap:
 

latinmania

Member
Μηνύματα
54
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό ξανά και ξανά!!!!
ενα αγαπημένο μου τραγούδι που το προτιμώ σε αυτή την εκτέλεση παρά στην original
Te sigo amando απο τον Alejandro Fernandez σε συναυλία αφιέρωμα στον Juan Gabriel o oποιος είναι και ο αρχικος ερμηνευτής και συνθέτης του τραγουδιού!

 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Smartakis καλως ηρθες στους Λατινολατρες :D. Δε μας κουραζεις καθολου. Χαιρομαι ιδιαιτερα που μπορω να συζηταω για τα αγαπημενα μου θεματα.
Σαφως και η λατιν μουσικη δεν ειναι μονο οτι ακουμε την περιοδο του καρναβαλιου. Εγω προτιμω να ακουω bachata y boleros καθως και λατιν μπαλαντες που τις βρισκω μοναδικες!
Και το εκπληκτικο με τα τραγουδια ειναι οτι πολλες φορες ηχουν χαρουμενα στο αυτι , ενω οι στιχοι μπορει να ειναι ιδιαιτερα μελαγχολικοι και πονεμενοι οπως σωστα επισημαινεις.
Ισως να οφειλεται στο μοναδικο τροπο που αντιμετωπιζουν τη ζωη γενικοτερα.

Εχεις καποιους καλλιτεχνες που ξεχωριζεις smartakis?
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Latinmania τα εχω ακουσει ολα τα τραγουδια των rbd :lol:. Χαιρομαι ομως να μου προτεινετε τραγουδια και τραγουδιστες!

Τι να πω για τον Fernandez..θεικη φωνη!Αψογος στα λαιβ του , καταπληκτικος σε τραγουδια στυλ mariachi y ranchera.
Μου αρεσει πολυ και σε ποπ τραγουδια οπως αυτο..

Το βιντεο μου θυμιζει ταξιδι στη Τζαμαικα:lol:
 

smartakis

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Άγιος Δομίνηκος
Smartakis καλως ηρθες στους Λατινολατρες :D. Δε μας κουραζεις καθολου. Χαιρομαι ιδιαιτερα που μπορω να συζηταω για τα αγαπημενα μου θεματα.
Σαφως και η λατιν μουσικη δεν ειναι μονο οτι ακουμε την περιοδο του καρναβαλιου. Εγω προτιμω να ακουω bachata y boleros καθως και λατιν μπαλαντες που τις βρισκω μοναδικες!
Και το εκπληκτικο με τα τραγουδια ειναι οτι πολλες φορες ηχουν χαρουμενα στο αυτι , ενω οι στιχοι μπορει να ειναι ιδιαιτερα μελαγχολικοι και πονεμενοι οπως σωστα επισημαινεις.
Ισως να οφειλεται στο μοναδικο τροπο που αντιμετωπιζουν τη ζωη γενικοτερα.

Εχεις καποιους καλλιτεχνες που ξεχωριζεις smartakis?
Συμφωνώ απόλυτα με όσα γράφεις. Ειδικά αυτό που έγραψες πως πολλές φορές ο ήχος είναι χαρούμενος αλλά ο στίχος είναι μελαγχολικός.
Τρανταχτό παράδειγμα είναι η bachata. Ακούς μια κιθαρούλα να παίζει, παρατηρείς τον κόσμο (το έχω παρατηρήσει αυτό στα λατιν bar της Αθήνας) να χορεύει με το χαμόγελο στα χείλη και από την άλλη ο ερμηνευτής κλαίει και οδύρεται για την αγαπημένη του.
Από καλλιτέχνες ξεχωρίζω: Yoskar Sarante (για μένα είναι το Νο 1), Monchy y Alexandra, Joe Veras, Zacarias Ferreira, Aventura, Fran Reyes, El Grand Combo de Puerto Rico, Victor Manuele. Εσύ?
Όπως θα κατάλαβες από τις προτιμήσεις μου είμαι λάτρης ειδικά της bachata :) Να φανταστείς πως η προσωπική μου συλλογή από mp3 bachata πρέπει να ξεπερνάει τα 100 Gb :clap:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Κι εγω λατρης της bachata ειμαι περισσοτερο.:D:D

Το πρωτο cd που αγορασα ηταν στον Αγιο Δομηνικο και ηταν του Joe Veras! Λεγοταν 'Carta de verano'.
Απο Yoskar Sarante μου αρεσει το 'Vale la pena'
Οι περισσοτεροι που αναφερεις ειναι Δομηνικανοι..καλα στο πρωτο μου βιντεακι που ανεβασα στο φορουμ απο Αγιο Δομηνικο τραγουδουν οι Monchy y Alexandra 'No es una novela'.
Μη μου πεις οτι δεν εχεις δει τα βιντεακια μου!Τα εχω ντυσει με τραγουδια που μου αρεσουν.
Μου αρεσει παααρα πολυ ο Domenic Marte , οι Aventura , και τωρα τελευταια εχω κολλημα με Huey Dunbar.
Δεν ξερω αν εχεις ακουσει αυτο το τραγουδι (το αγαπημενο μου!)αλλα θυμιζει πολυ ρυθμο bachata..οπως βλεπεις δυσκολα ξεκολλαω απο τον ρυθμο!
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.006
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom